Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin

Plodnost u baštarda – rasprava

Share

xyz

Broj postova : 2232
    Registration date : 09.06.2008

Plodnost u baštarda – rasprava

Postaj by xyz on uto 7 tra - 10:47

Dakle, nadam se da je zanimljiva tema, jer em šta se na ovaj način može unijeti novi genetski materijal u postojeću vrstu, može se stvoriti i nova.

Znači, ima li tko iskustva (saznanja) koje su baštarde djelomično plodne?

Ja mogu samo reći šta sam čuo od drugih, jer sam iskustva sa plodnom baštardom nisam imao;

Mladi od frzelin (žutarica) x kanarinka = plodni oko 85%

Mladi od češljugar x konopljarka = plodni oko 30%

Mladi od konopljar x kanarinka = plodni oko 25%, ali samo ženska linija

Mladi od konopljar x zelendur = plodni oko 20%

Mladi od češljugar x čižak (lugarin) = plodni oko 20%

Ima li tko konkretnih iskustava, da potvrdi svojim svjedočenjem neku plodnost baštarda?

Fago

Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

Re: Plodnost u baštarda – rasprava

Postaj by Fago on uto 7 tra - 10:54

Jedino što ti od navedenog mogu potvrditi je žutarica x kanarinka, postotak je viskok jer su ptice iz istog roda serinus.
    Ostalo Rolling Eyes

Ovo s konopljarkom mi je naročito sumnjivo, jer su obično plodniji muški bastardi....

xyz

Postaj by xyz on uto 7 tra - 11:00

Tako sam čuo od "starih" tićara, ne mogu stajati iza moje izjave, nije sigurno..

Gost
    Gost

Postaj by Gost on uto 7 tra - 11:50

Baštardi vrzolin x kanarinka.Plodnost muških 80 %,ženke 20 %.

saso78

Broj postova : 771
    Registration date : 20.07.2008

Postaj by saso78 on uto 7 tra - 11:54

Drazen ako je ovako kako sto si napisao onda ja idem na bastrdiranje cesljugar x konopljarka,pa neka od deset bastarda bude samo jedan plodan, a to je 10%.
    A onda nema kraja.
    Moze li neko potvrditi ovo sto je drazen napisao ili neko ima druga iskustva,ali da su priblizno tacne?

saso78

Postaj by saso78 on sri 8 tra - 14:04

Question Question Question

xyz

Postaj by xyz on sri 8 tra - 14:50

Vjerovatno ljudi manje stavljaju baštarde na parenje, zbog njihove neplodnosti, zato i nema baš previše odgovora - pa Sašo nadajmo se da će jednom naići netko sa iskustvom u ovom neistraženom području.

Ili dok mi ne dođemo do iskustva cheers al za to trebaju godine rada, a ko zna hoće li uspjet..

Cool

PESTI

Broj postova : 1419
    Registration date : 11.03.2009

Postaj by PESTI on sri 8 tra - 15:00

Meni je izazov uvjek bio napraviti baštardu od ptica koje su mi na raspolaganju, i tu je bilo zanimljivih kombinacija (prošle godine npr. TIMBRADO X MEX:RUJNICA) srebro na državnoj u Rijeci......dalje nisam nikad išao pa nemam NIKAKVIH saznanja kolika je plodnost u odredjenim kombinacijama............za odredjen uspjeh treba mnogo godina povratnog parenja..........

Gost
    Gost

Postaj by Gost on pet 17 tra - 1:22

Ne znam za postotak ali moji su poludili za kanarinkom,bolji su od kanarinaca sto se tice zelja Smile

PESTI

Postaj by PESTI on pet 17 tra - 9:23

pile je napisao/la:Ne znam za postotak ali moji su poludili za kanarinkom,bolji su od kanarinaca sto se tice zelja Smile

Sad pile odvoji kanarinku i grdelina koji se ljube i uspjeh neče izostati...... sunny

Gost
    Gost

Postaj by Gost on pet 17 tra - 17:36

Ma radila sam ja to prosle godine i nista.Parenje,prehrana i sve ostalo i na kraju nula bodova,morala sam ih odvojiti.

PESTI

Postaj by PESTI on pet 17 tra - 20:53

ha ha rekla si da grdelini IMAJU ŽELJE...sad samo ponudi kanarinku koja je spremna(kad je puhneš u prsa ......prsa i trbuh su goli bez perca) i biti če baštardiča........

Dule

Broj postova : 340
    Registration date : 24.03.2009

Postaj by Dule on pet 17 tra - 21:34

Za bastarda,češljugar x konopljarka sam se uvjerio uplodnost.Jedan moj prijatelj, uzgajivač
    iz Pule, pario je bastarda skanarinkom i dobio potomke.Takav bastard je sličan bastardu
    češljugar x kanarinka samo što pkazuje neke osbine konopljarke(mahanje krilima ineke ture u pjevu).

saso78

Postaj by saso78 on pet 17 tra - 22:03

Dule je napisao/la:Za bastarda,češljugar x konopljarka sam se uvjerio uplodnost.Jedan moj prijatelj, uzgajivač
    iz Pule, pario je bastarda skanarinkom i dobio potomke.Takav bastard je sličan bastardu
    češljugar x kanarinka samo što pkazuje neke osbine konopljarke(mahanje krilima ineke ture u pjevu).

A sta bi bilo kad bi ga spario sa cesljugarkom?
    I dali zenke od te kombinacije su plodne?

Gost
    Gost

Postaj by Gost on ned 19 tra - 2:22

PESTI je napisao/la:ha ha rekla si da grdelini IMAJU ŽELJE...sad samo ponudi kanarinku koja je spremna(kad je puhneš u prsa ......prsa i trbuh su goli bez perca) i biti če baštardiča........

To i jeste moje prokletstvo,nikad mi par nije spreman u istom trenutku.Uvijek je problem da zenka nije spremna a i kad je spremna onda muski "igraju karti i gledaju utakmice" Neutral

Miljenko

Broj postova : 816
    Registration date : 25.04.2009

Postaj by Miljenko on pon 27 tra - 2:49

saso78 je napisao/la:
    Dule je napisao/la:Za bastarda,češljugar x konopljarka sam se uvjerio uplodnost.Jedan moj prijatelj, uzgajivač

A sta bi bilo kad bi ga spario sa cesljugarkom?
    I dali zenke od te kombinacije su plodne?

Dule nije nikada odgovorio na tvoj upit? Ja sam pokusao naci podatke o plodnosti grdelin x faganel (i obratno) ali bez uspjeha. Kako su grdelin i faganel jako genetski bliski plodnost nije za iskljuciti, ali je pitanje zo koje podvrste ženki (siskin ili serins)?

Miljenko

Postaj by Miljenko on pon 27 tra - 3:02

Možel li malo proširiti ovu tvoju poruku? Koji prijatelj i da li je moguće uspostaviti kontakt s njim? Da li je on nastavio s ovim križanjem?

Hvala na odgovoru!

Miljenko

ticar
    Moderator
    Moderator

Broj postova : 2908

Postaj by ticar on pon 27 tra - 4:16

Miljenko je napisao/la:

Možel li malo proširiti ovu tvoju poruku? Koji prijatelj i da li je moguće uspostaviti kontakt s njim? Da li je on nastavio s ovim križanjem?

Hvala na odgovoru!

Miljenko

čuješ ako mu je to uspilo sad neće više nikad,

Dean

Broj postova : 1847
    Registration date : 19.08.2008

Postaj by Dean on pon 27 tra - 9:01

Miljenko neznam zašto Dule ne odgovara nema ga već par dana na forumu...je moguće je stupiti ukontakt sa čovjekom koi je napravio tu bastardu...doduše neznam šta je dalje bilo s tom pričom...ali mogu ti provjeriti samo reci šta te zanima...

franeperuzovic

Broj postova : 272
    Registration date : 29.09.2008

Postaj by franeperuzovic on pon 27 tra - 12:07

BOŠKO je napisao/la:Baštardi vrzolin x kanarinka.Plodnost muških 80 %,ženke 20 %.

jeli ovo 100% tocan podatak?

Miljenko

Postaj by Miljenko on pon 27 tra - 22:27

[Možel li malo proširiti ovu tvoju poruku? Koji prijatelj i da li je moguće uspostaviti kontakt s njim? Da li je on nastavio s ovim križanjem?

Hvala na odgovoru!

Miljenko[/quote]

čuješ ako mu je to uspilo sad neće više nikad,[/quote]

To bi bio prvi slucaj da sam ga ja cue, pa me iznnenadio.

Miljenko

Postaj by Miljenko on pon 27 tra - 22:45

Dean,

Nije zurba, ali ako se moze nesto saznati vrijedilo bi.

Ja se evo razmisljam da li da pokusam uzgojiti svoje faganele. Za zenku uzgojenog faganela (ako se i moze doci do nje) traze $600-800. Ovdje (u Los Angeles) su uvezeni spanjolski divlji fageneli i cijena je pristojna. Jedan ili dva para bi se moglo formirat, ali kako ukupno mogu postaviti samo 12 kaveza za uzgoj morao bih zrtvovati nesto drugo. Pa ako su krizanci plodni (10-20%), onda to mijenja stvar.

Miljenko

Dule

Broj postova : 340
    Registration date : 24.03.2009

Postaj by Dule on pon 27 tra - 23:56

Miljenko,ubrzo ću te obavijestiti šta je bilo stim baštardom.Sad početkom petog mjeseca imamo godišnju feštu kluba ,pa ću pitati Iveta šta je bilo s tom pticom. Znam samo da mu je
    ženka fanganela s kojom je imao baštarde pobjegla.

PESTI

Postaj by PESTI on uto 28 tra - 15:04

http://img528.imageshack.us/img528/8415/batardii015.jpg
    evo jedne ženske baštarde koju nisam mogao uloviti u letači i tako je ostala (nisam imao mrežicu) u selu gdje sam ostavio sve osim grdelina ....napravila je gnjezdo unatoč velikom izboru gnjezda na vrhu grane ko prava grdelinka ima jaja i lipo leži

ticar
    Moderator
    Moderator

Broj postova : 2908

Postaj by ticar on uto 28 tra - 15:10

PESTI je napisao/la:http://img528.imageshack.us/img528/8415/batardii015.jpg
    evo jedne ženske baštarde koju nisam mogao uloviti u letači i tako je ostala (nisam imao mrežicu) u selu gdje sam ostavio sve osim grdelina ....napravila je gnjezdo unatoč velikom izboru gnjezda na vrhu grane ko prava grdelinka ima jaja i lipo leži

nebi bolje ni grdelinka napravila.

Sponsored content

Postaj by Sponsored content Today at 3:31

Sada je: pon 5 pro - 3:31.