Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin

satine kanarinci

Share

franeperuzovic

Broj postova : 272
    Registration date : 29.09.2008

Re: satine kanarinci

Postaj by franeperuzovic on uto 12 svi - 14:42

ozbiljno je pitanje ljudi.

kako dobiti muskog satineta od nosioca satineta?

ikayke
    Admin
    Admin

Broj postova : 1510
    Registration date : 09.09.2008

Postaj by ikayke on uto 12 svi - 14:49

frane... odmah na pocetku ides krivim smjerom... parenjem zelenog i satine zute kanarinke , kako dean kaze dobit ces sve muske nosioce... ali kakve...dali se sa njima ima smisla upustati u daljnja parenja... mislim da je to krivi korak... trebas kupiti odmah satineta zutog ili izabela zutog nosioca satineta te tako krenuti u ozbiljniji uzgoj...ovako je sve to pomalo klimavo!!

a odgovor na tvoje pitanje 'kako dobiti muskog satineta od nosioca satineta '

parenjem muskog nosioca satineta sa zenkom satine!!

ikayke
    Admin
    Admin

Postaj by ikayke on uto 12 svi - 15:07

Dean je napisao/la:
    bravo Ika baš me razveselio tvoj odgovor SmileSmileSmile

ali to se odnosi samo kad kupuješ pticu Smile

Pa znas kako je kod talijana... 'una bella copia' a onda dva muska imas u boxu... zato kad pitam u reggio kad trazim ahate uvjek pitam 'agata portatore'?... uvjek pitas ono sto ti ne treba... ako pitas ono sto ti treba mogucnost da te zaje... je velika... Smile

franeperuzovic

Postaj by franeperuzovic on uto 12 svi - 15:10

ja nesto ocito ne razumin. stalno se govori zeleni kanarinac, a ja ga dozivljavam kao crnog melaninskog ZUTOG, a satinet kao mutaciju koja je taj crni melaninski crtez izblidila.

znaci ja ovu svoju zenku vidim u nekoj prosloj generaciji prije mutacije isto "zelenu" kao sto mi je i kanarinac. tako sam skuzio sto sam do sada procitao jer obe su tice melaninske sa zutom lipokrom bojom, a osnovni melaninski crtez kod zenke je pod satinet mutacijom.

vise nista ne razumin No

ikayke
    Admin
    Admin

Postaj by ikayke on uto 12 svi - 15:55

franeperuzovic je napisao/la:ja nesto ocito ne razumin. stalno se govori zeleni kanarinac, a ja ga dozivljavam kao crnog melaninskog ZUTOG

da 'zeleni' je kako si rekao crni klasicni melanin zuti!

franeperuzovic je napisao/la:a satinet kao mutaciju koja je taj crni melaninski crtez izblidila.

satine mutacija se u velikoj vecini slucajeva radi na izabeli, tj na smedjoj podlozi... i ponekad rijetko na ahatu...
    na crnoj podlozi se satine ne radi zbog toga sto satine brise crne eumelanine te takve ptice nisu izlozbene te nisu bas nestzo ni za daljnji uzgoj....

Ali ovu problematiju ce ti bolje objasniti Dean ili zvrcko... i ostali mestri... i nek me isprave ako sam sta 'zaribao'

scratch study

Dean

Broj postova : 1847
    Registration date : 19.08.2008

Postaj by Dean on uto 12 svi - 18:36

ika satineti se ne rade na ahatu - jer je ahat isto crni (razrijedjeni) rade se na izabeli a moze i na smedjemu samo je onda crtež premarkantan...i nema onaj fini bjela kava nježni ton kakav bi mi htjeli da satine ima:)ahati se koriste u povremenim kombinacijama ako je potrebno za popraviti izabele ili direktno satinete...popraviti uvjetno rečeno, iz tih kombinacija se nastoji pojačati bočni crtež koji kod satineta prvi ima tendenciju nestajanja...ahat kojeg koristimo mora znači imati odlični bočni crtež i crtež na glavi...plus bi trebalo gledati da je čim svjetliji...

po meni je i to gubljenje vremena (osim ako nema svoje jato ahata) ako več mora kupovati pticu onda je bolje kupiti dobru izabelu...najgluplje je kao i uostalom kod svih mutacija...raditi nosioce mutacija od loših normala...

frane u nacelu ti govoris točno samo je selekcioni put od crnog do satineta jako dalek...i ako misliš ići na satinete - kao izložbene ptice, onda nema petljanja sa crnima... kupi si ili satineta ili nosioca i onda radi na selekciji ...satineta ...

seadriver
    Moderator
    Moderator

Broj postova : 919
    Registration date : 14.06.2008

Postaj by seadriver on sri 13 svi - 16:12

ajmo ovo jos jednom ponovit nesto me zaintrigiralo. ako pari melanin zutog sa satinet zutom zenkom sta tocno dobiva? kakvi su muzjaci a kakve zenke? jer npr. da pari muskog ahata sa satinet zenkom dobio bi sve ahat zenke i muske satinete nosioce ahata. e sad satine i ahat su spolno vezana mutacija, a sta u njegovom slucaju?

Fago

Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

Postaj by Fago on sri 13 svi - 16:38

Dean je napisao/la:ika satineti se ne rade na ahatu - jer je ahat isto crni (razrijedjeni) rade se na izabeli a moze i na smedjemu samo je onda crtež premarkantan...i nema onaj fini bjela kava nježni ton kakav bi mi htjeli da satine ima:)ahati se koriste u povremenim kombinacijama ako je potrebno za popraviti izabele ili direktno satinete...popraviti uvjetno rečeno, iz tih kombinacija se nastoji pojačati bočni crtež koji kod satineta prvi ima tendenciju nestajanja...ahat kojeg koristimo mora znači imati odlični bočni crtež i crtež na glavi...plus bi trebalo gledati da je čim svjetliji...

po meni je i to gubljenje vremena (osim ako nema svoje jato ahata) ako več mora kupovati pticu onda je bolje kupiti dobru izabelu...najgluplje je kao i uostalom kod svih mutacija...raditi nosioce mutacija od loših normala...

frane u nacelu ti govoris točno samo je selekcioni put od crnog do satineta jako dalek...i ako misliš ići na satinete - kao izložbene ptice, onda nema petljanja sa crnima... kupi si ili satineta ili nosioca i onda radi na selekciji ...satineta ...

Deane uz svo dužno posštovanje,
    teorija o poboljšavanju satineta preko smeđih ptica ti je zabluda i to teška. Ptice dobiju previše feomelanina i ode ti crtež previše u širinu, a izgubi se bijelina koja je nužna da bi satinet pokazao crtež bijele kave.
    Parenje sa izabelama je školski primjer, ali se izvrsna izabela ne nalazi tako često kao ahat s kojim možeš napraviti puno bolje rezultate...
    A o kupovanju nosioca Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

Pozdrav,

franeperuzovic

Postaj by franeperuzovic on čet 14 svi - 9:31

nakon ove rasprave zakljucio sam slijedece:

posto ce moji mladi svi biti "zeleni" kanarini ostavim li zenke i sljedece godine ih parim s njihovim ocem (parenje u krvi) imati cu jato "zelenih" s kojim se dalje moze raditi kao s pticama za izlozbu.

znaci definitivno odustajem od satineta. nije mi toliko vazno s kojom vrstom cu za pocetak raditi ali zelim da pocmem sudjelovati na izlozbama.

zato molim komentar tko zna nesto vise o "zelenim" kanarincima, da li se oni cijene, jesu li dobri za bastarde i ako da koje i sl.

Dean

Postaj by Dean on čet 14 svi - 16:27

Fago je napisao/la:
    Dean je napisao/la:ika satineti se ne rade na ahatu - jer je ahat isto crni (razrijedjeni) rade se na izabeli a moze i na smedjemu samo je onda crtež premarkantan...i nema onaj fini bjela kava nježni ton kakav bi mi htjeli da satine ima:)ahati se koriste u povremenim kombinacijama ako je potrebno za popraviti izabele ili direktno satinete...popraviti uvjetno rečeno, iz tih kombinacija se nastoji pojačati bočni crtež koji kod satineta prvi ima tendenciju nestajanja...ahat kojeg koristimo mora znači imati odlični bočni crtež i crtež na glavi...plus bi trebalo gledati da je čim svjetliji...

Deane uz svo dužno posštovanje,
    teorija o poboljšavanju satineta preko smeđih ptica ti je zabluda i to teška. Ptice dobiju previše feomelanina i ode ti crtež previše u širinu, a izgubi se bijelina koja je nužna da bi satinet pokazao crtež bijele kave.
    Parenje sa izabelama je školski primjer, ali se izvrsna izabela ne nalazi tako često kao ahat s kojim možeš napraviti puno bolje rezultate...
    A o kupovanju nosioca Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

Pozdrav,

slažem se s tobom 100%, samo ja nisam napisao da se satineti rade na smedjima...ili jesam ??? :)no dobro... htio sam reci da se mutacija satinet kakvu mi poznajemo ispoljava samo na izabelama i smedjima...(crni i ahatni dodju ptice bez crteža)...priznajem da sam u prethodnom postu to malo nespretno sročio Smile

i znam da znaš ali ali mislio sam da znaš da i ja znam :)osnovno pravilo je NE pariti crne i smedje sa izabelama i ahatima tj. oksidirane serije sa razrijedjenima...

i da ne bi bilo zabune da podcrtam NISAM REKAO DA SE POBOLJŠAVAJU SATINETI SA SMEDJIMA SmileSmileSmile

fago fago zar si stvarno pomislio da bi ja to izvalio No No

a ovo šta kažeš za izabele i ahate isto stoji ali bi ja onda radije sa ahatima sredio izabele...i onda te izabele koristio u radu sa satinetima...mada u ovome nemam prakticna iskustva jer tek odnedavno drzim satinete... no kako bilo dogodine uzimam ako nadjem po svom guštu ahate, pa cu paralelno ih ubaciti i u satinete i u izabele pa čemo viditi... Smile

Fago

Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

Postaj by Fago on čet 14 svi - 19:34

Dean je napisao/la:.....
    fago fago zar si stvarno pomislio da bi ja to izvalio No No
    ....

A tako piše Wink

refa95

Broj postova : 1274
    Registration date : 12.04.2009

Postaj by refa95 on pon 27 srp - 23:35

mozeli malo slika od tih satineta i izabela jer i ja ti hocu malo radi zabave kupiti

Dean

Postaj by Dean on uto 28 srp - 8:15

refa95 je napisao/la:mozeli malo slika od tih satineta i izabela jer i ja ti hocu malo radi zabave kupiti

imas nesto u slikama pod temom trenutno stanje a imaš nešto i na blogu u potpisu...

bocka

Broj postova : 1656
    Registration date : 23.11.2008

Postaj by bocka on sri 29 srp - 22:56

EVO REFA SPECIJALNO ZA TEBE SAM SLIKAO MLADE SATINETE KOJE SU SE IZLEGLE PRE DVA MESECA.
    TO SU BRAT I SESTRA ČISTA KOPIJA SVOJIH RODITELJA.
    SADA SE MITARE ALI POGLEDAJ KAKO IZABELA IMA CRVENE OČI.

Dean

Postaj by Dean on sri 29 srp - 23:48

Bocka, za bijeloga ne vidim dobro ali za žutoga sam 99% siguran da nije satinet, nego izabela, i gledam gledam ali nevidim crvene oči lol! uostalom izabela nebi trebao ni imati crvene oči...tako da biće da si nešto pobrko... Shocked

Branimir

Broj postova : 1968
    Registration date : 12.06.2008

Postaj by Branimir on sri 29 srp - 23:49

Eto ga sad stvarno nemamo sreće sa tim slikama! Twisted Evil

bocka

Postaj by bocka on pet 31 srp - 15:01

EVO DA SE POPRAVIM I DA LEPŠE VIDITE PTICE.
    DEANE VEOMA CENIM I OČEKUJEM TVOJ KOMENTAR.

refa95

Broj postova : 1274
    Registration date : 12.04.2009

Postaj by refa95 on pet 31 srp - 16:24

bocka hvala ti puno na ovim slikama i sad sam se u poztpunosti odlucio da nabavim satinet kanarince a mozda cu uz njih i da nabavim jedan par izabela

Dean

Postaj by Dean on pet 31 srp - 18:32

Bocka...treba čakati da se presvuku do kraja ali za sada: slab ti je crtež na tim satinetima...slikao sam sad na brzinu i ja po svojoj volijeri - ptice su isto cca 2 mjeseca - (možda malo više) pa da vidiš razliku, iako su sve rašćupane i nisu baš za poziranje i ocjenu,Very Happy ipak im se jasno vidi crtež (zanemari prve tri slike to su lanjske ženke) ...neznam koje su ti ambicije sa tim satinetima ali bojim se baš nekih takmičarskih ptica od njih neče biti ... Crying or Very sad (i naravno da uvijek postoji opcija da se na slikama ne vidi pravo stanje stvari - i da ja griješim ) Wink

l

Dean

Postaj by Dean on pet 31 srp - 18:42

malo mi je zamračena ta volijera tako da su sa blicom dobili ti satineti neku krivu (narančastu) boju...na zadnjoj slici kad se spuste na pod volijere di ima više svijetla je dobra boja...sad sam tek vidio a neda mi se ponovo sve slikat i postavljat Sad

Dule

Broj postova : 340
    Registration date : 24.03.2009

Postaj by Dule on pet 31 srp - 19:14

Bocka,to su ti izabela pastelne ptice.

Dean

Postaj by Dean on pet 31 srp - 20:33

Dule je napisao/la:Bocka,to su ti izabela pastelne ptice.

i meni se učinilo po slikama da su pasteli ali... scratch scratch

bocka

Postaj by bocka on pet 31 srp - 21:53

DEANE, SATINETE SAM UZEO OD RADOZNALOSTI KAKO BI BASTRIRAO SA GRDELINKOM.
    PAR KOJI SAM KUPIO JE OD PRVAKA U MAKEDONIJI ZA SATINETE I U PRVOJ TURI DOBIO SAM ONE PTICE NA SLICI.
    DRUGA TURA JE LOŠA JER IMA SAMO JEDNO PLODNO JAJE I ZNAS KAKO JE JEDNA PTICA U SEDALO.
    OVE GODINE STVARAM NOVO JATO I EKSPERIMENTIRAM SA SLAVUJARIMA, I BAKARCIMA.
    OD IDUČE SEZONE OPREMIO SAM SE ZA PARENJE GRDELINA I BASTRIRANJE SA DIVIM PTICAMA.
    SATINETE SAM ZAVOLIO JER SU JAKO MIRNE I PITOME PTICE.
    ZAVRŠETKOM JESENI OPREDELIČU SE KONAČNO NAŠTA ČU DA IDEM.
    IPAK MEKOKLJUNCI SU MOJA LJUBAV POGOTOVO SLAVUJE.
    POZDRAV

seadriver
    Moderator
    Moderator

Broj postova : 919
    Registration date : 14.06.2008

Postaj by seadriver on sub 1 kol - 0:58

bocka je napisao/la:DEANE, SATINETE SAM UZEO OD RADOZNALOSTI KAKO BI BASTRIRAO SA GRDELINKOM.
    PAR KOJI SAM KUPIO JE OD PRVAKA U MAKEDONIJI ZA SATINETE I U PRVOJ TURI DOBIO SAM ONE PTICE NA SLICI.
    DRUGA TURA JE LOŠA JER IMA SAMO JEDNO PLODNO JAJE I ZNAS KAKO JE JEDNA PTICA U SEDALO.
    OD IDUČE SEZONE OPREMIO SAM SE ZA PARENJE GRDELINA I BASTRIRANJE SA DIVIM PTICAMA.
    POZDRAV

Ne razumim, kanarinac je kanarinac, mirna i pitoma ptica. Satinet je samo varijacija nasljedjivanja, boja tj. melanin mutacija.

ticar
    Moderator
    Moderator

Broj postova : 2908
    Registration date : 09.06.2008

Postaj by ticar on sub 1 kol - 5:44

bocka je napisao/la:DEANE, SATINETE SAM UZEO OD RADOZNALOSTI KAKO BI BASTRIRAO SA GRDELINKOM.
    POZDRAV

bocka satine kanarinci imaju crvene oči,a tvoji nemaju crvene već crne,što znači da to nisu satine kanarinci.

Sponsored content

Postaj by Sponsored content Today at 4:52

Sada je: ned 4 pro - 4:52.