Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin

Plodnost u baštarda – rasprava

Share

Miljenko

Broj postova : 816
    Registration date : 25.04.2009

Re: Plodnost u baštarda – rasprava

Postaj by Miljenko on pet 1 svi - 21:29

čuješ ako mu je to uspilo sad neće više nikad,[/quote]

U knjizi : Handboog of the world hybrids

spominju "three way" (trostruki) krizanac [FAGANEKm x GRDELINz] x CANARINz i [FAGANELm x VERDUNz] x CANARINz. Nema potvrda s slikama, nemo podataka da li je nesto od F2 plodno?

Miljenko

Postaj by Miljenko on sub 2 svi - 4:11

Bog svima,

Prvo trebam ispraviti naziv knjige:
    Handbook of avian hybrids of the world

Imam jedno pitanje u vezi plodnosti krizanaca.

Vi ste blize Italiji, a oni su zadnjih godina koristili Juznoamericke ptice (siskins and finches) za krizanje s EU-faunam.

Medju njima je i Meksicka jurcica ili faganel (Carpodacus mexicanus, Rosefinch genus, sire: carpaducus genus, House finch in US). On nije iz carduelis genus. Kao i venezuelanski red siskin (Carduelis cucullata) koristili su ga za dobit red factor u kanarinca, sto znaci da su mu krizanci plodni. Za dodatnu plodnost s pticama is porodica serinus/siskins nisam nasao padatke.

Kako vi posjecujete Italijanske izlozbe ptica, pratite njihovu literatura,…. Da li je netko naisao na neki podatak u vezi krizanaca?

PESTI

Broj postova : 1419
    Registration date : 11.03.2009

Postaj by PESTI on sub 2 svi - 9:58

Miljenko vidim da su ti strast baštardi....i njihova eventualna plodnost...ako pišeš kakvu knjigu to ima smisla pa imati na jednom mjestu fotografije i malo pisane rječi o pojedinom križancu...
    koji ti je cilj u daljnjoj plodnosti ?....prebacivati nekakve mutacije ili boju...što več....
    koji god pravac odabereš on traži dugogodišnji strogo kontroliran uzgoj a to je veoma teško ako ne i nemoguče jednom uzgajivaču....takav POSAO je za TIM UZGAJIVAČA ako se hoče doči do nekakva cilja....ja osobno volim običi izložbe i pogledati kojih sve križanaca ima na njima ....ali to je u 99 % f1 znači križanci izmedju dvije vrste ptica i na tome se ostaje sto ne umanjuje uspjeh uzgajivača več naprotiv ....VELIČA GA ....
    slušao sam iskustva pojedinih ljudi što dobili križanca kojem je problem pogoditi adekvatnu ishranu (PYRRHULA PYRHULA x COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES)...znati če bolje od mene pojedini forumaši o čemu se točno radi jer sam kratko o tom razgovarao sa uzgajivačem koji je tata - mata za križance...to su samo neki od problema koji te očekuju u ovoj kategoriji......

Miljenko

Postaj by Miljenko on sub 2 svi - 18:07

Moj cilj je pjev, boje i izgled nisu toko vazni.

Je, znam da bi takav uzgoj zahtjevao od nekoliko uzgajivaca velika ulaganja. Evo, recimo faganel i grdelin. Ako bi ovaj krizanac bio superiorniji od ciste vrste, a uz to jos plodan....

malinois

Broj postova : 1594
    Registration date : 19.03.2009

Postaj by malinois on ned 3 svi - 19:27

Miljenko je napisao/la:Moj cilj je pjev, boje i izgled nisu toko vazni.

Je, znam da bi takav uzgoj zahtjevao od nekoliko uzgajivaca velika ulaganja. Evo, recimo faganel i grdelin. Ako bi ovaj krizanac bio superiorniji od ciste vrste, a uz to jos plodan....
    pozzz Miljenko
    To su sve zanimljive kombinacije krizanaca ali mi nije jasno o kakvom se pjevu radi?Stvarno ne razumijem kakav pjev zelis?grdelin?faganel?meksicka?ili nesto izmedu?Ako zelis pjev odredene vrste malo me zbunjiva sta ce se postici sa krizancem?
    pa trkaci konj je najbolji ako su mu roditelji trkaci konji,a ako ga krizas sa kenjcem(tovar,magarac) ne mislim da ce brzo trcat ,nego ce imat velike usi!!
    Very Happy Very Happy Oprosti na usporedbi,malo sale nikom ne skodi.

Dule

Broj postova : 340
    Registration date : 24.03.2009

Postaj by Dule on ned 3 svi - 19:46

Nazad pet ,šest godina imao sam bastarda faganel x kanarinka koji je imao čistu pjesmu od
    gardelina,dok njegov brat iz istog gnijezda pjevao je miješanu pjesmu fanganela i kanarinca.

malinois

Postaj by malinois on ned 3 svi - 19:56

Ma Dule sve ja to razumim ali prije pet, sest ili za pet ,sest godina .To se jednostavno desi ali rijetko i to na nacin da mu nametnes pjesmu.Misljenja sam da selektivni uzgoj krizanjem razlicitih ptica nece dati pozitivan rezultat a to je cista pjesma jedne vrste.Ako grijesim nek me netko razuvjeri.

xyz

Broj postova : 2232
    Registration date : 09.06.2008

Postaj by xyz on ned 3 svi - 20:20

Malo smo skrenuli sa plodnosti na pjesmu, ali moram reći Dule neka te to ne iznenađuje.

Dosta iskusnih tićara kaže, da se baštard od faganela može naučiti bilo čemu, da ima ogromnu moć učenja.

Malino istina je šta kažeš, ko šta voli neka to i drži/sluša, to je činjenica.

Meni je to onda grdelin, i to je to.

Ali, uvjek ima ono ali, šta kopka čovika:

Ma da je imat grdelin x faganel, pa razvit u stabilnu vrstu.

Grdelin donese svoje, faganel svoje, to je spoj vrhunski šta se tiče pjesme.

I onda dalje to kao nova vrsta - čudno a prekrasno..

Ali dok su to samo maštanja, ja priznam da mi je broj 1 grdelin.

Miljenko

Postaj by Miljenko on ned 3 svi - 20:25

Primjedba svakako stoji, a sala je pozeljna.

Koji pjev? To tek treba vidjetii utvrditi? Jednom rijecju da je blizak pjevu grdelina, ali ne mora biti kao, recimo, "Splitska skola".

NPR, koliko je blizu pjev Malinosa prirodnoj pjesmi kanarinca?

malinois

Postaj by malinois on ned 3 svi - 20:32

Miljenko je napisao/la:Primjedba svakako stoji, a sala je pozeljna.

Koji pjev? To tek treba vidjetii utvrditi? Jednom rijecju da je blizak pjevu grdelina, ali ne mora biti kao, recimo, "Splitska skola".

NPR, koliko je blizu pjev Malinosa prirodnoj pjesmi kanarinca?
    necemo ovdje bavit se pjevom ,na krivoj smo temi Very Happy mogli bismo dobit po usima

Gost
    Gost

Postaj by Gost on ned 3 svi - 20:32

Ovo je uvjek zanimljiva tema pa se nemoze odoliti komentaru

lord189
    Opomena pred isključenje
    Opomena pred isključenje

Broj postova : 1871
    Registration date : 28.10.2008

Postaj by lord189 on ned 3 svi - 22:10

a po vama koja je bastarda u postotcima najčešće i najviše plodna????????????????

FRZELIN

zvrcko sen
    Moderator
    Moderator

Broj postova : 1607
    Registration date : 08.12.2008

Postaj by zvrcko sen on pon 4 svi - 1:06

Miljenko jako teško ćeš išta u pijevu napravit bez kvantiteta.... evo malinos ima u prvoj kovadi 8o u drugoj 70 malinoa i među njima ima 10- 20 vrhunskih,,,,, 5-6 svjetske klase....

znači kad ti uzgojiš 100 muških grdelina-bastarda možeš očekivati pjesmu ....ostalo su priče za malu djecu .malinois ti je na priprost način sa konjem i magarcem objasnija mendelov zakon nasljeđivanja. Very Happy Very Happy Very Happy

Oprosti ali uzgojit dva grdelina a sanjat o pjesmi je nerealno. Ako ti treba bastarda grdelina X faganel javi se ima da ti ostavim koliko ti treba,,, ali pismu ne traži jer je nema ......ako je nametneš onda je to za kratko.....Bastarde faganela mogu pjevati grdelina i to vrlo dobro ali taj pjev se izgubi poslje prvog mitarenja.....osobno to znam iz osobnog iskustva stric i ja pokušali smo to prije 25 godina i svaka je "trajala" do mitarenja.....
    Bastarde grdelina treba učit ne više od 5 kom i selektirat već po javljnu.Ako nakraju se dobije 1 dobra to je uspijeh.......

Miljenko

Postaj by Miljenko on uto 5 svi - 0:15

Slazem se da je kvantiteta nuzna da bi se izdvojila posebna kvaliteta, koju zelimo. Za bilo koju vrstu pticu pjevica. Ne mozemo mijenjati zakone naslijedjivanja i prirode.

Kad pomijesamo tovara i konja, dobijemo mula koji ne moze brzo trcati kao konj, ali moze duze nositi teske terete nego tovar. Zeljelo se dobiti snazna i izdrzljiva zivotinja, i uspjelo je. E da mi je jos jednom ici u berbu grozdja s mulima, kako sam to radio s pokojnim ocem dok smo imali vinograda!

Mi gledamo pjev ptica staticno, odnosno tezimo odredjenom cilju (zapisanom). A sto ako je taj cilj drugaciji nego smo ga mi zamislili?

Ne vjerujem, niti se puno nadam da cu ikada dobiti nesto posebno, bilo da se radi o krizanacaima ili cistoj vrsti. Ali ako nema izazova da ga postavim (pa bilo to i mastanje) cemu se onda truditi? Mogu zadrzat jedan dva grdelina u svom dvoristu, uzivat u njihovoj pjesmi (pa kaka bila da bila) i dignut sve cetiri noge u zrak. I zena bi bila puno zadovoljnija.

Ali to nisam ja (a vjerojatno ni mnogi na ovom forumu). Tvoje poruke primam uvijek s punom pozornoscu i ucim.

vlada nish

Broj postova : 155
    Registration date : 09.05.2009

Postaj by vlada nish on ned 10 svi - 16:01

Koliko ja znam plodni su bastardi izmedju kanarinke i anifke , tako da je to i najbrzi put do dobijanja novih boja kod drugih vrsta u ovom slucaju anifke tj. konopljarke.

Dalibor

Broj postova : 115
    Registration date : 10.04.2009

Postaj by Dalibor on ned 10 svi - 16:37

vlada nish je napisao/la:Koliko ja znam plodni su bastardi izmedju kanarinke i anifke , tako da je to i najbrzi put do dobijanja novih boja kod drugih vrsta u ovom slucaju anifke tj. konopljarke.

Pozdrav Vlado

Vidim da je po vama jako lako dobiti Anifke u mutacijama jer su bastardi plodni u velikom broju pa me interesuje kako to da jos uvijek nema mutacija kod ove po meni fascinantne ptice.
    Takodje su bastardi izmedju Frzelina(Shtan Cajzle) i Kanarinca u vecem postotku plodni kako mnogi tvrde pa me takodje interesuje zasto do sada nema bar priblizan broj mutacija kao sto ima kod Stiglica (Gardelina), Verduna (Zelendura), Lugarina (Cajzlica) ili Kapucinera pa cak i Organeta a postoje tolike farme faune evrope po zapadnim drzavama.
    Pozdrav i hvala

Zadnja promjena: Dalibor; ned 10 svi - 16:49; ukupno mijenjano 1 put.

Fago

Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

Postaj by Fago on ned 10 svi - 16:41

vlada nish je napisao/la:Koliko ja znam plodni su bastardi izmedju kanarinke i anifke , tako da je to i najbrzi put do dobijanja novih boja kod drugih vrsta u ovom slucaju anifke tj. konopljarke.

Vlado poštovanje,
    već dugo proučavam tu kombinaciju i mnogi su pričali da je netko negdje to ostvario.... Rolling Eyes
    Međutim nitko nikad nije zabilježio niti napisao u nekoj ozbiljnoj literaturi...
    Ove godine sam stavio 2 para s povratom na faganjela.... Skeptičan sam i to jako Rolling Eyes

Ako imaš neki konkretan dokaz volio bi da mi ga izneseš, a ako imaš fotografiju ili kakav živi primjerak... E to bi bilo oduševljenje Laughing
    Pozdrav,

dr.nenad86

Broj postova : 756
    Registration date : 22.04.2009

Postaj by dr.nenad86 on ned 10 svi - 16:48

To je mozda isti slucaj kao i sda mutacijom gimpla koja se redovno pojavljivala na izlozbama po srbiji ............ Ta "mutacija " je trajala samo godinu dana dok se ptica nije premitila i dok boja nije nestala.... Twisted Evil

Boban NA

Broj postova : 324
    Registration date : 19.04.2009

Postaj by Boban NA on ned 10 svi - 17:46

Sto se tice rada sa stanc cajzlama Dalibore uveliko se putem bastardiranja sa kanarincima boje razvijaju i razvilo se mnostvo mutacija to je obelodanjeno- smedje, ahatne, izabel itd(ako ste zainteresovani stavicu fotografije). Znaci one ne zaostaju mnogo po broju ostvarenih mutacija samo su anefle sa za sada jednom prezentovanom mutacijom pastel za koju je data naslednost(objavili su to Francuzi) a ima i ovih sarenih,

Dalibor

Broj postova : 115
    Registration date : 10.04.2009

Postaj by Dalibor on ned 10 svi - 18:07

Pozdrav Boban NA

Drago bi mi bilo vidjet mutacije Frzelina mada iz pouzdanih izvora od pre 3 godine znam da je bilo jako tesko vezati mutaciju za bastarde sa Frzelinom iako jer rod najslicniji kanarincu. Dobijale su se mutacije ali su vec nakon prve ili druge generacije iscezavale i nije je bilo moguce vezati odnosno upisati u genecki kod same jedinke koja bi se kasnije prenijela neometano po nama poznatim zakonima nasledjivanja na dalje potomke. Dok za razliku kod Luagrina i Kapucinera kompletna stvar je imala potpuno drugaciji tok i znam da su ove dvije vrste ucestvovale kao prenosioci mutacija kod mnogih drugih vrsta.
    Iskoristio bih priliku da pitam dal se ista napredovalo po tom pitanju kod Frzelina ili se i dalje sve svodi na tenutne ali neodrzive pojave mutiranja u boji perja.

Jos jednom pozdrav i hvala

Boban NA

Broj postova : 324
    Registration date : 19.04.2009

Postaj by Boban NA on ned 10 svi - 19:37

Pogledaj na mestu o stanc cajzlama tamo sam dopunio. Pozdrav!

vlada nish

Postaj by vlada nish on pon 11 svi - 15:10

Zdravo svima!

Iskreno ja nisam pobornik bastardiranja, tako da nikad nisam ni probao da ukrstam razlicite vrste, ali iskreno ni fanganel nije toliko popularan kao stiglic pa prema tome i mnogo se manje radilo na razvijanju mutacija tj. boja kod njega, ali cinjenica je da zbog plodnosti bastarda sa kanarinkom , velika je verovatnoca da bi trebalo dobiti neku mutaciju, samo treba biti strpljiv i uporan.

Pozdrav

Fago

Postaj by Fago on pon 11 svi - 15:53

vlada nish je napisao/la:...

ali cinjenica je da zbog plodnosti bastarda sa kanarinkom , velika je verovatnoca da bi trebalo dobiti neku mutaciju, samo treba biti strpljiv i uporan.

Pozdrav

Very Happy Very Happy Very Happy

vlada nish

Postaj by vlada nish on pon 11 svi - 16:28

Fago pa zasto si skeptik sto se tice dobijanja novih mutacija preko drugih vrsta.

Fago

Postaj by Fago on pon 11 svi - 17:03

Vlado,
    ne pričamo o bilo kojim kombinacijama. Ovdje pričamo o povratnom parenju bastarda između juričice i kanarinke i obrnuto. Dakle, razgovaramo o plodnosti bastarda s juričicom.

Imaš li dokaz za plodnost ovog bastarda ili su to samo priče Question

P.S. Vlado nemoj se uvrijediti, ali ja sam se tih priča naslušao i zanima me konkretan dokaz, tim više što 2 takva para imam doma Very Happy

Sponsored content

Postaj by Sponsored content Today at 7:43

Sada je: sub 3 pro - 7:43.