Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin

satine kanarinci

Share

Renato.M

Broj postova : 1494
    Registration date : 14.12.2009

Re: satine kanarinci

Postaj by Renato.M on pet 16 tra - 20:02

ERVINO je napisao/la:Ne piše se samo: 6 (oznaka za mutaciju)- boju -kategoriju(bijelma se ne piše kategorija)
    Dok sam ih ja uzgajao pisalo se i ( d )........

Renato.M

Postaj by Renato.M on pet 16 tra - 20:13

ERVINO je napisao/la:Kod bijelih se kategorija ne upisuje (niti ne postoji ocjenska stavka) mada znamo da intenzivne ptice imaju uski crtež a neintenzivne širi (po tome ih većina uzgajivača i prepoznaje) a dali postoje i bijeli mozaici ??? nemam pojma ja ih ne prepoznajem u ptici !
    Interesantno je kako se upotrebljava pojam ( neintenzivna )a misli se na INJASTU pticu. Neintenzivna može biti i mozaik za mene. Čitav svijet upotrebljava pojam :Inje ,Brina, Snijeg za te injasta.
    Dali je bijela ptica mozaik ili je injasta sa bogatim perijem hmmm to ne razlikujem ni ja ali zato tu pomaže crtež ( ako ga ima ).

krstokljun

Broj postova : 1676
    Registration date : 01.11.2009

Postaj by krstokljun on pet 16 tra - 20:32

A, B, C, je intenzivno, neintenzivno ......?

ERVINO

Broj postova : 628
    Registration date : 02.12.2009

Postaj by ERVINO on pet 16 tra - 20:36

Renato ja koristim naziv "brinato" ali kažu da je ispravno i Hrvatski neintenzivno pa tako pišem....Talijani često za mozaik pticu koriste izraz super-brinato.....krstokljun A-B-C je intenzivno-neintenzivno-mozaik.

malinois

Broj postova : 1594
    Registration date : 19.03.2009

Postaj by malinois on pet 16 tra - 22:31

pozdrav

Evo malo slika za usporedbu lednog crteza

sgobin

Broj postova : 361
    Registration date : 02.10.2009

Postaj by sgobin on pet 16 tra - 23:30

Molio bi za komentar dugogodišje uzgajivaće satine mutacije da mi odgovore da li je na slici crveni mozaik smeđe a ženka izabel serije s obzirom na jačinu melaninskog crteža.
    Ervino,Deane,Fago... Question

Renato.M

Postaj by Renato.M on pet 16 tra - 23:57

Sgobin teško je po jačini melaninskog crteža to zaključiti. Po crtežu su oba izabele, smeđi imaju dug crtež po cijelim leđima a najbolje vidimo po paperiju.......

krstokljun

Postaj by krstokljun on pet 16 tra - 23:57

Mada su ove slike zutih malo mutne, ipak mi se vise svidjaju Deanove ptice, koje je postavio u temi Deanov uzgoj.
    Jedno pitanje, u prepisci Ervina i Renata M. konstatuje se da bijeli gube kvalitet crteza parenjem, neintenzivno x neintenzivno, ja sam veoma fresak sa pticama, Refa je za mene veteran Very Happy , zar se kod bijelih ne razlikuju dominantne i recesivne ptice, a ne intenzivne i neintenzivne?

Dean

Broj postova : 1847
    Registration date : 19.08.2008

Postaj by Dean on sub 17 tra - 0:07

razliku izmedju smedjeg i izabela satineta je teško vidjeti i u živo a kamoli na slikama, ovo šta Renato kaže je ono bitno, sam crtež bude širi i neisprekidan (naravno da ima i izuzetaka). parenjem neintenzivno x neintenzivno se gubi kvaliteta perja. Recesivno i dominantno nemaju veze s time (to čemo ti opisati u nekoj drugoj temi ). Kod bijelih je teško utvrditi po samom perju dali je intenzivno ili neintenzivno, medjutim to s eljepo vidi (pogotovo kod kvalitetnih ptica) i po konstrukciji same ptice a bogami i po crtežu. Ove slike šta je malinois postavio su malo mutne, pa se ne vidi jasna razlika. Ja nažalost nemam bijele satinete da stavim slike, ali sutra ču poslikati crtež mladih intenzivnih i mladih neintenzivnih razlika se vidi iz aviona. ( i mora se viditi da se razumijemo :-).
    I Šime u vezi razlike izmedju ove dvije ptice na slici - mužjak uvijek ima nijansu tamniji crtež od ženke, kod satineta su ženke bolje ptice za takmičenje. Bolje pokazuju bočni crtež i crtež glave te imaju "pravilniju" nijansu crteža. I naravno ako se ne radi o mozaicima onda intenzivne ženke su puno zahvalnije za takmičenje od neintenzivnih :-)

sgobin

Broj postova : 361
    Registration date : 02.10.2009

Postaj by sgobin on sub 17 tra - 0:11

Hvala Renato i Deane na vrlo konkretnim odgovorima. cheers

Renato.M

Postaj by Renato.M on sub 17 tra - 0:15

Krstokljun mada se o ovome već više puta pisalo, ponovit čemo. I kod bijelih kao i kod ostalih ptica postoje sve tri vrste kategorija ( intenzivne,injaste i mozaik ),ali to postoji po strukturi perija, znamo da intenzivna ptica ima najkrače perije, injasta ptica ima nešto duže perije a mozaik ima najduže perije.To naravno na bijelim pticama se teško vidi pa se posebno niti ne naglašava.Zamisli bijelog mozaika ? kako vidijeti bijelo na bijelom ?

krstokljun

Postaj by krstokljun on sub 17 tra - 0:21

Renato.M je napisao/la:Krstokljun mada se o ovome već više puta pisalo, ponovit čemo. I kod bijelih kao i kod ostalih ptica postoje sve tri vrste kategorija ( intenzivne,injaste i mozaik ),ali to postoji po strukturi perija, znamo da intenzivna ptica ima najkrače perije, injasta ptica ima nešto duže perije a mozaik ima najduže perije.To naravno na bijelim pticama se teško vidi pa se posebno niti ne naglašava.Zamisli bijelog mozaika ? kako vidijeti bijelo na bijelom ?
    Intenzivno i neintenzivno razlikujem, dobro. Pitao sam za razliku dominantno i recesivno.

ERVINO

Broj postova : 628
    Registration date : 02.12.2009

Postaj by ERVINO on sub 17 tra - 0:33

Najbitnija razlika između recesivnog i dominantnog bijelog satineta je u genetici tj pravilima nasljeđivanja.Druga razlika je u tome što su rubovi letnih pera kod dominantno bijelog obojani lipokromskom bojom....

Fago

Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

Postaj by Fago on sub 17 tra - 0:42

Pozdrav,
    Šime sve su ti Renato i Dean odgovorili vezano za izabelu i smeđeg. Napomenut ću samo da je smeđi satinet dosta stara škola i više se u ozbiljnih uzgajivača ne primjenjuje upravo zbog viška feomelanina kojeg satinet po definicije ne smije imati!
    Što se tiče ovog mužjaka sa slike - budući da nema 'fondo bianco' rekao bi da je moguće da se radi i o lošoj izabeli koja je nosioc satineta...
    Renato, kategorija operjalosti, int., neint. i mozaik po strukturi perja DA, ali nikako se ne radi o različitim duljinama perja. To je nešto sasvim drugo.

Siskin

Broj postova : 437
    Registration date : 29.10.2009

Postaj by Siskin on pon 21 lip - 17:10

Ima li neko da je ove godine dobio satine bijele kanarince (ne mozaik) pa ako može da se postave slike

krstokljun

Postaj by krstokljun on uto 22 lip - 15:23

Siskin, pogledaj katalog drzavnog prvenstva Hrvatske, a pogledaj i katalog izlozbe rijeckog drustva. Tamo ces naci ko ima bijele satine kanarince.

krepat ma ne molat

Broj postova : 616
    Registration date : 31.03.2009

Postaj by krepat ma ne molat on sri 1 pro - 23:24

Ima li ko žutu satine mozaik ili žutu izabel mozaik ženku.

DREZGA

Broj postova : 176
    Registration date : 01.04.2011

Postaj by DREZGA on ned 3 tra - 16:46

Moji satinei

Surprised Surprised Surprised

DREZGA

Postaj by DREZGA on ned 3 tra - 17:02

tongue tongue

DREZGA

Postaj by DREZGA on ned 3 tra - 17:11

ticar
    Moderator
    Moderator

Broj postova : 2908
    Registration date : 09.06.2008

Postaj by ticar on ned 3 tra - 17:48

odlične slike i tice,aj samo upiši u profil lokaciju i godine

DREZGA

Postaj by DREZGA on sub 30 tra - 18:29

[quote="DREZGA"]

dali je ovo ahatna satenska Question

Renato.M

Postaj by Renato.M on sub 30 tra - 19:15

Pozdrav Drezga. Da si ovo pitanje postavio do prije otprilike mijesec dana svi bi ti odgovorili sa DA. Poznavajuči današnju genetiku satinea taj primijer je Crni satinet. Dosta se pisalo o smeđim i crnim satinetima, nema više izabele i ahata. study study study

komiza

Broj postova : 955
    Registration date : 20.06.2009

Postaj by komiza on sub 30 tra - 20:23

Svaka čast Drezga,uredno,lipo,profesionalno. Ludilo ptice !

refa95

Broj postova : 1274
    Registration date : 12.04.2009

Postaj by refa95 on uto 3 svi - 14:08

Ptica na trecoj slici ti nije u kategoriji,meni je ta ptica vise mozaik nego injas... inace sve pet samo naprijed

Sponsored content

Postaj by Sponsored content Today at 14:35

Sada je: sub 3 pro - 14:35.