Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin

Bolesna tigrica

Share

dsc

Broj postova : 3
    Registration date : 10.05.2014

Bolesna tigrica

Postaj by dsc on uto 24 lip - 19:37

Mogu li da vas zamolim za pomoć oko bolesne tigrice? Nažalost, veterinar koji mi je dostupan nije u mogućnosti da mi pomogne, pa se obraćam vama dok ne nađem neko rešenje. Znam da je teško preko foruma postaviti dijagnozu, ali ipak pitam za slučaj da je neko imao sličnu situaciju sa svojom pticom. Za sada sam, po preporuci, kupila nekoliko vrsta kapi za vodu i vitamina, ali neki od simptoma su i dalje prisutni i bojim se da to nije dovoljno za njen oporavak.

Elem, ono što ja primećujem je da ptica ubrzano diše (u mirnom stanju), stalno je zadihana i pritom se čuje neko škripanje/pucketanje, da tako kažem. Voštanica iznad kljuna joj je drugačija nego inače; pre je bila krem boje a sada ima nekoliko braon flekica. Evo slike na kojoj se vidi kako je kljun izgledao kada se ptica razbolela:

Pored toga, ptica izgleda nakostrešeno i naduveno, manje leti i ređe se oglašava, više izlazi na krov kaveza ili šeta po podu kuće. Ne znam koliko ovo potonje ima veze sa bolešću, ali ranije je bila dosta živahnija i manje se "tako" kretala. Osim nje imam i mužjaka, koji je inače malo pitomiji i ne mogu baš da ih poredim, ali kod njega ne primećujem slične promene. U njihovom okruženju nije bilo nekih noviteta, čak su izbačene neke biljke jer su (ranije) obe tigrice prilazile da ih brste, te sam se bojala da neka može biti opasna po njih. Jedino što je relativno skoro uneto je nekoliko grančica bambusa, ali nisam pronašla informaciju da im to može štetiti.  Question 

Ukoliko na osnovu ovoga možete da pretpostavite šta je sa mojom tigricom, ili ako imate neki savet koji bi nam koristio, bila bih veoma zahvalna kad biste to ovde napisali.  =)

Vasko-MK

Broj postova : 318
    Registration date : 22.01.2010

Pozdrav iz Makedonije

Postaj by Vasko-MK on uto 1 srp - 22:39

Zdravo. Pokusacu na osnovu slike i opisa da kazem svoje misljenje. Po meni se radi o infekciji kljuna koja
    moze biti bakterijska , virusna ili najcesce gljivicna. Posto vidim da je obuhvacena regija nosa pretpostavljam
    da je infekcija obuhvatila i respiratorni trakt ptice sto je moguci uzrok poremecaja disanja u vidu skripanja i
    pucketanja. Drugi razlog skripanja prilikom disanja su respiratorni paraziti ( grinje ).
    Pomenuli ste neke kapi za vodu, ali niste naveli o kom preparatu se radi . Isto tako i vitamine, ali ne pise u kom sastavu.
    Moj savet bi bio sledeci :
    - Ukoliko ptica do sad nije primala antibiotike moze se tretirati antibiotikom Enroxil (Enrocin) 10 % ali najbitnije je da bude
    PER ORALNA otopina koja se daje u vodi za pice, ne injekciska otopina. Aplikacija lijeka je 0,5 ml  ( 0,5 sm3 )  
    na 1l vode za pice u trajanju od 5 dana. Poslije tretmana probiotik u vodi za pice pa onda vitamini, po 3 dana.
    - Lokalno po kljunu se moze mazati antibiotska mast Bivacin, Gentamicin...ili kantarionovo ulje  2- 3 puta dnevno, pazljivo
    da ne bi mast ili ulje usli u nosne otvore.
    Dok traje terapija pticu nemoj pustati van kaveza i hrani je jedino sjemenskom hranom, bez voca, povrca i sl.
    Nadam se da sam malo pomogao i da ce sa pticom biti sve ok.
    Evo link kako izgleda Enroxil 10 % za per oralnu aplikaciju :
    http://www.krka-farma.hr/hr/lijekovi-i-drugi-proizvodi/veterinarski-proizvodi/enroxil-10-peroralna-otopina/1753/#title

Pozdrav i pisi kako ide lijecenje

dsc

Re: Bolesna tigrica

Postaj by dsc on čet 3 srp - 0:50

Zdravo. Iskreno se zahvaljujem na detaljnom i informativnom odgovoru, cenim trud. Pokušala bih da primenim savete, ali, nažalost, moja ptica je uginula pre nekoliko dana.

Sad se brinem za mužjaka koji je ostao sam. Ponašanje mu nije posebno neobično – više cvrkuće sa mnom, povremeno izađe iz kaveza, jede... Međutim, nešto mu nije u redu sa izmetom, više je vodenkast; a primetila sam i da pije više vode nego inače. Nije jeo voće i povrće, samo semenke. Danas sam mu dala živimicin (po preporuci čoveka koji uzgaja papagaje). Mogu sutra postaviti slike ukoliko biste želeli da ga ovako 'virtualno pregledate'.
    Pročitala sam da može biti nešto i od stresa, mada meni ptičica ne deluje istraumirano ili tužno. Takođe ne znam da li je za njega bolje da mu uzmem drugu partnerku ili da vidim kako će se dalje ponašati. Saveti su i dalje dobrodošli!

Pozdrav i hvala još jednom.

Vasko-MK

Broj postova : 318
    Registration date : 22.01.2010

Pozdrav iz Makedonije

Postaj by Vasko-MK on čet 3 srp - 14:12

Zdravo. Zao mi je za uginutu pticu, sigurno je infekcija uzela maha i savladala imuni sistem ptice.
    Sto se tice muzjaka, pretpostavljam da su dve ptice bile u kontaktu ili drzane u istoj prostoriji
    tako da preventiva nije na odmetu. Vodenkast izmet se zna javiti iz vise razloga i zabrinjavati uzgajivace
    medjutim vise je bitna boja izmeta koja ukazuje na infekciju ili drugu patolosku pojavu.
    Cim si pocela davati Zivimicin neka ide tako u propisanoj dozi. Posto je on kombinacija aktivnog antibiotika
    i vitamina, nakon njegove primene nije potreban vitaminski tretman.
    Mozes ovom muzjaku uzeti drugu partnerku ali moj savet je da to bude nakon tretmana, ako slucajno ima
    neku infekciju da to bude najpre reseno. Kad nabavljas pticu, najbolje je da to radis kod uzgajivaca umjesto
    u nekom pet-shopu i najbitnije je da to bude mlada ptica, da perje bude glatko, sjajno, rep u punoj duzini
    ( da ne nedostaju pera ), koza na nogama ist glatka i cista bez ljuskastih izraslina, oci sjajne ....
    Preporucio bih ti da potrazis uzgajivaca koji drzi alkirane ptice.
    Pozdrav iz Makedonije ... Very Happy 

dsc

Postaj by dsc on čet 3 srp - 23:15

Da, ptice su bile u kontaktu, tada se zapravo nisam setila da ih razdvojim (eh...).

Slučajno pomešah naziv, dala sam mu živocin, ne živimicin (pakovanje je naizgled isto). Piše "vitamini sa probiotikom"; dodajem ga u vodu u malim količinama.
    Što se tiče izmeta, rekla bih da je boja svetlo maslinasto zelena. (Ali dešava se i da ptica "izbaci" samo vodu!)
    Na osnovu informacija na internetu, čini mi se da je problem u stvari sa urinarnim sistemom, jer fecesu uglavnom nedostaje onaj beli deo  — tj. misim da je taj deo razvodnjen. Ne znam da li bi to moglo biti izazvano time što pije više vode ili pak nekom bakterijom...

Uvažavam savete što se tiče nabavke nove ptice, bitno mi je da se on prvo oporavi. Uzela bih pticu od uzgajivača u svakom slučaju, jedino sam razmišljala da li je ok da ptica bude dosta mlađa od njega (on ima bar 4 godine).
    Zahvaljujem još jednom na interesovanju i na pomoći! Pozdrav i iz Srbije. Smile

Sponsored content

Postaj by Sponsored content Today at 15:15

Sada je: ned 4 pro - 15:15.