Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin

Spriječavanje zamrzavanja vode u pojilici?

Share

xyz

Broj postova : 2232
    Registration date : 09.06.2008

Spriječavanje zamrzavanja vode u pojilici?

Postaj by xyz on pet 3 vel - 16:24

na temperaturi -5 C? Više puta na dan razbijam led da bi ptice mogle piti vodu. Ima li šta (naravno, neškodljivo)da nakapam u vodu da se ne bi ledila i da ptice normalno piju? Pozdrav!

ikayke
    Admin
    Admin

Broj postova : 1510
    Registration date : 09.09.2008

Re: Spriječavanje zamrzavanja vode u pojilici?

Postaj by ikayke on pet 3 vel - 17:57

Probaj dodat malo jabučnog octa, on ce malo podignuti granicu smrzavanja...

I mjenjaj cesce vodu, a kad stavkljas novu stavi mlaku.

zelandur
    Opomena
    Opomena

Broj postova : 244
    Registration date : 13.03.2010

Postaj by zelandur on pet 3 vel - 18:03

antifriza uli kolega pa disi nema te nigdi

xyz

Postaj by xyz on pet 3 vel - 18:21

Hvala Ika! Tu sam, sve je OK Wink

sestoperac

Broj postova : 896
    Registration date : 07.11.2008

Postaj by sestoperac on pet 3 vel - 20:27

je li moguce da je u Splitu -5 ?

ikayke
    Admin
    Admin

Broj postova : 1510
    Registration date : 09.09.2008

Postaj by ikayke on pet 3 vel - 20:29

sestoperac je napisao/la:je li moguce da je u Splitu -5 ?

U Rijeci isto -5 danas i bura jedno 150 km/h

sanchez33

Broj postova : 59
    Registration date : 25.11.2011

Postaj by sanchez33 on pet 3 vel - 20:31

sestoperac je napisao/la:je li moguce da je u Splitu -5 ?

Nevjerovatno, ali moguće je. Sad mi je na balkonu -4°. Voliera pokriven dekom, ipak su ptice ovdašnje naviknute na višu temperaturu.

kreso

Broj postova : 1804
    Registration date : 24.11.2008

Postaj by kreso on pet 3 vel - 22:04

u mene je -17 a tice nikad zivlje bounce

xyz

Postaj by xyz on sub 4 vel - 13:00

Jučer sam ponudio tićima snijeg u dodatnim posudama (ne u pojilicama) nadajući se da će početi "jesti" snijeg tako da ne moram svako malo odleđivati pojilice.

Nevjerovatno su to dobro prihvatili, grickaju kljunom onda zabace glavu da popiju.

Danas sam odledio pojilice i uopće se nisu ni došli napiti.

Svi koji držite vani, pokušajte i bit će vam puno lakše što ne morate izlaziti toliko često ni zebsti ruke sa zaleđenim pojilicama.

Vasko-MK

Broj postova : 318
    Registration date : 22.01.2010

Pozdrav iz Makedonije

Postaj by Vasko-MK on sub 4 vel - 13:42

Pozdrav svima. Ja svoje ptice ( malino kanarince ) drzim na poluotvorenoj terasi ( balkonu ) u vitrini od iverice koja je prenamenjena u letjelicu i s prednje stane ima vratanca od letvice i duplog najlona. Terasa je otvorena samo sa jedne strane ( zapadne ) tako da su ptice zasticene od udara vjetra ali ne i od niskih temperatura, koje su kod nas u Makedoniji, tacnije u mom gradu pre neki dan bile i 15 stepeni ispod nule. Ovo mi je prva zima da ptice drzim na terasi,i da budem iskren bojao sam se dali ce izdrazati niske temperature.
    Po savjetima boljih poznavalaca ptica i iskusnijih odgajivaca na forumu ( Malinois, Vrbanja, Korkut, Bocka...)koji su mi puno pomogli, odlucio sam drzati ptice napolje preko zime. Naravno hrana mora da bude pojacana, pticama sam omogucio kretanje u letjelicu sa dimenzijama 100 x 50 x 40 sm. tako da mogu vam reci nisam imao nikakvih problema, sto se tice hladnoce. Smrzavanje vode sam rjesio pomocu grijaca URADI SAM za kog mi je poslao semu i dao instrukcije nas forumas Seki ( Vrbanja ), i mogu reci da za sad sve odlicno funkcionise, nadam se bice tako i do kraja zime. Koristim priliku da se zahvalim svima koji su mi savjetima i instrukcijama pomogli oko drzanja ptice vani u zimskim uvjetima, narocito Sekiju ( Vrbanja ) za ideju i semu grijaca.
    Evo u produzetku slike :

Grejac za pojilicu

[IMG=http://img440.imageshack.us/img440/5228/grejaczavodu.jpg][/IMG]

Da pojasnim : Radi se o kutijici izradjenoj od iverice u kojoj je montirana slabija sijalica ( oko 15 - 20 w ). Poklopac je od lesonita ili fibera i na njemu su izbusene jedna ili vise rupica, zavisno od velicini pojilice. Potenciometar za svjetlo regulise jacinu svjetla a samim tim u temperaturu koju stvara sijalica. Naravno sve mora da bude dobro izolovano i postavi se u letjelicu, odozgo ide pojilica. Kod mene na temp. od - 15 st napolju, sijalica od 15 w je drzala vodu na temepraturi od + 10 stepena. Unutrasnjost kutije je radi vece sigurnosti oblozena tankim plehom, moze poslozuiti i aluminijumska folija.

Otvorena vitrina preko dana

[IMG=http://img842.imageshack.us/img842/6556/dscn1408r.jpg][/IMG]

I zatvorena na kraju dana i preko noci

[IMG=http://img716.imageshack.us/img716/7613/dscn1412jc.jpg][/IMG]

To je, nadam se nekome ce posluziti kao primer a ocekujem i vase komentare oko eventualnih nedostataka.
    Puno pozdrava iz Makedonije cheers

Vrbanja

Broj postova : 378
    Registration date : 07.03.2010

Postaj by Vrbanja on sub 4 vel - 16:37

Vasko-MK je napisao/la:Pozdrav svima. Ja svoje ptice ( malino kanarince ) drzim na poluotvorenoj terasi ( balkonu ) u vitrini od iverice koja je prenamenjena u letjelicu i s prednje stane ima vratanca od letvice i duplog najlona. Terasa je otvorena samo sa jedne strane ( zapadne ) tako da su ptice zasticene od udara vjetra ali ne i od niskih temperatura, koje su kod nas u Makedoniji, tacnije u mom gradu pre neki dan bile i 15 stepeni ispod nule. Ovo mi je prva zima da ptice drzim na terasi,i da budem iskren bojao sam se dali ce izdrazati niske temperature.
    Po savjetima boljih poznavalaca ptica i iskusnijih odgajivaca na forumu ( Malinois, Vrbanja, Korkut, Bocka...)koji su mi puno pomogli, odlucio sam drzati ptice napolje preko zime. Naravno hrana mora da bude pojacana, pticama sam omogucio kretanje u letjelicu sa dimenzijama 100 x 50 x 40 sm. tako da mogu vam reci nisam imao nikakvih problema, sto se tice hladnoce. Smrzavanje vode sam rjesio pomocu grijaca URADI SAM za kog mi je poslao semu i dao instrukcije nas forumas Seki ( Vrbanja ), i mogu reci da za sad sve odlicno funkcionise, nadam se bice tako i do kraja zime. Koristim priliku da se zahvalim svima koji su mi savjetima i instrukcijama pomogli oko drzanja ptice vani u zimskim uvjetima, narocito Sekiju ( Vrbanja ) za ideju i semu grijaca.
    Evo u produzetku slike :

Grejac za pojilicu

[IMG=http://img440.imageshack.us/img440/5228/grejaczavodu.jpg][/IMG]

Da pojasnim : Radi se o kutijici izradjenoj od iverice u kojoj je montirana slabija sijalica ( oko 15 - 20 w ). Poklopac je od lesonita ili fibera i na njemu su izbusene jedna ili vise rupica, zavisno od velicini pojilice. Potenciometar za svjetlo regulise jacinu svjetla a samim tim u temperaturu koju stvara sijalica. Naravno sve mora da bude dobro izolovano i postavi se u letjelicu, odozgo ide pojilica. Kod mene na temp. od - 15 st napolju, sijalica od 15 w je drzala vodu na temepraturi od + 10 stepena. Unutrasnjost kutije je radi vece sigurnosti oblozena tankim plehom, moze poslozuiti i aluminijumska folija.

Otvorena vitrina preko dana

[IMG=http://img842.imageshack.us/img842/6556/dscn1408r.jpg][/IMG]

I zatvorena na kraju dana i preko noci

[IMG=http://img716.imageshack.us/img716/7613/dscn1412jc.jpg][/IMG]

To je, nadam se nekome ce posluziti kao primer a ocekujem i vase komentare oko eventualnih nedostataka.
    Puno pozdrava iz Makedonije cheers

NESIKIRAJ SE VASKO NISTA OVAKO DOBRO ZASTICENE OD UDARA VJETRA IZDRZACE ONE I MNOGO NIZE TEMPERATURE

zako

Broj postova : 332
    Registration date : 02.02.2012

Postaj by zako on uto 24 srp - 12:22

Daralin je napisao/la:Evo grejaca koji su napravljeni za specijalne pojilice , u kojima se stavljaju ovi grejacini bez ikakvih problema

A evo i pojilica za koje su ovi grejaci napravljeni, Pojilice ima sa staklenim uloskom za vodu i sa plasticnim uloskom jer za zimu moze vise da izdrzi nego staklo.Ovako ovaj problem resavaju pticari na zapadu, jer ovo mogu u svakoj boljoj prodavnici za ptice ovo da kupe, pozdrav

Ima li tih pojilica i grijača za kupiti kod nas u Hrvatskoj?
    Ovu firmu "Alira" iz Zadra sam kontaktirao, ali oni nisu nikada imali takvo što u ponudi.

Dino

Broj postova : 19
    Registration date : 24.12.2012

Postaj by Dino on uto 25 pro - 16:09

Kod mene je jedini nacim da im ujutru kad se probudim rano stavim mlaku vodu i cesce je mijenjam kod nas u Pg rijetko kad zamrzava ali se desilo proslog mjeseca par puta da smrzne

Sponsored content

Postaj by Sponsored content Today at 23:13

Sada je: sri 7 pro - 23:13.