Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin

Ahat crveni mozaik

Share

Dean

Broj postova : 1847
    Registration date : 19.08.2008

Re: Ahat crveni mozaik

Postaj by Dean on čet 11 vel - 15:00

ma naravno da je to ptica od realno gledano 91 bod - to je svima jasno, ali gledamo sad samu kategoriju....

Svako ko je uzgajao mozaike zna da je dobiti "savršenu" kategoriju više nego "pain in the ass". Uglavnom će jaka intenzivna maska i jaka intenzivna ramena imati za posljedicu precrvena prsa. ista stvar je i obrnuta ukoliko ptica ima savršen trokut na prsima najvjerojatnije če imati diskretniju masku.

Po meni
    pravilno ocijenjena stavka kategorija je kad se u obzir uzmu sve navedene pod-stavke i na osnovu svih njih zajedno se formira zajednička ocjena.

npr. vrhunska maska i ramena, prolazna trtica i precrvena prsa---šteta što nemamo ocjensku listu ali mogao bi se kladiti da je ova ptica nagradjena i u kategoriji - ja bi joj osobno ukoliko su joj ostale stavke odlične, ostavio srednju vrijednost zbog tih prsa...

Što ne znači da tvrdim da su dobra - jednostavno (TEORETSKI jer se to na ovoj snimci ne vidi dobro) su maska, ramena i trtica toliko dobre da anuliraju ta precrvena prsa

Very Happy

Dean

Postaj by Dean on čet 11 vel - 15:17

pogledajte ova prsa i pogledajte mu ocjensku listu...

Fago

Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

Postaj by Fago on čet 11 vel - 16:06

He, he Deane, tako to ide...
    Nisam niti malo iznenađen s ovim. Vido sam satinet crvenog mozaika sa jednim krilom kompletno crvenim u Reggiu i bio je 1. mjesto s 93 boda. Ja sam pao na...
    Iako je sve ostalo imao perfektno, ja bi ga kaznio kao i Ervino.

Činjenica je da ova video snimka daje svoj efekt jer ovako crvena prsa imaju i bolji lipokrom crveni intenzivci Very Happy a sumljam da su talijanski suci bas takvi šarlatani! Ali ima nas svakakvih Very Happy

Pozdrav,

dr.nenad86

Broj postova : 756
    Registration date : 22.04.2009

Postaj by dr.nenad86 on čet 11 vel - 16:10

Dean je napisao/la:pogledajte ova prsa i pogledajte mu ocjensku listu...

Steta sto se bas ponajbolje ne vidi sve na ovom snimku..... Dobro je ovako da se komentarise i da se usaglasavaju kriterijumi , posebno za nas mladje sudije koji tek ulazimo u formu.... Po meni kolko sam video ovde su na ovom snimku crvenija prsa ili meni tako deluje za razliku od predhodnog primera, i ne vidim lepo jasno odvojenui masku od grudi, mislim da je ovde kategorija za bod manje i na utisku bod banje ( ali ne mora i da bude , jer pticu treba uzivo videti) i , melani dobar, ledji crtez dobar, bocni takodje i onda ptica izlazi 88-89 sto je realno.....

OCENSKA LISTA IZGLEDA OVAKO :

melanin 27
    lipohrom 10
    kategorija 13
    perje 13
    oblik i velicina 13
    drzanje 9
    opsti utisak 5
    ukupno 90
    Zeleo bi cuti i ostale sudije, jer je ova diskusija jako korisna i dobro je da je pokrenuta.....

Pozdrav cheers

Zadnja promjena: dr.nenad86; čet 11 vel - 16:12; ukupno mijenjano 1 put.

ERVINO

Broj postova : 628
    Registration date : 02.12.2009

Postaj by ERVINO on čet 11 vel - 16:30

Deane nema kompenzacije kod evidentnih grešaka : rasječena maska - lipokrom prelazi sa maske na prsa - nahuk na prsima intenzivan ili prelazi na bokove - inje prisutno u masci trtici i ramenima - obojena letna pera....a što se ovog pastela tiče morao ga je kazniti u kategoriji jer je to primjer kako mozaik nesmije izgledati...ali vidjeli smo mi u ITALIJI i mnogo gorih ptica od 90 bodova..pozdrav

opalnaissus

Broj postova : 108
    Registration date : 24.09.2009

Postaj by opalnaissus on čet 11 vel - 17:04

Ovom primerku treba smanjiti ocenu na kategoriji,što kaže Ervino- nema kompenzacije kod evidentnih grešaka, a koliki je kvalitet melanina, to stoji.U Portugaliji je sada ocenjivalo najviše sudija iz Portugalije ( što je normalno), po imenima nagrađenih ptica vidi se da pravi kvalitet ipak opstaje.Mi sudije sa ovih prostora smo školovani da isključivo pratimo standard a ne ono italijansko isprđivanje na primer UTISAK: 5 ( što dodatno zbunjuije). Na nekom sajtu sam pogledao ocene iz prošlogodišnjeg GEEL-a, ocenjuje se kao kod nas.Veliki broj Italijana je nosilo tamo ptice i nije se proslavilo po broju nagrada.

Dean

Postaj by Dean on čet 11 vel - 17:28

huh sad bi trebalo utvrditi šta je precrveno za rušit bod, bez obzira na ostale kvalitete, a dokle je tolerantno Very Happy Ervino če se sjetit kolekcije opala (mozaik crvenih) koju sam ja u Puli kaznio zbog precrvenih prsa, međutim ta ista kolekcija je u ja mislim Zagrebu dobila u kategoriji bod gore - teško mi je sad to opisat ali ono su bila precrvena prsa - za kaznit, ovo na ovim snimkama su evidentno loša prsa, ali koja se u kombinaciji sa ostalim dijelovima koji čine ocjenu kategorija, mogu tolerirati.

što se tiće petice kod općeg dojma u Italiji, to je po njihovom standardu - oni kažu da je to upravo zbog toga da ne bi s tom zadnjom stavkom bilo muljanja. Ima smisla, ovako svima 5 i voooiiiiila cheers

Niko drugi to nema, tako da je ustvari talijanska ptica sa 89 u stvari naša sa 88, stvar jasna Very Happy Very Happy

Dean

Postaj by Dean on čet 11 vel - 17:32

ERVINO je napisao/la:Deane nema kompenzacije kod evidentnih grešaka : rasječena maska - lipokrom prelazi sa maske na prsa - nahuk na prsima intenzivan ili prelazi na bokove - inje prisutno u masci trtici i ramenima - obojena letna pera....a što se ovog pastela tiče morao ga je kazniti u kategoriji jer je to primjer kako mozaik nesmije izgledati...ali vidjeli smo mi u ITALIJI i mnogo gorih ptica od 90 bodova..pozdrav

ok, nema kompenzacije...znači ptica sa VRHUNSKOM maskom, sa VRHUNSKIM ramenima, FENOMENALNOM trticom i NE VRHUNSKIM ali tolerantnim prstima mora dobiti bod manje u kategoriji ???

Nije to kompenzacija, to je jednostavno brojčano izražena srednja vrijednost dobrih i loših svojstva ptice.

pokušat ću malo iskopat slike pa čemo komentirati na primjerima...

Dule

Broj postova : 340
    Registration date : 24.03.2009

Postaj by Dule on čet 11 vel - 17:33

Ljudi moji ,zar ne primijećujete to što vi vidite kao greške da je to efekat kamere amožda i svijetlajer kako se kamera odmiče razlivenost lipokromske boje(kategorija) dolazi u normalu.

ERVINO

Postaj by ERVINO on čet 11 vel - 17:42

Ahat ima "tolerantna" prsa ali pastel nema...a što se tiče opći dojam svi 5 to je talijanska izmišljotina jer opći dojam je stavka gdje sudac prevagne i korigira ocjenu ustvari napravi razliku....sjećam se onih opala i 100% si u pravu kad si ih kaznio ....

Dean

Postaj by Dean on čet 11 vel - 18:08

Ja sam osobno mišljenja da je ta stavka opći dojam bezveze Very Happy kakav opći dojam ? šta to uopče znači ? i zašto sudac mora korigirati ocjenu, pa ima dovoljno stavki u ocjenskoj listi i bez općeg utiska...

Evo "nebudi lijen" digao sam se i uzeo standard sa police Very Happy

citiram:

OPĆI UTISAK (5 točaka)
    Još jednom proanalizirati sve prethodne stavke, te se posebno osvrnuti na zdravlje i čistoću ptice. U ovoj stavci standard sucu daje pravo da izvrši korekciju ocjene po svom stručnom mišljenju. No No

može li mi neko ovo zacrvenjeno protumačiti svojim rječima Shocked

apsolutno sam PROTIV bilo kakve korekcije ocjene pomoću stavke opći utisak...
    uopće mi nije jasno šta bi tu trebalo korigirati...

po tome ispada da uopće ne trebamo ocjenjivati pticu po stavkama, nego neka opći utisak ima od 0 -100 i ljepo ćemo dati opću ocjenu i rješen problem...

Talijani su taj problem riješili tako da SVIM pticama (koje su žive) upisuju 5, i tako ispada ko da te stavke uopće nema u listi. Po meni je to korektno.

Very Happy Very Happy

zahuktala se tema, malo smo se odmakli od ahata pa ako smo previše off može nas moderator prebaciti u neku drugu temu Very Happy

Fago

Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

Postaj by Fago on čet 11 vel - 18:43

Po meni je opći dojam dobra stvar i to ne treba mijenjati. Zašto?

1. Poremetila bi se srednja vrijednost i sudac bi imao previše raspona u ocjenjivanju pojedinih stavki. Mogla bi se, naravno, svaka stavka povećat za bod... Međutim postoji i druga stvar...

2. Često dođemo do zadnjih par ptica, koje ostanu u užem izboru za nagrade, a koje su po bodovima ISTE, bez obzira na razllike u stavkama. Ponekad se radi, čak o fenotipski istim pticama. Standardi nisu toliko jasno napisani da bi svaki sudac MOGAO, bez obzira na znanje, iskazati neku sitnicu s bodom +, ili -.

Ipak su standard pisali suci i svakako su pri tome mislili na sebe. Ne opravdavam neznanje, a ne opravdavam ni davanje 5 bodova za utisak samo zato jer je ptica živa. Ptica treba itekako zaslužiti peticu za opći dojam i na taj način dobiti (zasluženo) 91 bod. Sve iznad je... extra.

ERVINO

Postaj by ERVINO on čet 11 vel - 18:53

Fago slažem se sa tobom,u toj stavci možeš napraviti taj mali odmak,razliku i često to budu nijanse kod "izjednačenih" ptica,uostalom ocjenska lista i standardi su takvi kakvi su i moramo ih se pridržavati.....

ikayke
    Admin
    Admin

Broj postova : 1510
    Registration date : 09.09.2008

Postaj by ikayke on čet 11 vel - 19:15

Ajmo ajmo drzite tempo... konacno nesto korisno da se pise.... poucno....

Tempo tempo... ako treba ja cu samo filmice traziti... Smile

Svaka cast na postovima....

ERVINO

Postaj by ERVINO on čet 11 vel - 19:22

Samo ti baci udicu Ike i onda mudro zašuti....zima je ptice miruju ...hladno je i moramo biti na forumu...pozdrav

refa95

Broj postova : 1274
    Registration date : 12.04.2009

Postaj by refa95 on čet 11 vel - 19:25

meni tice ne miruju moje se pare ko lude

Renato.M

Broj postova : 1494
    Registration date : 14.12.2009

Postaj by Renato.M on čet 11 vel - 19:53

Dobro jutro suci,dobro jutro,uživam čitati vaše komentare. Vidim da mi se sve više sviđate ,pogotovo vi "mlađi" koji ste na ovom forumu .Skoro sve napisano stoji ali još jednom bi napomenuo da kod melanina je najbitniji dobar melanin, kategoriju možemo malo tolerirati.
    Godinama gledam po domačim HR izložbame melaninske price sa dosta lošim melaninom,solidna kategorija pa ptica dobro ili čak odlično ocijenjena.Normalno nagledao sam se i ptica sa dobrim melaninom "loša"kategorija i loše ocijenjene.Godinama pričam o tome sa Deanom ,Ervinom,Duletom ali...........
    Doro jutro! Pozdrav

ERVINO

Postaj by ERVINO on čet 11 vel - 20:23

refa95 je napisao/la:meni tice ne miruju moje se pare ko lude

Ok refa svatko se ravna prema svojim uvjetima meni nepada na pamet da grijem ptičarnik a uzgajam i nešto faune pa malo kočim do sredine trećeg mjeseca...da se vratimo ahat crvenim mozaicima i bočnom crtežu istih.Naime pojavljuju se ptice sa izrazito "bogatim" bočnim crtežom i crtežom koji zahvača gotovo cijela prsa kod ženki.Sve dosadašnje priznate mutacije reduciraju ili ukidaju neki melanin osim kobalta koji povečava dodaje melanin ptici sve po prsima do klaoke pa če biti interesantno kako če se rasplesti standard oko bočnog crteža ahata koji očigledno ide u smjeru dodavanja(bogačenja) na ptici. Do sada se odličnim bočnim crtežom smatralo da ptica ima "dva i pol" reda isprekidanog "ahatnog"crteža sada vidimo da se pojavljuju "ravni" bogati bočni crteži sa naznakama povećanja tz. redova a kod ženki su ocrtavaju gotovo cijela prsa što ptice čine jako atraktivnim.Moje je mišljenje da je bogačenje bočnog crteža super stvar ali da ipak taj crtež ostane "ahatni" tj isprekidan....

ikayke
    Admin
    Admin

Postaj by ikayke on čet 11 vel - 21:28

Evo jos pokoji kratki filmic ahat crvenih mozaika sa svjetskog prvenstva.

ikayke
    Admin
    Admin

Postaj by ikayke on čet 11 vel - 21:42

Ali moji pobjednici po svemu... hm mozda je samo dobra oprema u pitanje...ali ovome se tezi Smile

ERVINO

Postaj by ERVINO on čet 11 vel - 22:00

IKE odlične ptice to je kategorija koja se traži kod mozaika.Ptice imaju mrvicu pretaman kljun (vrh) i nokte ili slika vara (to sam ti negdje već napisao),ostalo super....pozzzz

ikayke
    Admin
    Admin

Postaj by ikayke on čet 11 vel - 22:11

Hm... Ervino to si i za moga napisao i rekao mi... i to me bas kopka.. i stoga sam malo kopao po slikama i filmicima sa neta... zakljucak je sljedeci, do kojega sam dosao ali isto tako ne mora biti tocan, te je i to tema za konstruktivnu raspravu... sve ptice kod kojih ostanete onako paf obratio sam paznju i na nokte i na kljun... znaci sve ptice su imale melanin top... na melaninu sam se bazirao , oxidacija.. znaci kontrast bijelo crno top... nazalost imale su i tamniji vrh kljuna i malo tamnije nokte... sada dali je to zbok max kolicine ispoljenog malanimna neznam, dali je to slucajnost isto neznam...ali ponavlja se vec dosta... cak i na izlozbama sa pticama koje mi bas upadnu u oko. Smile

Zadnja promjena: ikayke; čet 11 vel - 22:21; ukupno mijenjano 1 put.

PESTI

Broj postova : 1419
    Registration date : 11.03.2009

Postaj by PESTI on čet 11 vel - 22:20

Pozzz svim sudcima boje , kopka me jedna sitnica u vezi viška lipokrom boje na prsima ptice , isto se dogadja i u ocjenjivanju bastardi od grdelina pa bih Vas zamolio da mi malo tu stavku pojasnite .
    Zašto ne ide u negativan bod ?

refa95

Postaj by refa95 on čet 11 vel - 22:40

refa95

Postaj by refa95 on čet 11 vel - 22:41

Sponsored content