Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin

Cevap - Rasim

Share
    cevap

Broj postova : 189
    Registration date : 14.02.2009

Re: Cevap - Rasim

Postaj by cevap on ned 22 vel - 4:13

Merlo je napisao/la:Ljudino kad vec dolazis na njemacko mogli bi se onda i nac pa bar kavicu popit skupa.
    Sljedece godine isto misto samo koji dan kasnije.

Ne znam gdje cu i kad sljedece godine, klub to organizuje, zakupe bus i odluce gdje ce se ici, moje je samo da se izjasnim da ili ne Very Happy

U svakom slucaju, javit cu ovdje gdje se spremam, kad za to dodje vrijeme, pa se mozemo dogovoriti, nije problem.

Hvala
    cevap

Postaj by cevap on ned 22 vel - 4:19

zvrcko sen je napisao/la:Čevap kad dođeš na odmor javi se ima ovdje puno puno kvalitetnijeg materijala ...s osobitim zadovoljstvom ću ti biti vodić ... imam auto nije neko ali se kotura , a ima i motor pa ćemo glumit bajkere ....

podržavam deana
    je da je " bio predirektan ali bolje da ti se na vrijeme ukaze na lose stvari"

nemoj se ljutiti niti misliti da nismo realni ,,,,
    deane jesi malo bacija oko na rubino ženke i mužjaka

mislim ženka je ok za žensku liniju
    mužjak je ok za mušku liniju

neznam ali to nije teorijski vrhunski uzgojni par....

Ma hvala ti drug, ne ljutim se ja, nije problem kao sto rekoh platiti vrhunske ptice masno i onda radis s njima. Ja hocu sam da napravim kvalitetno jato od ptica srednjeg kvaliteta. A kad meni holandski i belgijski sudija daju zlato za MOJU pticu, meni bolji komentari ne trebaju Very Happy

Znam da sam na pravome putu i to mi chini zadovoljstvo Very Happy
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator

Broj postova : 1607
    Registration date : 08.12.2008

Postaj by zvrcko sen on ned 22 vel - 8:37

prijatelju nije cijena bitna za 50 eura u nas ćeš naći ticu svjetskog prvaka i to vrhunske kvalitete ... nije u šoldima sve,,,,, ali feos ide na crnu seriju...

Smartam da malo podcjenjuješ znanje Hrvatskih sudaca i pripravnika ,,,, a ja koji sam bio u svim državama evrope i svim malo važnijim takmičenjima mogu sa punom odgovornošću reć svaki hrvatski pripravnik ima veće opće znanje nego 90% stranih saveznih sudaca....

MOLIM TE DA ME KRVO NE SVATIŠ
    Uz dužno poštovanje ....dragi moj takvi ko ti dolaze kod mene da kupuju znanje i ptice i ako sam dobre volje možemo i prodiskutirat ... nije to prijatelju potcjenjivanje tebe nego to ti je surova realnost.... Potcjenjivanje znanja Dean koji je sudac ali i višestruki prvak u mozaicima kod nas poznavaoca izaziva podsmjeh......

OVO SAM TI MORAO REĆI BEZ LJUTNJE I normalno moj poziv vrijedi i bit će mi drago da te vidim ,upoznam i budem ti vodić u obilasku dalmatinskih tićara

toliko od mene u ovakvim diskusijama
    cevap

Postaj by cevap on ned 22 vel - 11:51

Hvala.

Sto se tice cijena ptica, moze biti da se u Hrvatskoj moze naci svjetski prvak za 50 eura ali u Danskoj i ostatku evrope ne moze. Ja u prosjeku placam izmedju 40-50 evra pticu, a za te pare u ovim zemljama nema sanse da dobijes prvaka. Dobijes tako tu negdje, osrednji kvalitet, ali ja sam opet zadovoljan.

Ne podcjenjujem ja nikoga, nego jednostavno sam sreo toliko mnogo nashih ljudi, i svi znaju doslovno sve. Uvijek i za sve imaju komentar i nema ptice koju nisu "drzali" i uzeli zlato. Tako da ja sve i jedan savjet uzimam sa veeeeeliko dozom rezerve, u svakom sluchaju dok covjeka ne upoznam, pa tek onda mogu da znam da li da ga shvatam za ozbiljno ili eto tek onako, da je tu samo radi zabave.
    Dean

Broj postova : 1847
    Registration date : 19.08.2008

Postaj by Dean on ned 22 vel - 11:54

ja sam onakav post napisao jer mislim da se cevapcicko nece naljutiti a da je voljan naučiti...ako mislite da ovakve rasprave nisu dobre i da trebamo samo hvaliti jedni druge onda sam ja pobrkao malo pojam forumske rasprave...ove slike šta je cevap postavio su odlične za diskusiju (stvarno si ih dobro poslikao)...

nije stvar dali se ptice meni svidjaju...postoje standardi koji su svugdje ISTI...

kasnije cu se ponovo ukljuciti, moram ic oprat još neke kaveze Smile

pa cu ti (a i svima koje zanimaju takve stvari) elaborirati zasto se feosi NE pare sa izabelama Smile, otvorit cemo novu temu...

NHF Smile
    cevap

Postaj by cevap on ned 22 vel - 12:03

Very Happy

Ma ne ljutim se ja nikad osim ako me neko ne psuje i pominje familiju Very Happy

Otvoren sam uvijek za rasprave, pa cak i iz zestokih svadja moze mnogo toga da se nauci, samo ako covjek ima otvorene ushi a zatvorena usta. Obratan princip ne djeluje nikako Very Happy .

I odmah da te ispravim, (moram i ja tebe nekad Very Happy ). Standardi jesu isti, ali se ne drze bas ni svi odgajivaci ni sve sudije standarda 100 %.

Cuo sam nedavno pricu i vidio slike kod uzgoja agatnih crvenih mozaika, da se talijanski i belgijski crtez na ledjima kod ovih ptica razlikuje k'o nebo i zemlja. Jedan je mnogo tamniji sa tamnim i jasnim uskim prugama, dok je drugi svjetliji sa ne toliko dobrim, vec debljim prugama. Vjerovatno to potice jos od onoga standarda kad su pruge na ledjima trebale biti debele, pa se onda standard promijenio, i oni koji su dotad imali vrhunske ptice sa debelim prugama, preko noci su postali vlasnici skart ptica. Sad....... ako su standardi jasni, zasto onda neke sudije preferiraju debele a drugi tanke pruge na ledjima? Jer..... jednu istu ovakvu pticu , izlagati na 2 razlicite izlozbe.....kod razlicitih sudija.....rizikujes na jednoj da dobijes zlato, a na drugoj ce ti je skartirati sa 86/87 bodova.

Isto tako.....maske kod muzjaka mozaika, po standardima ne smiju da imaju naocale, a ja vidio i to ne jednom, na internacionalnim izlozbama, ptice ovakve izlozene i jos dobiju medalju. Sto znaci......standard je standard...... ali nekad je sudija bog pa cak i kad nije u pravu. Vidjao sam i ptice ukrstenih krila koje su dobile zlato, a to bash po meni.....ne ide nikako.....ako ima boljih primjeraka na izlozbi....
    cevap

Postaj by cevap on ned 22 vel - 13:27

Evo idemo dalje, pa koliko god lose bile Very Happy

Crni opal crveni mozaik - zenka

cevap

Postaj by cevap on ned 22 vel - 13:29

Crni opal crveni mozaik - muzjak

cevap

Postaj by cevap on ned 22 vel - 13:33

Crni pastel sivokrilni crveni mozaik - zenka

cevap

Postaj by cevap on ned 22 vel - 13:35

Crni pastel sivokrilni crveni mozaik - muzjak

cevap

Postaj by cevap on ned 22 vel - 13:37

I naravno moji ljubimci Very Happy

Zelndur, zelentarka, ringla, verdun.....kako hocete Very Happy

Muzjak je Agat/Lutino

Zadnja promjena: cevap; ned 22 vel - 13:41; ukupno mijenjano 1 put.
    cevap

Postaj by cevap on ned 22 vel - 13:39

Zenka Lutino

cevap

Postaj by cevap on ned 22 vel - 13:44

Ovdje su kavezi

cevap

Postaj by cevap on ned 22 vel - 13:50

Ptice drzim na balkonu, nema bas mnogo prostora, tako da sam mogao samo uslikati ovu jednu stranu. Tu je 14 kaveza, a s druge strane je jos 6 + jedan drveni ispod (kao stalak za ovih 6), koji ce koristiti za mlade kasnije. Do prozora imam jos 4 zicana kaveza (u komadu, jedan na drugom) + 7 malih "dalmatinera" u slucaju agresivnih muzjaka, da ih imam gdje odvojiti. Sve u svemu to je negdje oko 26 kaveza (bez ovih malih), tako da sam prilicno ogranicen sa prostorom, i plafon je oko 40-50 ptica koje mogu drzati.

Trenutno ovako izgleda kod mene sto se ptica tice:

Zelendur (agat/Lutino + Lutino) 1.1
    Smedji opal crveni mozaik 3.4
    Crni opal crveni mozaik 2.3
    Smedji crveni mozaik 1.1
    Feo crveni mozaik 1.1.
    Crni pastel sivokrilni crveni mozaik 2.3
    Izabel crveni mozaik 1.2
    Rubino crveni mozaik 2.2

Ukupno 28 mozaika + par zelendura
    bocka

Broj postova : 1656
    Registration date : 23.11.2008

Postaj by bocka on ned 22 vel - 14:33

CEVAP, OD OVOGA STO SAM VIDIO, SVAKI PTICAR MOZE TI ZAVIDITI NA BROJ I KVALITET PTICE.
    LEPO JE SVAKI DA PONESTO POKAZEMO STA IMAMO.
    cevap

Postaj by cevap on pon 23 vel - 3:22

bocka je napisao/la:CEVAP, OD OVOGA STO SAM VIDIO, SVAKI PTICAR MOZE TI ZAVIDITI NA BROJ I KVALITET PTICE.
    LEPO JE SVAKI DA PONESTO POKAZEMO STA IMAMO.

Hvala, ali pravo da ti kazem, ja licno nisam zadovoljan sa svojim pticama, zato popravljam i selektiram, sta se popraviti moze, ono sto ne moze ili je na duge staze ....prodajem, jer nemam mjesta za sve ptice.

Mislim da cu za jedno 2 godine, voziti samo 3, max 4 boje mozaika, osim ako u medjuvremenu ne preselim za Svedsku, tamo su stanovi mnogo veci, sa 4 puta vecim zatvorenim balkonima, pa bih mogao imati najmanje 60 kaveza i bolje uslove uzgoja...
    cevap

Postaj by cevap on pon 23 vel - 3:28

milan-pi je napisao/la:Interesantne ptice, šteta što si daleko Smile
    eeee a nekad su kanarinci bili samo žuti, beli, zeleni i crveni..............

Da, ovdje ima samo jos jedan na ovome ostrvu koji uzgaja mozaike, i nema vise........ Crying or Very sad
    Dean

Postaj by Dean on pon 23 vel - 11:26

opali i sivokrilci su ti puno bolji od onoga šta si ranije slikao...onih izabela se riješi to ti je predaleko od standarda i sumnjam da češ uspijeti izvući kvalitetu od tih parova...

što se tiće feosa i izabela počeo sam pisati pa se to zalomilo na 3 stranice word dokumenta...i još nije gotovo...

ali ajmo na brzinu osnovno pravilo je ne pariti crne i smeđe ptice sa razrijedjenim (ahatima i izabelama) feo ti je najvjerojatnije smedje serije (iako može biti i crne), znači tebi bi trebala jedna ili smedja ili crna ženka...pogledaj onu moju crnu ženku u temi o bastardima (sad cu je uploadati)...i to da su ti ptice nove uzgojne linije...

ako ubacis izabelu...dobiti ces (naravno sve nosioce a ne feose, ovo ti je 100% i nema boga da bude drukcije Smile
    medjutim oslabiti češ smedje eumelanine...tj razrijedit češ ih...a kod smedjih se traži upravo suprotno... dok če ti kod izabela koje češ dobiti ovim putem crtež biti pretaman i preširok...znači opet kriv Smile ovo se odnosi samo na melanin i nema apsolutno nikakve veze sa kategorijom ( u tvom slučaju mozaikom)...biće još Smile
    cevap

Postaj by cevap on pon 23 vel - 13:01

Znam da su mi opali i sivokrilci mnogo bolji. Nisam nashao ove godine u njemackoj nijednog smedjeg opala da osvjezim krv, a od sivokrilaca su toliko jadni bili da nisam htio nijednog kupiti. Sljedece godine moram pod hitno osvjezavati krv, jer ovo sto imam u ove dvije boje su polubraca/polusestre ( isti otac/razlicite majke).

Koliko sam te razumio : na izabele ako paris crnu, smedju ili agat seriju je princip ukrstanja bi trebao biti ovakav: (uvijek prvi muzjak x druga zenka)

crni x izabel
    - sve mlade zenke crne
    - svi mladi muzjaci crni/izabel

izabel x crna
    - sve mlade zenke izabel
    - svi mladi muzjaci crni/izabel

smedji x izabel
    - sve mlade zenke smedje
    . svi mladi muzjaci smedji/izabel

izabel x smedja
    - sve mlade zenke izabel
    - svi mladi muzjaci smedji/izabel

agat x izabel
    - sve mlade zenke agat
    - svi mladi muzjaci agat/izabel

izabel x agat
    - sve mlade zenke izabel
    - svi mladi muzjaci agat/izabel

Ovo je koliko sam ja shvatio shema parenja izmedju ovih boja. Ona ranija u vezi izmedju feos x izabel, sam radio jer sam mislio da se feos tretira na isti nacin kao smedji. To da je recesivan, nisam cuo, nisam ranije nikad ni imao feose niti sam radio s njima, a nisam niti sudija pa da sam to istrazivao i ucio.

Sto se tice mojih izabela (1.2), znam da su lose i nije mi ni bila namjera voziti ih dalje za potrebe izlaganja, ostavljeni su tu samo u slucaju ovakvih unakrsnih parenja, ako bi se desilo da ostanem recimo bez muzjaka u jednoj od ovih tamnih serija, onda imam nesto s cime mogu da radim. Jeste, znam da se ptice razvodnjavaju u boji ali i to je bolje nego imati jednu zenku koja sjedi sama, i nemas odredjenog muzjaka da pustis na nju.

E sad, mogu da razumijem da se crne i smedje ptice ne pare na agata i izabelu (razrijedjene), ali sta je sa npr:
    crni opal ili smedji opal?????

Oni pripadaju crnoj (smedjoj) grupi. Da li se oni tretiratiju kao prava crna/smedja serija ili kao razredjene (ili mozda cak reccesivne??????? OPAL?????).

Tu mi je malo nejasno.

Sto se tice tvoga savjeta, imam jedan par smedjih crvenih mozaika. Po tvome bi znaci ovo bila bolja kombinacija da parim :
    - smedji feos muzjak x smedja zenka i
    - smedji muzjak x feo zenka

Ako sam shvatio da su feosi reccesivni, trebao bi dobiti onda sve smedje ptice nosioce feosa ili je drugacije? U svakom slucaju eumelanini bi trebali biti dobri prilikom ovakvog parenja?
    cevap

Postaj by cevap on pon 23 vel - 13:09

I jos nesto, razmishljao sam d bi bilo dobro pariti jednog cistog smedjeg muzjaka na moje smedje opale. Na isti nacin i u crnoj seriji : crnog muzjaka na crni opal.

Znam da ljudi osvjazavaju cesto krv na ovaj nacin, a split ptice dobijene ovim parnjem, kad se dalje pare samo na opale, nakon nekog vremena se split/nosioc ocisti.

Problem kod ovih "razvodnjenih boja" je taj sto se vremenom pri parenju samo medju njioma, "razvodni" vise nego sto je potrebno, pa se koristi ovakvo "povratno" parenje na glavnu seriju, da se "vrati" na malo tamniju (bolju) nijansu.
    Dean

Postaj by Dean on pon 23 vel - 13:18

sve točno Smile ovo gore ti je spolno vezano nasljedjivanje

recesivno nasljedjivanje ti je kao što se nasljedjuje opal

znaci :

opal x normal = 100% normal/opal
    normal/opal x opal = 50% normal/opal 50% opal

normal/opal x normal/opal = 25% normal, 25 % opal 50% normal/opal
    opal x opal = 100% opal

posto nije spolno vezano nasljedjivanje nije bitno kojeg spola su...sve vazi u oba slućaja

to sto su ptice opal nije bitno, uvijek gledas baznu seriju...znaci ne pariti crnog opala sa ahat opalom npr.

da tretiraju se kao prava crna/smedja serija...mada je i opal rezrijedjenost...no da ne idemo sad preduboko u analize...ne brkati to sa recesivnim, recesivno je samo način nasljedjivanja...

da puno je bolje (ispravnije) pariti smedje sa smedjima nego sa izabelama jer bez obzira što je on feo ili opal ili šta ti ga ja znam uvijek je smedja ptica... (iako je i izabela smedja ali da ne kompliciramo Smile

za ovo zadnje vidi gore samo zamijenis opal sa feo i stvar je ista Smile

ista stvar ti je i sa topazom i eumom i onixom...
    Dean

Postaj by Dean on pon 23 vel - 13:21

cevap je napisao/la:I jos nesto, razmishljao sam d bi bilo dobro pariti jednog cistog smedjeg muzjaka na moje smedje opale. Na isti nacin i u crnoj seriji : crnog muzjaka na crni opal.

Znam da ljudi osvjazavaju cesto krv na ovaj nacin, a split ptice dobijene ovim parnjem, kad se dalje pare samo na opale, nakon nekog vremena se split/nosioc ocisti.

Problem kod ovih "razvodnjenih boja" je taj sto se vremenom pri parenju samo medju njioma, "razvodni" vise nego sto je potrebno, pa se koristi ovakvo "povratno" parenje na glavnu seriju, da se "vrati" na malo tamniju (bolju) nijansu.

je to sa opalima bi ti bilo pametno...i zbog perja na bokovima koje se zna dosta izdeformirati baš kod opala...pripazi na to svakako...

neznam sta mislis na to da se nosioc ocisti...ali u svakom slučaju treba raditi sa nosiocima...upravo zbog ovoga što si naveo...previše se izbljijedi - oslabi crtež...

medjutim apsolutno je krivo recimo pariti slabog ahata sa crnim da bi se popravio crtež ili u tvom slučaju izabele sa smedjima tu je puno više štete nego koristi Smile
    cevap

Postaj by cevap on sri 25 vel - 2:04

Ok, ima logike..... hvala na odgovoru Very Happy
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator

Broj postova : 1607
    Registration date : 08.12.2008

Postaj by zvrcko sen on sri 25 vel - 4:25

da ti bude jasnije

imaš normale
    opale
    normale nosioce opala

opal x opal = 100% opal

sa ovakvim parenjem pojačat i poboljšat ćeš opale ali pokvarit normale

što se melanina tiće konbiniraj crne sa cimetima (smeđima ), a ahate sa izabelama nikad ne crne x ahate jer onda nemaš ništa .....

koliko vidim ti malo mješaš melanine sa serijama....

znači imamo melanine
    1 normal
    2 pastel
    3 sivokrili
    4 opalni
    5 feo
    6 satine
    7 topaz
    8 eumo
    9 onix
    10 cobalt

svih ovih deset melanina po serijama dijelimo
    a crne
    b ahate
    c cimete
    d izabele
    cevap

Postaj by cevap on čet 26 vel - 2:39

zvrcko sen je napisao/la:da ti bude jasnije

imaš normale
    opale
    normale nosioce opala

opal x opal = 100% opal

sa ovakvim parenjem pojačat i poboljšat ćeš opale ali pokvarit normale

što se melanina tiće konbiniraj crne sa cimetima (smeđima ), a ahate sa izabelama nikad ne crne x ahate jer onda nemaš ništa .....

koliko vidim ti malo mješaš melanine sa serijama....

znači imamo melanine
    1 normal
    2 pastel
    3 sivokrili
    4 opalni
    5 feo
    6 satine
    7 topaz
    8 eumo
    9 onix
    10 cobalt

svih ovih deset melanina po serijama dijelimo
    a crne
    b ahate
    c cimete
    d izabele

Shvatio sam ja parenje kod opala, nije to problem, nego mene buni ova tvoja podjela melanina i serija, hajde malo to pojasni, posto je dosta stvari tu koje mi nisu jasne. Drugacije se to dijeli cini mi se po COM-u, ali daj napisi kako se dole kod vas to tretira...

Hvala

Sponsored content

Postaj by Sponsored content

Sada je: pet 23 lip - 8:10.