Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin

Sjenica - uništeno gnijezdo

Share

Svinjko

Broj postova : 14
    Registration date : 30.05.2012

Sjenica - uništeno gnijezdo

Postaj by Svinjko on sri 30 svi - 18:19

Imam kućicu za ptice te se je u nju ovog proljeća uselila obitelj sjenica. Odrasle ptice su hranile svoje mlade 10-14 dana. Jučer ujutro smo vidjeli da im je gnjezdo uništeno i da je dio vlati od gnijezda izvučena izvan rupe. Dva dana prije nego što je nešto uništilo gnijezdo smo vidjeli djetlića (ne znamo da li mužjak ili ženka) kako obilazi kućicu te je jednom zavlačio glavu unutra. Da li je on mogao uništiti gnijezdo sa mladim sjenicama? Ne vjerujem da se radi o mački jer je kućica na dosta visokom kolcu i uglavnom ih nema u okolini.

Ive Labin

Broj postova : 124
    Registration date : 01.04.2012

Re: Sjenica - uništeno gnijezdo

Postaj by Ive Labin on sri 30 svi - 20:31

moguce je da su mladi proletjeli pa im vise kucica ni ne treba jer se drze skupa u jatu po granama .cini mi se da divlje ptice brze napreduju i sazrijevaju nego nase ptice u kavezima.mada nisam siguran za to 100%,samo iznosim svoje misljenje.

bocka

Broj postova : 1656
    Registration date : 23.11.2008

Postaj by bocka on sri 30 svi - 21:35

Sjenice veoma brzo napređuju i sigurno su odljeteli iz gnjezda. Roditelji su veoma privezani za podmladak i svi skupa izlaze vani pa roditelji hrane ih na granama.
    Dok su mladi u gnjezdo roditelji nedaju ni ververici da primakne ka gnjezdu, veoma su srčani i veliki borci pa sa sigurnošču i detlič ne bi mogo da primakne i uništi gnjezdo, to je uradio otkako je gnjezdo ispražnjeno odnosno napušteno.
    Prošetaj u okolinu i sigurno češ ih pronači jer tokom celog dana cvrkuču i traže hranu od roditelja.

Svinjko

Postaj by Svinjko on sri 30 svi - 23:08

Skoro sam potpuno siguran da su ptići stradali jer sam ujutro vidio odrasle sjenice kako im donose hranu u prazno gnijezdo. Krivo mi je jer mislim da smo napravili preveliku rupu na kućici (oko 50mm) pa se bojim da su veće ptice mogle napraviti štetu.

Mozaik

Broj postova : 134
    Registration date : 24.11.2010

Postaj by Mozaik on čet 31 svi - 4:09

Pljačke gnijezda su normalne u prirodi, ali nisam siguran da bi djetlić to napravio,
    prije šojka, iako su njena specijalnost jaja, a ne mladi.
    Kao što Bocka kaže sjenice sa 14 dana su već spremne za izlijetanje i teško da ih je išta osim zmije
    uspjelo ugrabit. Zmija bjelica je u većini slučajeva odgovorna.

Ive Labin

Postaj by Ive Labin on čet 31 svi - 12:08

meni je malo cudno da bi bila bijelica,to bi trebala biti bjelouska pretpostavljam,naime kolega je rekao u postu da je kucica na jako visokom stupu pa mi je malo teze za povjerovat da bi se zmija uspjela uspet uz glatku stijenku stupa na visinu na kojoj se nalazi kucica ,a i kad bi dosla do kucice kako bi uspjela doc do samog ulaza u kucicu,ipak kucica ima pod koji je na sredini pricvrscen na stup.ja i dalje vjerujem da su mladi ipak negdje vani u blizini kucice. bounce bounce bounce cheers cheers

bocka

Broj postova : 1656
    Registration date : 23.11.2008

Postaj by bocka on čet 31 svi - 12:22

Svinjko,
    Mnogo je bitno podatke koje iznosiš da su relevantne i precizne.
    Ajde da putem eliminacije dođemo do stvarnosti, Prvo nisi dao konkretne podatke odnosno gde je bilo smešteno gnjezdo od senice, jer sjenica gnjezdi se u rupe od starih panjeva.
    Ako je tako onda detlič ne napada ptice i po prirodi jede isključivo crve u drvetu, on je sleteo kod gnjezdo ako je isto bilo u nekom panju.
    Kad si pomenuo 14 dan ja garantujem da su javrije izašle iz gnjezda još 12-tog dana, a nakon 14-tog dana oni su u stanju da lete po najbliže grančice.
    Treče, sojka jede jaja i mlade javrije, ako je sita i najedena onda ubija i ostavlja plen za naredno vreme kada ogladni, takođe ubija i jede sve vrste ptica u veličini zeba.
    Sojka je največa štetočina u prirodi od koje nema nikakve koristi.
    Četvrto rupa od 50 mm je pre mala za sojku, jedino ona bi mogla oštetiti gnjezdo preko žice.
    Peto ako je pacov onda ostviče tragova od krvi i perje.
    Po svemu sudeči Mozaik je u pravo kad pretpostavlja de se radi o zmiji, ona proguta plen i ne ostavlja nikakve tragove.
    I na kraku najbitnije je da se zna tačno dali su mladi piliči imali 14 dana starosti ??? Question

PS. Ovo je dopuna, Idea otkako sam shvatio da je gnjezdo bilo u napravljenu kučicu odnosno okačena na drvetu
    U ovom slučaju sigurno je neki predator pohvatao mlade koje su izašle van gnjezda.

BOSKO

Broj postova : 165
    Registration date : 02.09.2010

Postaj by BOSKO on čet 31 svi - 12:49

http://imageshack.us/photo/my-images/99/87495356.jpg/
    ova se penje svugdje,i nikakva prepreka joj nije problem.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Pjegava_crvenkrpica

Ive Labin

Postaj by Ive Labin on čet 31 svi - 17:26

imo sam je prilike vidjeti uzivo , ali stvarno je nevjerojatan predator iako je neotrovna.

Svinjko

Postaj by Svinjko on čet 31 svi - 22:35

Hvala na odgovorima. Negdje sam bio pročitao da djetlić zna zauzeti gnijezdo od sjenica kad se isele. Zmija u okolini ima ali nisam vidio drugih osim crnih gadova. Šojki ima jako puno i možda su one krivac za uništeno gnijezdo. Ja računam da ih je nešto napalo jer sam vidio odrasle sjenice kako donose hranu.
    Danas sam slikao jednog djetlića u neposrednoj blizini. Onaj koji se je vrtio oko sjenica je bio sasvim drugačijih boja.

Svinjko

Postaj by Svinjko on čet 31 svi - 22:45

Još nemam pravo postavljati slike i vanjske linkove. Zato ću ostaviti krnji link kojem treba dodati ono http

img444.imageshack.us/img444/9989/djetli.jpg

zako

Broj postova : 332
    Registration date : 02.02.2012

Postaj by zako on čet 31 svi - 23:45

Koja je to ptica?

many

Broj postova : 762
    Registration date : 13.10.2009

Postaj by many on čet 21 lip - 12:28

svakako je moguće da je i dendrocopos kriv jer kad se ptica gnijezdi eliminira sve što je u dupljhi odnosno mjestu za gnijezdo,poznati su slučajevi gdje je vrabac ušao u lastino gnijezdo i preko živih mladih natovario sjeno i imao leglo,ne mora ptica biti predator nego je nagon za gniježđenjem velik

Svinjko

Postaj by Svinjko on sri 4 srp - 20:20

Imam još jedan primjer uništavanja ptičjih gnjezda. Ovaj put su ih ljudi uništili. Radi se o gnijezdima lastavica koja su u hotelu Croatia u Dugoj Uvali uništena od strane osoblja hotela. Bio sam tamo krajem petog mjeseca i vidio sam kako su porušili gnijezda lastavica koja su tek izgrađena a ne znam da li je u gnijezdima bilo mladih ili jaja. Pokušao sam zvati desetak puta u ministarstvo zaštite okoliša u Puli i dobio sam broj osobe koja je navodno nadležna za takve slučajeve. Zvao sam 20 - 30 puta ali niti jednom nisam dobio odgovor. Bio sam odustao od pozivanja i ništa nisam postigao.
    Čuo sam da je rušenje gnijezda lastavica zakonom zabranjeno pa mi je sada krivo što nisam došao do nekoga nadležnog. Uprava hotela nije na vrijeme uočila gnijezda ili pokušaje lastavica u pravljenju gnijezda nego su odlučili porušiti gnijezda dan prije dolaska prvih turista.

many

Broj postova : 762
    Registration date : 13.10.2009

Postaj by many on sri 25 srp - 23:34

ma ne brini nečeš ništa postiči i ja sam zvao za talijane koji su ubijali prepelice na zvučnik,pa ništa nema nikakve svrhe prijavljivati to jer mi nemamo nikoga tko bi to spriječio

Marko Zagreb

Broj postova : 17
    Registration date : 20.10.2012

Postaj by Marko Zagreb on ned 21 lis - 2:42

moj susjed je unisravao gnjezda i krao mlade...milsim da lastavice nemogu u kavezu prezivit...

Marko Zagreb

Broj postova : 17
    Registration date : 20.10.2012

Postaj by Marko Zagreb on ned 21 lis - 2:45

jednom sam pokusavao odhraniti vrapca ali nije ispjelo, bio je slobodan u sobi, sjedio je na anteni teelvizora, jeo je i pratio me po stanu...negdje dva tjedna je normalno zivio, i onda je iznenada uginuo...milsim da sam ga zaribao s prehranom, imao sam 13g i nisam znao sto vrapci jedu.

Sponsored content

Postaj by Sponsored content Today at 12:35

Sada je: pet 9 pro - 12:35.