Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin

MUTACIJE MAJORA

Share

crv

Broj postova : 1816
    Registration date : 02.12.2009

Re: MUTACIJE MAJORA

Postaj by crv on ned 26 vel - 23:40

bocka je napisao/la:Sa velikim interesom pratim ovu temu i mislim da je postignut puni pogodaak.
    Vidise da u ovoj temi nemože svako da učestvuje jer treba imati i znanje.
    Ipak apelirao bi da se na kraju donese definitivan zaključak za koji bi se svi složili i razjasnili oko pojma passepartout.
    Ako je potrebno da se definira šta je pojam passepartout kod majora a šta je kod kanarinaca, odnosno ako jedna te ista stvar onda da se takav zaključak donese.
    Mi koji nismo upučeni u ovaj pojam moramo saznati pravu definiciju.
    pozdrav svim majstorima cheers
    Bocka

Bocka , jeli zezaš , ili pitaš ozbiljno ?

Inače , kod češljugara postoje dvije paspartu varijante ...

bocka

Broj postova : 1656
    Registration date : 23.11.2008

Postaj by bocka on pon 27 vel - 10:40

Crv-e, sada najozbiljno pitam, ja stvarno volim i zajebancije ali ova tema za mene je tabu i veoma sam zainteresiran nešto više naučiti.
    Shvatite da jedno je iskustvo a drugo je nauka, pogotovo genetika, nauka koja če se otkrivati dok postoji živi svet na ovoj planeti.
    Ja se ne stidim pitati ono što neznam pa zbog toga dobro bi bilo da se ova tema do kraj obradi i donese jedan zajednički zaključak.

Pozdrav

Gost
    Gost

Postaj by Gost on pon 27 vel - 16:39

bocka je napisao/la:Crv-e, sada najozbiljno pitam, ja stvarno volim i zajebancije ali ova tema za mene je tabu i veoma sam zainteresiran nešto više naučiti.
    Shvatite da jedno je iskustvo a drugo je nauka, pogotovo genetika, nauka koja če se otkrivati dok postoji živi svet na ovoj planeti.
    Ja se ne stidim pitati ono što neznam pa zbog toga dobro bi bilo da se ova tema do kraj obradi i donese jedan zajednički zaključak.

Pozdrav

Bocka, u temi gdje ucesnici neznaju maketi dalje od kanarinca netrabas ni ocekivati nesto vise od (kako ti kazes) "zajebancije" , nego sta te briga, delji djitru i uzivaj opusteno... Cool

crv

Postaj by crv on pon 27 vel - 18:51

PASSEPARTOUT (ja ću pisati paspartu)

je kanarinac heterozigotni mužjak koji je fenotipski crne serije , ali nosi mutirane ahatne i smeđe gene . Oni mogu dati mlade ženke svih serija ( crna , smeđa , ahat i izabel).
    Dakle ukratko rečeno paspartu kanarinac je ptica crne serije nosilac izabela .
    Napominjem da su navedene serije spolno vezano nasljedne .

Kod češljugara spolno vezane osnovne serije (po talijanskoj determinaciji) su:

NORMAL , SMEĐI , AHAT , IZABEL , SATINET , LUTINO

Obzirom na dijapazon mutacija nije genetski moguče sve navedene mutacije ,,zbiti'' u jednoj ptici pa pojam paspartu , odnosno univerzalni ključ ( izraz je i nastao u francuskim hotelima ) malo upitan .
    Naime , kod češljugara nam trebaju dva ključa :

NORMAL NOSILAC IZABELA X NORMAL ŽENKA
    Iz ove kombinacije moguće je dobiti ženke u sljedećim serijama:

NORMAL
    IZABEL

SMEĐI

AHAT

NORMAL NOSILAC SATINETA X NORMAL ŽENKA
    Iz ove kombinacije moguće je dobiti ženke u sljedećim serijama :

NORMAL

SATINET

SMEĐI

LUTINO

ERVINO

Broj postova : 628

Postaj by ERVINO on pon 27 vel - 18:53

EUMOx je napisao/la:

Bocka, u temi gdje ucesnici neznaju maketi dalje od kanarinca netrabas ni ocekivati nesto vise od (kako ti kazes) "zajebancije" , nego sta te briga, delji djitru i uzivaj opusteno... Cool

Genetika kanarinaca i majora je potpuno ista i temelji se na Mendelovim zakonima nasljeđivanja,,,ako smatraš da je nešto drugačije obrazloži konkretnim primjerom međusobnog sparivanja mutacija majora vodeći računa da fenotip i genotip jedinke nisu uvijek isti !!! pozzdrav

zoran ptice pjevice

Broj postova : 662
    Registration date : 14.09.2009

Postaj by zoran ptice pjevice on pon 27 vel - 19:11

Crve, nesto mi ova tvoja shema ne stima?!!!

crv

Postaj by crv on pon 27 vel - 19:13

zoran ptice pjevice je napisao/la:Crve, nesto mi ova tvoja shema ne stima?!!!

Obrazloži .

U tekstu sam naveo da su mutacije navedene prema talijankoj determinaciji . Eventualni nesporazumi mogu nastati u različitim nazivima za istu mutaciju , na što stalno upozoravam.

zoran ptice pjevice

Postaj by zoran ptice pjevice on pon 27 vel - 19:22

Pa mislim da smo tu determinaciju vec spominjali u prijasnjim temama... Satinet- lutino itd...
    1. Kombinacija dobijas normale, izabele i nos. izabel
    2. Kombinacija dobijas normale, satinet, i nosioce sat.
    Nadam se da me razumijes.

Gost
    Gost

Postaj by Gost on pon 27 vel - 19:23

ERVINO je napisao/la:

Genetika kanarinaca i majora je potpuno ista i temelji se na Mendelovim zakonima nasljeđivanja,,,ako smatraš da je nešto drugačije obrazloži konkretnim primjerom međusobnog sparivanja mutacija majora vodeći računa da fenotip i genotip jedinke nisu uvijek isti !!! pozzdrav

Ervino,kakve to veze ima sto je genetika paradi ista,to niko i neosporava,i mislim da nisi citao sve postove. Isti je i Yugo45 kao mercedes SLR, ima 4 tocka i shasiju,volan i mjenjac, farove i da ne nabrajam vise...

Nije isto ono sto se trazi i preferira kod majora,i kod kanarinca...tu je "velika" razlika! kao sto je Dean rekao,on passepartout kanarinca koji bi jos nosio 4 recesivne (zasad najtrazenije i najpopularnije mut. kod majora) baca mackama, a kod majora je to vrhunac...da nekazem skoro maximum...da to unovcis mozes kupit apartman na moru ja mislim , pa zbog toga sam protiv toga da se mjesa kanarinac i grdelin i ono sta se trazi i netrazi kod jednog primjenjivati kod drugog, to neide...a vi diskutujte bez mene,ja cu study

i da dodam,za Ervina:

ovo (podvuceno) npr. nema veze sa majorima,jer se ovo nemoze dobiti;

NORMAL NOSILAC SATINETA X NORMAL ŽENKA

Iz ove kombinacije moguće je dobiti ženke u sljedećim serijama :

NORMAL

SATINET

SMEĐI

LUTINO

Zadnja promjena: EUMOx; pon 27 vel - 19:32; ukupno mijenjano 1 put.

crv

Postaj by crv on pon 27 vel - 19:27

zoran ptice pjevice je napisao/la:Pa mislim da smo tu determinaciju vec spominjali u prijasnjim temama... Satinet- lutino itd...
    1. Kombinacija dobijas normale, izabele i nos. izabel
    2. Kombinacija dobijas normale, satinet, i nosioce sat.
    Nadam se da me razumijes.

Pozornije pročitaj čitav tekst . Very Happy

Piše da se iz navedenih kombinacija (sve su spolno vezane ) mogu dobiti ŽENKE u navedenim mutacijama . A ženke i ne mogu biti nosioci spolno vezanih osobina .

zoran ptice pjevice

Postaj by zoran ptice pjevice on pon 27 vel - 19:44

Stvarno nisam to znao... Au sta je ovo, totalno neznanje osnovnih pravila!!! Ne mjesajte kanarince i stiglice!!! A to ako od nos. izabela x normal zenke dobijes ahat zenku kao sto ti tvrdis onda ti poklonim sve svoje ptice i ja odo u penziju Sleep

ERVINO

Broj postova : 628

Postaj by ERVINO on pon 27 vel - 19:58

EUMOx je napisao/la:

Ervino,kakve to veze ima sto je genetika paradi ista,to niko i neosporava,i mislim da nisi citao sve postove. Isti je i Yugo45 kao mercedes SLR, ima 4 tocka i shasiju,volan i mjenjac, farove i da ne nabrajam vise...

Nije isto ono sto se trazi i preferira kod majora,i kod kanarinca...tu je "velika" razlika! kao sto je Dean rekao,on passepartout kanarinca koji bi jos nosio 4 recesivne (zasad najtrazenije i najpopularnije mut. kod majora) baca mackama, a kod majora je to vrhunac...da nekazem skoro maximum...da to unovcis mozes kupit apartman na moru ja mislim , pa zbog toga sam protiv toga da se mjesa kanarinac i grdelin i ono sta se trazi i netrazi kod jednog primjenjivati kod drugog, to neide...a vi diskutujte bez mene,ja cu study

i da dodam,za Ervina:

Moguće je uz CROSSING over dobiti smeđu i lutino ženku !!!

PS Zorane pozdrav djeluje nemoguće ali treba znati da izabela nije mutacija već kombinacija ahat x smeđe i stvarno je moguće opet uz fenomen CROSSING OVERA dobiti ahat ženku. Genetski radi se o sparivanju NORMAL nosioc (smeđeg x ahata = izabela),,,ali to je veoma rijetko i sporadično kao i kod gore navedene kombinacije za dobivanje smeđe i lutino ženke!!!

Gost
    Gost

Postaj by Gost on pon 27 vel - 20:05

ERVINO je napisao/la:

Moguće je uz CROSSING over dobiti smeđu i lutino ženku !!!

PS Zorane pozdrav djeluje nemoguće ali treba znati da izabela nije mutacija već kombinacija ahat x smeđe i stvarno je moguće opet uz fenomen CROSSING OVERA dobiti ahat ženku. Genetski radi se o sparivanju NORMAL nosioc (smeđeg x ahata = izabela),,,ali to je veoma rijetko i sporadično kao i kod gore navedene kombinacije za dobivanje smeđe i lutino ženke!!!

znao sam ja da ces to odgovoriti ... a ja cu ti samo kratko reci svoje misljenje:

uzmi 1000 primjeraka pa upari, e onda ces "mozda" dobiti 2-3 a mozda nijednog...

kako je ova tema krenula, jos samo fali da uleti skopski-mastero sa tsunamijima i onda smo naj...

crv

Postaj by crv on pon 27 vel - 20:06

zoran ptice pjevice je napisao/la:Stvarno nisam to znao... Au sta je ovo, totalno neznanje osnovnih pravila!!! Ne mjesajte kanarince i stiglice!!! A to ako od nos. izabela x normal zenke dobijes ahat zenku kao sto ti tvrdis onda ti poklonim sve svoje ptice i ja odo u penziju Sleep

Ni kod kanarinaca u svakom paspartu parenju ne ,,ispadaju'' po četiri različite ptice u gnijezdu . Very Happy

Moguće je da i od majora nosioca izabele u prvome parenju dobiješ sve normale - pa ga škartaš.

Navedena tabela je namjerno korištena sa izrazom ,,MOGUĆE JE DOBITI'' , i normalno da je manja vjerojatnost za dobivanje (kod nosioca izabele) ahatne i smeđe primjerke , ali je moguće i to je bit paspartua .

Svaka ptica je jedinka za sebe i specifikum . Tko nije shvatio faktor sreće u uzgoju ptica , propustio je mnogo toga ...

Tabela (kao i 99% statistike inače ) se odnosi na malo veči uzorak i kao teorija je ipak dokazana u praksi . Sa naše strane Jadrana svakako nije .

skopski maestro
    Opomena
    Opomena

Broj postova : 488
    Registration date : 19.09.2011

Postaj by skopski maestro on pon 27 vel - 20:17

EUMOx je napisao/la:

kako je ova tema krenula, jos samo fali da uleti skopski-mastero sa tsunamijima i onda smo naj...

poz EUMOX Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

je se ne ubacujem gde mi nije mesto i ne radim ko poneko a ti znaš ko je to scratch

mogu i ja ponešto pronači na netu pa to prevedem na našem jeziku i okačim ovde i ja postanem jedan od vas stručnjaka za mutacije study

vas troje što diskutirate stvarno ste BR 1 king king nema frke sa vama jer vi i imate takve ptice i što je se ubacivat ko đoker u poker u nešto što neznam,,,da je bilo oko tscunamija ja bi se ubacio i te kako Very Happy Very Happy Very Happy a ovako bolje da šutim i pratim vas troje meštara

svako dobro meštri

Gost
    Gost

Postaj by Gost on pon 27 vel - 20:43

skopski maestro je napisao/la:

poz EUMOX Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

je se ne ubacujem gde mi nije mesto i ne radim ko poneko a ti znaš ko je to scratch

mogu i ja ponešto pronači na netu pa to prevedem na našem jeziku i okačim ovde i ja postanem jedan od vas stručnjaka za mutacije study

vas troje što diskutirate stvarno ste BR 1 king king nema frke sa vama jer vi i imate takve ptice i što je se ubacivat ko đoker u poker u nešto što neznam,,,da je bilo oko tscunamija ja bi se ubacio i te kako Very Happy Very Happy Very Happy a ovako bolje da šutim i pratim vas troje meštara

svako dobro meštri

ti si plemenit i nisi zloban... zato cu ti ja pokloniti mutacije da budes BR1 u makedonija Cool

seadriver
    Moderator
    Moderator

Broj postova : 919
    Registration date : 14.06.2008

Postaj by seadriver on pon 27 vel - 22:08

zoran ptice pjevice je napisao/la:Stvarno nisam to znao... Au sta je ovo, totalno neznanje osnovnih pravila!!! Ne mjesajte kanarince i stiglice!!! A to ako od nos. izabela x normal zenke dobijes ahat zenku kao sto ti tvrdis onda ti poklonim sve svoje ptice i ja odo u penziju Sleep

Slazem se sa ovdje sa Ervinom, vidi se ko je pomno pratio tablice i zasto je na takvoj poziciji u savezu Smile Zorane malo sam ostao zacudjen, ok ja vjerujem da ti takvu pticu nikad nisi dobio u praksi ali moguce je od nosioca izabele x normal zenka dobiti ahatnu zenku i ne samo ahatnu, moguce je dobiti i bruno zenku naravno sve u crosing overu ali od izabelnog muzjaka X normal zenka ne moze se dobiti ni ahatna ni bruno zenka. I sad se postavlja pitanje ma kako je to moguce? Vjerujte ne govorim ovo bezveze jako dobro sam prostudirao genetiku cesljugara i znam sta pricam. Kad se pogleda kromosom ahatne zenke i usporedi sa izabelnom onda se vidi da je jedina razlika kod izabelne zenke nedostatak crne boje u odnosu na ahatnu dok im je smedja boja potpuno isto modificirana. Kako nosioc izabele posjeduje normalni kromosom koji nosi gen crne boje uz kromosom izabele crosing overom moze doci do prebacivanja tog gena, te nastaje jedan kromosom tj.ahatni kromosom. Na isti nacin moze doci i do bruno zenke ali ovdje se radi o prebacivanju gena smedje boje.
    Slazem se da su ti slucajevi prava rijetkost ali je moguce cist primjer crossing overa.

seadriver
    Moderator
    Moderator

Postaj by seadriver on pon 27 vel - 22:32

EUMOx je napisao/la:

i da dodam,za Ervina:

SMEDJI
    LUTINO

Opet ovde ista situacija da se ne moze dobiti smedji i lutino. Opet ista prica satinet i lutino kod cesljugara imaju isti kromosom osim gena za crno, samo sta je ovdje za razliku od izabele i ahata gen za smedje drukcije modificiran. I ponovno u tom famoznom crosing overu ako je nosioc satineta X normal zenka prebacivanjem gena zaduzenog za crno dolazi do nastajanja kromosoma kakvog ima lutino zenka ili ako dodje do prebacivanja smedje boje nastaje bruno zenka. Ali napominjem jos jednom to vrijedi samo iskljucivo za crossing over i prava je rijetkost.

Gost
    Gost

Postaj by Gost on pon 27 vel - 22:47

driver,volio bi da vidim tu neku tablicu (za grdeline) gdje stoji da se od normala sp. satine x norm. zenka dobijaju braon i lutino zenke ? (da je moguce,moguce je, zna se sta je satine,ali toga "nema" , to je lotto )

ps. to sto pises rijetkost,pisi 7dmica na lottu, lakse ce te svi razumiti Cool

seadriver
    Moderator
    Moderator

Postaj by seadriver on pon 27 vel - 22:50

EUMOx je napisao/la:driver,volio bi da vidim tu neku tablicu (za grdeline) gdje stoji da se od normala sp. satine x norm. zenka dobijaju braon i lutino zenke ? (da je moguce,moguce je, zna se sta je satine,ali toga "nema" , to je lotto )

ps. to sto pises rijetkost,pisi 7dmica na lottu, lakse ce te svi razumiti Cool

http://www.francomonopoli.it/genetica_stampa.htm

Kazem da je moguce kad i ako dodje do crossing overa a crossing over nije bas normalna pojava koja se dogadja cesto

Gost
    Gost

Postaj by Gost on pon 27 vel - 23:20

seadriver je napisao/la:

http://www.francomonopoli.it/genetica_stampa.htm

Kazem da je moguce kad i ako dodje do crossing overa a crossing over nije bas normalna pojava koja se dogadja cesto

ma ... moguce jeste,ali nece...

seadriver
    Moderator
    Moderator

Postaj by seadriver on pon 27 vel - 23:25

Lani je kod jednog mog prijatelja doslo do takve pojave i nisam se mogao nacuditi. Dobio je izabelnu zenku upravo crossing overom. Imao je ahata nosioca satineta kojeg je pario sa normal zenkom i dobio je izabelnu zenku u crossing overu. Znaci nije nemoguce

Gost
    Gost

Postaj by Gost on uto 28 vel - 11:39

seadriver je napisao/la:Lani je kod jednog mog prijatelja doslo do takve pojave i nisam se mogao nacuditi. Dobio je izabelnu zenku upravo crossing overom. Imao je ahata nosioca satineta kojeg je pario sa normal zenkom i dobio je izabelnu zenku u crossing overu. Znaci nije nemoguce

mogu li da pogadjam kako ti se zove ili preziva prijatelj?

srecko? sreckovic? Cool

(kod agat sp. satine, izlaze zenke koje su tako slicne isabeli,da je lako zamjeniti,nekazem da nije dobio,ali vjeruj u ovo sto ti kazem,vidi ima li ona moja eumo maskerato zenka skoro pa isabelina ledja,ili ona druga chardoneret slika,samo je razlika u braon preko crnog)

Teoretski jeste moguce,ali da se u praksi uvijek dogadja ono sta stoji u teoriji,to bi bilo idealno,ja bi to volio.

seadriver
    Moderator
    Moderator

Postaj by seadriver on uto 28 vel - 19:35

Ne eumox kod tvoje se vidi da su to ahatna ledja ili kako francuzi zovu "agate clair". Ova je ptica izabela 100%, a i ne bi se valjda toliko raspravljalo o crossing overu da je on nemoguc u praksi ili da je to kako ti kazes sedmica na lotu.
    Osim toga velika je razlika izmedju ahatne ili eumo mascherato zenke i izabelne zenke, razlika je nebo i zemlja.

eumo masherato

http://www.google.hr/imgres?q=eumo+mascherato&hl=hr&client=firefox-a&hs=iZ6&sa=X&rls=org.mozilla:en-US:official&biw=1920&bih=909&tbm=isch&prmd=imvns&tbnid=tIKP-EqzC997FM:&imgrefurl=http://xoomer.virgilio.it/cardellinimayor/Area%2520Fringillidi/Html/Mutazione.html&docid=RFzYmOsNIJZWXM&imgurl=http://xoomer.virgilio.it/cardellinimayor/Area%252520Fringillidi/images/Mascherato%252520%28Eumo%29.jpg&w=864&h=1216&ei=5QNNT5uTEcjZsgaxy8WmDw&zoom=1&iact=hc&vpx=998&vpy=251&dur=3591&hovh=266&hovw=189&tx=130&ty=130&sig=103320544786870630912&page=1&tbnh=129&tbnw=84&start=0&ndsp=50&ved=1t:429,r:16,s:0

izabela

http://www.carduelismajor.com/CARDE%20ISA%202.htm

Gost
    Gost

Postaj by Gost on uto 28 vel - 20:31

Ja sam rekao da gledas ledja,razlika u boji ledja nije tolika koliko ti govoris,razlika je najvidljivija u braon-preko-crnog,krila-rep. Isabela na slici koju si postavio ima presvijetla ledja i vidim malo zutila,to nije klasika...

ovo je klasika ledja isabel:

a ovo je ona moja eumo maskerato zenka, pa ti vidi, znaci samo ledja , ne krila i rep,
    i jos nesto zapamti,nije isto pariti agat sp. satine , i samo agat, tj. zenke neizlaze iste...

Sponsored content

Postaj by Sponsored content Today at 11:34

Sada je: sri 7 pro - 11:34.