Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin

PREDATORI I GRABLJIVCI

Share

Gost
    Gost

PREDATORI I GRABLJIVCI

Postaj by Gost on pet 23 sij - 23:06

Evo dosao na ideju za ovu temu posto se cesto spominju sokolovi itd pa evo...

JA znam za vise vrsta napadaca na tice,a to su sokoli,orlovi,jastrebi,svračci,kosovi...

Zanimljivo od ovog svega je da svračci svoj pljen love ostrim kandama i svojom snagom,a kada dode pokraj cibe i nevidis ga,izvuce tica,to je nevjerojatno...

Svracak ticu koju ulovi ili koju izvuce iz cibe,dnese je kandama,i kada je ide jesti,ne rastvara je kljunom,nego je vuce po trnju,po ruzama,po bodljama,pa potom samo izvuce utrobu,vise se i rijetko cuje za ovog napadaca..

Ima jos jedan,ali doduse nije neki,kos kada skace po livadi i dode do tica u cibi,tic se automatski kostrusi na njega i ljuti,kos dode i kljucne mu oko i odleti,nevjerojatno ali istinito,dajem sad priliku malo drugima...

zvrcko sen
    Moderator
    Moderator

Broj postova : 1607
    Registration date : 08.12.2008

Re: PREDATORI I GRABLJIVCI

Postaj by zvrcko sen on čet 12 vel - 0:11

Dragi doktore Dulitl - nekad zvani Marko-kalun

da ti ne uzimaš štagod zabranjenog

markoxp je napisao/la:Evo dosao na ideju za ovu temu posto se cesto spominju sokolovi itd pa evo...

JA znam za vise vrsta napadaca na tice,a to su sokoli,orlovi,jastrebi,svračci,kosovi...

Zanimljivo od ovog svega je da svračci svoj pljen love ostrim kandama i svojom snagom,a kada dode pokraj cibe i nevidis ga,izvuce tica,to je nevjerojatno...

Svracak ticu koju ulovi ili koju izvuce iz cibe,dnese je kandama,i kada je ide jesti,ne rastvara je kljunom,nego je vuce po trnju,po ruzama,po bodljama,pa potom samo izvuce utrobu,vise se i rijetko cuje za ovog napadaca..

Ima jos jedan,ali doduse nije neki,kos kada skace po livadi i dode do tica u cibi,tic se automatski kostrusi na njega i ljuti,kos dode i kljucne mu oko i odleti,nevjerojatno ali istinito,dajem sad priliku malo drugima...

najdraže mi je kod tebe vidjeti riječ JA ZNAM - da nemam pojma što u daljnjem tekstu i ilustriraš..
    istina je da je svračak agresivna tica koja čuva svoj teritorij , uništava gnjezda ptica i poznato je da zna uzeti mlado i pojesti ga, ali ovo dalje je stvarno saj fikšn sreca da se ograđuješ od ovih izjava riječima nevidiš ga , nevjerovtno.......pošto te stvari nevidiš obično zaključiš da je napadač svračak, jer on obično ostavi posjetnicu u kavezu što je isto nevjerovatno ali istinito...

Hvala ti što si nam skrenuo pašnju na ova dva predatora za koja nismo do sada imali ovakva saznanja . Pazi koliko uzimaš onih tvari jer bi mogao imati problema pri prijelazu ceste...

I sad ozbiljno nikad nije zabilježeno da je svračak ili kos napa ptice papretpostavljam da je naš marko napravija lapsus lingva i napisao neprovjerene konstatacije.

xyz

Broj postova : 2232
    Registration date : 09.06.2008

Postaj by xyz on čet 12 vel - 11:14

O Marko Marko, ti baš znaš nasmijati i opustiti čovjeka.

Evo da iz šale nastavim tvoju fantastičnu priču, neka me nitko ne shvati ozbiljno:

"Kljucnuti grdelin u oko, počeo je za par dana osjećati promjene u sebi, jer mu je kos ubrizgao svoj otrov u oko.
    Grdelinski geni su se borili protiv tog otrova, ali nisu bili dovoljno moćni, grdelin je preživio ali su mu ostale posljedice.
    Posmeđio je cjeli, i dobio je kosovu pjesmu.

I tako nastao faganel u Marka."

Pa Marko bija sam i ja tako ludast ka ti kad sam bija tako momčić, pari da si mi sin.
    Ali šta ga napričaš, pa to je nevjerovatno.

Da se vratim na temu:

- Svraćak stvarno zna napasti pticu ispod grane, hmm, ali kad je moju pticu napadao
    svraćak, naišao je na neke ljeplive poteškoće, pa je odustao.

Od drugih tićara sam čuo da stvarno zna grdelina razvlačiti po drači jer nema dovoljno jak kljun da ga raspori.

- Kobac - lebdi u mjestu 50-60 metara iznad ptice, onda odjednom sklopi krila i pada, i kanđama je zgrabi. Oni jesu u stanju pokušati izvlačiti tića iz krletke, ali rijetko uspiju

- Kos - da napada tiće, to nikad u životu nisam vidio ni čuo!

xyz

Postaj by xyz on čet 12 vel - 11:28

Dokaz da je Marko djelomično u pravu je ovaj okrutni video:

gdje odvratni svraćak doziva, zatim napada i komada na drači nesretnog grdelina.

Grozno!

steva318

Broj postova : 286

Postaj by steva318 on čet 12 vel - 11:32

Jel ovo svracak? Kod nas ne izgleda ovako... ili ne mislimo na istu pticu.

xyz

Postaj by xyz on čet 12 vel - 11:40

Jeste, evo neka stranica

http://www.fotozine.org/?knjiga=galerije&poglavlje=2231&list=7246&element=209507

bocka

Broj postova : 1656
    Registration date : 23.11.2008

Postaj by bocka on čet 12 vel - 12:25

JASTREBI SPADAJU U SOKOLE I IMA UH VIŠE VRSTE ŠTO SOKOLARI SMATRAJU U NIŽI RANG.

POSTOJE VIŠE VRSTE SVRAČKA I TO SU OPASNI LOVCI ŠUMSKE PTICE, SREČA JE ŠTO ONI PREŽIVE I SA JEDNIM ULOVOM DNEVNO.

SVE PTICE GRABLIVICE KAO ŠTO JE SVRAKA , SOJKA I OSTALE , LOVE I UBIJAJU SVE ŠUMSKE PTICE.
    TO JE ZAKON PRIRODE, ZAHVALJUJUĆI TOME I U PRIRODI POSTOJI JEDAN VID PRIRODNE RAVNOTEŽE.
    POZDRAV

steva318

Broj postova : 286

Postaj by steva318 on čet 12 vel - 12:27

Ova pticu mi zovemo svraka, i pticari imaju uzasnih problema sa njom.

http://en.wikipedia.org/wiki/Pica_pica

vladan bg

Broj postova : 48
    Registration date : 21.11.2008

Postaj by vladan bg on čet 12 vel - 13:13

Slozicete se da ce tesko soko, svraka ili neka druga grabljivica da POREMETI prirodnu ravnotezu. Do poremecaja iskljucivo dovodi covek...Odatle izlazi da je on najveci predator i grabljivac...
    Kada vidimo kako se uhvacene divlje ptice prodaju na raznim pijacama, onaj snimak sto je Drazen postavio postaje smesan...

bocka

Postaj by bocka on čet 12 vel - 14:00

VLADANE 100 % SI U PRAVO

zvrcko sen
    Moderator
    Moderator

Postaj by zvrcko sen on čet 12 vel - 14:21

da ali treba uzeti u obzir da svraćaka ima ni manje ni više nego 5 podvrsta naš je sivi svraćak dužina 20 cm .. i najmanji je iz porodice svraćaka

ovo na snimci je pirinejski svraćak veći i agresivniji

tako da ne stoji tvrdnja da kod nas svraćci napadaju zebe itd

zvrcko sen
    Moderator
    Moderator

Postaj by zvrcko sen on čet 12 vel - 14:23

vladan bg je napisao/la:Slozicete se da ce tesko soko, svraka ili neka druga grabljivica da POREMETI prirodnu ravnotezu. Do poremecaja iskljucivo dovodi covek...Odatle izlazi da je on najveci predator i grabljivac...
    Kada vidimo kako se uhvacene divlje ptice prodaju na raznim pijacama, onaj snimak sto je Drazen postavio postaje smesan...

vladane potpuno se slažem ali najveći uništavać je čovjek upotrebom pesticida lov i izlovljvanje je 10%

Fago

Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

Postaj by Fago on čet 12 vel - 14:26

drazenxp je napisao/la:Dokaz da je Marko djelomično u pravu je ovaj okrutni video:

gdje odvratni svraćak doziva, zatim napada i komada na drači nesretnog grdelina.

Grozno!

Eto ljudi dokaza da Marko ne priča (uvijek) nebuloze.
    Bravo Marko cheers
    Fala Dražene za film!
    P.S.
    Fenomenalan film i jako inteligentna ptica - taj svračak! To je prirodna selakcija...

xyz

Postaj by xyz on čet 12 vel - 16:54

Znam da je prirodna selekcija, al žao mi ga svejedno.. Sad

Gost
    Gost

Postaj by Gost on čet 12 vel - 17:31

zvrcko sen,ovaj put je ipak Marko u pravu,doduše djelomično.
    Rusi svračak (lanius collurio),koji obitava u našim krajevima,redovno napada manje ptice.Doduše ne na način kako to Marko opisuje,jakom kandžama i kljunom.Baš iz razloga što nema tako jake kandže i kljun,svoj plijen redovno nabija na trnje ili bodljikavu žicu,te ga onda rasteže i komada.Neće nikad propustiti priliku da udari na tića u gajbici,ali mu uglavnom ne može naškoditi,dok ga kobac,vjetruša i slični uglavnom ubiju.Napadi svračka mi se redovno događaju,i to najčešće ljeti,kad svračci imaju mlade.

ticar
    Moderator
    Moderator

Broj postova : 2908

Postaj by ticar on čet 12 vel - 17:45

steva318 je napisao/la:Ova pticu mi zovemo svraka, i pticari imaju uzasnih problema sa njom.

http://en.wikipedia.org/wiki/Pica_pica

i kod nas je svraka ova ptica,ali ova o kojoj pričamo je svračak.

zvrcko sen
    Moderator
    Moderator

Postaj by zvrcko sen on čet 12 vel - 22:37

BOŠKO je napisao/la:zvrcko sen,ovaj put je ipak Marko u pravu,doduše djelomično.
    Rusi svračak (lanius collurio),koji obitava u našim krajevima,redovno napada manje ptice.Doduše ne na način kako to Marko opisuje,jakom kandžama i kljunom.Baš iz razloga što nema tako jake kandže i kljun,svoj plijen redovno nabija na trnje ili bodljikavu žicu,te ga onda rasteže i komada.Neće nikad propustiti priliku da udari na tića u gajbici,ali mu uglavnom ne može naškoditi,dok ga kobac,vjetruša i slični uglavnom ubiju.Napadi svračka mi se redovno događaju,i to najčešće ljeti,kad svračci imaju mlade.

Ruski (lanius c ) svračak je kod nas u dalmaciji rijedak i ima 24 cm
    Svračak koji obitava kod nas je 20 cm i dođe na kavez ali nemože ozljedit istu nalazio sam draće i vidio svraćke koji su razvlaćili gušterice, mlade ptice, razne mekokljunce , ali zebovke stvarno nisam vidija....pošto sad radim i nemam literaturu da otvorim malo svoje vidike dajem si za pravo te se ovim putem isprićavam dragom doktoru Marku kalunu jer nisam gleda ruske i pirinejske svračke nego uvik govorim o ovim domačim

Ali KOSA ubojicu niko neće da komentira , a on je ovdje najveća novost . scratch jer izbiti oko nije tako zanemarljivo .

zvrcko sen
    Moderator
    Moderator

Postaj by zvrcko sen on čet 12 vel - 22:49

Naziv ptice:
    Lat: Lanius excubitor
    Hr Radović Sušić: Veliki svračak
    Hr Rucner: Veliki svračak
    Eng: Great Grey Shrike
    De: Raubwürger
    It: Averla maggiore
    Opis ptice:
    U južnoj Europi gnijezdi na suhom i poluotvorenom zemljištu, u Fenoskandinaviji uz močvare i čistine u crnogoričnim ili brezovim šumama. Rijetki zimski posjetilac u Britaniji, u otvorenim krajevima. Lako uočljiv, stoji izloženo na vrhu drveta/grma. Veličina drozda bravenjaka, blještavo bjelkast. Let jako valovit, uočljiva bijela krilna pruga. Često trepti, lovi glodare. Progoni male ptice u letu. Napada ljutito s naglašenim, škriputavim "vaaech". Često se čuje tvrdo, kotrljajuće, zvoneće "dirrrrp". Pjev prigušen, u sporom taktu, sadrži i grube i milozvučne zovove ponovljene nekoliko puta.

Prosjecna duljina/raspon krila:
    24/null

Naziv ptice:
    Lat: Lanius collurio
    Hr Radović Sušić: Rusi svračak
    Hr Rucner: Rusi svračak
    Eng: Red-backed Shrike
    De: Neuntöter
    It: Averla piccola
    Opis ptice:
    Gnijezdi na otvorenom grmovitom zemljištu i čistinama. Sada vrlo rijedak u Britaniji, ali naseljava istočnu Škotsku. Mužjak ima toplo smeđa leđa, pepeljasto sivo tjeme/zatiljak, crno-bijeli rep i neispruganu bijelu donju stranu tijela s ružičastom nijansom. Ženka i juv. su smeđi s gustim polumjesečastim mrljama na prsima. Poneke ženke nogu biti kontrastnije označene i čak vrlo nalik mužjaku; donja strana, međutim, uvijek ima polumjesečaste pruge, a rep je tamnosmeđ sa samo malo bijelog na osnovi vanjskih rubova. Zov kratko "cheve". Alarm niz promuklih coktavih zvukova. Pjesma ugodna, tiha i puna oponašanja.

18/null

Naziv ptice:
    Lat: Lanius minor
    Hr Radović Sušić: Sivi svračak
    Hr Rucner: Sivi svračak
    Eng: Lesser Grey Shrike
    De: Schwarzstirnwürger
    It: Averla cenerina
    Opis ptice:
    Gnijezdi u srednjoj i jugoistočnoj Europi na otvorenom tlu s usamljenim drvećem i grmovima. Razlikuje se od velikog svračka manjim rastom, malo kraćim repom, uspravnijim držanjem i crnim čelom; bijela krilna pruga kratka, ali široka. Juv. nema crno čelo (stoga ima masku kao veliki svračak) i ima ispruganu gornju stranu tijela. Pjesma vrlo slična pjesmi riđoglavog svračka, ali je možda teža intonacijom i sporija tempom.

20/null

Naziv ptice:
    Lat: Lanius senator
    Hr Radović Sušić: Riđoglavi svračak
    Hr Rucner: Svračak crvenoglavac
    Eng: Woodchat Shrike
    De: Rotkopfwürger
    It: Averla capirossa
    Opis ptice:
    Gnijezdi u srednjoj i južnoj Europi na otvorenom, suhom zemljištu s drvećem i grmljem, ponekad u šumovitijim predjelima. Uočite tamnu gornju stranu s bijelim ramenim mrljama i trticom te napadno crvenkasto-smeđe tjeme i zatiljak. Podvrsta badius (npr. Majorka) nema bijelu krilnu prugu. Juv. sliči juv. rusom svračku, ali ima svjetliju gornju stranu tijela s nagovještajem bijele ramene pjege i svijetlom trticom. Glava malo krupnija nego kod rusog svračka. Pjesma privlačna, puna oponašanja, većim dijelom škripava; svaku frazu ponavlja 2-5 puta.

19/null

zvrcko sen
    Moderator
    Moderator

Postaj by zvrcko sen on čet 12 vel - 22:53

pošto smo razbistrili vid pirat Cool Razz Razz Razz Razz Razz

izgleda da kod nad obitanvaju
    Lanius minor-Sivi svračak i
    Lanius senator- Riđoglavi svračak (kojeg neki zamjenjuju sa rusim ,,,)

ko upali svjetlo afro flower geek geek geek geek

Zadnja promjena: zvrcko sen; pet 13 vel - 3:28; ukupno mijenjano 1 put.

bocka

Postaj by bocka on čet 12 vel - 23:57

TO JE VRLO LUKAVA GRABLJIVICA I SKORO DA PTICE GA NE PRIMEČUJU.
    ZNA DA STANE NA NAJBLIŽE DRVO I DA SEDI DUŽE VREMENA I KAD JE SIGURAN DA MU JE PLEN NA DOMAKU TAKO BRZO SLETI DA PROSTO JE NEVIDLJIV.

zvrcko sen
    Moderator
    Moderator

Postaj by zvrcko sen on pet 13 vel - 3:35

TO JE VRLO LUKAVA GRABLJIVICA I SKORO DA PTICE GA NE PRIMEČUJU.
    ZNA DA STANE NA NAJBLIŽE DRVO I DA SEDI DUŽE VREMENA I KAD JE SIGURAN DA MU JE PLEN NA DOMAKU TAKO BRZO SLETI DA PROSTO JE NEVIDLJIV.[/quote]

prijatelju

rusi što sam naša ne obitava na našim krajevima već je to

Podvrsta badius (npr. Majorka) nema bijelu krilnu prugu. Juv. sliči juv. rusom svračku, ali ima svjetliju gornju stranu tijela s nagovještajem bijele ramene pjege i svijetlom trticom. Glava malo krupnija nego kod rusog svračka.

ijako imam još neke podatke pa ću to da provjerim kad dođem kući

Gost
    Gost

Postaj by Gost on pet 13 vel - 11:48

Nebi pisao glupost,da mi stari dida nije rekao za ovo,nisam ni ja moga virovat,al tako je,aj da sam bar jednom u pravu!

xyz

Postaj by xyz on pet 13 vel - 12:50

Ma zeza sam se Marko u vezi onoga šta si reka da kos kljuca tiće u oko, to sam se šalija na račun toga.

Sen, po tvojim slikama mislim da je meni išao napasti tića Riđoglavi svračak, ali kao što rekoh naišao je na nekakvu ljepljivu prepreku da je odustao.

Vidiš šta pišu na ovoj stranici;

http://www.fotozine.org/?knjiga=galerije&poglavlje=2231&list=7246&element=209507

da je to svraćak sa sjevera koji dolazi u nas za vrijeme zime, znači vjerovatno je Bocka u pravu, taj svraćak se ne gnjezdi kod nas, ali je “želandur”.

Lorde oni na toj stranici pod “uloviti” misle slikati fotoaparatom.

DjordjeVet

Broj postova : 448
    Registration date : 11.06.2008

Postaj by DjordjeVet on sub 14 vel - 19:38

namjeravao sam sutra izaci malo u prirodu, da malo cujem ptice...i izvadim bastarda iz letilice
    i tako, stavim ga ja u kavez i udjem unutra...i cujem kako nesto lomi po balkonu...dotrcim...kad ono kobac....mislim, odakle sad on?
    srecom , ptica nije povrijedjena...al je momentalno promukla...javlja se al mu glas nije onaj koji je bio....i eno ga dahce svo vrijeme...

Zadnja promjena: DjordjeVet; uto 17 vel - 0:02; ukupno mijenjano 1 put.

krnjolac

Broj postova : 791
    Registration date : 16.03.2009

Postaj by krnjolac on uto 17 oľu - 15:31

evo da i ja dodam još jednog grabljivca koji se meni najviše zamjerio,a to je mungos.sredio mi dva faganela.oba ostala bez glave,a ostatak tijela u ćibi!to je bilo na korčuli gdje je mungos najnormalnija pojava.od tada nema šanse da ostavim tiće na zemlju,nego na štapove,bar metar od poda,a odozgo pokriveni zbog kobca.naravno,tu su uvijek i mačke,divlje i domaće....

Sponsored content

Postaj by Sponsored content Today at 9:05

Sada je: ned 11 pro - 9:05.