Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin

Kanarinci stasa

Share

Border

Broj postova : 321
    Registration date : 05.12.2009

Re: Kanarinci stasa

Postaj by Border on uto 30 stu - 20:07

svaka čast zvrcko sen, potpuno se slažem,fotografija je čudo ,od ružnog čovjeka možeš napraviti ljepotana i obrnuto
    kada sam predstavljao svoje Razza spagnole na ovom forumu,u gro planu to je orao,ista ptica ispod-da ne uvrijedim člana foruma-crvić

fringilid

Broj postova : 8
    Registration date : 24.12.2010

Postaj by fringilid on ned 26 pro - 15:56

ovako naj prije radi se o minijaturnoj rasi stasa ako se uzme veličina oblik i držanje ptica je debelo u standaru a što se tiče perija ptica je intezivna pa i ako se kazne na perije sve je je drugo odlično šo ne znaći da je perije bilo ovako loše na dan ocjenjivanja

ERVINO

Broj postova : 628
    Registration date : 02.12.2009

Postaj by ERVINO on sri 19 sij - 17:17

NOVE ODREDBE ZA OCJENJIVANJE

KANARINACA STASA
    Na Skupštini Zbora sudaca održanoj dana 14.12.2010. godine u Zadru, prihvaćeni su novi kriteriji ocjenjivanja, odnosno usvojeni kriteriji koji vrijede i u drugim nacionalnim savezima i COM-u. Promjene se posebno odnose na odredbe za sastavljanje kolekcija, a iz razloga što su po novim natjecateljskim i nagradnim grupama skoro sve rase kanarinaca stasa podijeljene u tri grupe: lipokromske, melaninske i šarene ptice.

ODREDBE O SASTAVLJANJE KOLEKCIJE
    Za sastavljanje kolekcije osnovni princip je homogenost oblika i držanja, ne izostavljajući i druge parametre, kao što su ujednačenost boje, sličnost šara i tip perja (intenzivan ili neintenzivan).
    Kolekciju moraju činiti četiri primjerka koji pripadaju istoj rasi: - pod istim uvjetima ŽENKE ili MUŽJACI - svi GLATKOGLAVI ili svi KUKMASTI - svi JEDNOBOJNI LIPOKROMSKI 1 - svi JEDNOBOJNI MELANINSKI 2 - svi ŠARENI, pod uvjetom da su iste OSNOVNE BOJE, i da ŠARE imaju istu 3
    VELIČINE I KOMBINACIJU BOJA - svi umjetno obojeni (crveni) kada se izlažu u grupi UMJETNO OBOJANI - svi INTENZIVNI ili svi NEINTENZIVNI ili svi MOZAIČNI (u zadnjem slučaju
    zbog spolnog dimorfizma, moraju biti sve mozaičke ženske ili svi mozaički
    mužjaci).

1 ZA KOLEKCIJU JEDNOBOJNI LIPOKROMSKI znači da se kolekcija sastoji od primjeraka iste boje (žuta ili bijela) koja se proteže preko cijelog tijela. Treba napomenuti da se primjerci s najviše tri melaninska pera (repna ili letna pera), uzastopno grupirana na jednom krilu ili repu, ili oni koji imaju šaru samo na jednom mjestu maksimalne površine od oko 1 cm također smatraju jednobojnim. 2 Od ovog propisa se isključuju lankaširski, njemački kukmasti lipokromski i rajnski koji moraju biti bez i jedne fleke ili tamnog pera na cijelom tijelu, osim na kukmi: kukma kao i kod drugih kukmastih rasa može biti išarana crnim ili smeđim eumelaninskim ili feomelaninskim perjem različite boje. Također se traži da išaranost kukme, ako je prisutna, mora uključivati cijelu kukmu, a ne samo dio kukme: npr. kod kukmastog lankaširskog išaranost kukme nije ograničena samo na prednji dio (oblik konjske potkove) (fenotipske učinak), nego mora biti produžena do leđa koja su povezana s vratom (genetski učinak). Išaranost kukme mora biti iste boje u sva četiri primjerka.
    2 ZA KOLEKCIJU JEDNOBOJNI MELANINSKI znači da se kolekcija sastoji od primjeraka iste boje (zelena, škriljevac ili njihova razrjeđenja) koja se proteže preko cijelog tijela. Valja napomenuti da se primjerci sa do tri lipokromska pera (repna ili letna pera), uzastopno grupirana na jednom krilu ili repu, ili oni koji imaju šaru samo na jednom mjestu maksimalne površine od oko 1 cm također smatraju jednobojnim. 2 Od ovog propisa se isključuju njemački kukmasti melaninski, koji mora imati apsolutnu odsutnost lipokroma po cijelom tijelu, uključujući kljun, noge i nokte, kao što je kod
    1
    kanarinaca boje.

3 ZA KOLEKCIJU ŠARENIH znači da se kolekcija sastoji od primjeraka koji, osim iste osnovne boje imaju i šare iste boje. Primjer kolekcije: sastoji se od dva primjerka lipokromska žuta intenzivna, jedan s malom šarom od oko 1 cm i drugog sa tri susjedna 2tamna pera u repu, i dva primjerka lipokromska žuta intenzivna, jedan sa šarom od oko 2 cm i drugog sa pet susjednih tamnih letnih pera na jednom krilu. 2 Četiri primjerka, manje ili više, moraju imati isti omjer šarenila, tako da nalikuju jedni drugima. Kolekcija treba biti što je više moguće jednolika.

ODREDBE O KOLEKCIJAMA LIZARD KANARINACA U kolekciji lizarda svi primjerci trebaju biti zlatni ili srebreni, bez obzira jesu li mužjaci ili ženke. Što se tiče kapica za vizualnu ujednačenost četiri primjerka, lizardi moraju biti:
    - svi sa čistom kapom ili gotovo čistom kapom (gotovo čista kapa uključuje kapu kojoj s
    jedne strane nedostaje manje od oko 10% od ukupne veličine kape);
    - svi bez kape ili gotovo bez kape (gotovo bez kape znači da umjesto ljuski postoji samo
    jedna žuta mrlja manja od oko 10% od hipotetski kompletne kape).
    Imajte na umu da svi preostali tipovi lizarda, kolekcije sa razbijenom kapom, će biti više ili manje različitih oblika i veličina kape, ali će uvijek biti razbijene kape.
    U slučaju nepoštivanja ovih propisa sudac će ocijeniti četiri primjerka "Pojedinačno" na jednoj ocjenskoj listi, bez dodjelu bodova za sklad. U napomeni, sudac će napisati: "NE PODLIJEŽE UVJETIMA KOLEKCIJE" i obvezno ukratko objasniti razloge zašto. Stoga, ta četiri primjerka (prijavljena kao Kolekcija) ne mogu biti klasificirana kao Kolekcija, ali oni imaju pravo da se natječu pojedinačno za šampiona rase, tamo gdje se to traži.

RAZLOZI ZA NE OCJENJIVANJE (DISKVALIFIKACIJU)
    1. ZA SVE RASE 1 - ima lumps, čak i kada se vide tragovi uklanjanja; 2 - nema prst ili čak samo nokat; 3 - ima deformirani prst, koji ne može obuhvatiti štapić; 4 - pokazuje djelomično ili potpuno sljepilo; 5 - ima bilo koji trag boje za rase za koje taj trag boje nije dopušten; 6 - nije u dobrom zdravlju; 7 - u mitarenju; 8 - jasno se primjećuje nedostatak velikog letnog i repnog perja; 9 - prsten je većeg promjera od propisanog za svaku rasu; 10 - izložen u krletki koja nije propisana; 11 - stoji nepokretan na dnu krletke ili je nemiran pa se ne može ocijeniti držanje
    i oblik; 12 - atipičan primjerak ili pokazuje osobine više rasa; 13 - ima više prstena ili neodgovarajuća boja prstena; 14 - nema savezni prsten; 15 - primjerci u istoj klasi izloženi u različitim krletkama koje ne omogućavaju
    usporedbu;

2. ZA ODREĐENE RASE 1 - lizard kojem se kapa proteže ispod oka; 2 - lankaširski različite boje od žute ili bijele ili jednobojni kukmasti kada se
    melanin produžuje sa kukme na vrat; 3 - lankaširski sa kukmom kada se melanin produžuje sa kukme na vrat; 4 - njemački kukmasti lipokromski sa melaninom koji se produžuje sa kukme na
    vrat ili ima tragove melanina na kljunu ili nogama; 5 - rajnski različite boje od žute, crvene ili bijele ili jednobojni kukmasti kada
    se melanin produžuje sa kukme na vrat; 6 - rajnski sa kukmom kada se melanin produžuje sa kukme na vrat; 7 - portugalski harlekin bez crvene boje.

BOJENJE (crvena boja)
    Umjetno bojanje dozvoljeno je samo za slijedeće rase: NJEMAČKI KUKMASTI – JAPANSKI HOSO - JORKŠIR – ŠPANJOLSKI DUGONJA - NORVIČ - RAINLANDER.
    Umjetno bojenja potrebno je: PORTUGALSKOM HARLEKINU.
    Umjetno bojanje nije dozvoljeno za sljedeće rase: BERNER - BORDER - BELGIJSKI BOSSU - KREST - FIFE - GLOSTER - IRSKI KANARINAC - LANKAŠIR - LIZARD - MINHENER - ŠPANJOLSKI MINIJATURNI - ŠKOTSKI.

Objašnjenja:
    U rasama u kojima je umjetno bojanje dozvoljeno, distribucija lipokromskog pigmenta mora biti ujednačena po cijelom perju; u suprotnom će biti kažnjeni.
    Kanarinci u bijeloj boji, uključujući melaninsku (crna, smeđa, ahatna i izabelna), i njihovi šareni smiju biti izloženi samo u kategoriji neintenzivnih ili u posebnu kategoriju, npr: fife.
    Za njemačke kukmaste vrijedi sve kao za kanarince boje.
    NJEMAČKI KUKMASTI KANARINCI

Posebno je zanimljivo navesti značajne promjene koje su se dogodile kod njemačkih kukmastih kanarinaca, a koje su rezultat promjene standarda 2005. godine. Iako na prvi pogled izgleda da se ništa nije promijenilo što se tiče njegovog oblika, dužine, držanja, perja i drugih njegovih osobina, promjene u stavci Boja su toliko drastične, da veliki broj sadašnjih njemačkih kukmastih kanarinaca vodi u diskvalifikaciju. Zato je najbolje u cijelosti citirati tu ocjensku stavku:
    BOJA (20 bodova)
    Dopuštene su sve vrste i tipovi boja kao za kanarince boje: lipokromske, melaninske, intenzivne, neintenzivne i mozaičke. Kod lipokromskih primjeraka traže se sjajne boje bez više nijansi, te potpuna odsutnost melanina na perju, kljunu, nogama i noktima, u protivnom ptica se neće ocijeniti. Kod lipokromskih primjeraka kukme također mogu biti i išarane - posute malim crnim i smeđim eumelaninom koji se, kada je prisutan, ne smije prelijevati na vrat, inače se ptica neće ocijeniti. Kod melaninskih primjeraka zahtijeva se sjajna i jednolika boja, uz potpunu odsutnost lipokromskog perja 3
    po cijelom tijelu, nogama i noktima. Oksidirani kljun i noge tamo gdje je dozvoljeno. Kod crnih i smeđih tipovi nisu dozvoljeni svijetli rožnati dijelovi, kao kod kanarinaca boje. Kod mozaičkih primjeraka zahtijeva se najveća moguća izraženost lipokromskih zona, uzimajući u obzir razlike koje imaju ženke i mužjaci (spolni dimorfizam).
    Predsjednik ZOSH-a
    Mladen Zjača
    Zadar 14.12.2010g.

POZDRAV, mislim da će ovo mnoge uzgajivače interesirati ! proučite i pazite kod sastavljanja kolekcija ili prijave ptica...uzgajivači lizarda pročitajte dobro tekst o crvenoj boji ili crvenom lizardu Very Happy ...SRETNO !!!!

MARIN

Broj postova : 2096
    Registration date : 17.11.2008

Postaj by MARIN on ned 3 tra - 1:21

ZLATKO

Broj postova : 14
    Registration date : 28.09.2011

Postaj by ZLATKO on ned 9 lis - 12:12

Moj Norvic

Zadnja promjena: ZLATKO; pon 10 lis - 11:33; ukupno mijenjano 1 put.

ZLATKO

Postaj by ZLATKO on ned 9 lis - 14:27

Gloster

Gloster

Gloster

Gloster

Gloster

S.Kovrcavi

S.Kovrcavi

S.Kovrcavi

Norvic

Norvic

Norvic

Norvic

Moji kanarinci

Zadnja promjena: ZLATKO; uto 11 lis - 17:41; ukupno mijenjano 14 put/a.

topaz

Broj postova : 504
    Registration date : 09.06.2009

Postaj by topaz on ned 9 lis - 15:51

Border je napisao/la:

Razza spagnola intenzo -izložba ĐENOVA -šampion u klasi 91 poen

po meni ova ptica nije zdrava-nije za izložbe-pogotovo nije za šampiona

može li neko -ako se slažete sa mojim mišljenjem -prokomentarisati o čemu se radi??

neznam sta bi rekao...jedna slika nije dovoljna za komentar.....ptica je uslikana u losem polozaju.....

topaz

Postaj by topaz on ned 9 lis - 15:52

ZLATKO je napisao/la:

Moji kanarinci

lijepe ptice....
    daj jos koju sliku.....
    pozzzzzz

GLOSTER 021

Broj postova : 199
    Registration date : 12.11.2010

Postaj by GLOSTER 021 on ned 9 lis - 16:07

svaka cast zlatko glosteri su ti odlicni cheers

Border

Postaj by Border on ned 9 lis - 20:07

Raduje me što se Zlaja pojavio na forumu
    raduje me svaka slika ili tekst o kanarincima stasa
    evo i moj mali, skromni doprinos tome

topaz

Postaj by topaz on ned 9 lis - 20:48

bravo Mirso....lijepe ptice.....
    bice ptica stasa na izlozbama....

crv

Broj postova : 1816
    Registration date : 02.12.2009

Postaj by crv on ned 9 lis - 21:27

Zlajo , očito je da si unio živost u stas . sunny

ZLATKO

Postaj by ZLATKO on pon 10 lis - 12:07

Hvala na pozitivnim komentarima.
    Otvorio sam novu temu ,Melaninske ptice,u rubrici ptice boje,pa i tamo mozete pogledati moje ptice boje.Bice slika i na cesljugarima uskoro.
    Mozete me naci i na fejsbuku,ima puno slika.

Pozdrav

Branimir

Broj postova : 1968
    Registration date : 12.06.2008

Postaj by Branimir on uto 11 lis - 17:49

Svaka čast na slikama, lijepi glosteri!!!

ZLATKO

Postaj by ZLATKO on uto 11 lis - 21:08

Hvala,na dobrim komentarima.

Border

Postaj by Border on sri 12 lis - 0:29

Zlaja čini mi se da radiš u Sevojnu -Srbija-(rudnik i topionica bakra i svih metala i nemetala)

ZLATKO

Postaj by ZLATKO on sri 12 lis - 10:08

sunny

seadriver
    Moderator
    Moderator

Broj postova : 919
    Registration date : 14.06.2008

Postaj by seadriver on ned 21 lis - 22:42

Border isto tako si sjecam se negativno ocjenio prvaka izložbe u Genovi, pticu sa osvojenih 91 bodom. Očito i u tom smjeru ne pratiš trendove razza spagnole. Vidio sam na nekoliko izložbi Jerine ptice i nisam vidio nikakve nedostatke kod njih, osim toga čovjek uzgaja samo tu vrstu i znam koliko truda tu ulaže, a svakome se može dogoditi u jatu loša ptica koja može završiti kod bilo koga.

Border

Razza spagnola

Postaj by Border on ned 21 lis - 23:26

seadriver je napisao/la:Border isto tako si sjecam se negativno ocjenio prvaka izložbe u Genovi, pticu sa osvojenih 91 bodom. Očito i u tom smjeru ne pratiš trendove razza spagnole. Vidio sam na nekoliko izložbi Jerine ptice i nisam vidio nikakve nedostatke kod njih, osim toga čovjek uzgaja samo tu vrstu i znam koliko truda tu ulaže, a svakome se može dogoditi u jatu loša ptica koja može završiti kod bilo koga.

ne želim konflikte,pogotovo ne sa moderatorima
    želim stručnu raspravu,sve što sam napisao stojim iza toga

molim te iza čega ti stojiš

dali je ono razvoj ptiičarstva i treba li mi težiti tome

seadriver
    Moderator
    Moderator

Razza spagnola

Postaj by seadriver on ned 21 lis - 23:31

Očigledno treba ako razvoj ide u tom smjeru, pogotovo s obzirom da su je ocjenili talijani jer oni uglavnom u ticarskom svijetu određuju neke standarde odnosno imaju najviše utjecaja na C.O.M
    Evo i slika svjetskog prvaka 2011, 93 punta

Border

Postaj by Border on ned 21 lis - 23:38

pitao sam za lično mišljenje,nema veze
    ovaj na slici nema nikakve veze sa onim što mi pričamo
    mora se 30 godina uzgajati stas da bi se razumjeli

pozdravljam -puno-moderatora

Border

Postaj by Border on ned 21 lis - 23:49

obožavam ovo -idemo li ili ne idemo-vidim MARINA-vjerujem u njega

seadriver
    Moderator
    Moderator

Postaj by seadriver on ned 21 lis - 23:53

Da bi i ostali razumili o kojoj se ptici radi evo i te slike. Izložba održana u Genovi, ptica osvojila prvo mjesto sa 91 bodom. Meni ptica skroz ok, zasluženo prva, ne vidim di je tu problem. Pari se ono šta je potrebno da bi se osvojilo 1 mjesto. Isto kao u nogometu igra se bunker protiv barcelone da bi se sačuvalo gol Smile

Border

Postaj by Border on pon 22 lis - 0:09

opet netočan odgovor
    hoćemo li struku ili ljubav

imamo dije intezivne ptice-molim forum da me usmjeri -neiskusan-kojim putem da krenem

Border

Postaj by Border on pon 22 lis - 0:18

idemo li Very Happy

Sponsored content

Postaj by Sponsored content Today at 4:51

Sada je: ned 4 pro - 4:51.