Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin

KOBALT KANARINCI

Share

krstokljun

Broj postova : 1676
    Registration date : 01.11.2009

KOBALT KANARINCI

Postaj by krstokljun on ned 18 srp - 17:51

U posljednje vrijeme svjedoci smo sve veceg broja ovih prelijepih ptica na izlozbama.
    Molim poznavaoce da nam kazu nesto vise o njima.

dubrovcanin

Broj postova : 21
    Registration date : 04.10.2009

Re: KOBALT KANARINCI

Postaj by dubrovcanin on ned 18 srp - 21:15

Kobaltni kanarinci
    Kobaltna mutacija je najmlađa priznata mutacija. Prvi takvi kanarinci pojavili su se na izložbi u Ulmu u Njemačkoj 1994.godine. od uzgajatelja Karla Warnera Webera. Mutacija je recesivna i nije spolno vezana. Zanimljivo je da je kobaltna mutacija dodatna „plusmutacija“.Ona dodaje melanine, a sve ostale do danas poznate mutacije su mutacije redukcije ili razvodnjavanja. Za razliku od klasičnih melanina kobatl ptica izgleda savrseno zbog pravilne razdiobe melanina na površini pera, nema vise na njenom tijelu jako svijetlog ili jako tamnog područja, boja je jednolična. Neki uzgajivači ubacuju kobaltni činitelj u oniksnu mutaciju da bi nadomjestili neke nedostatke(vrlo svijetli trbuh). Uzgajivac Geoff Walker pretpostavlja da bi preko oniks kobalta mogli doci do dugo zeljenog potpuno crnog kanarinca.
    pozdrav Smile

Uploaded with ImageShack.us

dubrovcanin

Broj postova : 21
    Registration date : 04.10.2009

Postaj by dubrovcanin on ned 18 srp - 21:24

Slika 1. crni crveni kobalt
    Slika 2.crni zuti kobalt
    Slika 3. Ralika između oksidacije u crnog bijelog (lijevo) i crnog bijelog kobalta (desno)
    Slika 4. Ralika između oksidacije u crnog zutog (desno) i crnog zutog kobalta (lijevo)
    Slika 5. Razlika između oksidacije u crnog crvenog (lijevo) i crnog crvenog kobalta (desno)

sgobin

Broj postova : 361
    Registration date : 02.10.2009

Postaj by sgobin on pon 19 srp - 1:39

Uzgajivac Geoff Walker pretpostavlja da bi preko oniks kobalta mogli doci do dugo zeljenog potpuno crnog kanarinca.

Mislim da je ove godine naš forumaš Trava , inaće pionir na našim prostorima u uzgoju kobalt mutacije, dobio u jatu upravuo tu pticu a vrime će pokazati ostalo.Trava raspali
    cheers cheers cheers

krstokljun

Postaj by krstokljun on pon 19 srp - 22:28

Ne moze biti da na ovom forumu nema znalaca da nas malo nauce o Kobaltima. Very Happy

Renato.M

Broj postova : 1494
    Registration date : 14.12.2009

Postaj by Renato.M on ned 25 srp - 23:16

krstokljun je napisao/la:Ne moze biti da na ovom forumu nema znalaca da nas malo nauce o Kobaltima. Very Happy
    Krstokljune i ja sam očekivao nešto više postova o kobaltima ali Dubrovčanin nam je obijasnio osnove kako ih prepoznati, postavio slike......
    Ja ih več par godina gledam u Regio Emiliji i zbilja su interesantne i divne ptice. Bogate su crtežom, crtež nešto širi od normalnih, večinom su velike , jače ptice. Odmah ih prepoznaš po tome što nemaju oksidaciju kao klasični izmađu nogu več su tamniji (odlično se vidi na slikama).Još su mi malo preskupi ,za lošije primijerke traže 100 eura a za bolje...... Pozdrav.

krstokljun

Postaj by krstokljun on ned 25 srp - 23:22

Samo sam primijetio da su veoma atraktivne ptice a da se o njima uopste ne govori ili veoma malo. To je razlog pokretanja ove teme. Very Happy

Hrvoje omis

Broj postova : 18
    Registration date : 19.10.2010

Postaj by Hrvoje omis on sri 27 lis - 13:52

ima li u koga za kupit crnih kobalt mozaika?
    I naravno kako im se krecu cijene?

ticar
    Moderator
    Moderator

Broj postova : 2908
    Registration date : 09.06.2008

Postaj by ticar on sri 27 lis - 14:47

Hrvoje - OŠ je napisao/la:ima li u koga za kupit crnih kobalt mozaika?

kako nebi bilo,cjene su oko 50e.

Renato.M

Broj postova : 1494
    Registration date : 14.12.2009

Postaj by Renato.M on sri 27 lis - 18:05

Hrvoje - OŠ je napisao/la:ima li u koga za kupit crnih kobalt mozaika?

Hrvoje nepotpuno pitanje ! Crvene ili žute (zelene)

Hrvoje omis

Postaj by Hrvoje omis on sri 27 lis - 19:45

Istina, crveni su u pitanju!

Hrvoje omis

Postaj by Hrvoje omis on sri 27 lis - 19:50

http://img841.imageshack.us/i/kobalt.jpg/

turbozd

Broj postova : 261
    Registration date : 31.08.2010

Postaj by turbozd on sri 27 lis - 21:37

Kobalt mozaike ima jedan moj kolega iz društva većinu ih je riješija neznam ima li još mogu pitati.Ja imam samo ženku.

Gost
    Gost

Postaj by Gost on sri 27 lis - 21:51

NOVA MUTACIJA:KOBALT
    UTICAJ KOBALTA:Na prvom mjestu,ovdje se radi o ukupnom perju ptice.Intezivni postaju izrazito zagasti.Čak kod kod klasičnih kanarinaca srednjeg kvaliteta čim se pojavi kobalt dobijemo potpuno različitu pticu.Možemo se dakle nadati da ćemo imati brzo kobalte visokog kvaliteta kada ih uparimo sa crnima vrlo dobrog kvaliteta.Kobalt poboljšava crne kanarince.
    POREĐENJE PERIJA CRNOG KOBALTA U ODNOSU NA CRNE NORMALE
    Crni klasični bez plavog optičkog faktora ima crni melanin na centralnoj osi pera i u zoni donjeg dijela svakog pera (dajuči večem dijelu površine među prugu).U toj površini,crni melanin je prikazan u rastvorenom obliku i miješa se bojom osnove.Ovo,na primijer,daje zelenu boju preko miješavine žutog lipohromatskog pigmenta i ovog crnog melanina međupruga.Jedna druga posebnost se tiče neintezivnih i mozajka kod kojih osnova boja nije vidljiva na nekim mijestima preija.Na primjer,kod neintenzivnih ptica lipohrom ne ide do kraja pera i eumelanin je snanjen i na površini dlačica perja:ovo daje sivu bordur koja se pojavljuje potpuno osvetljena.Isto tako može se posmatrati uporedni fenomen kod mozaika gdje vidimo lipohrom koji je smanjen ispod stomaka pa se vidi bijela zona bez lipohroma.Izgledalo bi tako da su lipohrom i melanin u međusobnom odnosu ali nema ništa od toga,ova dva pigmenta i njihova podijela nisu podložni uticaju jedan na drugog.Čak klasični crni visokog kvaliteta su manje pigmentirani sa stomačne strane.U standardima je ipak precizirano da crni mora biti označen na bokovima i melaniziran do zadnjeg dijela do nivoa nogu.Crni kobalt se razlikuje od ovog značajno.Na prvi pogled on ima potpuno različit izgled perja.U poređenju sa crnim normalom,kobalt ima mnogo više crnog na pljosnatoj površini pera dakle u međuprugi.Prepoznaju se također crno žuti kobalti u gnijezdu,oni prije liče na žute ahate.Ovaj crni eumelanin perja kobalta nije podložan uticaju povlačenja lipohroma.Tako neintenzivnih bordura perja ostaje čelično siva,odakle uostalom i ime kobalt.Umijesto toga kobalt nema uticaja na feomelanin.Isto tako na crnom kanarincu sa suviše feomelanina(što je pogrešno)dobijeni crni kobalt če imati nijansu sivo smeđe prljave boje.Postaje testovi ukrštanja sa primjercima sa plavim optičkim faktorom radi dobijanja čistih crnih kobalta bez feomelanina.
    GENETIKA KOBALTA
    1.Kobal se nasljeđuje slobodno i recesivno.
    2.Kobalt je mutacija zbrajanja:jedna tzv."plusmutacija".Ona dodaje melanin dok sve poznate mutacije do danas su mutacije oduzimanja ili razređivanja.To je kao da smo uspijeli da uvedeom dodatni faktor(kao što se često pokušavalo putem hibridacije ali se nikada nije uspijelo)ali u stvari,ponavljam,ovo je zaista prirodna mutacija koja se dogodila kod obojenog kanarinca sasvim slučajno.

turbozd

Postaj by turbozd on čet 28 lis - 1:07

Kobalti su čudesna mutacija i čini mi se zahvalna kako kaže Sergio oni dodaju melanin a ne oduzimaju.Imam osobno jedan takav primjer isti mužijak dvij različite ženke.Jedna ženka je bakrena,a druga smeđa za očekivati je bilo da ću dobiti puno lošije tice iz kombinacije kobalt × smeđa ali virujte nema razlike.Mladi nisu razrijeđeni kako sam očekiva noge i kljun su tamni kao i u bakreni.Slijedi kemijanje triba dobit smeđe kobalte kažu da ih ima na izložbama vani ali malo.Jedan problem mi se javio u toj kombinaciji,a to je da neki mladi imaju malo razrijeđenu lipokromsku boju kao da je ni crvena ni narandžasta.Ajmo ko zna nešto o tome neka hekla po tipkovnici.

crv

Broj postova : 1816
    Registration date : 02.12.2009

Postaj by crv on čet 28 lis - 1:24

turbozd je napisao/la:Kobalti su čudesna mutacija i čini mi se zahvalna kako kaže Sergio oni dodaju melanin a ne oduzimaju.Imam osobno jedan takav primjer isti mužijak dvij različite ženke.Jedna ženka je bakrena,a druga smeđa za očekivati je bilo da ću dobiti puno lošije tice iz kombinacije kobalt × smeđa ali virujte nema razlike.Mladi nisu razrijeđeni kako sam očekiva noge i kljun su tamni kao i u bakreni.Slijedi kemijanje triba dobit smeđe kobalte kažu da ih ima na izložbama vani ali malo.Jedan problem mi se javio u toj kombinaciji,a to je da neki mladi imaju malo razrijeđenu lipokromsku boju kao da je ni crvena ni narandžasta.Ajmo ko zna nešto o tome neka hekla po tipkovnici.

Turbo , smeđa ti vjerojatno vuče porijeklo preko žutih ptica pa u kombinaciji sa crvenom dolazi do intermedijarnog nasljeđivanja lipokromske boje. A na drugu stranu faktor kobalta možda stvara veči kontrast i kod ptica gdje se nije mutacija stabilizirala ne dolazi u potpunosti do izražaja(osobito trbuh i zona oko kloake), drugim riječima mutacija se nije podjednako ispoljila kod svih jedinki. Valjda treba više generacija da se dobije ujednačenost...

turbozd

Postaj by turbozd on čet 28 lis - 1:51

Vidit ćeš smeđeg čistog u Splitu pa ćeš mi reći jeli dobit priko žutih on je vrhunski u lipokromu.Trava mi krv moju popi da te tice ostavim da mi je stari smeđi (pokojni)azul, inače otac ovog tića što će biti u Splitu a pario sam ga smeđom ženkom.Istog tog pokojnika sam pario sa bakrenom ženkom nosioc kobalta i dobio te razrijeđene tice.Kobalta×smeđa isto sam dobija mlade oni su bakreni i nisu razrijeđeni zapravo su oni ugodno iznenađenje što se tiče crteža, melanina...

crv

Postaj by crv on čet 28 lis - 14:22

turbozd je napisao/la:Vidit ćeš smeđeg čistog u Splitu pa ćeš mi reći jeli dobit priko žutih on je vrhunski u lipokromu.Trava mi krv moju popi da te tice ostavim da mi je stari smeđi (pokojni)azul, inače otac ovog tića što će biti u Splitu a pario sam ga smeđom ženkom.Istog tog pokojnika sam pario sa bakrenom ženkom nosioc kobalta i dobio te razrijeđene tice.Kobalta×smeđa isto sam dobija mlade oni su bakreni i nisu razrijeđeni zapravo su oni ugodno iznenađenje što se tiče crteža, melanina...

Pa to je znači -to! Triba nastavit dalje i stroga evidencija. Mlada mutacija možda krije još nepoznanica a kombinatorika je neiscrpna...Poslušaj Travu .Koštat će te , u krajnjem slučaju, šaku hrane Very Happy

Jesi li odlučio kako češ ih prijavit Suspect

turbozd

Postaj by turbozd on čet 28 lis - 21:14

Po meni nisu izložbene tice baš zbog loše lipokromske boje,a što se tiče bakrenih iz kombinacije kobalt X smeđa nebih se sramio na nijednoj izložbi.A što se tiče Trave lako je za hranu mene najviše on košta kad ga negdi vozim npr. po zaleđu Zadra vozim 100 km/h a on odjednom vikne "stani" ja ono mahinalno stanem sa strane i pitam što je,a on će meni da je vidija neku biljku i da se vratim natrag nekih 100 m da je tu negdi otprilike.I onda počinje potraga.Kad je napokon pronađemo,a ono nemaš što vidit mala biljkica,a onda slijedi 1000 Travinih riči o njoj.I što dalje slijedi ja moram voziti bar 150 na sat da on ništa ne vidi.

novaksin

Broj postova : 8
    Registration date : 23.09.2009

Postaj by novaksin on pet 29 lis - 20:44

Pozdrav svima. Ja živim u Kragujevcu i uspeo sam da nabavim kobalt kanatince i to dve ženkice. Ptice su nabavljene od odgaivača koji iza sebe ima puno godina iskustva u gajenju bakrenih kanarinaca ali ne i u gajenju kobalta. Po njegovim rečima ptice su iz Italije. Ja sam relativno zadovoljan pticama. Naime jedna -enkica ima novi tip crteža, ali je nažalost malo sitnija a druga je krupna ali sa starim tipom crteža. Da skratim. Pošto mi fali puno znanja o genetici hteo bih da postavim jedno pitanje. Ja posedujem crno crvenog mozaika pa me interesuje da li bi bilo pametno pariti ga sa pomenutim kobalt ženkicama. Postoji varijanta da sledeće godine dobijem - kupim i kvalitetne kobalt mužjake ali me najviše interesuje odgovor na već postavljenom pitanju o parenju crno crvenog moyaika i intenzivnih kobalt zenkica
    Puno hvala.

sgobin

Postaj by sgobin on sub 30 lis - 6:32

Pozdrav novaksin,
    ukoliko se odlučiš na parenje ovih ptica što imaš kod kuće očekuje te višegodišnji rad uz dosta škart tica ( u smislu kategorije) pa ukoliko si u mogučnosti nabaviti pravog kobalt mužjaka za te svoje ženkice uveliko češ sebi olakšat posao.

crv

Postaj by crv on sub 30 lis - 17:36

turbozd je napisao/la:Po meni nisu izložbene tice baš zbog loše lipokromske boje,a što se tiče bakrenih iz kombinacije kobalt X smeđa nebih se sramio na nijednoj izložbi.A što se tiče Trave lako je za hranu mene najviše on košta kad ga negdi vozim npr. po zaleđu Zadra vozim 100 km/h a on odjednom vikne "stani" ja ono mahinalno stanem sa strane i pitam što je,a on će meni da je vidija neku biljku i da se vratim natrag nekih 100 m da je tu negdi otprilike.I onda počinje potraga.Kad je napokon pronađemo,a ono nemaš što vidit mala biljkica,a onda slijedi 1000 Travinih riči o njoj.I što dalje slijedi ja moram voziti bar 150 na sat da on ništa ne vidi.

A sičaš li se kad smo pričali u prezimenima' Very Happy Njegovo je prezime opisno u svakom pogledu.Kad si sa Travom - ko da si na travi drunken
    LEGENDA sunny

sgobin

Postaj by sgobin on sub 30 lis - 19:34

Crve sve si reka u jednoj rići LEGENDA a uz Travino dopuštenje stiže još jedna legendarna fotka (da nam se mrzlo mliko ne umisli)

saša vr

Broj postova : 39

Postaj by saša vr on sub 30 lis - 22:39

Pozdrav
    Nabavio sam kobalte za narednu sezonu pa bi da cujem vase komentare u vezi njih.

saša vr

Broj postova : 39

Postaj by saša vr on ned 31 lis - 0:08