Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin

češljugar × venecuelski čižak

Share

dragutin rajnović

Broj postova : 327
    Registration date : 02.01.2010

češljugar × venecuelski čižak

Postaj by dragutin rajnović on čet 2 pro - 22:34

dali su bastardi plodni

zoran ptice pjevice

Broj postova : 662
    Registration date : 14.09.2009

Re: češljugar × venecuelski čižak

Postaj by zoran ptice pjevice on čet 2 pro - 23:34

Dragutine ja sam upario komb stiglic x ven. cajzl i isprobao sam i muzjake i zenke bastarda. Nisu bili plodni. Ja sam vise za komb ven.cajzl x zenka stiglica. Mozda se u ovoj kombinaciji i desi nesto, ali tu treba puno prostora, puno ptica isprobati...
    Probaj! cheers

DjordjeVet

Broj postova : 448
    Registration date : 11.06.2008

Postaj by DjordjeVet on čet 2 pro - 23:35

dragutin rajnović je napisao/la:dali su bastardi plodni
    pitanje je odlicno, i mene to zanima...ima li neko iskustvo sa parenjem ovog bastarda?
    mozda bi to bio put za ubacivanje dodatne crvene boje u grdelina Question
    po nekoj logici, ove dvije vrste bi trebale biti blize nego v. cizak i kanarinac, kombinacija za koju se zna da su muzjaci plodni..
    inace, kombinacija v. cizak x lugarin je plodna, licno sam vidio kod kolege prije dosta godina bastarda dobijenog parenjem te kombinacije sa kanarinkom (v. cizak x lugarin je pario kanarinku i dobijen je jedan muski bastard).

bocka

Broj postova : 1656
    Registration date : 23.11.2008

Postaj by bocka on pet 3 pro - 1:07

Skoro sam se raspitivao kako se mogu bastardirati venecuelske cajizle i dobio sam odgovor od jednog našeg člana ko je uspeo skinuti sa interneta a to je :

Venecuelska cajzla X žutarica(štanc cajzla) i obrnuto daju 50% plodnih mužjaka i neplodne ženke

Venecuelska cajzla X magelan cajzla i obrnuto daju 90% plodnih mužjaka i 80% plodnih ženki

Venecuelska cajzla X cajzla žutih grudi i obrnuto daju 100% plodne mužjake i 90% plodnih ženskih hibrida

Venecuelska cajzla X kanarinca i obrnuto daju 50% plodnih mužjaka i potpuno neplodne ženke

zoran ptice pjevice

Broj postova : 662
    Registration date : 14.09.2009

Postaj by zoran ptice pjevice on pet 3 pro - 13:37

DjordjeVet je napisao/la:
    pitanje je odlicno, i mene to zanima...ima li neko iskustvo sa parenjem ovog bastarda?
    mozda bi to bio put za ubacivanje dodatne crvene boje u grdelina Question
    po nekoj logici, ove dvije vrste bi trebale biti blize nego v. cizak i kanarinac, kombinacija za koju se zna da su muzjaci plodni..
    inace, kombinacija v. cizak x lugarin je plodna, licno sam vidio kod kolege prije dosta godina bastarda dobijenog parenjem te kombinacije sa kanarinkom (v. cizak x lugarin je pario kanarinku i dobijen je jedan muski bastard).
    Logicno da su te dvije vrste bliske ali mislim da u stvarnosti to nije tako jer bi se vec davno pojavili crveni stiglici!!!

dragutin rajnović

Postaj by dragutin rajnović on pet 3 pro - 19:50

[quote="zoran ptice pjevice"]Dragutine ja sam upario komb stiglic x ven. cajzl i isprobao sam i muzjake i zenke bastarda. Nisu bili plodni. Ja sam vise za komb ven.cajzl x zenka stiglica. Mozda se u ovoj kombinaciji i desi nesto, ali tu treba puno prostora, puno ptica isprobati...
    Probaj! cheers [/quote
    Do sad sam venecuelca pario samo sa kanarinkom a ove sezone cu ga probat parit sa više vrsta ptica a rezultati če bit objavljeni

CUBA

Broj postova : 91
    Registration date : 26.04.2009

Postaj by CUBA on pet 3 pro - 22:56

Ovu sam materiju obrađivao dosta davno.

Stavit ću ti jedan davno napisani tekst iz Batude možda ti pomogne u daljnjem pojašnjenju ove teme.

Pozdrav svima na forumu.

PITAJTE “ BATUDU ”

( Batuda 2001 broj 2. stranica 17 )

PITANJE:

1. Jesu li, i ukoliko jesu, kad su plodni križanci iz kombinacije grdelin x kanarinka i sa kim?

2. Što je to «povratno parenje», nakon nekoliko godina (ili generacija)?

3. Da li kod pitanja plodnosti križanaca (sa kanarinkom) ima razlike između križanaca
    grdelin x kanarinka i faganel x kanarinka?

4. Da li kod križanja, a vezano za plodnost, ima neko pravilo ili je sve «igra prirode» - slučaja?

ODGOVOR:

1. Križanci sa grdelinom (češljugarom), kako kaže dostupna literatura, plodni su u dosta malom
    postotku, svega 10-15 %. Taj podatak se odnosi na parenje križanaca međusobno. Daleko veći
    postotak se dobije povratnim parenjima križanaca sa grdelinom ili križanaca sa kanarincem.

Ova tvrdnja zahtjeva praktičnu potvrdu u sparivanju većeg broja parova. U svoj dostupnoj literaturi navedena se tvrdnja zasniva na rezultatima sparivanja malog broja parova kod
    nekoliko uzgajivača.
    Velikom broju uzgajivača je poznato da ženske križanaca prave gnijezdo, da imaju nagon za parenje, da nesu jaja, da leže na njima i da izvanredno dobro hrane mlade koje pod njih podmetnemo.
    Ptica koja snese jaje u velikom broju slučajeva može dati potomstvo.
    Preporuka je da, ako se ide na ove kombinacije, obavezno ženka bude križanac, a mužjak ptica druge vrste koji je provjereno plodan.

2. Povratno parenje je kad potomstvo parimo sa roditeljima, odnosno mlade ptice sa jednim od
    roditelja. To parenje se provodi da bi ustalili i genetski zadržali osobinu roditelja koja se
    može, ali i ne mora, pokazati na potomstvu u F 1 generaciji. Osobine koje želimo zadržati
    mogu biti: oblik, perje, boja, pjev, veličinu, itd.

Nije jasno što se htjelo sa ovim dijelom pitanja «nakon nekoliko godina (ili generacija)».
    Možemo samo reći da se genetska slika ptice ne mijenja, i da će se isti rezultati dobiti u koliko
    se povratno parenje obavi nakon nekoliko godina, kao i kad se to obavimo odmah slijedeće
    godine.

U uzgoju ptica ne preporučuje se parenje u srodstvu, tako da se povratno parenje radi samo
    onda kad za to imamo opravdane razloge.

3. Po dostupnoj literaturi ne bi trebalo bit biti razlike u postotku plodnih križanaca iz kombinacija
    u pitanju.
    Mislim da bi par faganel x kanarinka trebao imat veći postotak plodnih križanaca,
    samim tim što je faganel po obliku tijela, obliku i dužini kljuna, te obojenim zonama dosta bliže
    kanarincu, od grdelina. Međutim, konkretnih dokaza ovog mišljenja nema.

4.Kod križanja postoji pravilo u vezi sa plodnosti (u koliko se govori o križanju sa kanarincem).
    Križanci sa pticama iz porodice Serinus su u velikom postotku plodni. Npr. križanci kanarinca i
    Serinus serinusa (frzelin) su plodni oko 95%.

Ako se radi o križancima sa pticama koje su dalje od ove porodice i plodnost je manja. Najbolji
    dokaz da su križanci plodni je venecuelski lugarin. Preko križanaca venecuelskog lugarina
    (Spinus cucullatus), povratnim parenjem se unio crveni i mozaik faktor kod kanarinaca.

Neki primjeri iz prakse pokazuju da neke ženke križanaca prve godine nisu imale potomstvo,
    iako su nesle jaja i ležale u gnijezdu na njima. Te iste ženke druge godine dale su potomstvo.
    Iz toga možemo zaključit da parove treba ostavljati duže od jedne sezone i biti uporan.
    Međutim, osim pravila postoji i «igra prirode». Znamo da i u uzgoju kanarinaca, koji su
    formalno plodni, imamo neplodne parove, kao uostalom i kod svih ostalih životinja.

Ivan Ćubelić

dragutin rajnović

Postaj by dragutin rajnović on pet 6 tra - 22:43

imam plodnog bastarda od venecuelca i kanarinke trenutno je uparen sa bakrenom ženkom koja bi kombinacija bila zanimljiva za parenje

ticar
    Moderator
    Moderator

Broj postova : 2908
    Registration date : 09.06.2008

Postaj by ticar on sub 7 tra - 4:43

dragutin rajnović je napisao/la:imam plodnog bastarda od venecuelca i kanarinke trenutno je uparen sa bakrenom ženkom koja bi kombinacija bila zanimljiva za parenje

kakva je majka od tog križanca,tj koja kanarinka.
    probaj pariti tog križanca sa magelanom.ako tu nađeš plodnog baštarda javi mi da kupim. Very Happy

dragutin rajnović

Postaj by dragutin rajnović on sub 7 tra - 11:40

majka mu je satine crveni mozaik kanarinka

Sponsored content

Postaj by Sponsored content Today at 15:32

Sada je: pon 5 pro - 15:32.