Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin

Baštardi

Share

krepat ma ne molat

Broj postova : 616
    Registration date : 31.03.2009

Re: Baštardi

Postaj by krepat ma ne molat on čet 11 kol - 21:03

Onda ću ja da pričekam,ja imam prve bastarde sredinom V. mjeseca.Mogu reći da sam uz pomoć ovog foruma tj.''vas'' uspio.Evo ove godine imam sve skupa 20 tak baštarda(s obzirom na moje uvjete) i kako sad stvari stoje 3 gardelina od 10 dana i još tri puna jaja iz koja bi za tri dana trebala izići još tri gardelina.Najzadovoljniji sam sa faganelom,super ptica.Baš me začudilo kad je pario mozaik lipok.crvenu ženku s obzirom na boje i moguću prihvatljivost.

danijelvr

Broj postova : 254
    Registration date : 07.11.2009

Postaj by danijelvr on čet 11 kol - 22:20

Odlicno Krepat, super si proso, a sto se tice faganela oni su puno laksi za rad nego stiglici.Ja sam prosle godine imao bastarde od faganel x lip.crvene mozaik zenke i ptice jako lepo pevaju ali su meni bastardi od stiglica puno interesantniji.
    Evo jednog mog bastarda od faganela sa izlozbe inace su bili mnogo nemirne ptice tako da nemam puno slika od njih.

krepat ma ne molat

Postaj by krepat ma ne molat on pon 15 kol - 21:16

Da imaš pravo full su nemirni ali se nadam dobroj pjesmi pošto slušaju samo gardelina.Inače sa gardelinom mi je uspjelo jedno leglo sa ivorio ženkom i sa satine jedan jedini mladac ali muški.
    Evo sad imam i dva legla gardelina evo slike nadam se da će uspjet.

krepat ma ne molat

Postaj by krepat ma ne molat on pon 15 kol - 21:19

Ovi prvi imaju 12-13 dana a ovi drugi 2 dana.

danijelvr

Postaj by danijelvr on pet 30 ruj - 15:37

Pre neki dan sam izdvajao muzjake bastarde, evo koja slicica:

Renato.M

Broj postova : 1494
    Registration date : 14.12.2009

Postaj by Renato.M on pet 30 ruj - 20:15

Ima tu dobrog materijala, a i prstenovani su, šteta šta su farbni. Pozdrav.

danijelvr

Postaj by danijelvr on sub 1 lis - 1:58

Znam da je greska kad se farbaju ali kod nas u Srbiji ako nefarbas bastarda onda je diskvalifikuju.

komiza

Broj postova : 955
    Registration date : 20.06.2009

Postaj by komiza on sub 1 lis - 16:41

Danijele,tice su prelipe,šteta šta si daleko ! clown

danijelvr

Postaj by danijelvr on sub 1 lis - 19:47

Hvala komiza, a za daljina pa i nije nesto, nismo nakraj sveta. Smile

komiza

Broj postova : 955
    Registration date : 20.06.2009

Postaj by komiza on sub 1 lis - 20:42

Dobro zboriš ! Stoj mi dobro...

Renato.M

Postaj by Renato.M on ned 2 lis - 0:03

danijelvr je napisao/la:Znam da je greska kad se farbaju ali kod nas u Srbiji ako nefarbas bastarda onda je diskvalifikuju.
    Danijele i kod nas u Hrvatskoj ima po koji sudac koji se pravi "mutavi" ali pravila su jasna: Križanci gardelina ne smiju se farbati ,to su pravila COM-a i po OMJ kriterima moraju se pridržavati. I Srbija je članica COM-a pa mislim da bi trebala vrijediti ista pravila. Popričajte malo ,otvorite tu temu u savezu jer sa ofarbanim križancima od gardelina možete ostati samo doma. Pozdrav.

Dean

Broj postova : 1847
    Registration date : 19.08.2008

Postaj by Dean on ned 2 lis - 9:53

Renato.M je napisao/la:
    Danijele i kod nas u Hrvatskoj ima po koji sudac koji se pravi "mutavi" ali pravila su jasna: Križanci gardelina ne smiju se farbati ,to su pravila COM-a i po OMJ kriterima moraju se pridržavati. I Srbija je članica COM-a pa mislim da bi trebala vrijediti ista pravila. Popričajte malo ,otvorite tu temu u savezu jer sa ofarbanim križancima od gardelina možete ostati samo doma. Pozdrav.

I kod nas če se ove godine ocijenjivati ofarbani bastardi, zbog neinformiranosti velikog broja uzgajivaća i ove godine su se bastarde farbale, uostalom ZOSH nije "službeno" obavijestio uzgajivaće da se bastarde više ne smiju karotinirati, tako da ne bi bilo fer "ubiti" sve ofarbane bastarde. Za sljedeču godinu još če se odlučivati, ovisno o tome kakav bude stav uzgajivaća bastardi, ukoliko ipak velika većina bude za farbanje, postoji realna opcija da mi dozvolimo farbanje bastardi, naravno ukoliko neko sa takvom pticom pomišlja otići na neko od takmičenja pod pokroviteljstvom COM - a, sljedi mu diskvalifikacija.

ovo je više manje ono što smo se dogovorili na seminaru zbora sudaca u Osijeku, kako če to ispasti na kraju, vidjet čemo na kraju izložbene sezone Very Happy

ERVINO

Broj postova : 628
    Registration date : 02.12.2009

Postaj by ERVINO on ned 2 lis - 14:04

Pozzdrav,

Standard COM – OMJ za hibride

ZOSH na stručnom seminaru održanom u Osijeku od 24-25.09.2011.g razmatrao je najnoviji standard za hibride sa posebnim osvrtom na hibrid češljugar x kanarinac. Kako novim standardom nije dozvoljeno korištenje nikakvih umjetnih bojila (karotena) u uzgoju hibrida smatramo da smo dužni obavijestiti uzgajivače hibrida da se karotinirani hibridi strogo kažnjavaju ili čak diskvalificiraju na izložbama u organizaciji COM.

ZOSH je donio zaključak da se ove takmičarske sezone dozvoljava izlaganje karotiniranih hibrida na izložbama te da se na iste neće u potpunosti primjenjivati najnoviji standard COM.

P.S.

Najčešće greške su: nesimetrična obojenost i slab intezitet lipokrom boje, nedovoljna istaknutost glavnih karakteristika europske ptice ( u koliko ptica ima karakterističnu krunu – nekompletna ili prekinuta kruna ), isticanje lipokromske boje u količini i nijansama na mjestima koja nisu karakteristična za tu europsku pticu Very Happy

Renato.M

Postaj by Renato.M on ned 2 lis - 21:15

Dragi moji suci izmišljate gluposti jer to pravilo nije od jučer . Koliko godina gledamo na svijetskom neofarbane križance od gardelina??? Mislim da ste to u Osijeku popustili nekom malo "mutastom" sucu . Znam da malo zaostajemo za Evropom ali takve gluposti nisam očekivao od Vas.

ERVINO

Postaj by ERVINO on ned 2 lis - 21:28

Pozdrav,
    Svi suci znaju kako trebaju izgledati križanci europska fauna x kanarinac i obrnuto ova odluka je donijeta samo radi "zakašnjele" obavijesti uzgajivačima jer nema smisla sada kad su ptice gotovo izmitarile drastično mijenjati pravila..ali i stari standard nije dozvoljavao karotiniranje ali Question ...mi bi po COM-OMJ samo kad nam paše a kad ne može i drugačije study

P.S. Very Happy

Zadnja promjena: ERVINO; ned 2 lis - 21:43; ukupno mijenjano 2 put/a.

malinois

Broj postova : 1594
    Registration date : 19.03.2009

Postaj by malinois on ned 2 lis - 21:38

Renato.M je napisao/la:Dragi moji suci izmišljate gluposti jer to pravilo nije od jučer . Koliko godina gledamo na svijetskom neofarbane križance od gardelina??? Mislim da ste to u Osijeku popustili nekom malo "mutastom" sucu . Znam da malo zaostajemo za Evropom ali takve gluposti nisam očekivao od Vas.

Pozdrav Renato

Nepotrebno ti je A I NEKOREKTNO koristenje rijeci "gluposti" !!!

O kakvim ti Svijetskim prvenstvima pises????
    Kad smo zadnji put ucestvovali na Svijetskom???
    Zaostajanje za Europom u klasi hibridi govore nagrade koje je nasa zemlja osvojila na Svijetskim prvenstvima ( ima ih puno)
    Stav je JASAN i kriterij opisan a RADI TRADICIJE SMO DOPUSTILI DA SE IZLAZU I BOJENI BASTARDI .

Sta je tu lose ???
    Sva drustva (uzgaivaci ) bit ce obavjesteni o promjeni standarda .
    Ne prate svi uzgaivaci standarde a najmanje da posjecuju Svijetska prvenstva .
    Zasto mi MORAMO SVE SLJEPO KOPIRATI EUROPU???

Mislim da ste to u Osijeku popustili nekom malo "mutastom" sucu .OVA MI IZJAVA NIJE JASNA !?

Renato.M

Postaj by Renato.M on ned 2 lis - 21:45

ERVINO je napisao/la:Pozdrav,
    Svi suci znaju kako trebaju izgledati križanci europska fauna x kanarinac i obrnuto ova odluka je donijeta samo radi "zakašnjele" obavijesti uzgajivačima jer nema smisla sada kad su ptice gotovo izmitarile drastično mijenjati pravila..ali i stari standard nije dozvoljavao karotiniranje ali Question ...mi bi po COM-OMJ samo kad nam paše a kad ne može i drugačije study

P.S. Ja sam za pravila COM-OMJ i trebalo bi ih jednom sve diskvalificirati ili drastično kazniti pa bi valjda krenuli po standardu Very Happy
    Bravo Ervino slažem se sa tobom.
    Kad smo več kod tog toleriranja ofarbanih križanca gardelina a znam da ih ima dosta , kako če kao takvi proči u Rijeci na "MEĐUNARODNOJ" kod stranih sudija???
    Baš me zanima!!! Pozdrav.

Renato.M

Postaj by Renato.M on ned 2 lis - 21:56

malinois je napisao/la:

Pozdrav Renato

Nepotrebno ti je A I NEKOREKTNO koristenje rijeci "gluposti" !!!

O kakvim ti Svijetskim prvenstvima pises????
    Kad smo zadnji put ucestvovali na Svijetskom???
    Zaostajanje za Europom u klasi hibridi govore nagrade koje je nasa zemlja osvojila na Svijetskim prvenstvima ( ima ih puno)
    Stav je JASAN i kriterij opisan a RADI TRADICIJE SMO DOPUSTILI DA SE IZLAZU I BOJENI BASTARDI .

Sta je tu lose ???
    Sva drustva (uzgaivaci ) bit ce obavjesteni o promjeni standarda .
    Ne prate svi uzgaivaci standarde a najmanje da posjecuju Svijetska prvenstva .
    Zasto mi MORAMO SVE SLJEPO KOPIRATI EUROPU???

Mislim da ste to u Osijeku popustili nekom malo "mutastom" sucu .OVA MI IZJAVA NIJE JASNA !?
    Aco za mene su to baš GLUPOSTI.
    Kad smo zadnji put osvojili sa bastardima na svijetskom?? Prošlo je več dosta godina.
    Kažeš radi tradicije, a šta misliš da ostali svijet nije imao tradiciju?
    "Mutasti" ili gluhonjemi jer nekim tvojim kolegama več dvije godine govorimo o tome , čak nekog vučemo za ruku pokazujemo po panoima ali se neko i dalje pravi "mutasti", neče da čuje, dali ti je sad jasna ta izjava??

malinois

Broj postova : 1594
    Registration date : 19.03.2009

Postaj by malinois on ned 2 lis - 22:08

Ne moramo mi prihvatiti sto nam se prezentira .Izbacili su sarene bastarde kao klasu pa su ih vratili .Vratit ce i bojene
    U mojoj klasi ptica ocjenska lista se mjenja kao godisnja doba .!

Svijetsko prvenstvo je izgubilo smisao -to je prvenstvo EU .Zemlje koje nisu clanice EU TESKO UCESTVUJU jer za nas vaze SASVIM DRUGA PRAVILA .

Zasto bismo sve sljepo prihvatili ????

Medunarodna izlozba u Rijeci nije pod okriljem COM-a pa tako niti pravila COM-a ne moraju biti u potpunosti prihvacena .

ERVINO

Postaj by ERVINO on ned 2 lis - 22:18

Poštujem tradiciju uzgoja bastarda na našim prostorima ali mi je draže vidjeti prirodne boje na bastardu nego "bojano pa čupano" pod izrekom da su bojani atraktivniji...možda da se uzgajivači pozabave odabirom ženki kanarinca kako bi dobili atraktivne bastarde bez bojenja ... Odluka - zaključak iz Osijeka je za mene ok iz razloga što mnogi uzgajivači nisu bili "sigurni" kako spremiti pticu sada znaju i dogodine je druga priča...

P.S. Izložba u RIjeci Question kada gospodin sudac vidi da su svi karotinirani možda "popusti" i ljepo ih nagradi Very Happy

Slažem se sa Acom da ne moramo slijepo slijediti COM možda bi bilo bolje da u nekim grupama (stas,egzote,papige...) uskladimo grupe prema našem uzgoju (napr. da odvojimo majora i balcanicu u dvije grupe kako bi potaknuli uzgoj "domačih" gardelina) uz napomenu da se uzgajivač dobro upozna i sa COM grupama ukoliko želi izlagati ptice na izložbama u organizaciji COM.....

Zadnja promjena: ERVINO; ned 2 lis - 22:28; ukupno mijenjano 1 put.

sgobin

Broj postova : 361
    Registration date : 02.10.2009

Postaj by sgobin on ned 2 lis - 22:23

Pozdrav Renato koliko mi je poznato kolega Ervino se na prošlogodišnjoj izložbi održanoj baš u Rijeci vodio tim pravilom o nekaroteniranju kod hibrida pa je bilo drvlja i kamenja po njemu ???
    Sad nakon toga tko je tu musast ostaje pitanje.
    U svakom slučaju sudci su tu radi uzgajivača a ne obratno pa je s toga i ova odluka donešena na zboru sudaca takva da se uzgajivači na vrijeme prilagode načinu ocjenjivanja po pravilima COM-a.
    A hočemo li i mi jednog dana otić na svjetsko s našim ticama , toplo se nadam da hoćemo jer mislim da imamo kvalitetu pogotovo kod uzgajivača koji mogu pratiti tempo u EU.
    Pozdrav

CUBA

Broj postova : 91
    Registration date : 26.04.2009

Postaj by CUBA on čet 6 lis - 20:18

Hvala Bogu da je COM i OMJ napokon počeo razmišljati o zdravlju ptica i načinu zdrave ishrane ishrane ptica.

Dosada je u satandardu davao samo opis kako trebaju izgledat pojedine vrste ptice, što se nagrađuje, što se kažnjava a što je za diskvalifikaciju, ovo je u svakom slučaju korak naprijed.

Nadam se da je slijedeći korak zabrana učenja kanarinaca pijeva u škurici, vjerojatno će u dogledno vrijeme zabranit karotiniranje i za kanarince boje i vratit će mo se na u uzgoju na početke 19 stoljeća. Propast će jedino tvornice za prouzvodnju hrane, mi u Hrvatskoj to nećemo ni osjetit jer ih i onako nemamo.

Sudac će prilikom ocjenjivanja vjerojatno imati laboranta da mu potvrdi nastanak lipokrom boje, kako ne bi pogriješio prilikom diskvalifikacije ptice prilikom ocjenjivanja.

Oduvjek je standard davao sliku ptice a uzgajivač je stvarao tu sliku svojim znanjem i radom ovo je uistinu novina.

ERVINO

Postaj by ERVINO on čet 6 lis - 22:07

Pozdrav prijatelju na ovom furumu ima bar desetak Tvojih tekstova i opisa standarda križanaca koji se u teoriji bitno ne razlikuju od najnovijeg COM-OMj standarda i ja ne vidim gdje je problem ...

Evo malo o nasljeđivanju boje možda pomogne...pozzdrav

Boja se kod križanaca prenosi intermedijarno.... važno je znati of faktor boje kanarinke !!! kanarinac na crvenom faktoru nikad neče ispoljiti crvenu boju bez dodavanja u prehrani umjetnih bojila (karotena)več ispoljava jednu zlatno-žutu-naranđastu boju, toj boji dodamo crvenu boju maske češljugara (kod kojih isto ima raznih nijansi) dobivamo prirodnu (intermedijarno nasljednu)naranđasto-crvenu boju maske ako je kanarinka na žutom faktoru dobivamo naranđastu boju maske ako je kanarinka melanin dominantno bijela možemo dobiti i bijelu masku ... study

Milos Stalac

Broj postova : 25
    Registration date : 30.08.2012

Postaj by Milos Stalac on uto 5 vel - 22:56

Ima li koja slika od stiglica x zimovka interesantna kombinacija?

emirgrdelin

Broj postova : 167
    Registration date : 07.01.2013

Postaj by emirgrdelin on uto 5 vel - 23:57

Evo ako mislis na kombinaciju stiglić i zimovka bastard http://img508.imageshack.us/img508/1579/bastardtiglicxzimovka.jpg

Sponsored content

Postaj by Sponsored content Today at 18:40

Sada je: sub 3 pro - 18:40.