Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin

Možda bolesni kanarinac

Share

ikayke
    Admin
    Admin

Broj postova : 1510
    Registration date : 09.09.2008

Re: Možda bolesni kanarinac

Postaj by ikayke on uto 15 svi - 0:36

Samo mazi noge 2 puta tjedno Melemom (Zagrebacki melem) al na podu nesmije biti pjesak nego najbolje papirnati rucnici... stajalice oprati, ili staviti nove drvene.

pozz

JanaV

Broj postova : 25
    Registration date : 19.05.2011

Postaj by JanaV on uto 15 svi - 0:53

Već neko vrijeme mazem betadinom ( ima joda) svaki dan i nije prošlo. Vidjela sam da na internetu da pise da je dobro skidat te krasta pa onda dezinficirat, razmisljam dali mi je pametno da mu to radim jos.
    Imao je nove drvene precke i nije bilo bolje. Sad sam mu stavila prije par dana plastične ali dobro zamotane s onim medicinskim bijelim selotehpom, a već vise od mjesec dana ima svaki dan novi papirnati rucnik na podu, ne dajem mu pijesak uopce....

Vrbanja

Broj postova : 378
    Registration date : 07.03.2010

Postaj by Vrbanja on uto 15 svi - 1:25

Evo i ja da kazem nesto dobra higijena kaveza i precki obavezna
    svakodnevno jednom dnevno oprati noge ptici mlakom vodom posusiti i namazati apotekarskim alkoholom a ako nemas apotekarskog alkohola odlicno posluzi i domaca sljiva ili loza a mose i konjak ,alkoholom mazati noge bar dva puta dnevno
    to raditi sve dok otekline i crvenilo ne nestanu
    Jedino mi se nesvidja sto u zadnje vrijeme ptica ima vodenast izmet .

seadriver
    Moderator
    Moderator

Broj postova : 919
    Registration date : 14.06.2008

Postaj by seadriver on uto 15 svi - 19:53

Higijena je 70% zdravlja kod ptica. Prečke treba redovito održavati čistima, a kavez temeljito prati u vrućoj vodi jednom mjesečno. Također ptici treba osigurati i kadicu za kupanje u zimskim a naravno još i češće u ljetnim vremenima. To treba skidati, premazati mu noge maslinovim uljem, zatim nakon 12 sati te kraste skinuti. Nakon toga skinuti prečke jer neće neko vrijeme moći na njima stajati. Nastaviti davati antibiotike i ispirati noge jodom i glicerinom.

veseljko

Broj postova : 125
    Registration date : 08.05.2012

Postaj by veseljko on uto 4 pro - 2:59

moze mala pomoc, jel potrebno ici veterinaru zbog ovoga ?
    tj jel rijec o nekoj bolesti ili si to kanarinac sam cupa pera ?
    inace, normalno jede, pjeva, divlja po kavezu.. nis se cudno ne
    događa s njime vec sam nasao da malo gubi perje na leđima između
    krila .. nadam se da se sve vidi na slikama Smile

http://imageshack.us/photo/my-images/204/dsc01182lv.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/32/dsc01184iu.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/805/dsc01188e.jpg/

ticar
    Moderator
    Moderator

Broj postova : 2908
    Registration date : 09.06.2008

Postaj by ticar on uto 4 pro - 12:31

veseljko je napisao/la:moze mala pomoc, jel potrebno ici veterinaru zbog ovoga ?
    tj jel rijec o nekoj bolesti ili si to kanarinac sam cupa pera ?
    inace, normalno jede, pjeva, divlja po kavezu.. nis se cudno ne
    događa s njime vec sam nasao da malo gubi perje na leđima između
    krila .. nadam se da se sve vidi na slikama Smile

http://imageshack.us/photo/my-images/204/dsc01182lv.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/32/dsc01184iu.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/805/dsc01188e.jpg/

ja bi prije rekao da mu to raste perije a ne da ga gubi.
    naravno da nije potreban veterinar,koji i onako nebi znao o čemu je riječ

veseljko

Postaj by veseljko on uto 4 pro - 12:59

ticar je napisao/la:

ja bi prije rekao da mu to raste perije a ne da ga gubi.
    naravno da nije potreban veterinar,koji i onako nebi znao o čemu je riječ

aha, e to me je samo zanimalo Smile
    hvala ti puno na odgovoru !

bimbo

Broj postova : 1
    Registration date : 05.01.2013

Postaj by bimbo on sub 5 sij - 20:47

trebam pomoc, u maloj sam panici...
    danas sam primijetila na kanarincu neku mrlju na perju, blizu glave, i kad sam ga uzela u ruke vidjela sam da je to u stvari skorena krv i da ima neku ranicu, cini mi se da je duboka al ne mogu bas procijenit.
    malo sam se uspanicila. kanarinac se ponasa kao i uvijek, dakle normalno jede, nije napuhan...cini mi se da je sve ostalo ok...nokti su mu bili predugi, zakasnila sam sa sisanjem pa mislite li da se mozda sam isceskao?

veseljko

Postaj by veseljko on sri 16 sij - 12:12

do sad je kanarinka normalno ponasala a sada sam skuzio da preko dana zna malo
    odspavat (stavit kljun iza krila), napuhana je a i ovako sjedi :

http://imageshack.us/photo/my-images/19/20130116085748.jpg/
    http://imageshack.us/photo/my-images/542/82511128.png/

jel zna sta bi moglo biti i kako se lijeci (ako se uopce moze lijecit) ? i
    posto se nalazi u volijeri u kojoj su i drugi kanarinci jel i njih moram
    preventivno lijecit ? (sad sam svakog kanarinca u svoju gajbu stavio ali
    me je strah da nije nes zarazno pa da mi svi kanarinci ne uginu)

inace , jos samo jedan kanarinac je poceo tako ponasat pa me je strah
    da nije neka zarazna bolest Sad

Vasko-MK

Broj postova : 318
    Registration date : 22.01.2010

Pozdrav iz Makedonije

Postaj by Vasko-MK on sri 16 sij - 17:46

Veseljko, ovakvo stanje ptice nije dobar znak. Medjutim samo na osnovu stanja ( napuhanost, neaktivnost... )
    ne moze se otkriti od cega boluje. Najpre postavi cist beli papir na dnu kaveza i pogledaj u kakvom je
    stanju izmet ptice, jer u vecini slucajeva je on indikator pojedinih bolesti.
    Poslije toga napisi vise podataka oko ishrane, mjesto drzanja, temperatura...Uhvati pticu u ruku i pogledaj
    prsnu kost, ako je ostra a ptica izgubila na tezini moguce je da je u pitanju kokcidioza. Znaci ima vise podataka kojih trebas napisati kako bi forumasima koji su u mogucnosti da daju neki savjet, bilo sto jasnije stanje ptice.
    Za sad moj savjet bi bio da ovu pticu drzis odvojenu od drugih. Nadam se da ce biti sve ok .
    Pozdrav iz Makedonije

veseljko

Postaj by veseljko on sri 16 sij - 20:23

Vasko-MK je napisao/la:Veseljko, ovakvo stanje ptice nije dobar znak. Medjutim samo na osnovu stanja ( napuhanost, neaktivnost... )
    ne moze se otkriti od cega boluje. Najpre postavi cist beli papir na dnu kaveza i pogledaj u kakvom je
    stanju izmet ptice, jer u vecini slucajeva je on indikator pojedinih bolesti.
    Poslije toga napisi vise podataka oko ishrane, mjesto drzanja, temperatura...Uhvati pticu u ruku i pogledaj
    prsnu kost, ako je ostra a ptica izgubila na tezini moguce je da je u pitanju kokcidioza. Znaci ima vise podataka kojih trebas napisati kako bi forumasima koji su u mogucnosti da daju neki savjet, bilo sto jasnije stanje ptice.
    Za sad moj savjet bi bio da ovu pticu drzis odvojenu od drugih. Nadam se da ce biti sve ok .
    Pozdrav iz Makedonije

hvala puno na informacijama!

Zaboravio sam napisat da ptica pišti dok diše Sad i na kljun joj ljepi
    sjemenje (mozda je to normalno za ptice al ja sam novi pa neznam jel
    ta informacija potrebna (ostale ptice su normalne i s cistim kljunom)).
    Da nije gadna prehlada ? disnje grinje ? (prije tjedan dana je
    dobila frontline combo).. Ptica se nalazi na tavanu , nije
    vlažna prostorija i nema propuha ali temperatura je od 1 pa do 6 stupnjeva,
    trenutno je negrijena prostorija, ali imam prostoriju koju grijem (oko 15 stupnjeva
    je u njoj ali u njoj se nalaze zdrave ptice pa se ne usudim i nju ubacit u tu
    prostoriju da slucajno to nije zarazno pa da mi se ne razbole sve ptice).

sutra cu pokusat "uhvatit" izmet . slike budem naknadno
    stavio .. svaka pomoc je dobro dosla ..

veseljko

Postaj by veseljko on čet 17 sij - 20:56

evo i slika od izmeta :
    http://imageshack.us/photo/my-images/842/20130117183702.jpg/
    http://imageshack.us/photo/my-images/43/20130117183549.jpg/
    http://imageshack.us/photo/my-images/824/20130117183726.jpg/

neznam dal se moze vidjeti ali na vrhu ima jako puno "bijele " boje :S

jel se moze nekakva tocnija dijagnoza utvrdit ? treba jos sta slikat ?
    vidim da je ptici danas jos gore Sad

seadriver
    Moderator
    Moderator

Postaj by seadriver on čet 17 sij - 21:08

Uuu jako bolesna ptica. Hitno al zaista hitno liječenje inače će cicikrep. Imaš li išta od antibiotika za ptice, baycox 2,5%?, nifuramicin, sulfadimidin?

veseljko

Postaj by veseljko on čet 17 sij - 22:01

seadriver je napisao/la:Uuu jako bolesna ptica. Hitno al zaista hitno liječenje inače će cicikrep. Imaš li išta od antibiotika za ptice, baycox 2,5%?, nifuramicin, sulfadimidin?

nemam nista od toga Sad pokusat cu sutra nesto od toga kupit.. baycox ne mogu (kad
    sam bio u vet ambulanti veterinar je rekao da samo moze prodat 1l=800kn:( ), budem
    sutra pokusao nifuramicin ili sulfadimidin kupit . A sta je ptici ? koja bolest ?
    o cem se radi ? moram ostale ptice preventivno lijecit ? s cime ? doma od vitamina i lijekova
    imam samo ampivet, nilverm , ad3e ,piperezin-citrat, GAMBAKOKCID (nazalost novi sam pa
    sam kupovao preparate od kojih i nemam neke koristi) ..

neka alternativa ukoliko toga ne bude u vet ambulanti ?

Vasko-MK

Pozdrav iz Makedonije

Postaj by Vasko-MK on čet 17 sij - 23:08

Veseljko, nazalost izmet ne izgleda bas najbolje. Bjela boja u vecini slucajeva ukazuje na kokcidiozu.
    Jedini preparat koji LECI ovu bolest za sad je Baykox, on je kokcidiostatik i pored toga sto sprecava
    razvoj kokcida i njihovih larvi ( oociste ) u vecini slucajeva dovodi do potpunog izlecenja.
    Od toga sto si naveo da imas, najbolje je da koristis GAMBAKOKCID, on ce zaustaviti dalji razvoj bolesti
    ali koliko ja znam nece unistiti oociste, koje od aktivnog prelaze u latentni oblik i tako nastavljaju
    boravak u digestivnom traktu, odnosno ileumu ( takog crijeva ) ptice.
    Sto se tice tretmana Gambakokcidom ne mogu ti reci kako ide posto ga nisam koristio i nemam iskustva.
    Oko dodatne anamneze pitao bih te dali ptica jede, odnosno dali je jako cesto na hranilicu, posto
    kod ove bolesti ona je stalno gladna, zbog toga sto paraziti pojedu veci deo hrane. Na slikama se vidi razbacano
    ali neoljusteno zrnevlje hrane, sto ukazuje na to da ptica nema snage da lomi u ljusti sjeme.
    Po mom misljenju bi trebalo odmah poceti tretman Gambakokcidom, sigurno ima upustvo pa postupaj po njemu.
    Od hrane daj jedino sjeme, nikako voce, povrce a narocito zelenisa. Ako u kavezu imas aktivnog uglja, izbaci ga
    dok traje lijecenje. I jos jedna napomena, svakoga dana menjaj vodu u kojoj dodajes Gambakokcid, odnosno pravi
    svaki dan svjezi rastvor. Preporucio bih ti da koristis vodu koja je otstojala u nekoj posudi 24 h kako bi ispario
    clor koji se nalazi u njoj, posto u velikom procentu umanjuje djelovanje lijeka.
    Nadam se da ce se ptica oporaviti. Pisi kako ide lijecenje.
    Pozdrav

seadriver
    Moderator
    Moderator

Postaj by seadriver on pet 18 sij - 22:45

Od ovoga svega samo gambakokcid može pomoći, najbitnije je odma to davati, doza za golubove je 10g na 1 litru vode.
    Da se radi o mojoj ptici s obzirom u kakvom je trenutnom stanju, ne bi se mislio sekunde, istu tu dozu bi joj dao barem prvih 3 dana, zatim ako lijek da rezultate, smanji se doza.
    Bitno je svaki dan pripremiti svježu otopinu lijeka u destiliranoj vodi ili lošija varijanta prokuhanoj ostajaloj 24 sata, Vasko-MK je dao dobar savjet.
    Ono šta sam vidio na slikama je jako loše, ako već jučer nisi dao lijek ili je tica krepala ili će krepati.
    Poznato je da se antibiotici ovakve vrste brzo apsorbiraju u tijelu, puni učinak lijeka kreće nakon 24 sata, a zadržavaju se u organizmu i po prestanku davanja.

veseljko

Postaj by veseljko on sub 19 sij - 11:23

nazalost ptica je uginula Sad posto je bila odvojena ni jedna druga ptica ne daje ikakve
    simptome bolesti ali cu im preventivno dati baycox ( kolega Crv ce mi poslat dozu
    dovoljnu za ostale ptice ). velika zahvala svima na pomoci .. nadam se da nece bit problema
    s drugim pticama i da se nikad vise necu trebat vracat na ovu temu .. a sto se tice simptoma
    i svega, 99% je sigurno da je ptica imala kokcidiozi .. nadam se da ce ovaj primjer bar
    nekima pomoc da brze otkriju o kojoj je bolesti rijec i da sto prije krenu s ljecenjem ..

Vasko-MK

Pozdrav iz Makedonije

Postaj by Vasko-MK on sub 19 sij - 13:28

Veseljko zao mi je zbog gubitka. Ocito si zakasnio sa trazenjem pomoci, kao i samim tretmanom ali sad sta je tu je.
    Neka si prvo ti ziv i zdrav a posle i tvoje ptice. Sto se tice preventive Bajkoxom nije losa ideja ako je i bolesna
    ptica bila u volijeri sa njima, prije nego si je odvojio. Inace najbolja preventiva kod ptica sto se tice njihovog
    zdravlja je pojacanje imuniteta prirodnim putem, ovde mislim na kvalitetnu ishranu koja pored sjemena obuhvata voce
    i povrce, minerali uvjek prisutni u kavezu i volijerama, aktivni ugalj bar 2 puta sedmicno i po meni jako bitna stvar
    HIGIJENA na visokom nivou.
    Ako se ipak odlucis za preventivu putem hemije, u ovom slucaju Bajkox, obrati paznju da to bude 2,5 % otopina i
    naravno na pravilno doziranje a to je 1 ml na 1l vode ( bez Cl ) 4 dana za redom, podrazumjeva se sveza otopina
    svaki dan. Nakon toga, pod uslovom da su sve ptice zdrave ide vitaminski tretman, ili jos bolje med rastvoren
    u vodi za pice 3-4 dana. ALI ako primjetis da ti i druga ptica pokazuje simptome kokcidioze onda nakon Bajkoxa
    bi dosao u obzir jedino vitamin K. Daj Boze da je sa osatalim pticama sve u najboljem redu.
    Veliki pozdrav iz Makedonije cheers

bocka

Broj postova : 1656
    Registration date : 23.11.2008

Postaj by bocka on sub 19 sij - 16:28

Moram se ubaciti u ovu temu a razlog je taj sto kod mnogo ptičara dešavaju se ovakvi slučajevi.
    Nemogu si objasniti zašto mnogo od ptičara štede na ljekovima ?, ajde razumem one koje imaju po jednu ili dvije ptice ali kada ptičari koji odgajaju i izvode ptice štede na ljekarstva to je neshvatljivo.
    Sve ljekove koje kupim u toku jedne godine ne koštaju nitu 30 eura a to je u vrednosti jedne ptice.
    Mojim prijateljima dajem ljekove i naj srečnii bi bio kad bi ljekove trošio za tudje ptice a ne za moje Sad
    Bolje bacati ljekove kad im prodje rok trajanja nego li kupiti ga kad je več kasno lol!

Pozdrav Bocka

veseljko

Postaj by veseljko on sub 19 sij - 22:04

Bocka potpuno se slazem s tobom , al s obzirom da imam tek par mjeseci ptice ne mogu
    sam sebe nazvat pticarem vec tek pocetnikom (11 ptica). Pametni uce na tuđim greskama a
    ljudi kao ja na vlastitim greskama Smile) surfajuci po forumu i u prici s pticarima lagano
    ucim sto/kako/kad koristit . Moja najveca greska je to sto sam se upustio u pticarske vode
    a da se nisam odlicno pripremio ali mislim da ce i to doc na svoje . Sad je kasno ali svakako
    cu se potrudit da svaki lijek i vitamin imam i naravno pokusat sto bolje radit na preventivi .

Pozdrav iz suncanog Zagreba Smile

seadriver
    Moderator
    Moderator

Postaj by seadriver on ned 20 sij - 17:01

Drugi put čim primjetiš da je ptica nakostriješena, da su joj oči poluzatvorene odma moraš reagirati sa lijekom, ne smije se čekati ni jednog dana. Ovo na slici je kanarinac koji je patio najmanje 5 dana u akutnom stanju bolesti.

Dax BG

Broj postova : 331
    Registration date : 15.04.2009

Postaj by Dax BG on ned 20 sij - 20:39

Barem po mom sećanju, prvi vidljiv znak kokcidioze je mirnoća ptice. Jednostavno ptica odjednom postane izuzetno mirna, bez ostalih vidljivih pokazatelja. U roku 24-48 sati ptica dobija malčice nakostrešeno perje glave i malo "zaškilji" tj. oko joj je nekako za trećinu zatvorenije. Čak i kod "mirnog" stadijuma ako pticu uzmemo u ruku, dunemo u prsa i zagledamo samo voljku, u 90% slučajeva ćemo videti da je "nestalo" ono prepoznatljivo salo koje imaju zdrave ptice oko voljke. Navodim samo lično iskustvo.

veseljko

Postaj by veseljko on ned 20 sij - 23:06

nazalost novi sam pa nisam ni znao na sto trebam obracat paznju .. ali sad se nadam
    da se to vise nece ponovit ! il ak ce se ponovit da cu na vrijeme vidjet znakove i
    da cu uspjesno spasit ptice .. jos jedna zahvala svima s foruma !

relja

Broj postova : 123
    Registration date : 06.01.2013

Postaj by relja on ned 20 sij - 23:51

oprostite što vako upadan ali ako nije problem da vas pitan nešto..
    npr kad bi ja ima 1-2 legla kanarinaca od istog para, kolike su šanse da se ta kanarinka posli nekoli miseci pari sa grdelinom?? hvala unaprid... Very Happy

sestoperac

Broj postova : 896
    Registration date : 07.11.2008

Postaj by sestoperac on pon 21 sij - 20:04

velike

Sponsored content

Postaj by Sponsored content Today at 11:36

Sada je: sri 7 pro - 11:36.