Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin

ocjenjivac i ocjena

Share

ticar
    Moderator
    Moderator

Broj postova : 2908
    Registration date : 09.06.2008

Re: ocjenjivac i ocjena

Postaj by ticar on uto 28 tra - 13:52

i moje je mišljenje da bi trebalo ptice pustiti da se malo odmore poslije transporta i ocjenjivati drugi dan,sićam se na našoj izložbi kanarinca za kojeg smo mislili da će krepati od šoka,jadan je ziva griza žicu pada po gajbi...

na kraju kad je doša sebi i ispravia se odma se vidilo da če biti prvak,i tako je i bilo.

a ovo što govoriš za opis ptice bi trebalo napraviti radi nas mlađih uzgajivača,da znamo što je nedostatak pa da po tome sudimo dogodine.

CUBA

Broj postova : 91
    Registration date : 26.04.2009

Postaj by CUBA on uto 28 tra - 15:42

Vidim da ima dosta reakcija i pozdrava na predhodni moj članak.
    Hvala svima na pozdravima.

U koliko želite pravu raspravu najprije bi trebali znati propozicije COM-a i bodovni raspon a on je:
    - minimum za bilo koju nagradu u pojedinačnoj klasi je 90 bodova
    - maksimum je za I - 93 boda, II - 92 boda, III - 91 bod

- minimum za kolekciju je 360 bodova

- kod nas je taj raspon I - 90, II - 89, III - 88, kolekcije 360, 356, 352

Ja sam do sada kao sudac ocjenjivao na 124 izložbe.
    Mogu reći da je sam samo na izložbi u Makarskoj kad je osnovano društvo od mene i mog prijatela i kolege od strane organizatora zatraženo da realno ocjenimo ptice i da ne proglašavamo nagrade jer su ljudi htjeli da znaju što imaju i koliko vrijede ptice.

Sve ostalo je bilo nagradi kako znaš i umiješ. Žalosno ali to je realnost.

malinois

Broj postova : 1594
    Registration date : 19.03.2009

Postaj by malinois on uto 28 tra - 16:33

U potpunosti se slazem sa komentarom.U SAVEZU ORNITOLOSKIH DRUSTAVA DALMACIJE bodovni minimum je 88 bodova,to olaksava rad sucu a i lakse je usmjerit uzgoj ptica.
    Gledajuci kataloge sa nasih izlozbi unutar Hrvatske jedna stvar mi se ne svida a to je bas ovaj problem.Desava se da na jednoj izlozbi na kojoj bude 500 ptica i recimo 300 kanarinaca bude dodjeljeno desetke zlatnih medalja SAMO.Pa se pitam dali mi imamo lose ptice(nedovoljno dobre za 1. mjesto) ili imamo previse stroge suce ili je neki drugi problem.
    Sudac treba da ocjeni pticu realno i posteno ali i istim intezitetom treba da usmjeri uzgoj.Ne moze me nitko ubjedit da u jednoj grupi na drzavnom prvenstvu gdje se natjece 30 ptica pojedinacno nema prvo mjesto!!!!!!
    Takve stvari se dogadaju i to bas cesto.Sucu je najlakse uzeti liste i ocjeniti KRAJNJE REALNO ,nije to rjesenje.Nije rjesenje ni nekom dati laznu nadu .Mora se naci neka sredina

malinois

Postaj by malinois on uto 28 tra - 16:53

Da zaboravih jos nesto bitno reci
    SLUSAJ TI CUBELICU OKANI SE OVE TEME,UHVATI SE MALO GENETIKE. Very Happy Very Happy
    Odavno te pokusavamo ovdje dovuci,imamo neki dilema a i trilema.
    Very Happy Very Happy
    kad stignes malo pogledaj ,imali smo zanimljive rasprave a moga bi pojasnit onu genetsku baketinu Very Happy

Dalibor

Broj postova : 115
    Registration date : 10.04.2009

Postaj by Dalibor on sri 29 tra - 5:54

Pozdrav prijatelju Cubi iz Aus i drago mi je da je sa nama.
    A takodje dijelim misljenje sa Malinoisom da se malo preusmjeris na genetiku da nam pomognes u raspravama
    Pozdrav

Dalibor

Postaj by Dalibor on čet 7 svi - 18:17

Ne znam koliko sam u zaostatku jer mi je kom. bio pokvaren ali bi htio da pitam kolege sudije jedno pitanje.
    Kada ocjenjuju ptice na jednoj izlozbi, da li ih ocjenjuju po principu uporedjivanja sa zamisljenim idealom u glavi ili po principu medjusobnog uporedjivanja izlozenih ptica.
    Misljenja sam da ukoliko svi kao sudije imamo jedan jedini ideal u glavi koji je u stvari sam standard ptice da takva ptica, na bilo kom takmicenju bilo da je svjecka ili klubska izlozba, bi dobile priblizno istu ocjenu i ne bi bilo velikih odstupanja. Jedine promjene bi se mogle desiti u "promijenjivim stavkama".
    Takodje ovim nacinom bi se mogle desiti i druge nepovoljnosti gdje bi mnoge ptice bile strozije ocijenjene i zbog toga popularizacija ovog hobije bi mozda opala.
    Jedno je sigurno a to je usaglasiti kriterijume i nacine ocijenjivanja a takodje i popularizovati ovaj hobi umjesto niskim ocijenama ubiti volju u odgajivacu u napredovanju i usavrsavanju. Nisam pametan kako zadovoljiti sve navedene stvari pa vas molim da malo prodiskutujemo ako nije problem.
    pozdrav

Zadnja promjena: Dalibor; ned 10 svi - 15:40; ukupno mijenjano 1 put.

zvrcko sen
    Moderator
    Moderator

Broj postova : 1607
    Registration date : 08.12.2008

Postaj by zvrcko sen on pet 8 svi - 1:25

ma dalibore lipo si ti to reka ali nemoš imat isti kriterij na svjetskom i recim na društvenoj izložbi u Dubrovniku.

Dean

Broj postova : 1847
    Registration date : 19.08.2008

Postaj by Dean on pet 8 svi - 9:12

Po meni je Dalibor lijepo sastavio osnovnu problematiku ocjene...samo...pitanje je dali se sa blažom ocjenom stimulira ili destimulira uzgoj i napredak...

i opčenito je nekako stajalište da sve što nema 90 punti nevalja (a to smo sami postigli sa nešto blažim kriterijima na manjim izložbama)...a ustvari je 88 jako dobra i lijepa ocjena...ja osobno nastojim na svim rangovima izložbi imati jednake kriterije...da li je pravilno ili krivo...PITANJE JE...nekako mi nema smisla zbog toga što je manji rang izložbe imati blaže kriterije...tu ne mislim pod falinke tipa da mu nije izraslo do kraja koje pero u repu i slične stvari koje su "TRENUTNE" falinke...tu se vec moze malo progledati...ali ako ptica ne zadovoljava u pogledu melanina nema šanse da je "namjerno" propustim pa kome krivo kome pravo Smile...ili da je nagradim u nekoj drugoj stavki samo zato da bi joj navukao ocjenu ...ili da bi organizator podijelio medalje...(ovo sa medaljama se lako da rješiti - nagradi se najbolje ocjenjena ptica...pa koliko god ona imala punti...na toj izložbi je najbolja...tj. trebalo bi razmisliti o ukidanju bodovnog minimuma za medalje (barem na izložbama manjega ranga)

a ovakav pristup ima smisla pogotovo kod uzgajivaća koi nisu sigurni šta drže...i onda se desi da mu na klupskoj izložbi jedna ptica dobije 90 bodova i on je sav ponosan i važan odnese na državno i tamo završi sa 87... i ko če sad njemu objasniti 3 boda razlike...čovjek ne poznaje tehnike ocjenjivanja...nezna standarde...nego jednostavno uzgaja na tom nivou...i onda kad se njegov "šampion" sreže na državnom naravno da je čovjek revoltiran i nezadovoljan...

ja više volim dati i 85 i objasniti čovjeku di je greška...ako je moguče - a na malim izložbama je dosta česti slučaj da se izlagači okupe oko suca željni kakve informacije i razgovora o njihovim šampionima - i to vidim kao odličnu priliku i za suce i za iz takvih razgovora svi profitiraju...

eto, malo duzi post ali da nam ne zamre tema Smile

Fago

Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

Postaj by Fago on pet 8 svi - 11:01

Kada smo prihvatili standard COM-a, prihvatili smo kriterije ocijenjivanja.
    Mišljenja sam i to već duži period da se bez obzira na rang izložbe treba držat tih kriterija. Inače izlagače, a i ostale koji bi se htijeli baviti ozbiljnim uzgojem neke vrste dovodimo u zabludu. Time praktički u startu čovijek izgubi 2-3 godine na uzgoju vrste koja mu se sviđa... I kad uzgoji i dođe na izložbu većeg ranga doživi živu katastrofu.
    Bez obzira što ljudi koji se bave ozbiljno nekim određenim pticama proučavaju standarde s papira... najbolje se pamti ono što se vidi 1 na 1, dakle na izložbi...

Stvar je organizatora koji može definirati da mu prvo mjesto nosi 88 bodova, a treće 86...

Standard i suci trebaju biti jednoznačni.

P.S. Sve je to Dean rekao, ali evo i mojim riječima Very Happy

malinois

Postaj by malinois on pet 8 svi - 21:14

Ovo sto je Dalibor postavio pitanje je pitanje koje nema odgovor.Mi mozemo ovdje pisati sve svoje komentare i misljenja ali se nikad necemo sloziti ali ne mi koji ovo komentiramo nego generalno svi suci.
    Problem je delikatan iz vise razloga.Ako gledamo na struku i hocemo dat realnu ocjenu to je vrlo jednostavno.Cvrsto se drzimo standarda i udri po standardu .Sta se onda desi ?Pa desi se upravo ono sto je najgore ,ljudi se razocaraju u nekvalitetu svojih ptica i prestaju drzati.U zadnje vrijeme poceli smo gubiti puno ptica a i pticara na izlozbama u pojedinim klasama.
    Nisu svi u mogucnosti nabavit odmah kvalitetne ptice ,treba malo ljudima pomoci u unapredenju uzgoja od onoga sto imaju.Na izlozbama ima najvise kanarinaca boje i ne bismo trebali bit sebicni komentirati samo te ptice.Ako se kod nas na izlozbi pojavi neka rijetka ptica (neka egzota,kanarin stasa) misljenja sam da bi se trebalo malo progledat kroz prste i pomoci vlasniku tih ptica da napreduje uuzgoju a najbolja pomoc je ocjen i neka nagrada.
    STANDARDI COMA??? pa ne drzimo se mi svih standarda i kriterija COMa.Na svjetskom prvenstvu je minimum nagradivanja 90 bodova,kod nas je 88.Dean je naveo da bi rijesenje bilo smanjiti bodovni minimum .Istina trebalo bi ga snizit na 88 i to da i 1. i 2. i3. misto moze imat 88 bodova.Nagradivat pticu koja ima manje bodova nebi imalo smisla.
    Pratim izlozbe kod nas i generalno imamo veliki problem a to je(pogledajte pojedine regionalne izlozbe zadnjih par godina) da mi po ocjenama nemamo dobre ptice,i to ne dobre nego da je 80 posto kanarinaca skart.
    Deane kazes volis covjeku dat 85 bodova i objasnit mu sta ne valja .ok .A sta ako imas 80 posto ljudi kojima to treba objasnit.Koliko je dobro sto smo se mrdnuli iz Hrvatske i poceli pratiti izlozbe vani i kvalitetu ptica toliko je i nezahvalno prema vecini uzgaivaca kod nas.trebalo bi malo i usmjerit uzgoj od onoga sto imamo.
    pa na svakoj utrci ,maratonu itd ,bio on neki seoski ili svjetski uvik ima 1. 2. a i 3.
    Very Happy stvarno ne znam zasto ovo pisem ,kod moje grupe ptica uvjek ima sva 3 mjesta Very Happy

Dean

Postaj by Dean on pet 8 svi - 23:26

svidja mi se usporedba sa maratonom...uvijek postoji prvi, drugi i treci...bez obzira na postignuto vrijeme...zasto kazes da nagradjivat pticu koja ima manje bodova nebi imalo smisla...ona je još uvijek najbolja na toj izložbi, pa makar imala i 60 bodova...po meni puno manje smisla ima navlačiti ocjenu samo da bi se zadovoljila forma bodovnog minimuma...

ja naprotiv uopce ne smatram da je to nezahvalno prema uzgajivacima...dapace mislim da je nezahvalno i u neku ruku licemjerno "preblago" ocjenjivati ptice i onda uzgajivačima davati lažna uvjerenja i nade...plus što nije fer prema ljudima koi imaju dobre ptice i razumiju se u ocjenu...

u svakom društvu ima uzgajivaća koi se malo bolje razumiju u materiju...da ne pominjem knjige...internet...bla bla bla...svako ko hoče može naučiti osnovne stvari...neznanje nije opravdanje...

nemojte shvatiti ovo kao da bi ja rezao ocjene ko lud i svima davao 85 bodova...ja sam najsretniji kad na ocjenjivanju mogu mirne duše dati 90+...samo bi htio da ocjena bude realna...tj. da suci nisu pod pritiskom zbog ...neznam ni ja više čega Smile

malinois...molim te iskomentiraj rečenicu..."trebali bi malo i usmjerit uzgoj od onoga sto imamo".

po meni je usmjeravanje uzgoja upravo ovo šta ja govorim...pa nisam baš siguran šta si mislio s ovim, tj. kakvo je tvoje (ili bilo koga drugoga sa foruma) viđenje usmjeravanja uzgoja Smile...

eto biće nešto od ove teme Smile

zvrcko sen
    Moderator
    Moderator

Postaj by zvrcko sen on sub 9 svi - 0:35

te iskomentiraj rečenicu..."trebali bi malo i usmjerit uzgoj od onoga sto imamo".

evo ja mislim da sam dovoljno kopetentan ovo da objasnim ,,, a mislim da će i malinois ovo potvrditi

pusti kanarince boje evooooo

Duško Matošić vrhunski sudac za kanarince stasa je unazadio uzgoj kanarinaca stasa u Dalmaciji .... dez obzira što je vrhunski stručnjak...
    Umjesto da je pokušao unaprijediti određene klase on ih ocjenom izbrisao sa scene....pa zar nije bilo bolje da ih je selektivno usmjeravao ka kvaliteti nego što ih sad više nemamo...zadnji primjer četri kolekcije 359 bodova ista klasa nema zlata, pa zar nije se mogao jedan bod jedna kolekcija uzdić.... nego čvrsto se držat "NEKAKVOG " nevidlivos COM kriterija što ti na žalost podržavaš...

sudci su radi uzgajivača i trebali bi uzgajat tu vrstu, a ne pametovat i podcjenjivat znanje vrijeme i novac uzgajivača , ana tom polju su daleko iza istih... Previše mi gledamo u susidov vrt i komentiramo ga uradimo mi naš vrt po našim mogućnostima izvucimo iz njega maximum.

Sramota je davi mladi sudci i pripravnici nemate sluha ,,, već se strogo držite nekakvog COM-a i nekakvih ideala.... prijatelju moj idealan muškarac je 190 - 80 kg i 25 cm e sad ti bi sve sa ćunom od 16 diskvalificio da nije za daljni uzgoj ,,, pa nosim ja metar pa ćemo na seminaru lijepo viditi ko je za daljnji uzgoj.

malinois

Postaj by malinois on sub 9 svi - 1:00

Deane ,poceli smo stazirat u isto vrime,polagali smo skupa ispit ,pribliznih smo godina i opet se ne slazemo u misljenjima a to je dobro .Nije bitno ko je u pravu,u svakom slucaju razmjena iskustava i misljenja je pozeljna. Very Happy
    Kad kazem usmjeravanje uzgoja mislim upravo ovo sto je Zvrcko napisao.Pa nisu svi u mogucnosti kupit extra ptice ,vecina ljudi radi sa prosjecnim pticama a te ptice mogu usmjeravanjem uzgoja postici bolju kvalitetu.
    Ti pricas o nekih 60 bodova a dobro znas da 88 je uzgojna ptica a takvih imamo.Pa nece nam kruna pasti sa glave ako je nagradimo.Mozemo joj dici bod (iako se ne slazes)a mozemo joj dat i 1. mjesto za tu ocjenu.Mi smo u Dalmaciji to upravo uradili , kod nas je minimum za nagradu 88 ali i prvo mjesto moze imat 88.
    Ne treba se plasit prevelike razlike u bodovima od drustvene do drzavne izlozbe.
    Kazes da u svakom drustvu ima netko ka se razumije u ptice?istina je .Ali kad je u nekom drustvu odrzana edukacija uzgaivacima?Volija bih da mi netko kaze ako jeste.
    Pricas o nekom licemjerstvu i laznim nadama.Mozda ne razumijem sta zelis reci ali ako sam shvatio grijesis.Pa upravo se radi o tome da mi trebamo ocjenit ptice shodno raspolozivoj kvaliteti.Ne mozes ocjenit istim kriterijem drustvenu izlozbu i svjetsko prvenstvo.Ne daje se lazna nada ako je neka ptica na drzavnoj izlozbi prva a nije konkurentna na svjetskom prvenstvu,pa ona je najbolja u drzavi.
    Meni je glupo da na drzavnom prvenstvu nema 1.2. i 3. mjesto.

Fago

Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

Postaj by Fago on sub 9 svi - 1:50

Ma ljudi moji ukoliko je čovjeku 'film' uzgojiti neku pticu i dovesti je do savršenja, neće ga gubitak medalje dešperat da se ostavi tog cilja.
    Navest ću osobni primjer kad me je još davne 93 ili 94 ili čak 95 zvrcko sen oderao na nekoj ptici i rekao da je ptica živa frula Very Happy Tada nisam imao pojma o značenju napisanih riječi u standardu Embarassed Međutim, nije me to razočaralo jer sam konačno shvatio što se traži.... i krenuo tim putem.
    Stoga mislim da je ocijenjivanje po standardu, a ne poklanjanje bodova zato jer nema bolje ptice trenutno na toj izložbi, jednina ispravna stvar.

Ovo što vas dvojica (z.s. i m.) pričate je također u redu. Treba nagraditi pojedine vrste za trud i težinu uzgoja, ali pri tome ne nabijati neopravdane bodove. Zašto bi za svaki rang izložbe u RH bio isti bodovni minimum za medalju Question To je ionako stvar organizatora i dok nema jasnih pravila kojih se drže suci, sve izložbe teorijski mogu imati različite minimume.

I na kraju ne možeš uspoređivati isti rang izložbe u RH. Da li je to dobro ili nije... po meni nije.

To je moje mišeljenje i slažem se s malinoisom da je dobro da se mišljenja razlikuju i da time diskusije na ovom Forumu poprime težinu koju zaslužuju. Very Happy

Pozdrav,

ticar
    Moderator
    Moderator

Broj postova : 2908
    Registration date : 09.06.2008

Postaj by ticar on sub 9 svi - 4:30

ja ipak mislim da iako su ptice što kaže fago živa frula,da bi trebalo bar dati prvo drugo i treće misto,kakve takve ali uzet 3 najbolje,a ne da u nekoj kategoriji nema uopće medalja.

Dalibor

Postaj by Dalibor on sub 9 svi - 5:21

Drago mi je da se pomalo razbuktava jer kao sto je Dean rekao , ovo je zamisljeno kao tema za prepucavanje, tako da se I ja donekle slazem .
    Kao prvo da se ne bi desilo sto se desilo da se pojedine ptice izbrisu I odgajivaci obeshrabre, sto rece Zvrcko, onda se mora napraviti nekakav kompromis I pronaci model da budu zadovoljeni skoro svi.
    Licno mislim da je bodovni minimum za dodjelu nagrade glupost pogotovo na manjim izlozbam I u zemljama gdje treba popularizovati ovaj hobi, a vjestacko nabijanje bodova jos veca glupost. (Ubijedite me ako grijesim)
    Eto, malinois se dotakao sporta pogotovo individualnog I ja se slazem I istog sam misljenja. Ukoliko sprinter trci na 100m, 11 sekundi I najbolji je tog dana na takmicenju, dobija zlatnu medalju ali nema sanse da se kvalifikuje za svjecko prvenstvo ili olimpijadu jer nije zadovoljio kriterijum rezultata. Tako isto I ptica ukoliko dobije 86 ili 87 poena I najbolja je ptica u toj konkurenciji zasluzuje zlatnu medalju na takmicenju. Posto je ocijena koju je ptica dobila izvedena na osnovu njenog propisanog standarda tako ce ta ptica na bilo kom takmicenju razlicitih rangova po mom misljenju dobijati uvijek skoro priblizno istu ocijenu. Odgajivac bi trebao da zna da je ptica bila najbolja u tom regionu ili zemlji jer trenutno nije bilo bolje ali da bi dobio kvalitet za svjecko prvenstvo mora nesto da radi da ukloni te nedostatke jer sa trom istom ocijenon nece imati sanse u konkurenciji svjeckog ili bilo koje izlozbe veceg ranga.

Dean

Postaj by Dean on sub 9 svi - 11:28

ok tema se razvija Smile

i svi imamo isti cilj...podiči kvalitetu ptica i ocjene na jedan viši nivo...nadam se da se oko toga slažemo ?

nekako imam osječaj da ste me krivo razumijeli (senior i malino) ja se načelno slažem s vama...samo nevidim nikakve svrhe u "nabijanju punti" ja bi za početak ukinuo bodovni minimum za prvo mjesto ili ga barem spustio na 88...mislim da bi to umnogome poboljšalo situaciju...dali se slažete s ovime ...

slažem se da nismo svi isti...nekoga če loša ocjena demotivirati a nekoga motivirati da nauči još više i popravi se...

ali nevidim kako če nekoga motivirati da mu se ptice npr. na Rabu ocjene sa 90...a realno vrijede 87...i čovjek te iste ptice odnese na drzavno i dobije 86...samo če ga zbuniti i izrevoltirati... i u tome se razilaze naša mišljenja u osnovi...

a da je imao 87 i zlatnu medalju...bio bi zadovoljan a i znao bi šta ga čeka na državnom...

kad se misli na blaži kriterij na manjim izložbama onda se misli na manje ustupke tj. eventualne manje falinke ne srezati ali tu možemo pricati eventualno o jednom bodu...

a što se tiće idealnog muškarca Smile seniore ko da si mi sliku gledao SmileSmile

e i da nastavimo u istom tonu (prepucavačkom Smile da ne quotam sad veliki post...senior je koristio skoro istu rečenicu kao i malino "umjesto da ih je selektivo usmjeravao ka kvaliteti" ali niste mi objasnili kako vi to zamišljate sa nerealnim ocjenama selektivno usmjeravati ka kvaliteti...

obracao sam se malinou i senioru ali naravno da se post i pitanja u njemu odnose na SVE članove foruma kako suce tako i izlagače...

i ajde izlagači da čujemo šta vi imate reći o ovoj temi...ovo se ustvari najviše vas tiće
    Smile

malinois

Postaj by malinois on sub 9 svi - 13:29

SELEKTIVNO USMJERAVANJE KA KVALITETI ako uzgaivac izlozi na primjer 10 zeres amadina i one su srednje kvalitete ,sudac bi trebao od tih 10 malo uzdici 3 koje su najbolje i od kojih ima sanse da iduce godine dobije kvalitetniji podmladak.Najlakse je kazniti a jos lakse realno ocjeniti po standardu ali u isto vrijeme treba malo i usmjerit uzgoj ka kvaliteti.Dugo godina drzim iste ptice i moj napredak nije bio bas toliko brz.U pocetku sam imao neke ptice koje su bile zadovoljavajuce ali ne vrhunske .Upornim radom i pomocu sudaca kvaliteta se poboljsavala .
    Deane sto se tice idealnog muskarca ne zaboravi da zvrcko na seminar nosi metar Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

dr.nenad86

Broj postova : 756
    Registration date : 22.04.2009

Postaj by dr.nenad86 on sub 9 svi - 15:49

Po meni, kao mladom odgajivacu ocena sudije i usmerenje ka kvalitetnom odgoju ptica ima veliki znacaj za sve izlagace koji teze da imaju vrhunsko jato.... Bez objektivne ocene nema pravog usmerenja u pravom "kvalitetnom" odgoju, kod onih odgajivaca koji to ocekuju na izlozbama, samim cinom sudjenja i koji nisu bas toliko iskusni.........ONI IPAK OCEKUJU OD SUDIJA USMERENJE KA ODGOJU......... Naravno da na manjim izlozbama treba imati 1,2,3 mesto zbog organizatora kako bi podelio medalje, ali po meni je realnije na takvim izlozbama da ptica ocenjena i sa 88 boda bude 1 mesto ( objektivno ona je najbolja u klasi i zasluzuje 1 mesto na toj izlozbi), ali je ipak objektivno oceniti.......... Po meni vise bih voleo da slabije prodjem na izlozbi bez medalaje) tj. da mi sudija skrene paznju sta ne valja ili sta valja, kako bi znao sta da radim sledece godine kako ne bih gubio vreme uzaludno sa pticama koje nemaju potencijala........ Smile

Dalibor

Postaj by Dalibor on sub 9 svi - 16:22

Cekaj jeli nosi metar ili centimetar, dajte da se usaglase kriteriumi prvo Very Happy
    Englezi kazu da se idealan muskarac mjeri po metalima a ne metrima ili centimetrima.
    Oni kazu da za biti idealan moras imati:

Srebro u kosi (da imas malo onih sarmantnih sijedih dlaka), Zlato u novcaniku (najmanje jednu zlatnu kreditnu karticu) i celik u gacama (necu da komentarisem ovo) lol!

Izvinjavam se ako sam bio malo off topic

Very Happy Very Happy Very Happy

malinois

Postaj by malinois on sub 9 svi - 22:11

Dalibor je napisao/la:Cekaj jeli nosi metar ili centimetar, dajte da se usaglase kriteriumi prvo Very Happy
    Englezi kazu da se idealan muskarac mjeri po metalima a ne metrima ili centimetrima.
    Oni kazu da za biti idealan moras imati:

Srebro u kosi (da imas malo onih sarmantnih sijedih dlaka), Zlato u novcaniku (najmanje jednu zlatnu kreditnu karticu) i celik u gacama (necu da komentarisem ovo) lol!

Izvinjavam se ako sam bio malo off topic

Very Happy Very Happy Very Happy
    Kad smo vec kod metala ,taj idealni muskarac ako pride tudoj zeni moze imat i OLOVO u glavi. Very Happy Very Happy
    Salu na stranu,ova rasprava je odlicna i moze se tumaciti na vise nacina.
    na Svjetskom prvenstvu bodovni minimum je 90 bodova ali sta se desi.Sudac koji ocjeni jednu grupu ptica sistemom eliminacije ostavi na stolu odreden broj ptica koje su najbolje .Te ptice su dobile realnu ocjenu 91 bod.E SAD posto po pravilniku COMa razlika od prvo nagradene do trece nagradene mora biti jedan ili vise bodova onda sudac uzdize ocjenu da bi napravio razliku.Pa vas ja pitam dali je na Svjetskom ocjena 93 boda uvjek realna???? Cool
    Drugi primjer :U Italiji SVAKA ptica ima opci dojam(utisak)5 bodova.Zasto????
    Mi se uhvatimo pravila COMa a pitanje je koliko su i ona u redu.
    Moje misljenje je da na Drzavnom prvenstvu treba nagraditi sva 3 mjesta.Pa u krajnjem slucaju to su ptice najbolje u Drzavi.

Branimir

Broj postova : 1968
    Registration date : 12.06.2008

Postaj by Branimir on sub 9 svi - 22:16

To sam negdje čitao o tom ostavljanju ptica koje se uzdižu od ostalih pa da postoji mogučnost da se skala bodova pomiće između tih primjeraka, reklo bi se popularno među studentima"ocjena nije mjerilo znanja"

Dean

Postaj by Dean on sub 9 svi - 23:04

mislim da ocjena od 93-94 nqa svijetskom nije uvijek realna...

u Italiji po njihovim sudačkim kriterijima je stavka opci dojam startna 5...jedino ako je ptica bolesna, prljava ili slične stvari ide bod rijetko dva dole...

Naravno da se ne treba slijepo držati pravila...uostalom nisu sva pravila koja se primjenjuju u drugim zemljama svrsishodna i kod nas - treba se prilagoditi situaciji...

Sa ovim se slažem ali da se nagrade sva tri prva mjesta na izložbi bilo kojega ranga...jer su u krajnjem slučaju to najbolje tri ptice na izložbi...i onda se automatski dobiva realna ocjena i nema potrebe za "dizanjem ocjene " kako bi se podijelile nagrade...

doduše to je stvar organizatora...ali večina organizatora zdravo za gotovo kopira uvijek jedno te istu prijavnicu gdje stoje te propozicije i gotovo Smile

možda bi trebalo skrenuti pažnju organizatorima na tu stavku i objasniti prednosti i nedostatke tog principa Smile

zvrcko sen
    Moderator
    Moderator

Postaj by zvrcko sen on ned 10 svi - 21:57

Dean je napisao/la:mislim da ocjena od 93-94 nqa svijetskom nije uvijek realna...

u Italiji po njihovim sudačkim kriterijima je stavka opci dojam startna 5...jedino ako je ptica bolesna, prljava ili slične stvari ide bod rijetko dva dole...

Naravno da se ne treba slijepo držati pravila...uostalom nisu sva pravila koja se primjenjuju u drugim zemljama svrsishodna i kod nas - treba se prilagoditi situaciji...

Sa ovim se slažem ali da se nagrade sva tri prva mjesta na izložbi bilo kojega ranga...jer su u krajnjem slučaju to najbolje tri ptice na izložbi...i onda se automatski dobiva realna ocjena i nema potrebe za "dizanjem ocjene " kako bi se podijelile nagrade...

doduše to je stvar organizatora...ali večina organizatora zdravo za gotovo kopira uvijek jedno te istu prijavnicu gdje stoje te propozicije i gotovo Smile

možda bi trebalo skrenuti pažnju organizatorima na tu stavku i objasniti prednosti i nedostatke tog principa Smile

Pokušali ali pojedinci koji vode društva i podsaveze su ipak vodeći uzgajivači i misle da bi time izgubili na VELIČINI izložbe. Razz Razz Razz Laughing pa odlučismo prvo te promjene napravit u svom dvorištu.... i već par godina nemamo veće troškove nego smo imali , ali zato mi sudci ocjenjivamo puno opuštenije ,,, a onda i realnije (bar se nadam Cool silent )

CUBA

Broj postova : 91
    Registration date : 26.04.2009

Postaj by CUBA on ned 12 srp - 14:58

Pozdrav svima na forumu poseban pozdrav novonastaloj udruzi

„ BALKANSKE BABE – B.B. „ .

Dosta dugo nisam bio na forumu pa neznam koje su teme aktuelne tako da sam se zakačio na ovu.

U proteklom sam petiodu završio pisani dio standarda i tehnike ocjenjivanja za „ Kanarince boje, hibride i faunu evrope „ detaljno su opisane sve sve glavne karakteristike i greške ( bodovno izražene ) kod kanarinaca boje, kao i glavne karakteristike i greške za najčešće izlagane hibride i faunu na našim izložbama, sve u sklade sa važećim standardom i ocjenskim listama O.M.J.-a za 2009.
    Ostaje mi još samo to upotpunit sa odgovarajućim fotografijama.

Dilema koja me muči je slijedeća: dali bi bilo korisno u samom standardu pojasnit i neke pojmove nevezano za standard, kao u ponuđenom primjeru.

Molio bih vaš komentar

Unaprijed hvala na svim komentarima

STANDARDI KANARINACA BOJE
    O. M. J. / C. O. M. / Z. O. S. H.
    2 0 0 9

KANARINCI BOJE

Kada pričamo o kanarincima boje i njehovu ocjenjivanju, prije samog početka trebali bi definirat neke stvari i dati odgovor na njih:

- tko je sudac koji ocjenjuje ptice
    - kakvi je način ocjenjivanja kod nas
    - po kojem standardu trebamo vršit ocjenjivanje

Sudac - je čovjek od krvi i mesa, trebao bi biti uzgajivač ptica koje ocjenjuje, po mogućnosti dobar uzgajivač. Mora imat ispit za sudca, bit objektivan i realan, trebao bi bit osoba koja poznaje standard i ptice , jednom riječi osoba kojoj uzgajivači vjeruju.

Način ocjenjivanja kod nas:

-Selektiranje i izbor najbolje ptice u klasi bez obzira na standard. Najčešći način ocjenjivanja kod nas na takmičenjima. Nedostatci ovoga ocjenjivanja su višestruki. Ptica nije adekvatno vrednovana shodno ocjenskim stavkama, zbirna ocjena je u globalu odgovarajuća, kao i plasman, dok se greške ili vrline ptice ne mogu isčitati oz ocjenske liste. Najčešći razlog ovakvog ocjenjivanj možemo potražit u organizatoru ( velik broj ptica i previsok bodovni ninimum za pojedine nagrade ), drugi dosta čest razlog je nestručnost sudca i nepoznavanje standarda za ptice koje ocjenjuje.

-Ocjenjivanje po standardu. Teži i rijeđe viđen naćin ocjenjivanja kod nas. Uglavnom bi trebao biti jedino ispravan način. Rabe ga iskusniji sudci koji dobro poznaju standarde ptica koje ocjenjuju. Neiskusni sudci ga ne rabe jer nisu siguri u sebe i svoje znanje, nisu spremni komentirat i obrazložit ocjenu koju su dali, nažalost kod nas je evidentno da pojedini uzgajivači više imaju znanja o pticama nego sudci koji im ocjenjuju ptice.

Standard po kojemu se ocjenjuju ptice kod nas je standard ZOSH-a , koji je uglavnom usklađen sa COM-ovim standardom. Bodovni kriterij za nagrade određuje organizator.

Sponsored content

Postaj by Sponsored content Today at 14:32

Sada je: sub 3 pro - 14:32.