Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin

Konopljar - općenito

Share

lord189
    Opomena pred isključenje
    Opomena pred isključenje

Broj postova : 1871
    Registration date : 28.10.2008

Re: Konopljar - općenito

Postaj by lord189 on ned 25 sij - 16:30

ma ovi stariji tičari bi stavili kazetu u kazetofon i kraj ćibe stavili i tako se snimalo,nije to sad bija neki kvalitet ali bilo je jednostavno i svima dostupno

xyz

Broj postova : 2232
    Registration date : 09.06.2008

Postaj by xyz on pon 26 sij - 9:49

Je, al tu je bilo šuma za poludit na snimci

saso78

Broj postova : 771
    Registration date : 20.07.2008

Postaj by saso78 on pon 23 vel - 0:17

http://www.youtube.com/watch?v=-BhK59Pmov0

Samo pogledajte...

lord189
    Opomena pred isključenje
    Opomena pred isključenje

Postaj by lord189 on pon 23 vel - 14:23

saso78 je napisao/la:http://www.youtube.com/watch?v=-BhK59Pmov0

Samo pogledajte...

pa čujen od ljudi da su rijetko nalazili gnijezda od fanganela ali čini mi se da je ovo bilo malo uočljivije

PREKRASNO sunny sunny

žalacST

Broj postova : 263
    Registration date : 20.09.2008

Postaj by žalacST on ned 1 oľu - 16:41

ekipa...dvoumim se iman par faganela...mužjak i ženka...i neznam dali da ih sprim međusobno ili da pokušam mužjaka sparit s kanarinkom....neznam sam...e da napominjem tići su ulovljeni...a ja sam ih dobija

lord189
    Opomena pred isključenje
    Opomena pred isključenje

Postaj by lord189 on ned 1 oľu - 17:55

žalacST je napisao/la:ekipa...dvoumim se iman par faganela...mužjak i ženka...i neznam dali da ih sprim međusobno ili da pokušam mužjaka sparit s kanarinkom....neznam sam...e da napominjem tići su ulovljeni...a ja sam ih dobija

PA FANGANEL JE SKROZ DIVLJA TICA A DOBIJA SI IH OVE GODINE?????????? ILI PROŠLE?????????

AKO SU OD OVE A SMATRAM DA ĆEŠ TEŠKO IŠTA POSTIĆ SA TIM DIVLJIM TICAMA ALI OPET BI MOGLO BITI NEŠTO,NAJBOLJE DA BAŠTARDIRAŠ A TEK DRUGE GODINE FANGANELxFANGANEL

lord189
    Opomena pred isključenje
    Opomena pred isključenje

Postaj by lord189 on ned 1 oľu - 18:16

nabavija san fanfanela i pravi je masni fanganel mislin pre debel je bivši gazda mu je dava sami šemedikan i taj tić izgleda ko da je napuvan kako to riješit

xyz

Postaj by xyz on pon 2 oľu - 10:14

Žalac pošto su ženke faganela oličenje divljine, savjetovao bi ti da ove godine pokušaš baštarde, a čuvaš tu ženku i dogodine ako se smiri pokušaš prave faganele.

Ako imaš neku letilicu di gnjezdo može bit dobro maskirano, moš i ove godine provat faganele.

Lorde napisa sam ti gore u temi vrdun, isti recept za mršavljenje vridi i za faganela:

Recept starih tićara za mršavljenje tića:

Mišancija:

70 % škajole
    30 % repice

lord189
    Opomena pred isključenje
    Opomena pred isključenje

Postaj by lord189 on čet 12 oľu - 11:25

http://www.youtube.com/watch?v=thMx8lh-tV8&feature=related

pogledajte fanganela je miran skroz zadnji

Dalibor

Broj postova : 115
    Registration date : 10.04.2009

Postaj by Dalibor on pon 13 tra - 13:41

Primjecujem da je zadnja rasprava oko Faganela bila cak prije mjesec dana ali nadam seda to nema veze. Zelim se malo nadovezat na ovu pricu i prenijeti neka svoja saznanja citajuci neke clanke iz nemackih casopisa kao i rasprave sa mojim prijateljima koji imaju neka iskustva cuvajuci ove ptice kao i ja sam. Naime dok sam ih ranije lovio naravno mrezom preklapacom kako je mi zovemo u Boki-Kotorskoj, uvijek sam bio savjetovan od strane starih lovaca prijatelja da iskopam i na taj nacin prevrnem zemlju na mjestu gdje smo postavljali "businu" (korov unutar mreze koji sluzi kao hrana za privlacenje ptice), jer Faganela voli da jede zemlju. Nije mi bilo nikada tacno objasnjeno zasto jer vjerovatno ni oni nisu znali pravi razlog za to ali predpostavljam da Faganela voli traziti i na taj nacin konzumirati sastojke zemlje bilo da su minerali u pitanju ili vec nesto drugo. Takodje dok ne predjem ne drugu temu da pomenem jos i ovo da su mi stari odgajivaci govorili da su oni davali u kavezima zemlju preko koje su se predhodno pomokrili i ostavili da se osusi. ja sam licno protivnik svega ovoga ali se iz ove recenice moze izvuci konstatacija da Faganele manje vise kao i sva ziva stvorenja imaju potrebu za soli i mineralima i na ovaj nacin su vjerovatno stari odgajivaci bili dosta sigurni da su ponudili uglavnom sve potrebne zahtjeve ove ptice u kavezom ogranicenom prostoru. Danas naravno imamo veliki izbor tih stvari u radnjama tako da se ne treba da oprostite vise mokriti po svemu i svacemu...
    Drugo sto sam procitao u jednom clanku o Faganelama sto rade Nemacki odgajivaci jeste sledece: Posto ova ptica voli da kljucka po zemlji u potrazi za hranom i mineralima, u volijerama ili vecim kavezima gdje ih drze stavljaju zemlju. Staklene providne posudice iz kojih ih hrane su na neki nacin zaronjene ili zakopane sve do samog vrha posudice. Na ovaj nacin im priblizuju uslove iz prirode gdje ona instinktivno dolazi do hrane a posudice su staklene da ne bi strcale odnosno odskakale od sredine koju su vjestacki kreirali. Ne vjerujem u sve sto procitam ali mi ovo pomalo ima smisla narocito ukoliko zelimo upariti iz prirode uhvacene ptice.
    Takodje ove ptice imaju veoma jak prirodni nagon za parenje u proljece i mislim da je to razlog velikog broja uginuca ovih ptica u to doba godine, ukoliko je neko imao ovakva iskustva a ja jesam. Vrlo cesto mi se desavalo kada sam ih cuvao u zajednickim letilicama u kojim su bili samo muzijaci da zele pariti jedan drugog iako su sve muzijaci. Ne vejujem da su svi bili homoseksualci vec da je taj nagon jednostavno preovladao. Ovu konstataciju sam takodje procitao u Avi-Fauni sto je napisao gosp. Preradovic ali ne mogu tacno da vam navedem koji je to broj i iz koje godine jer mi je to sve ostalo tamo mnogo blize vama nego sto sam ja sada (u Boki). Stim se preporucuje ukoliko ih drzimo samo radi pjesme ili zbog nekog razloga ih ne parimo za tu sezonu, im obavezno u toj zajednikoj letilici ostaviti jednu ili vise zenki da se imaju oko cega zanimati i naravno ostati u zivotu.
    Faganele su mi omiljena tema tako da uvijek volim pricati o njima.
    Pozdrav svima i sretno u odgoju

Dalibor

Postaj by Dalibor on pon 13 tra - 16:54

Za vasu informaciju, Faganele su na listi ptica koje su dolaskom Evropljana naseljene u Australiju ali ih u prirodi na ovom kontinentu skoro uopste vise nema tako da se cijena ovih ptica za kupit kod jako malog broja odgajivaca krece oko 2500 aus$ po paru.

lord189
    Opomena pred isključenje
    Opomena pred isključenje

Postaj by lord189 on pon 13 tra - 17:12

eto nas u australiju sa kašetom fanganela

xyz

Postaj by xyz on uto 14 tra - 10:27

Pozdrav Dalibore, zanimljiv tekst o faganelima.

Meni su isto jako dragi, a vjerujem da će se znanje i ljubav o toj pametnoj i osjećajnoj ptici proširiti još više.

Ponekad mi je smješno kako neki kažu "stavija sam tog vraga u ćibu i muka mi je došla kad vidim koliko je divlji",

a za faganela treba imati puno živaca, ljubavi i strpljenja.

U novije doba, sve je više leženih u krletki - nova era i bolji dani za tu prekrasnu vrstu!

bocka

Broj postova : 1656
    Registration date : 23.11.2008

Postaj by bocka on uto 14 tra - 11:25

DALIBORE U PRAVU SI KAD KAZES DA U KAFEZU PORED MUSKE ANIFLE TREBA CUVATI BAR JEDNU ZENKU, JA SAM SE U TOME UVERIO JER TADA SU I ANIFLE MIRNIJE I UVEK VOLE DA SE GRUPIRAJU KADA SU U VOLIERU.
    AKO BOG DA ZDRAVLJA POKUSACU IDUCU GODINU DA SPRIM MLADE ANIFLE SA OVE KOJE MOMENTALNO IMAM.
    RACUNAM NA VASU POMOC KO JE DRAZEN, FAGO I OSTALE.
    POZDRAV

Dalibor

Postaj by Dalibor on uto 14 tra - 16:17

Hvala na pohvalama. Ja ih prosto obozavama jer tu pijesmu mi ne moze zamijeniti ni jedna ptica. Ne znam kako ali imam utisak kad pjevaju da kao da imaju nekakav feder(oprugu) u ustima i sav se najezim kad cujem kako zavija.
    Iskreno se nadam da za njih kako kazes Drazene prestoje bolji dani i odgoj u kavezima jer je to jedini i pravi nacin za domestifikaciju same vrste. Domestifikacijom ce se ta ptica smiriti i biti vise voljena i cjenjena.
    Vjeruj mi Lord ta "kaseta" je i meni pala napamet ali je jako tesko prokrijumcariti bilo sta vise u Australiju. Nakon 11 sep 2005 ili 6 ne znam tacno jer se ne secam kada su izrsili terorirsticki napar na zgrade blizance u New York u Americi uveli su takve rendgene da jednostavno nema vise sanse nista da predje granicu a kazne su do 10 god zatvora plus novacano. Pokusat cu ove dane da vam pronadjem i postavim slike da vidite kako ih sve ljudi kriju i opet bivaju uhvaceni
    Bocka puno srece u uzgoju faganela i potpuno te podrzavam.

lord189
    Opomena pred isključenje
    Opomena pred isključenje

Postaj by lord189 on uto 14 tra - 17:11

fanganela je tica koju je izrazitoi teško uzgojit tu su potrebni mnogi živci i mnogo truda te svi koji se namjeravate okrenit uzgoju fanganela sretno vam bilo

Fago

Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

Postaj by Fago on uto 14 tra - 19:24

bocka je napisao/la:DALIBORE U PRAVU SI KAD KAZES DA U KAFEZU PORED MUSKE ANIFLE TREBA CUVATI BAR JEDNU ZENKU, JA SAM SE U TOME UVERIO JER TADA SU I ANIFLE MIRNIJE I UVEK VOLE DA SE GRUPIRAJU KADA SU U VOLIERU.
    AKO BOG DA ZDRAVLJA POKUSACU IDUCU GODINU DA SPRIM MLADE ANIFLE SA OVE KOJE MOMENTALNO IMAM.
    RACUNAM NA VASU POMOC KO JE DRAZEN, FAGO I OSTALE.
    POZDRAV

Bocka što god zapne možeš pitati. Rado ću ti odgovoriti ako znam Laughing

xyz

Postaj by xyz on sri 15 tra - 8:27

Bravo Bocka, dobra odluka!

Dalibore naš kolega Fago ti je pravi odgajivač faganela, i možeš pogledat na njegovoj stranici prekrasne slike, kao i u sekciji Mali oglasi, to su nevjerovatno lijepi i mirni faganeli.

Šta se pjesme tiče, po cjeli dan je slušam a ne dosadi mi.

Čuo sam i slavuja i kosa "x" puta, faganelova mi je pjesma ljepša.

Ti krikovi, izvijanja, uvijanja, kad počmu ujutro prije zore imam osjećaj da spavam u šumi.
    Pa po cijeli dan pjeva, više nego moj grdelin.

Da čuješ kako vrišti na kanarinku; "čiiiii čiiii čiiii" kad se svađa s njom ko će prvi jesti.

Odlične su to tice!

PESTI

Broj postova : 1419
    Registration date : 11.03.2009

Postaj by PESTI on sri 15 tra - 9:35

Do sada nisam ulazio u raspravu o faganelima jer se nisam toj ptici dovoljno posvetio da bi je držao duže vrijme...ali imao sam jednom cjelo gnjezdo iz prirode i kanarinke su ih odgojili ,mužijači su pivali grdelina na svoj faganelski način i sto me je najviše iznenadilo bili su pitomi kao mačiči ...zato sam siguran da nisu svi baš toliko divlji koliko se priča .......ali Fago bi vezano za pojedinosti o njima najbolje znao ovo je bilo samo moje kratko iskustvo..... sunny

franeperuzovic

Broj postova : 272
    Registration date : 29.09.2008

Postaj by franeperuzovic on sri 15 tra - 9:40

Ja do sada nikad nisam vidio faganele po splitu da rade gnjizda. Vidim grdeline, vrdune, frzeline, finke, ali faganele niti jednu godinu. Vjerojatno oni traze mirnija mjesta di nema puno ili uopce ljudi jer su plahe tice. A mozda iz nekog drugog razloga.

lord189
    Opomena pred isključenje
    Opomena pred isključenje

Postaj by lord189 on sri 15 tra - 9:43

fanganeli ne rade gnjezda ode u nas frane oni su ode samo u želandi a možda sada ima koji par šta je zaosta oni se vraćaju daleko u unutrašnjost

xyz

Postaj by xyz on sri 15 tra - 9:50

Lorde, greška greška.. ima ih koliko oćeš u okolici Splita, čak meni isprid zgrade znaju priletat i onda moj se raspiva skroz.

Al istina da traže skrovita mjesta za gnjezda i dalje od ljudi.
    Po gradskoj okolici ih ima na tone, i gdje god su velike livade i napuštena mjesta.

Đonka u letu i pomalo ka da strilaje, slično kao vrdun ali sa metalnim prizvukom.

Istina za pismu grdelina, ja sam čuja baštarda faganel x kanarinka sa boljom zijadom od mnogih grdelina.

franeperuzovic

Postaj by franeperuzovic on sri 15 tra - 9:50

A to je znaci to. Faganeli se legu sjevernije. A jeli tamo di se legu budu medju ljudima ili se micu sta dalje (mada danas neznam da postoje vise mjesta di nema ljudi).

PESTI

Broj postova : 1419
    Registration date : 11.03.2009

Postaj by PESTI on sri 15 tra - 9:50

oko ZADRA ima mnogo gnjezda ,,uvjek obilazim i pratim kako u prirodi napreduju ptiči ali ako ženka leži nesmiješ prilaziti jer ostave sve ........mogu zaključiti da ptiče od mravi,zmija ,pacova,vrana.......i jako jugo podosta uništi ...........

franeperuzovic

Postaj by franeperuzovic on sri 15 tra - 9:52

Sta se zmije i pacovi mogu popet do gnjizda?

Sponsored content

Postaj by Sponsored content Today at 9:54

Sada je: sub 10 pro - 9:54.