Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin

ocjenjivac i ocjena

Share

ERVINO

Broj postova : 628
    Registration date : 02.12.2009

Re: ocjenjivac i ocjena

Postaj by ERVINO on pon 1 vel - 13:09

Kad se vodio razgovor oko Državnog prvenstva u Osijeku i ocjenskih lista razgovaralo se o tome da organizator napravi kopirne ocjenske liste u blokovima kako bi jedna lista ostala organizatoru a jedna lista sucu te da Savez to financiski pomogne.Savez nije to prihvatio ali su vrijedni organizatori to sami napravili što se po meni pokazalo jako dobrim i ja ću ove godine pokušati naručiti par blokova za našu izložbu.Liste subile formata A-5 i mogle su se postaviti na kaveze uostalom Udruga "ISTRA" iz Pule već godinama stavlja liste na kaveze i tu nevidim nikakav problem...

crv

Broj postova : 1816

Postaj by crv on pon 1 vel - 13:37

ERVINO je napisao/la:Kad se vodio razgovor oko Državnog prvenstva u Osijeku i ocjenskih lista razgovaralo se o tome da organizator napravi kopirne ocjenske liste u blokovima kako bi jedna lista ostala organizatoru a jedna lista sucu te da Savez to financiski pomogne.Savez nije to prihvatio ali su vrijedni organizatori to sami napravili što se po meni pokazalo jako dobrim i ja ću ove godine pokušati naručiti par blokova za našu izložbu.Liste subile formata A-5 i mogle su se postaviti na kaveze uostalom Udruga "ISTRA" iz Pule već godinama stavlja liste na kaveze i tu nevidim nikakav problem...
    Uz koje obrazloženje savez nije prihvatio? Samo zbog troškova ili ...?

Dean

Broj postova : 1847
    Registration date : 19.08.2008

Postaj by Dean on pon 1 vel - 14:58

Renato.M je napisao/la:Bravo Ervino u potponosti se slažem sa tobom,
    Ajmo ovako obojica znamo da ahat topazi nebi smijeli imati vidljivog feomelanina ali do prije par godina svašta se i nagrađivalo(samo zato jer je ptica bila super u kategoriji iperiju)nije se

kažnjavala koliko bi trebalo zbog feomelanina.
    Primjer drugi Državno 2008 ahat opali sa sramotno lošim melaninom za ahate 1,2,3 mijesto,
    Neču dalje nebi bilo toliko stranica na tom forumu a još i sporo pišem.
    ne daj Bože da sam brz u pisanju uuuu šta sve imam za reči.

Ajmo ovako pokušati...

kažeš treba je kazniti u stavki melanin zbog viška feomelanina...apsolutno se slažem s tobom, medjutim koliko biš joj ti bodova oduzeo (evo uzmimo za primjer ovako: ahat sa odličnim crtežom, crtež po svuda, bokovi, glava, brkovi, eumelanini crni ko noć...uglavnom sve ima super čak i za bod gore, medjutim radi se o neintenzivnoj ptici koja na žalost prikazuje jednu određenu količinu feomelanina, koliko bi joj po tebi trebalo skinuti bodova ???

neda mi se čekati odgovor Very Happy , jer znam šta ćeš odgovoriti Very Happy

ali evo čisto rasprave radi:

skineš joj 1 bod = 87
    dobije jedan bod na kategoriju = 88
    dobije jedan bod na oblik = 89
    dobije još jedan gdje hočeš i evo je na 90 što je dovoljno za 1 mjesto Very Happy a ona i dalje ima previše feomelanina :-), i to niko ne poriče.

stvarno mislim da je GRIJEH i velika šteta za sve uzgajivaće/takmičare koji bi željeli znati nešto više, da na kavezima nema ocjenskih listi.

Ukoliko je sudac kvalitetno ocjenio pticu, iz ocjenske liste se puuuno toga može pročitati.
    Naravno da ne vidimo ništa ako je majstor procjenio da je ptica za 88 i samo ispiše srednje vrijednosti...to mi je APSOLUTNO najgora ocjenska lista - prepisane srednje vrijednosti - 88 bodova, i bog te veseli...užas, dobro ako je par ptica od 100 koje sudac ocjeni stvarno takvih ptica pa nemože ni ljevo ni desno i ostane ta srednja vrijednost...medjutim trebalo bi pogledati koliko ocjenskih listi na jednom takmičenju završi sa tih prepisanih 88. Viš to bi mogla tema za seminar cheers

ERVINO

Postaj by ERVINO on pon 1 vel - 16:30

crv je napisao/la:
    ERVINO je napisao/la:Kad se vodio razgovor oko Državnog prvenstva u Osijeku i ocjenskih lista razgovaralo se o tome da organizator napravi kopirne ocjenske liste u blokovima kako bi jedna lista ostala organizatoru a jedna lista sucu te da Savez to financiski pomogne.Savez nije to prihvatio ali su vrijedni organizatori to sami napravili što se po meni pokazalo jako dobrim i ja ću ove godine pokušati naručiti par blokova za našu izložbu.Liste subile formata A-5 i mogle su se postaviti na kaveze uostalom Udruga "ISTRA" iz Pule već godinama stavlja liste na kaveze i tu nevidim nikakav problem...
    Uz koje obrazloženje savez nije prihvatio? Samo zbog troškova ili ...?

NIJE SAMO ZBOG TROŠKOVA IDEA ORGANIZATORA JE BILA DA SE TISKA VEĆI BROJ BLOKOVA RADI BOLJE CIJENE PA DA SE BLOKOVI DISTRIBUIRAJU PO PODSAVEZIMA ŠTO NEKI NISU PRIHVATILI....PROBLEM JE ŠTO SE OSIM ZA KANARINCE BOJE NE ISPLATI TISKATI BLOKOVE ZBOG MALOG BROJA PTICA.MI VEĆ DUGO FOTOKOPIRAMO LISTE NA FORMAT A-5 I STAVLJAMO NA KAVEZE A OVE GODINE ČU POKUŠATI NABAVITI BLOKOVE BAR ZA KANARINCE BOJE.

Carduel

Broj postova : 1278
    Registration date : 29.07.2009

Postaj by Carduel on pon 1 vel - 17:52

malinois je napisao/la:

Ja sam za opciju ,LISTE NA KAVEZE ,naravno umanjena verzija

Onda bi se lijepo moglo vidjeti na koji način je dobijena ukupna ocjena, a i mogla bi se lakše kupiti ptica sa onim osobinama koje našim pticama nedostaju.

ticar
    Moderator
    Moderator

Broj postova : 2908
    Registration date : 09.06.2008

Postaj by ticar on pon 1 vel - 19:40

ERVINO je napisao/la:Po COM pravilniku maximalan broj bodova je 91 ali se na velikim natjecanjima radi bodovna razlika na način da se ukoliko imamo 2-3 ptice sa 91 bodom pozove komisija znači još jedan ili dva suca odredi se 1,2 i 3 mjesto pa se podižu bodovi.Obrati pažnju obično te ocjenske liste imaju potpise više sudaca.Ove se godine i na našem Državnom u Osijeku počelo to primjenjivati...pozdrav

Moram se nadopuniti i reći da je dozvoljeno izuzetno kvalitetnim pticama dati i više od 91 bod ali uz supotpis još jednog suca...Stvar bodovnog minimuma i maximuma zavisi od organizatora izložbe.Smatram da se sudac netreba "plašiti"nagraditi dobru pticu niti kazniti lošu..

to mi je totalna glupost,da postoji maximalan broj,razumijem minimalan broj bodova za neku nagradu ali maximalan mi ne ide u glavu.

ERVINO

Postaj by ERVINO on pon 1 vel - 22:15

Nisam siguran dali je maximum bodova 91 ili 93 boda ali to nije toliko bitno, ono što tebe muči je činjenica da postoji maximalan broj bodova, dali je to dobro ili ne neznam ali za sada je tako,vjerovatno su experti O.M.J. odlučili tako....

crv

Broj postova : 1816

Postaj by crv on pon 1 vel - 22:24

Carduel je napisao/la:
    malinois je napisao/la:

Ja sam za opciju ,LISTE NA KAVEZE ,naravno umanjena verzija

Onda bi se lijepo moglo vidjeti na koji način je dobijena ukupna ocjena, a i mogla bi se lakše kupiti ptica sa onim osobinama koje našim pticama nedostaju.
    Mislim da bi liste imale izvrstan edukacijski učinak a suvisle primjedbe bi mnogima olakšale dileme kod selekcije u uzgoju. Konačno , došla bi na red i tema o slobodi interpretacije standarda .

Renato.M

Broj postova : 1494
    Registration date : 14.12.2009

Postaj by Renato.M on uto 2 vel - 19:26

ticar je napisao/la:
    ERVINO je napisao/la:Po COM pravilniku maximalan broj bodova je 91 ali se na velikim natjecanjima radi bodovna razlika na način da se ukoliko imamo 2-3 ptice sa 91 bodom pozove komisija znači još jedan ili dva suca odredi se 1,2 i 3 mjesto pa se podižu bodovi.Obrati pažnju obično te ocjenske liste imaju potpise više sudaca.Ove se godine i na našem Državnom u Osijeku počelo to primjenjivati...pozdrav

Moram se nadopuniti i reći da je dozvoljeno izuzetno kvalitetnim pticama dati i više od 91 bod ali uz supotpis još jednog suca...Stvar bodovnog minimuma i maximuma zavisi od organizatora izložbe.Smatram da se sudac netreba "plašiti"nagraditi dobru pticu niti kazniti lošu..

to mi je totalna glupost,da postoji maximalan broj,razumijem minimalan broj bodova za neku nagradu ali maximalan mi ne ide u glavu.

E pa da i ja napišem par rečenica na tu temu.
    Po onom što sam ja vidio ptica sa visokim ocijenama (92,93 pa i 94 bodova)to su bile uvijek ptice šampioni grupa, to ide tako da se npr. sve ptice ocijenjene sa 91 bod.od mutacije melanina kanarinca stave na stol i odredi najboljeg, ta se ptica nagradi sa 92 boda.Isto se to napravi sa normal melaninima isto sa lipohromima,na kraju sve te ptice sa sada 92 boda vratimo i odredimo šampiona kanarinaca boje i nagradimo sa 93 boda.
    To se isto napravi i između ostalih grupacija (papige, križanci ,egzote...)te na kraju odrede šampiona izložbe sa 94 boda.
    Moje mišljenje je da se ne treba pretijerano gledati ta ocijena ,jer i ptica sa 88 bodova bi trebala biti dobra ptica a preko toga su samo malo bolje nijanse.pozdrav

ERVINO

Postaj by ERVINO on pet 12 vel - 17:10

Pesti prebacio sam ocjenjivanja bastarda na ovu stranicu.....svakako da bastard sa manje crvenim prsima ima "prednost" ali još veču "prednost" ima onaj sa žutim krilima...itd..ali mene zanima kakav je Vaš stav u vezi karotiniranja bastarda.Naime posječujući izložbe u Italiji primjetio sam da su svi izloženi bastardi nekarotinirani ili prirodnih boja...pitao sam malo i Talijani tvrde da se karotiniran bastard jako kažnjava kod sudaca te da je dozvoljeno hranjenje ptica bez karotena, hrane sa prirodnim karotenima (mrkva,razne bobice,zelenje...) Ove sam godine i ja izložio bastarde nekarotinirane i naravno prošli su nežapaženo..............???????COM pravilo kaže da se ne karotiniraju ali tko to može dokazati ???!!!! mada se karotinirani prepoznaju iz aviona......

PESTI

Broj postova : 1419
    Registration date : 11.03.2009

Postaj by PESTI on pet 12 vel - 20:42

Pozzz ERVINO !

Talijani su maheri u svemu pa me ne čudi nijedna njihova odluka.
    Što se tiče njihove odluke o nekorištenju karotina ja bih se čak i složio jer potrebno je umječe za postiči lijepu crvenkastu boju maske bez karotiniranja.
    Koristio sam i takve metode ali primjetio sam da treba veoma rano dobiti baštardu (1-2 mjesec) jer maska treba SAZRIJETI u tom slučaju. (izložbe su 11-12)
    Sazrijeti znači da bi ptica bila stara oko 9-10 mjeseci a maska i boje bi dobile jedan ,,metalik,,sjaj koji zaista lijepo izgleda . (potpuna ptica....u punom sjaju)
    Potrebno je mnogo zelenila i truda a ishrana ravnopravna uzgojnim grdelinima.

Što se tiče karotiniranja baštardi najlakše je davati cjelo vrijeme pticama karotin i ona če biti privlačna oku.
    Realno govoreči karotinirani baštard je atraktivniji na izložbi nego onaj koji nije.
    Mislim da u vezi karotiniranja treba samo malo korekcije .
    Znači , obavezno zuto na krilu ali ne uz uvjet da čupamo letno perje kada završimo kompletno karotiniranje. To je veoma prepoznatljivo i sudci znaju za tu metodu.Mislim da nije human postupak , takvu pticu treba diskvalificirati.
    Ako COM pravilo kaže da izložbene baštarde budu nekarotinirane tada uzgajivačima to treba i naglasiti.
    Biti če zanimljivo koje metode če se koristiti za dobiti što crveniju boju maske .

ERVINO

Postaj by ERVINO on pet 12 vel - 21:19

Poznate su "nam" sve tehnike čupanja i meni osobno je to odvratno ali nemožeš to 100 % nikom dokazati a sudci ocjenjuju ono što trenutno vide na stolu....Osobno sam protiv karotiniranja bastarda ali djelim i tvoje mišljenje da su karotinirani atraktivniji....Kako dosta dugo uzgajam i izlažem bastarde na izložbama zagovornik sam ideje da se karotiniranje "zabrani" ali teško da to može proči bez šire akcije zato sam odlučio da od ove godine više ne uzgajam bastarde sa kanarinkom pokušat ću pariti kombinacije fauna x fauna.

PESTI

Postaj by PESTI on pet 12 vel - 23:42

Sada si me podsjetio na nešto zanimljivo , onako ,,tičarski ,,.
    Baštarda do koje se vrhunski drži(pogotovo za pjev) obično nije karotinirana , to je elegantna ptica u ,,punom sjaju ,, kako sam ranije napisao i nama koji volimo tu sortu je ,,bolja ,, od karotiniranih.
    Zanimljiv detalj jer takva ptica bi na stolu sudije trebala BRILJIRATI .

Moje vidjenje kao uzgajivača koji veoma vodi računa o tim detaljima .

mutacija

Broj postova : 151
    Registration date : 05.01.2010

Postaj by mutacija on sub 13 vel - 0:27

Ljudi stvarno mi niste jasni,...hvalite ljepotu karotiniranih baštarda,a protiv ste karotiniranja!!!
    Svi znamo da se danas koriste karotini na prirodnoj bazi,koji uopce ne stete pticama,normalno uz pravilno doziranje.Dobit pticu kakvu smo u glavi zamislili nije nimalo lako.Da ne govorim da nije lako obojati je tamo gdje želimo,a da se ne oboji tamo gdje ne želimo.Odabir ženki najviše može utjecat na obojanost,iako ne mora biti presudan.

Slazem se da je cupanje u jenu ruku nehumano,...ali danas 90% uzgajivaca kanarinaca boje ocerupa svoje ptice pred izložbu i to se smatra priprema za izložbu.Pola ih uopce ne prizna da to rade.Cinjenica je da nas malo ima uvjete za sacuvat letna pera i repove do izložbe bez cupanja.Kada se to nebi radilo kakve bi ptice gledali na izložbama.

mutacija

Postaj by mutacija on sub 13 vel - 0:39

PESTI je napisao/la:Sada si me podsjetio na nešto zanimljivo , onako ,,tičarski ,,.
    Baštarda do koje se vrhunski drži(pogotovo za pjev) obično nije karotinirana , to je elegantna ptica u ,,punom sjaju ,, kako sam ranije napisao i nama koji volimo tu sortu je ,,bolja ,, od karotiniranih.

Pesti neznam kako to mozes uspoređivati,jer tko drži bastardu radi pisme,boja mu uopce nije presudna,sigurno bi izabrao pticu koja bolje pjeva,iako bi gusta ka "prasac" da sta vise lici na grdelina.

ERVINO

Postaj by ERVINO on sub 13 vel - 1:04

Uz pravilnu ishranu i puno truda uzgajivača nekarotiniran bastard može isto izgledati atraktivno i biti konkurentan ali kod nas se ne prepoznaje taj trud, lakše je pticu drukat karotenom pa čupat ....

PESTI

Postaj by PESTI on sub 13 vel - 1:06

mutacija je napisao/la:
    PESTI je napisao/la:Sada si me podsjetio na nešto zanimljivo , onako ,,tičarski ,,.

Pesti neznam kako to mozes uspoređivati,jer tko drži bastardu radi pisme,boja mu uopce nije presudna,sigurno bi izabrao pticu koja bolje pjeva,iako bi gusta ka "prasac" da sta vise lici na grdelina.

Meni govoriš kako mogu gledati ,,boju ,,a za sebe kažeš da bi bio sritan ko prasac da bude slična grdelinu?????

Čudno !

mutacija

Postaj by mutacija on sub 13 vel - 1:42

PESTI je napisao/la:
    mutacija je napisao/la:

Meni govoriš kako mogu gledati ,,boju ,,a za sebe kažeš da bi bio sritan ko prasac da bude slična grdelinu?????

Čudno !

Vidi se gore da ja tebi uopce ne spominjem "boju".Samo sam rekao i opet ponavljam da ticarima koji bastarde drže radi pisme(pricao sam sa dosta njih) boja nije presudna,bila ona karotinirana ili ne.Neznam dali uopce ticar kojemu je pisma bitna karotinira bastarde.
    Meni je samo cudno kad kazes za nekarotiniranu bastardu "u punom sjaju",a prije si se složio da su karotinirane atraktivnije i nije mi jasno kad kazes da su bolje nekarotinirane,a atraktivnije karotinirane.

mutacija

Postaj by mutacija on sub 13 vel - 2:00

ERVINO je napisao/la:Uz pravilnu ishranu i puno truda uzgajivača nekarotiniran bastard može isto izgledati atraktivno i biti konkurentan ali kod nas se ne prepoznaje taj trud, lakše je pticu drukat karotenom pa čupat ....

Slažem se da se sa ishranom može obojat ptica,koja može biti atraktivna,ali nikako kao ona obojana karotinom.

Davanje ptici karote,cikle, crvene paprike...isto je karotiniranje samo u blažem obliku,a ako se ne daje ptica nece dobro proci na izložbi bar ne po ovim danasnjim standardima.

Meni je prekrasno vidit bastardiu koja ima zatvorenu,zagasitu masku,slažem se s vama da su peoblem krila kod karotinirenja,ali sam se prije izjasnija na tu temu.,Vi se slažete da je takva atraktivnija,ma koliko bila atraktivna nekarotinirana,a toliko ste protiv karotiniranja.

Zasto ste protiv karotiniranja?

ticar
    Moderator
    Moderator

Broj postova : 2908
    Registration date : 09.06.2008

Postaj by ticar on sub 13 vel - 6:02

mutacija je napisao/la:
    ERVINO je napisao/la:Uz pravilnu ishranu i puno truda uzgajivača nekarotiniran bastard može isto izgledati atraktivno i biti konkurentan ali kod nas se ne prepoznaje taj trud, lakše je pticu drukat karotenom pa čupat ....

Slažem se da se sa ishranom može obojat ptica,koja može biti atraktivna,ali nikako kao ona obojana karotinom.

Davanje ptici karote,cikle, crvene paprike...isto je karotiniranje samo u blažem obliku,a ako se ne daje ptica nece dobro proci na izložbi bar ne po ovim danasnjim standardima.

Meni je prekrasno vidit bastardiu koja ima zatvorenu,zagasitu masku,slažem se s vama da su peoblem krila kod karotinirenja,ali sam se prije izjasnija na tu temu.,Vi se slažete da je takva atraktivnija,ma koliko bila atraktivna nekarotinirana,a toliko ste protiv karotiniranja.

Zasto ste protiv karotiniranja?

ma ja sam sa 13-14godina dobivao baštarde koje naravno nisam karotinirao jer nisam ni znao što je karotin.i što sam dobivao,baštarde sa žutim i zelenim maskama.

ERVINO

Postaj by ERVINO on sub 13 vel - 11:31

Ostao sam dužan odgovor zašto sam protiv karotiniranja bastarda,naime kod bastardiranja dolazi do preklapanja dviju ili više boja (crveno i žuto x crveno ili žuto) kako češljugara nije potrebno karotinirati a on je prisutan i kod 50% bastarda pa logika nalaže da ni bastarda nije potrebno karotinirati ali to se može tumačiti i obrnuto !!! i opet smo na početku ??? drugi razlog je što mi je "muka" kad prepoznam "čupanje" i tu puknem jer kod kanarinaca i ostalih kažnjava se diskvalifikacijom ptica koja je "modificirana"od strane uzgajivača a kod bastarda je uzgajivač nagrađen???i treće ako su bastardi "vani" pa i na Svjetskom nekarotinirani nevidim zašto bi kod nas morali biti.Molim ostale uzgajivače(pippo,bocka,nenad,,, )da nam prenesu svoja viđenja i iskustva sa izložbi kod njih...pooozzz

Dean

Broj postova : 1847
    Registration date : 19.08.2008

Postaj by Dean on sub 13 vel - 11:37

Ja sa osobno za NEfarbanje bastardi, gledao sam lani na svjetskom, bastarde nekarotinirane i ostao sam paf, tu još više dolazi do izražaja dobar odabir ženke... KOd karotiniranih mi nekako budu preumjetni, ta crvena boja mi sve preuzme. E sad ako za konkurenta ima nekog neatraktivnog bastarda onda je taj ofarbani bolji ali kad je nekarotinirani pravi onda je stvarno čudo. POd nefarbani mislim da nije farban sa umjetnim karotenima...tretiraju se kao i mladi grdelini, čim više zelenila bogatog umjetnim karotenima i to je sve. Ko se time misli baviti vjerojatno bi trebalo isprobati kombinacije sa žutim mozaik ženkama...

PESTI

Postaj by PESTI on sub 13 vel - 12:20

Mutacija , bolje pročitaj moj tekst pri vrhu pa češ viditi što sam pisao .Rekao sam da je umječe bez karotina dobiti crvenkastu boju .
    Potreban je veliki trud ali i vrijeme da se dobije ljepa boja crvenkaste maske.
    Usporedimo li takvu baštardu sa karotiniranom vidljiva je razlika u crvenoj boji maske.
    Imao sam vrhunske jedne i druge , karotinirana baštarda crvenom bojom pljeni poglede i zaista je atraktivna pogotovo ako se pazi na pticu pa ostane žuto na krilu (bez čupanja).

Kada govorim o onoj nekarotiniranoj , to je opet nešto što ja kao uzgajivač volim i to je ptica kako sam se ranije izrazio ,,onako tičarski,,Na izložbi neče pljeniti poglede kao karotinirana ali hoče onom tko razumije koliko je truda više potrebno .
    Baštarde uzgajam oko 25 godina i prilično mi ih je prošlo kroz ruke , znam kako se radi ,,na brzinu,, i kako se radi ulažeči mnogo vremena ,truda ,novca......

Tema je počela o ,,stavu ,, po pitanju karotiniranja ili ne , a to me podsjetilo da treba izvaditi iz ,,prašine,, baštarde bez karotiniranja .
    Nitko nije zabranio karotinirati ptice .

mutacija

Postaj by mutacija on sub 13 vel - 18:42

Pesti ja razumijem i cijenim da su ti draze nekarotinirane.Slazem se da se davanjem raznog povrca,bobica...moze bobit crvena boja.Slazem se da to izistkuje mnogo truda i vremrna za razliku od davanja karotina.Kad se sve zbroji,a slozili smo se da ptica prirodnim putem nikad nemoze biti atraktivna kao ova karotinirana,namece se odgovor da na izlozbi nekarotinirana ptica nemoze biti u konkurencuji sa karotiranom,ako uzmemo u obzir da je pravilno karotinirana.

Sam si rekao da si izlagao nekarotinirane,pa nisu imale sansu sa karotiniranim.
    Nebi volija ici predaleko,ali pada mi na pamet...zasto se kanarinci karotiniraju,normalno da budu ATRAKTIVNIJI.

P.S.Stvarno cijenim i postujem razna misljenja,ali nemogu se otet dojmu da ptice na izložbi moraju biti u NAJATRAKTIVNIJEM izdanju,normalno u okvirima standarda.

Zadnja promjena: mutacija; sub 13 vel - 18:48; ukupno mijenjano 1 put.

PESTI

Postaj by PESTI on ned 14 vel - 0:08

mutacija , nemoj mješati kanarince crvene boje sa baštardima u vezi karotiniranja.
    Kanarinac BOJE ,( crvene lipokrom boje) je bez karotina NIŠTA.
    Oni i karotiniranje idu ruku pod ruku.
    Baštard od grdelina od crvenih boja ima samo masku ,na ostalim mjestima bolje da je nema.
    On može i bez karotina lipo izgledati dok crveni kanarinac NEMOŽE.

Vjerujem da bi i ti volio kao i ja najsličniju grdelinu a upravo takve su najaktraktivnije bile one karotinirane ili ne.
    Ostale su jednim djelom neugledne a ,,šteta,, je i karotin na takvu trošiti. sunny

Sponsored content

Postaj by Sponsored content Today at 21:15

Sada je: čet 8 pro - 21:15.