Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin

ocjenjivac i ocjena

Share

malinois

Broj postova : 1594
    Registration date : 19.03.2009

ocjenjivac i ocjena

Postaj by malinois on pon 27 tra - 14:22

Dugo sam razmisljao gdje stavit ovu temu i dali je stavit.Odlucio sam se za kanarince to je ipak najbrojnija grupa ptica na izlozbama,to ne znaci da komentari uzgaivaca drugih grupa ptica nisu dobro dosli,bas naprotiv.
    Molim budite konkretni ,direktni i ako je moguce kulturni Very Happy

Suci postoje radi uzgaivaca a ne suprotno,savrsenstvo nije sa ovog svijeta.Nema glupog pitanja,vec odgovora.
    Bilo bi mi drago da naostrite jezike i ugrijete tipkovnice,ovo vazi za cijelu regiju,po mojim saznanjima forum precitava veliki broj ljudi koji se jos nisu registrirali a medu njima ima i naravno puno sudaca Very Happy pozdravljam ih.

Jednom godisnje organizira se seminar ornitoloskih sudaca ,sem struke dotaknemo se i pratecih problema pa i kvalitete ocjene i potencijalne greske(nitko nije savrsen)
    Misljenja sam da bi komentari sugestije i opravdana nezadovoljstva pomogli da pokusamo promjenit i otklonit problem.

KOLEGE nadam se da nece biti OPERI SE ,NA..ZI I CEKAJ Very Happy Very Happy Very Happy

dr.nenad86

Broj postova : 756
    Registration date : 22.04.2009

Re: ocjenjivac i ocjena

Postaj by dr.nenad86 on pon 27 tra - 14:33

Imam ja jedno pitanje, da li se sme desiti razlika u standardima tj(KRITERIJUMIMA)ocenjivanja izmedju sudija i kolika ona sme biti? Prosle godine sam izlagao jednu te istu pticu dva puta, na jednoj izlozbi je dobila 89poena i 2.mesto a na drugoj 85 poena , a to nije mala razlika,bar se meni tako cini..... Ne znam da li sme desavati nesto ovako, ako su u pitanju medjunarodne sudije? pozdrav

malinois

Postaj by malinois on pon 27 tra - 14:42

odlicno pitanje,u pripremi je da se postavi ocjenska lista i tumacenje tj vrijednovanje ocjenskih stavki.U nekim stavkama ne smije doci do velike razlike a u nekim da.Ovisi kako je ptica pripremljena za koju izlozbu,perje itd.Pitanje je svakako na mjestu i generalno je veliki problem ujednaciti kriterije (to je velika razlika u pitanju Question )

klokkende

Broj postova : 54
    Registration date : 25.10.2008

Postaj by klokkende on pon 27 tra - 14:49

dr.nenad86 je napisao/la:Imam ja jedno pitanje, da li se sme desiti razlika u standardima tj(KRITERIJUMIMA)ocenjivanja izmedju sudija i kolika ona sme biti? Prosle godine sam izlagao jednu te istu pticu dva puta, na jednoj izlozbi je dobila 89poena i 2.mesto a na drugoj 85 poena , a to nije mala razlika,bar se meni tako cini..... Ne znam da li sme desavati nesto ovako, ako su u pitanju medjunarodne sudije? pozdrav
    Pitanje je jako uopsteno i na njega se nemoze dati precizan odgovor. Doduse ovde bi trebalo da svoj komentar da neko od sudija za boju, ali ja sebi dajem za pravo da mogu da komentarisem. Nije bitno kojeg je ranga sudija, ali cinjenica je da se ptica moze dosta da promeni od izlozbe do izlozbe, da izgubi nesto od perja i sta sve vec utice kod ocene na boju, ipak ovo nije moj domen, ali se nadam da razumete o cemu pricam. Jos izrazenija je situacija kod ocene pesme, jer nije retko da ista ptica ako se oceni dva puta u toku istog dana ni priblizno ne dobije istu ocenu. Razlika od 4 poena kod boje je velika, ali ponavljam da je pod velikim znakom pitanja sta se sve kod ptice eventualno promenilo od izlozbe do izlozbe.

dr.nenad86

Postaj by dr.nenad86 on pon 27 tra - 15:03

Nista se nije promenilo po meni, razlika izmedju dve izlozbe je bila mala vremenski .... nije u pitanju kanarinac boje nego oblika........ Moje pitanje je da li ptica na jednoj izlozbi moze da osvoji medalju a na drugoj da bude totalno srozana. Od tada vise ne cuvam te ptice jer nema kompetentnog sudije da to oceni............ pozdrav

malinois

Postaj by malinois on pon 27 tra - 15:06

posaljes kopije i jedne i druge liste sudijskoj organizaciji i molis pojasnjenje.

klokkende

Postaj by klokkende on pon 27 tra - 15:13

malinois je napisao/la:posaljes kopije i jedne i druge liste sudijskoj organizaciji i molis pojasnjenje.
    Pitanje je da li se i time sta dobija. I sta moze da se zakljuci u sudijskoj, da je mozda jedan sudija imao blag kriterijum ili da je jedan bio prestrog? Ili je neko od njih napravio materijalnu gresku? Materija je jako skakljiva i tesko je dati decidan odgovor. Ako nista drugo onda zbog toga sto u sustini svako ocenjivanje u sebi nosi dozu subjektivnosti, hteli mi to da priznamo ili ne. I fudbalski sudija pogresno odsvira penal i zavrsena prica! Nemoze se ova problematika gledati crno-belo, i suvise je kompleksna za takav pristup.

dr.nenad86

Postaj by dr.nenad86 on pon 27 tra - 15:13

Pa problem je u tome sto kod nas jos uvek nema sudija za kanarince stasa i oblika...... Nema ko kompetentno da oceni te ptice, dzabe i da trazim objasnjenje............ Zato sam prestao da cuvam te ptice, ali to se nesme desavati i sa drugim odgajivacima pa sam zato i napisao ovo......kada bude kompetentnih, edukovanih sudija pocecu ponovo da ih gajim... Sad pozrdav

dr.nenad86

Postaj by dr.nenad86 on pon 27 tra - 15:16

Naravno da ne moze nista da se dobije ali se ipak desava, pa se cisto pitam da li moze biti tolika razlika u kriterijumima ali to je u ovom slucaju dozvoljeno jer ljudi nisu edukovani za tu vrstu ptica tako da tu gresku ne uzimam za zlo samo sam naveo to kao primer......... pozdrav

klokkende

Postaj by klokkende on pon 27 tra - 15:17

dr.nenad86 je napisao/la:Pa problem je u tome sto kod nas jos uvek nema sudija za kanarince stasa i oblika...... Nema ko kompetentno da oceni te ptice, dzabe i da trazim objasnjenje............ Zato sam prestao da cuvam te ptice, ali to se nesme desavati i sa drugim odgajivacima pa sam zato i napisao ovo......kada bude kompetentnih, edukovanih sudija pocecu ponovo da ih gajim... Sad pozrdav
    Onda je tvoje pitanje kompletno promaseno! Ti si postavio pitanje vezano za kriterijume, a u startu nisi rekao da je rec o oceni koju su dale sudije koje nisu licencirane za odredjenu grupu ptica. A to je vec druga tema.

malinois

Postaj by malinois on pon 27 tra - 15:18

klokkende je napisao/la:
    malinois je napisao/la:posaljes kopije i jedne i druge liste sudijskoj organizaciji i molis pojasnjenje.
    Pitanje je da li se i time sta dobija. I sta moze da se zakljuci u sudijskoj, da je mozda jedan sudija imao blag kriterijum ili da je jedan bio prestrog? Ili je neko od njih napravio materijalnu gresku? Materija je jako skakljiva i tesko je dati decidan odgovor. Ako nista drugo onda zbog toga sto u sustini svako ocenjivanje u sebi nosi dozu subjektivnosti, hteli mi to da priznamo ili ne. I fudbalski sudija pogresno odsvira penal i zavrsena prica! Nemoze se ova problematika gledati crno-belo, i suvise je kompleksna za takav pristup.
    kad bi na adresu sudijske organizacije doslo vise takvih stvari,vise bi se obratila paznja na KORIGIRANJE I UJEDNACAVANJE KRITERIJA ocjenjivanja.To je jako bitno.Pa svi koristimo iste standarde.Kad ovo komentiramo ne zelimo mi traziti krivca ,nije toliko ni bitan nego je bitno preventivno djelovat.

dr.nenad86

Postaj by dr.nenad86 on pon 27 tra - 15:28

Krivicu ne trazimo naravno, jer smo svi podjednaki i svakome se desavaju greske pa sta sad idemo dalje.......... Nisu sudije neurohirurzi pa da ne smeju napraviti gresku....... pozdrav klokende i malinois cheers

zvrcko sen
    Moderator
    Moderator

Broj postova : 1607
    Registration date : 08.12.2008

Postaj by zvrcko sen on pon 27 tra - 16:08

dr.nenad86 je napisao/la:Pa problem je u tome sto kod nas jos uvek nema sudija za kanarince stasa i oblika...... Nema ko kompetentno da oceni te ptice, dzabe i da trazim objasnjenje............ Zato sam prestao da cuvam te ptice, ali to se nesme desavati i sa drugim odgajivacima pa sam zato i napisao ovo......kada bude kompetentnih, edukovanih sudija pocecu ponovo da ih gajim... Sad pozrdav

svugd je to problem zato se takmičiš gdje ima sudija ili uzgojiš 100 ptica za njih moraju da pozovu sudca stasa Rolling Eyes

svakako ocjena sudca je odraz njega samoga....

dr.nenad86

Postaj by dr.nenad86 on pon 27 tra - 16:16

Da to sam zaboravio da napomenem moja greska, ali ipak je rec o kriterijumima oni ipak sude a cim sude znaci da ih je neko odredio. Ja sam to naveo kao primer da bi pitao sta je sa kriterijumima uopste? pozdrav

CUBA

Broj postova : 91
    Registration date : 26.04.2009

Postaj by CUBA on pon 27 tra - 18:40

Sudac je čovjek od krvi i mesa, trebao bi biti i uzgajivač a poželjno bi bilo da bude dobar uzgajivač koji ima svoj jasan stav koji proizlazi iz njegova znanja, stručnosti i uzgoja.

U koliko mu organizator svojim propozicijama, brojem ptica i nerealnim bodovnim barijerama ne pravi probleme realno bi bilo da ocjene budu otprilike slična.

Na našim izložbama je problem broj ocjenjenih ptica, visok bodovni kriterij za prvo mjesto 90 bodova stoga je veliki broj ocjena jedan vid rangiranja a ne ocjenjivanj.

U koliko uistinu želimo ocjene koje su realne moramo u na izložbama smanji prag za nagrade koji je u biti i nevažan na 88 bodova za bilo koju nagradu, pozivati sudce koji prate standarde i koji su spremni održati predavanja članovima društava o standardima, odgovorit na upite uzgajivača.

U koliko nakon ove recesije uspijemo povećat broj ptica na izložbama, broj izložbi, broj uzgajivača, broj kvalitetnih sudaca, uskladimo standarde po COM-u a ne po osobnom uzgoju dobit će mo ocjene koje se raznikuju u manjem broju bodova u odnosu na sadašnje stanje.

Pozdrav svima

malinois

Postaj by malinois on pon 27 tra - 18:55

Very Happy Very Happy Very Happy

Vidi ,vidi .Pa ko je ovo nama dosao?Deane uspjeli smo ga dovuc ovdje!!!
    Pozdrav Cubelicu,dobro dosao na forum .Nadam se da ces ucestvovati koliko ti vrime dozvoli.

zvrcko sen
    Moderator
    Moderator

Broj postova : 1607
    Registration date : 08.12.2008

Postaj by zvrcko sen on pon 27 tra - 20:43

e ovo sad postaje sve zanimljivije sve gol igrači......triba sad stvarno pazit štaš promislit .....

Pozdrav g čuba imaš temu Predstavi se pa reci koju da ljudi znaju

ikayke
    Admin
    Admin

Broj postova : 1510
    Registration date : 09.09.2008

Postaj by ikayke on pon 27 tra - 20:44

Zvrle odmah ostro... pravi moderator Smile

Pridruzujem se pozdravima... lijepo je vidjet ovakvo razvijanje foruma.. cheers

kreso

Broj postova : 1804
    Registration date : 24.11.2008

Postaj by kreso on pon 27 tra - 22:38

iako ne poznajen osobno ove velicine u ornitologiji stvarno iz dana u dan forum postaje sve jaci i profesionalniji di se stvarno puno toga moze naucit i virujte mi da s guston cekan vecer kad mi zavrse sve obaveze posal,treninzi itd da mogu procitat sve zanimljivosti, a sta je po meni najvaznije prevladava ekipa po godinama sa velikin iskustvon u ovon hobiju tako da mi neiskusniji mozemo dosta toga naucit i trude se svakome odgovorit i prenit svoje znanje zato im ja u moje ime jos jedanput zahvaljujem i kapa do poda ,BRAVO MOMCI I SAMO NAPRID!!!!

Dean

Broj postova : 1847
    Registration date : 19.08.2008

Postaj by Dean on pon 27 tra - 23:14

he he ipak nije izdrazao da se ne javi SmileSmile pozdrav Cuba cheers

malinois

Postaj by malinois on pon 27 tra - 23:32

kreso je napisao/la:iako ne poznajen osobno ove velicine u ornitologiji stvarno iz dana u dan forum postaje sve jaci i profesionalniji di se stvarno puno toga moze naucit i virujte mi da s guston cekan vecer kad mi zavrse sve obaveze posal,treninzi itd da mogu procitat sve zanimljivosti, a sta je po meni najvaznije prevladava ekipa po godinama sa velikin iskustvon u ovon hobiju tako da mi neiskusniji mozemo dosta toga naucit i trude se svakome odgovorit i prenit svoje znanje zato im ja u moje ime jos jedanput zahvaljujem i kapa do poda ,BRAVO MOMCI I SAMO NAPRID!!!!

pozdrav kreso,istina forum se prosiriva i odlican je.Dobro je da nas ima i koji imamo kanarinca KIKIJA i ljudi koji imaju farme ptica.Svi smo jednaki i dijelimo istu ljubav VOLIMO PTICE.
    Ako nekad neka tema i postane previse profesionalna ,slobodno svi koji ne razumiju mogu pitat i ukljucit se NEMA GLUPOG PITANJA,ali odgovor moze bit. Very Happy Very Happy

Dean

Broj postova : 1847
    Registration date : 19.08.2008

Postaj by Dean on pon 27 tra - 23:37

CUBA je napisao/la:Sudac je čovjek od krvi i mesa, trebao bi biti i uzgajivač a poželjno bi bilo da bude dobar uzgajivač koji ima svoj jasan stav koji proizlazi iz njegova znanja, stručnosti i uzgoja.

U koliko mu organizator svojim propozicijama, brojem ptica i nerealnim bodovnim barijerama ne pravi probleme realno bi bilo da ocjene budu otprilike slična.

Na našim izložbama je problem broj ocjenjenih ptica, visok bodovni kriterij za prvo mjesto 90 bodova stoga je veliki broj ocjena jedan vid rangiranja a ne ocjenjivanj.

U koliko uistinu želimo ocjene koje su realne moramo u na izložbama smanji prag za nagrade koji je u biti i nevažan na 88 bodova za bilo koju nagradu, pozivati sudce koji prate standarde i koji su spremni održati predavanja članovima društava o standardima, odgovorit na upite uzgajivača.

U koliko nakon ove recesije uspijemo povećat broj ptica na izložbama, broj izložbi, broj uzgajivača, broj kvalitetnih sudaca, uskladimo standarde po COM-u a ne po osobnom uzgoju dobit će mo ocjene koje se raznikuju u manjem broju bodova u odnosu na sadašnje stanje.

Pozdrav svima

mislim da je malinois htio da rasprava ide ovim tijekom, pa ču se ja nadovezati na Cubu...

Lako je kad imamo dobrog uzgajivaca...problem je kod uzgajivaca koi nezna ni sam šta drži pod 1.

pod 2. imamo (pričam samo za boju) jako puno novih mutacija čiji se standardi mijenjaju iz godine u godinu... tj. ne standardi nego selekcija napreduje...živi primjer su topazi (eumo i onix nešto u manjoj mjeri), i ono šta je lani valjalo ove godine više ne prolazi...
    nije problem to samo kod nas, ako ste imali prilike pogledati topaze na svjetskom prvenstvu...pretpostavljam :ono je vjerojatno ocjenjivao neko ko uopće ne poznaje tu grupu...problem je u tome što je to vjerojatno bio neki renomirani sudac (čim je dobio priliku da sudi na svjetskome)i kojemu je bilo ispod časti reči da nešto nezna...i onda se jadan snalazio kako zna i umije...uglavnom nije mu baš uspijelo...

po meni bi jedan vid puta prema realnijoj ocjeni bio da se (ovo se odnosi samo na državno kada su svi suci na okupu) da se veče prije ocjenjivanja kad se podijeli ko če šta suditi...ipak uzme u obzir kome šta bolje leži a ne zdravo za gotovo po redu pa koga šta zapadne...

i pod 3 trebalo bi napraviti akciju i po društvima organizirati mini - seminare i naučiti ljude da čitaju - razumiju ocjensku listu...(ovo bi imalo smisla ako bi se pod normalno (da ne kazem obavezno) uvelo da se ocijenske liste rade na A5 i ljepe na kaveze) a ne da mi čovjek koi ima pticu od 91 bod dodje i kaze kako mu je sudac skinuo 9 bodova Sad

e sad...ajmo izlagači koji nisu suci...svima se desilo da misli da je zakinut na nekoj izložbi...zašto ne reagirati odmah i isti dan i tražiti objašnjenje...ja bi osobno ako mislim da sam zakinut za ocjenu tražio moralnu sadisfakciju i obrazloženje suca zašto je istu dao...naravno da bi ovo bilo puno jednostavnije kad bi ocjenske liste visile na kavezima...

da li sam dovoljno puta rekao ovo za ocjenske liste...ili da još jednaput apeliram Smile

ajde malo žestine u raspravu...ovo je zamišljeno kao tema za prepucavanje ...
    affraid cheers

seadriver
    Moderator
    Moderator

Broj postova : 919
    Registration date : 14.06.2008

Postaj by seadriver on pon 27 tra - 23:47

pozdrav kreso,istina forum se prosiriva i odlican je.Dobro je da nas ima i koji imamo kanarinca KIKIJA i ljudi koji imaju farme ptica.Svi smo jednaki i dijelimo istu ljubav VOLIMO PTICE.
    malinois je napisao/la:Ako nekad neka tema i postane previse profesionalna ,slobodno svi koji ne razumiju mogu pitat i ukljucit se NEMA GLUPOG PITANJA,ali odgovor moze bit. Very Happy Very Happy

Moze i kanarinac KIKI ako ima 94 boda i zlatnu sa svjetskog Laughing

malinois

Postaj by malinois on pon 27 tra - 23:56

naravno da moze Very Happy

PESTI

Broj postova : 1419
    Registration date : 11.03.2009

Postaj by PESTI on uto 28 tra - 13:10

čitam ovu temu i opažam problematiku koju sudije ističu ....
    a to je kako jedna te ista ptica može biti drugačije ocjenjena......značilo bi da i kriteriji u sudaca nisu isti .......razloga može biti po mom sudu više .....sama ptica može zbog putovanja i prebacivanja lošije izgledati...........možda treba smanjiti broj ptica koliko jedan sudac treba ocjeniti...a to direktno ide na financijski dio jer pojačanje treba platiti....ili taj sudac ocjenjuje ptice koje uopče ne drži i ako prije sudjenja istih nije obišao uzgajalište od kolega koji imaju odredjenu mutaciju ...rekao bi DA MALO OKO UVATI...
    Ja osobno primjetim mnogo nepravilnosti ili ONO ŠTO MISLIM da je nepravilnost i kad imam priliku povedem kojeg sudca sa kojim sam u prijateljskim odnosima ili uzgajivača koji dotične uzgaja godinama pa iza njega stoji rezultat da mi da svoje mišljenje ili pitam sudiju koji je obavio ocjenu tek onda se može iči jeli sudac dobro ili loše ocjenio pticu
    Mišljenja sam da sudac koji ocjenjuje treba NAPISATI kratak opis nedostataka na ptici ......meni je prošle godine napisao na meksičkim rujnicama pogledaj zadnji nokat (DUBROVNIK) ha ha ha ha ha bodovi 0000000000000 i stvarno ni ja to nisam primjetio tako da ni sudijama netriba svaku gledati..............

Sponsored content

Postaj by Sponsored content Today at 23:12

Sada je: sri 7 pro - 23:12.