Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin

ITALO ABBONDANZA

Share

MARIN

Broj postova : 2096
    Registration date : 17.11.2008

ITALO ABBONDANZA

Postaj by MARIN on pon 11 lis - 22:44

Sasvim sam siguran da tko god je imalo primirisao u "malino svijet" zna tko je Italo Abbondanza.Jer on je živa legenda malino sporta kako u Italiji tako i u svijetu.Trostruki je svjetski prvak u kolekcijama ,još više puta srebrni ili brončani,nebrojeno puta i prvak Italije ,kao i mnogobrojnih prestižnih natjecanja.
    Za mene je uvijek nekako poseban ,jer od njega sam nabavio svoje prve pjevače.Kad god sam bio ,kod njega,uvijek sam bio izuzetno srdačno dočekan i ugošćen.A što je još važnije predamnom nije ništa skrivao.Na svako pitanje mi je davao odgovor ,a mogao sam poslušati sve što ima u kući.Rekao mi je pritom da to ni jednom talijanu nebi priuštio i da su za njih cijene sasvim drukčije.Tako je ostalo i do dana današnjeg.Osim toga Italo je na svim jačim izložbama ,u Italiji,zadužen da brine o malinoima.Tako gdje god sam išao mogao sam od njega tražiti da mi iznese ,radi slušanja, što god sam htio.Na taj način uvijek sam imao prilike preslušati ponajbolje talijanske malinoe i dobro sam upoznat što tko ima.I tako već godinama.A upoznao sam i ostale marke među uzgajivačima.
    I tako ,ove godine,ja i moj obvezni suputnik na putovanjima tičarskog karaktera,Malinois odlučili smo sezonu jesen-zima otvoriti posjetom ovom velikom uzgajivaču.Dilema je bila da li brodom(italo je nasuprot Splita)ili autom.Prevagnulo je sa autom .jer brod mi škodi a i naš forumaš Krešo je navijao da budemo njegovi gosti.On je friški malinoaš te mu je posjet takvoj legendi bio posebno atraktivan.
    Ovom prilikom zahvaljujem još jednom Kreši ,supruzi Miri i maloj Luci na izuzetnom gostoprimstvu.
    Pored toga Krešo nam je itekako pomogao u prevođenju,jer kolko god se ja dobro snalazim sa svojim mucajućim talijanskim uvijek nešto ostane nedorečeno.Ovaj put to nije bio slučaj.A vjerujem da je i sam ovim posjetom bio stvarno zadovoljan. Sigurno je i ponešto naučio.
    Osim jutarnjeg ,jednosatnog,posjeta kralju feosa Iuri Faustu čitav dan smo proveli sa Italom.
    A preslušali smo sve što ima u kući.I IMA SE ŠTO ČUTI!A nismo ni otišli praznih ruku.
    Ono što sam ja ,a i Malinois uvijek cijenili kod njegovih ptica je što su im sve ture podjednako dobre.Nije išao u ekstreme jedne ture na račun druge.Nego sve je dobro.I što je možda još važnije izuzetno čiste ptice.Tičarski bi se to reklo APOTEKA.Niti natruhe nekakvih oštrih tonova ili glasnijih belena.Sve smireno ,tiho ,duboko puno vode.Uživancija za slušati.Nikako ne može dosaditi ,pa dan prođe u čas.
    Možda ga opet posjetimo nakon Svjetskog,jer on je pravi takmičar i tamo će nositi najbolje ovogodišnje.
    I ni u jednom trenutku mi nije bilo teško prevaliti gotovo 2500 km,a Malinoisu još + 300 za čuti ono što smo čuli.Ići ćemo opet sigurno.

Slijede i neke fotografije.

Zadnja promjena: MARIN; uto 12 lis - 0:29; ukupno mijenjano 1 put.

kreso

Broj postova : 1804
    Registration date : 24.11.2008

Re: ITALO ABBONDANZA

Postaj by kreso on pon 11 lis - 22:59

da mogu samo rec da smo krenili oko 6 ujutro i dosli oko 11 navecer ne mozete virovat ali ja san ima dojam da je tren prosa a ne toliko sati ,nevidjen i neopisiv dozivljaj slusanja tica uz takve strucnjake ,vrtile su mi se ture u usima u povratku da je to nemoguce ,u autu mi je u usima pivalo sve do kuce Very Happy ,svakako i ja se treban zahvalit da su ipak nasa dva forumasa izabrali kopneni put a ne trajekt!

malinois

Broj postova : 1594
    Registration date : 19.03.2009

Postaj by malinois on pon 11 lis - 23:25

pozdrav svima

Jos sam pod dojmom puta .Za sada cu stavit par fotki a komentar ce biti dok mi se sve poslozi u glavi Very Happy

Marin ,Italo ,Kreso i ja

Kresina obitelj ,VELIKO HVALA cheers ,Veliki pozdrav maloj Luci sunny

Moramo se zahvaliti i gospođi iz ove male kutije ,SPASILA NAS JE VISE PUTA Very Happy

Ako bi i zakazala onda smo se sluzili starim provjerenim metodama Very Happy Very Happy Very Happy Ovo je Kreso na biciklu ispred nas Very Happy

Proveli smo 3 dana u Italiji ,posjetili ticare ,druzili se s FENOMENALNIM domacinima i naravno ,nismo se vratili praznih transportera

Ostatak slika i komentara ,ne vezan za malino kanarince bit ce u drugim temama affraid

dr.nenad86

Broj postova : 756
    Registration date : 22.04.2009

Postaj by dr.nenad86 on uto 12 lis - 1:13

Slike su odlicne , utiske ocekujemo....

Najvise mi se svidja ova zadnja slika............ svaka cast........

Pozdrav cheers

Branimir

Broj postova : 1968
    Registration date : 12.06.2008

Postaj by Branimir on uto 12 lis - 15:04

Ha-ha Dash je u bunkeru, stari šoferski poklon! Very Happy

Boban NA

Broj postova : 324
    Registration date : 19.04.2009

Postaj by Boban NA on uto 12 lis - 19:15

Ja sam takodje sentimentalno vezan za malino kanarince linije odgajivaca Italo Abbondanza, koji mi nisu bile prve malino ptice, ali sigurno sam prvi u Srbiju od njega davne 90. uvezao sa jos jednim odgajivacem vrhunske ptice . On je uzeo jednu zaista strasnu kolekciju direktno sa svetskog u Splitu, a ja 2 muzjaka ocenjena sa 126 poena, takodje sa ravnomernim ocenama sa sve tura i jos 4 zenke i jednog mladog muzjaka. Ptice su bile jako raznovrsne u pesmi, odlicna voda, flaute, odlicne u parenju, roditeljstvu.Dugo sam gajio ovu lozu malinoa i bio zaista prezadovoljan ovim pticama,a on je i tada bio jedan od vodecih svetskih odgajivaca, znaci opstaje vise desetina godina u samom vrhu, sto nije nimalo lako u tako zestokoj konkurenciji.Jeste li doneli koju pticu od njega, ako jeste napisite. On je tada bio veliki takmicar i uvak je donosio vrhunske ptice na takmicenja jer u Splitu nije imao nagradu zbog nepevanja svih ptica u kolekciji, a imao je najbolje ocenjene ptice gledano pojedinacno(a i te neocenjene bile su vrhunske) i sigurno tada najbolje i najbolje spremne ptice jer sam cuo tada i belgijske pobednicke ptice. Njegove koje su pevale pojedine imale su bolje ocene od nagradjenih. Ja nazalost Itala nikad nisam upoznao niti saznao nesto blize o njemu, nesto sam i ranije sa Marinom, Acom pricao o ovome.

damir64

Broj postova : 395
    Registration date : 18.02.2010

Postaj by damir64 on uto 12 lis - 19:33

Svaka Vam čast ljudi na ovome. Vjerujem da je to nešta jako lijepoga kad se takvo šta doživi.Ma jedina je sreće što ste imali maskirnu torbu u kojoj su bile ptice pa ih carinici i da su htjeli nisu mogli pronaći. I sad se opet pitam ko će pobijediti iduće godine na državnomn jer ove se već naslučuje. Pozdrav momci.

malinois

Broj postova : 1594
    Registration date : 19.03.2009

Postaj by malinois on sri 13 lis - 0:17

pozdrav

MARIN je iskomentirao nasu posjetu Italu Abbondanzi a ja cu se osvrnuti na ono sta smo culi .

Dosta dugo pratim malino scenu i uvjek je pri vrhu mog interesovanja upravo Italo i njegove ptice .Kvaliteta pjesme je uvjek na zavidnom nivou medutim do prosle godine nisam imao zelju imati neku od tih ptica .Zasto ?
    Ptice sam slusao puno puta ,odusevio bih se kvalitetom pojedinih tura a odbile bi me neke nijanse koje su meni bitne a vecina drugih uzgaivaca ih niti ne cuje Very Happy .U Italovim pticama uz sve extra ispjevane ture bilo bi i nekih tura koje su na granici kaznjavanja (čivkanje ,riet ,aspiriranje ) .Prije nekoliko godina pobjedio je u Reggio Emiliji a imao je po neki kazneni bod .Takve ptice postujem ALI ih ne zelim u svom jatu .

Prosle godine MARIN i ja isli smo u Reggio E. na nasu srecu Italo je bio zaduzen za brigu o prijavljenim pticama i bio je osoba koja je iznosila ptice na stol .
    Slusali smo puno ptica .Bilo je tu svega ,od extra kvalitete do ptica slabije pjesme i moram priznati da su mi se najvise svidjele ptice Itala Abbondanze .Nisu tu u piatanju par ptica nego nekoliko kolekcija koje su bile identicne .Po takvim stvarima vidi se da je iskustvo i znanje u pitanju .

Pjesma tih ptica je odradena do najmanjeg detalja .Sve je na svom mjestu ,zamjerka se nije mogla naci .Sve ture su podjednako dobre i kvalitetne .Najavise mi se svidjelo da su ptice 80% vremena bile u vodenim turama (klokot,bolende,rolende )i to na nacin BOL-KLOK-BOL -ROL .Staltoni taman dozirani na tu dubinu i jacinu pjesme . Flaute odlicne i nema ih puno A TO JE UPRAVO DOBRO.Donji pojas (belen ,belrol,fluitrol i tkojen ) odlican .Sve ptice imaju tilung belen .

Takve ptice kad dodu na stol i zapjevaju , UVJEK SU KONKURENTNE .

Imali smo srecu da uzeti 8 muzjaka (proslogodisnjih ) koji su bili na puno takmicenja .Ponjeti muzjake a ne uzeti zenke bilo bi glupo pa smo se odlucili za 9 debelih Very Happy zenkica .

ticar
    Moderator
    Moderator

Broj postova : 2908
    Registration date : 09.06.2008

Postaj by ticar on sri 13 lis - 5:17

i debelo isprazniti džep,ali sam siguran da nije uzalud.
    svaka vam čast na ovakvim turnejama,da imam vremena možda bi i ja dao petama vjetra pa otišao ali nemam. Sad

MARIN

Postaj by MARIN on sri 13 lis - 19:44

Još ponešto o Italu...

Kao i večina talijanskih uzgajivača koje sam upoznao u reprodukciji svojih ptica par koji odredi drži stalno zajedno.Svi pa tako i on koriste parilice od 60 cm. dužine ,sa mogučnošću pregrađivanja popola.Smatra kad je par zajedno kako mladi brže napreduju i budu snažniji ,što je jako bitno za kvalitetno ispjevavanje pojedinih tura.On nema puno vjere u tanašne i elegantne ptice.Time se i rukovodi prilikom odabira ženki.Moraju biti krupne,punačke.Ne koristi nikakvu kemiju,osim nešto vitamina u pripremi.Selezione naturale!Koristi Manitobu zavisno od doba godine koju.Jajčana hrana CE DE pojačana sa ribanim jajima.Koristi i klijano sjeme.A sprema i nekakve svoje pogače koje radi od griza ,pure i još nečeg što nisam zapamtio.Od zeleni najviše koristi cikoriju.
    Dok smo slušali ptice i pomalo čakulali spominjao je nekakav "tunelo".Nisam baš na to obratio pažnju ,dok nam nije pokazao o čemu se radi.Stalno pokušava smisliti nešto novo u učenju i odgoju pa je tako došao i do ovoga.Da li funkcionira budućnost će pokazati.A radi se o slijedećem.Jedan dio prostora ,u kojem drži ptice ogradio je nekakvim knaufom u obliku slova u.Na tome su police u kojima su učenici.Četvrta strana okrenuta je prema malom prozoru veličine cca. 50 x 50. Na taj prozor spojio je taj famozni tunel.Sliči na one cijevi koje se koriste prilikom renoviranja stanova i kroz koje se baca otpad u kamion.Postavivši taj tunel reducirao je svjetlo u prostoru tako da je polumrak.A na kraj tunela koji je osvjetljen postavio je učitelje.Tako su oni na svjetlu,pjevaju,a učenici u polumraku,slušaju.Što će rezultirati iz svega ovoga vidit ćemo.Neka mu je sa srećom.

damir64

Postaj by damir64 on sri 13 lis - 20:05

Ima li još slikaaaa a i ako bi se mogla poslušat pjesma onoga šta ste doneli da nam bolje sline cure.

IvoR

Broj postova : 225
    Registration date : 30.10.2009

Postaj by IvoR on ned 17 lis - 14:38

Marine i Malinois posto je kvaliteta neupitna(naravno jos uvijek nema savrsenstva)a Italijani su veliki konkurenti Belgijancima interesuje me dali je bolje(povoljnije-isplativije)putovanje u Italiju ili Belgiju?Pitam zato sto znamo sta se sve dogadalo na putovanjima u Belgiju a dosta tog je komentarisano i na ovom forumu.Isto tako cijena Italijanskih malinoa- Belgijskih malinoa, naravno sve to iz vaseg iskustva jer svko od nas ima neko svoje iskustvo.
    Cestitke Kresi, Malinoisu i Marinu na ovom lijepom slikom i tekstom docaranom putopisu!!!!
    Pridruzujem se zeljama Damira 64 jos slika i malo od onih novih pijevaca!!!!

MARIN

Postaj by MARIN on ned 17 lis - 16:14

Belgija je zemlja koja je stvorila malinoa.I sigurno je da i dalje čvrsto drže primat u kvaliteti.Drugo je pitanje kako doći do stvarnog kvaliteta.Jer mnogi su put uzalud napravili,a blizu nije.Jer belgijanci ti u pravilu ne daju slušati ptice.U biti kupuješ ocjenske liste.A kad dođeš kući i poslušaš sasvim druga priča.Ići ću u Belgiju opet ,ali ovaj put samo po "debeloj" preporuci uz obećanje da ću moći slušati.Drukčije ne.Liste mi ne trebaju ,već samo mogučnost da ih poslušam i sam izaberem.A tako nešto nije lako dogovoriti.A veliki problem je i jezik ,jer većina govori samo flamanski.
    U Italiji je ,pogotovo za mene,druga priča.Svaki će ti dati mogučnost da poslušaš i sam izabereš.A napredovali su strahovito .Svake godine uvezu se stotine i stotine ptica iz Belgije.Cijene su slične.

damir64

Postaj by damir64 on ned 17 lis - 17:25

Mišljenja sam slijedeća. S obzirom da kad se pobroje uzgajivači malinoa u Italiji i kod nas i kad talijani odu u Belgiju po ptice možda i dobiju ptice za poslušati.Ipak je to dobar biznis za belgijance pa zašto im onda ne bi dali za slušat.Mislim da smo mi još jako daleko od svega toga i što se tiče financija i svih ostalih peripetija prilikom nošenja ptica preko granice.velika je šteta što nas ima takomalo i to što nas ima raštrkani smo ko rakova djeca.U situaciji kad možeš plasirati stotinu ptica pa i više na tržište normalno da se tu može pronaći mjesta i za kvalitet koji ostavljaš za sebe.Ovo što mi radimo to je samo mali pokušaj da si dočaramo situaciju o kojoj možemo samo sanjati ipak ne treba odustajati u nakani i ustrajati sa onime šta imamo. Zato je za svaku pohvalu kad netko uspije nabaviti nešta izvana i k tome da je još i kvaliteta.Kad čovjek nešta voli onad nije ništa teško.A što se para tiče uspije se nešta otrgnuti od kučnog buđeta nije bog zna što ali za kojeg dobrog ivkoviće se uvijek nađe.

kreso

Postaj by kreso on ned 17 lis - 18:08

Damire jedina stvar koja je problem je prijenos tica i granice a viruj da Malinois i Fredi imaju tice da se mogu nosit s talijanima ode viruj mi ,kad se sitis da za jednu izlozbu treba pric sve te napete situacije na granici i skrivanja tica prodje te volja ne boj se, za put i sve ostalo,druga stvar je malo je malinoasa u hr onih ozbiljnih jer nije to laka raca za uzgoj treba tu puno poznavanja i filinga za ticu i kako Italo posebno naglasava i sricu ,dalje druga stvar je ta da ozbiljan uzgoj zahtjeva i dosta novcanih ulaganja jer pored svega nabrojenog treba radit tu sa kvalitetnim ticama prije svega da su genetski kvalitetne pa kod odabiranja ucitelja treba po meni OBAVEZNO kontaktirat (mislin na nas pocetnike) nekog iskusnog uzgajivaca! pa onda tu treba i prostora odvojenih prostorija i za dobre rezultate pozeljno i jedino je ispravno drzat iskljucivo samo malinoe jer svi znamo koliko su podlozni upijanjem sveg negativnog od drugih kanarinaca! znam dosta mojih talijana iz drustva koji su poceli sa malinoima i vrlo kratko opstali bas zbog ovih uvjeta koje san ti sad reka ,i bacili se na bojase i na druge tice (bez uvrede za uzgajivace boje jer i tu su cifre koje stoje kod vrhunskih primjereka ali ipak im je lakse bar sa prostorom mogu svi zajedno itd.) Svakako moj ti je savjet dobro naucit sve ture i kvalitete ove vrste i pokusat ako mislis ozbiljno krenit odma s kvalitetnim ticama ,sad kad bude natjecanje u Zadru raspitaj se malo kod nasih malinostrucnjaka jer ovo su njihove rici sta san ti ja sad napisa nek ti potvrde! Znaci poanta svega da se vratin na tvoj prethodni post je imamo i mi konja za utrku dole u hr . samo nemamo mogucnost dovest ga na utrku bar sta se tice Ace i Fredija ,govorin o njima jer san ima prilike vidit tice i cut a i imaju rezultata fala bogu iza sebe ,njih znam a nadam se da ima jos koji slican uzgajivac koji je ozbiljan na nasem podrucju,da ne govorin o susjedima u Srbiji i Makedoniji o kojima sam ima priliku cut da imaju takodjer kvalitetnih tica ali nazalost svih nas granice nas koce !!

kreso

Postaj by kreso on ned 17 lis - 18:18

procita san post sta san napisa pa mi djeluje da malo mudrujen ko da sto godina drzin malinoe Very Happy ,stoga Damire samo da znas mislin da san veci pocetnik od tebe i da si prije od mene usa u malino svijet tako da ovo sta san napisa je samo uputa koju san i ja dobija od mojih dobrih prijatelja koju su godinama u malino uzgoju te i od Itala kojeg san iskoristija ispitat da kaze sta bi porucija jednom pocetniku i zamisli reka mi je identicno isto ko sta san ti ja tu napisa post prije ,znaci ponovija Acino i Fredijevo misljenje vezano uz pocetak ovog uzbudljivog uzgoja!

damir64

Postaj by damir64 on ned 17 lis - 18:22

Pozdrav Krešo!
    Slažem se s tobom u potpunosti težek je to put i samo treba u tome ustrajati nema ti druge.Dobri su Aco i Fredi nema tu nikakve sumnje samo da je više takvih kod nas bilo bi još bolje.Što se tiče njih dvojce nema sakrivanja i nema nekih tajni što su dokazali i sa brojnim pisanjima na ovom forumu. Mali je problem bar za mene to što su ipak malo udaljenije pa se kontakti svode na forum ali i to je sreće da ima i toga.Naravno da se budemo probali organizirati za Zadar ipak je to samo jednom u godini nadam se da neće biti nekog iznenađenja.

kreso

Postaj by kreso on ned 17 lis - 18:32

Da eto to je nazalost nasa tuga ti si u Virovitici i daleko si ja u Venetu takodjer zona 0 bodova sta se malinoastva tice al iskoristin svaku priliku liti obvezno posjetin Acu kad dodjen na godisnji Marina bombardiran s porukama svakako koristin forum da cujen razlicite savjete ,cujen Gruju tu i tamo ,ode u Italiji posjetin specijalku Malinoa koja mi je na srecu relativno blizu i skupi se cila krema talijanskih uzgajivaca ,znaci sve sta mogu nastojin iskoristit jer ako nisi u kontaktu tesko se moze napredovat ,ponavljan sve je to premalo ali eto bolje ista nego nista zasad ,kad se vrati jednog dana u Hr. onda ce to puno bolje bit jer na sricu iman mentore u blizini Very Happy

MARIN

Postaj by MARIN on pet 1 vel - 0:14

M cheers oj stari prijatelj Italo opet čoknuo medalju na Svjetskom!Bravo Italo!

Sponsored content

Postaj by Sponsored content Today at 15:35

Sada je: pon 5 pro - 15:35.