Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin

Kako se ponasati sa mladcima????

Share

refa95

Broj postova : 1274
    Registration date : 12.04.2009

Kako se ponasati sa mladcima????

Postaj by refa95 on pon 24 svi - 21:58

Poozzzz.Ove godine u letarku sa zenkama kanarinkama namjeravam ubaciti 5-7 mladaca bez boje.Interesuje me kako se ponasat sa njima da mi pare nagodinu u 5-6 mjesecu?Sta davati od hrane i sta trebam pratiti tijekom njihovog boravka u volijeri sa zenkama,odnosno na sta najvise treba obratiti paznju kod njih jeli nklonost prema zenkama ili....?Kada ih trebam odvojiti u posebne kaveze odnosno u parilice sa zenkama?

refa95

Re: Kako se ponasati sa mladcima????

Postaj by refa95 on uto 25 svi - 21:35

pa zar nitko ne zna

danijelvr

Broj postova : 254
    Registration date : 07.11.2009

Postaj by danijelvr on uto 25 svi - 21:45

Refa, sa tim mladim pticama bez boje trebas odmah krenuti sa sto boljom hranom tj. sve ono cime se hrane u prirodi, i sto raznovrsnije kako bi se sto bolje premitili i lepo zategli. Ja ih odvajam tj. posle mitarenja stavljam u male kaveze pocetkom decembra meseca i postavljam ih da mogu stalno gledati i cuti kanarinke, a da se oni medjusobno ne vide.
    Sa pripremom krecem od sredine februara,a pocetkom aprila ih spajam sa kanarinkama u zasebne boksove i to svaki par zasebno...

Gost
    Gost

Postaj by Gost on čet 27 svi - 0:19

Nemoj samo kad dodjem u Zenicu da mi bastardi udaraju u sofersajbu Exclamation

Nista mladci bez boje, 1 dobar starac za bastardiranje moze da pari 5-6 kanarinki, 1< kod prvog jajata muzjak ide kod sljedece itd... Moj ti je savjet,okani se bastardiranja i predji na plodne ptice.

refa95

Postaj by refa95 on čet 27 svi - 8:57

imam ja 2 starca kod kuce ali ipak mladac je mladac

Gost
    Gost

Postaj by Gost on čet 27 svi - 13:13

Juniore,netreba ti to, ja ti nemogu nista drugo reci nego sto sam ti vec rekao, a ti pokusaj kako ti mislis ili ovako,pa vidi sta ti bude bolje i lakse. Ponovit cu: jedan dobar muzjak ti je dovoljan za sve kanarinke koje imas,jer svejedno muzjaka treba da odvajas od zenke nakon parenja.

PESTI

Broj postova : 1419
    Registration date : 11.03.2009

Postaj by PESTI on pet 28 svi - 13:54

EUMOx je napisao/la:Juniore,netreba ti to, ja ti nemogu nista drugo reci nego sto sam ti vec rekao, a ti pokusaj kako ti mislis ili ovako,pa vidi sta ti bude bolje i lakse. Ponovit cu: jedan dobar muzjak ti je dovoljan za sve kanarinke koje imas,jer svejedno muzjaka treba da odvajas od zenke nakon parenja.

Eumo ti dobro govori ,ne trebaš imati mnogo muških grdelina da ostvariš cilj.
    Ja uvjek jednog grdelina koristim kroz sezonu , imati kojeg rezerve nije loše ali sa jednim mužijakom i nekoliko kanarinki možeš imati veliki broj mladih.

zoranV

Broj postova : 2908
    Registration date : 26.12.2009

Postaj by zoranV on pet 28 svi - 14:39

Evo da se i ja uključim u ovu temu.Ja od iduće godine ću imati 4 grdelina i 12-15 kaqnarinki za bastardiranje,jer bolje je imati par viška,zato što svaku godinu se izgubi 20-30% kanarinki,neke uginu ,neke neće da hrane,neke neće da nose itd... Zašto sam odabrao 4 grdelina? Kao prvo ,ovu godinu sam napravio selekciju grdelina koji pare i za dogogodine ide ovako:
    Sad kad završi sezona parenja kanarinke stavljam u jednu volijeru ,a grdeline u drugu i tu ih puštam da se na miru primitare i da prezime.Normalno sve ih tretiram sa ESB3.Oko 20.03 grdelini idu u parilice i od tog dana im produžavam dan po 3-4 minute i dižem temperaturu na nekih 15 stupnjeva.Kad dobijem dužinu dana nekih 14-15 sati ,tad stavljam kanarinke i njih počimam spremati,kad vidim da su spremne ,onda ih uparujem.A sad kako sam to zamislio sa grdelinima:

- Grdelin koji mi daje šarene bastarde,on ide u par samo sa mozaik crvenim kanarinkama,jer se ta kombinacija pokazala najbolja.To ću držati radi gušta i zabave.

- Grdelin kojeg sam kupio radi pjeva,njega bastardiram samo sa minijaturnim španjolkama,zato što ću te držati radi pjeva,a ova kombinacija mi se čini idealna.

- Grdelin koji je dosta krupan i svijetliji od ostalih,njega ću pariti samo sa ahat i satine kanarinkama,a njihove mlade ću čuvati za izložbe.

- Grdelin koji je ostao kao četvrti,on nije ništa posebno ,ali pari kao lud,samo što mi razbija jaja,pa se mora malo paziti. E,njega ću ostaviti kao zlatnu rezervu ,da uskoči ako negdje zaškripi.

Imam još jednog grdelina koji je sa kanarinkom,ali još nisu ništa radili, a njih dvoje ću ostaviti kao dadilje,jer ona dok leži on se ne odvaja od nje i hrani ju. Sad su pod njom jaja od kanarinke ,pod koju sam podbacio jaja od ženke grdelina ,koja mi je uginula prije desetak dan.

I to bi bilo to,pa ćemo vidjeti šta će biti od toga.

bocka

Broj postova : 1656
    Registration date : 23.11.2008

Postaj by bocka on pet 28 svi - 15:18

Bravo Zorane,
    Kada ovakve postove pročitam odmah dobijam inspiraciju i želju da bar nešto prihvatim i primenim u moj način ptičarenja.
    Pozdrav Bocka

saso78

Broj postova : 771
    Registration date : 20.07.2008

Postaj by saso78 on pet 28 svi - 17:04

zoranV odlicna selekcija ili pravilna.
    Sa ovkva selkcija od prilike znas kakve ces bastarde imati... cheers

ERVINO

Broj postova : 628
    Registration date : 02.12.2009

Postaj by ERVINO on pet 28 svi - 17:45

Zorane ne zaboravi da i simetrično crtani bastardi(šareni) se takmiče u posebnoj grupi pa i njih možeš spremati za izložbe...pozdrav

zoranV

Postaj by zoranV on pet 28 svi - 18:00

Znam to Ervino,sad imam tri šarena,ali niti jedan nije simetričan,ali se nadam da će ih biti i simetričnih.

ERVINO

Postaj by ERVINO on pet 28 svi - 18:30

Nemože biti 100 % simetričan znaš kakvi su bili lani u Osijeku ???? tvoji su za one zakon...pozdrav

zoranV

Postaj by zoranV on pet 28 svi - 19:29

A onda ćemo se potruditi Very Happy Very Happy

danijelvr

Broj postova : 254
    Registration date : 07.11.2009

Postaj by danijelvr on sub 29 svi - 13:29

EUMOx je napisao/la:Juniore,netreba ti to, ja ti nemogu nista drugo reci nego sto sam ti vec rekao, a ti pokusaj kako ti mislis ili ovako,pa vidi sta ti bude bolje i lakse. Ponovit cu: jedan dobar muzjak ti je dovoljan za sve kanarinke koje imas,jer svejedno muzjaka treba da odvajas od zenke nakon parenja.
    Imam prijatelje u Vranju koji isto bastardiraju sa jednim stiglicem na 3-4 zenki u proseku, ali im se cesto desava da jednu zenku upare, drugu ne,pa onda sve zenke nemaju isovremeni nagon za parenjem pa kad stiglica od one cetvrte zenke vrati kod prve on nije sposoban da je oplodi jer se je vec ohladio i iz takvih parenja po njihovim recima oni imaju vise gubitka nego dobiti... Ne osporavam ovaj nacin bastardiranja jer svako radi onako kako najbolje zna, ali za taj nacin parenja je po meni potrebno malo vise vremena, znanja i iskustva, a i stiglici posle dve godine nemogu vise pariti,a ja iskljucivo pustam jednog stiglica na jednu zenku i evo u petoj godini oni bez problema pune jaja. Pozdrav...

ERVINO

Postaj by ERVINO on sub 29 svi - 15:54

Ima jedna "interesantna" tehnika bastardiranja koju provode Talijani, oni u veliku volijeru stave 5-6 ženki i 3-4 gardelina.Cijelo vrijeme ih drže zajedno i tvrde da postižu jako dobre rezultate, mada sam ja osobno sumljičav jer je poznata netrpeljivost gardelina u doba parenja.Dosta sam nalegao bastardi i od gardelina,juričica,žutarica... i uvijek sam sparivao jednu divlju pticu sa jednom kanarinkom te ih držao zajedno cijelu sezonu(napomena imam kaveze od 60 cm sa pregradom koju koristim dok ženka leži na jajima)...to je moje iskustvo koje mi se pokazalo najboljim.Trenutno sam uzeo malu pauzu i više ne bastardiram iako me svaki dan skoro "povuče" da ubacim koji par jer sada je pravo vrijeme za njih....pozdrav

ticar
    Moderator
    Moderator

Registration date : 09.06.2008

Postaj by ticar on sub 29 svi - 19:57

ja sam uvijek držao 2-3 grdelina sa 5-6 kanarinki skupa tokom zime,zatim sam ih odvajao u posebne kaveze,grdeline da se ne vide međusobno ali da vide kanarinke.kad se ražeste onda sam ih spajao.
    i nikad nije bilo problema.

Branimir

Broj postova : 1968
    Registration date : 12.06.2008

Postaj by Branimir on sub 29 svi - 21:22

Ervino onda bi ja mogao nakon ljeta odma spojiti kanarinke sa češljugarima da prezime! Planiram uzeti žute i bijele kanarinke, ili neku drugu ovisi što mi kolege savjetuju, i napominjem to bastrdiranje je za moj gušt da probam a ne za izložbe!

ERVINO

Postaj by ERVINO on sub 29 svi - 21:42

Za svoj gušt možeš ih pariti i sa gloster ženkama bodu isto interesantni ...

Branimir

Broj postova : 1968
    Registration date : 12.06.2008

Postaj by Branimir on ned 30 svi - 21:02

Hvala! Very Happy

pippo

Broj postova : 362
    Registration date : 01.09.2009

Postaj by pippo on pon 31 svi - 20:44

mnogo prije da se pari ceslijugar X canarin
    1° faza- ceslijugar musko se stavi zaijedno jedan musko canarin
    minimmum 3 mesec prie
    2° faza- kada se pari; ceslijugar X canarinka, na kavez gore
    mora da ima jedan musko kanarin ke kada pijeva zenka kanarinka
    cuije i cucne i ceslijugar pokrila.

Gost
    Gost

Postaj by Gost on uto 28 ruj - 18:36

bravo usjeh zagarantiran pippo.... cheers

MARIN

Broj postova : 2096
    Registration date : 17.11.2008

Postaj by MARIN on uto 28 ruj - 18:56

pippo je napisao/la:mnogo prije da se pari ceslijugar X canarin
    1° faza- ceslijugar musko se stavi zaijedno jedan musko canarin
    minimmum 3 mesec prie
    2° faza- kada se pari; ceslijugar X canarinka, na kavez gore
    mora da ima jedan musko kanarin ke kada pijeva zenka kanarinka
    cuije i cucne i ceslijugar pokrila.

Pippo je

refa95

Postaj by refa95 on uto 19 lis - 12:20

Evo sad jedno pitanje nakon dugo vremena.Po vasem misljenju sta treba uraditi sa stiglicem od dvije godine koji prosle godine nije htio pariti kanarinke kako ga sad drzati da li da gleda ili ne kanarinke ili samo da ih cuje posto tu ima dosta muzijaka kanarinaca pa kad on pjeva bas se i necuje dobro.Mlio bih par odgovora,znaci da li da gleda ili ne kanarinke ili da je u malom kavezu gdje drzim muzijake kanarince ili u velikoj parilici u kojoj cu kasnije dodati njemu zenku a ne njega zenki?

PESTI

Broj postova : 1419
    Registration date : 11.03.2009

Postaj by PESTI on uto 19 lis - 14:45

Refa , nijedan grdelin nije trebao prolaziti tečaj kako bi se razmnožavao .Nemoj ptice gnjaviti sada bez veze ,nema smisla jer nije vrijeme da spojiš mužijaka i ženku.
    Bez obzira kako ga držiš ,bitno je da ga dobro spremiš za period kad misliš njega staviti sa kanarinkom .Kanarinku mu ponudi kad on bude u top formi , one brzo dodju u formu.
    Govorio sam ti jednom o tome , opet žuriš ,ti bi izgleda odmah pario... Very Happy

Sponsored content

Postaj by Sponsored content Today at 11:13

Sada je: uto 6 pro - 11:13.