Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin

ocjenjivac i ocjena

Share

Dean

Broj postova : 1847
    Registration date : 19.08.2008

Re: ocjenjivac i ocjena

Postaj by Dean on pon 13 srp - 14:23

Da ne qutam...u potpunosti se slažem sa SVIME sta je Cuba napisao...i apsolutno se slažem da u standardima osim "standarda" budu i dodatna objašnjenja...bravo Cuba

P.S. "by the way" kakvi se to standardi spremaju Very Happy

zvrcko sen
    Moderator
    Moderator

Broj postova : 1607
    Registration date : 08.12.2008

Postaj by zvrcko sen on uto 14 srp - 1:16

ha ha ha h aha inače naš ćuba je počasan član BB ....
    i vrlo dobro poznaje ovu tematiku i greške koje se javljaju

smatram da neki uzgajivači podcjenjuju sudce zato jer nemamo strogo specijaliziranih sudaca koji će ocjenjivat samo pojedine klase tojest specijaliste....ovako ispada da smo svi za sve što dobro znamo da nismo.....nekom leže mozaici,nekom crveni normali itd itd.....ovako nekad ispadne da sudac ocjnjuje ptice koje nepoznaje , nikad nije uzgajao i normalno je da će napravit grešku.

Svakako uvjek će biti lovaca na duhove, kojeg su sudci ukrali pokrali .....takvih je puno i najglasniji su nažalost takvi kompleksaši nikad neće realno sagledat svoju kvalitetu..
    Nabavka matičnog para kod vrhunskog uzgajivača (svjetskog prvaka) ne znači i da su njegovi potomci vrhunske ptice ...što veliki broj uzgajivača nezna.....

Vidim da se zadnje vrijeme barata pojmovima koje krvne linije su ptice te se tako vrijednuje njihova kvaliteta... što očito pokazuje veliku dozu neznanja.......

dr.nenad86

Broj postova : 756
    Registration date : 22.04.2009

Postaj by dr.nenad86 on uto 14 srp - 1:25

Slazem se sa svim sto je gospodin CUBA napisao u potpunosti, pogotovo za selekcionirano ocenjivanje ptica koje se cesto koristi........... I moje misljenje je da pored standarda koji postoji idealno bi bilo da se napise i pojasne pojedini pojmovi koje vecina ne zna ili nije imala priliku da procita, mislim da bi bilo puno korisno pojasniti pojmove iz standarda.......... Pozdrav cheers

Dean

Postaj by Dean on uto 14 srp - 9:17

zvrcko sen je napisao/la:
    Nabavka matičnog para kod vrhunskog uzgajivača (svjetskog prvaka) ne znači i da su njegovi potomci vrhunske ptice ...što veliki broj uzgajivača nezna.....

naravno da ne znači - pa razmislite samo koliko svjetski prvak nakoti mladih na godinu...i sve proda pa di su onda svi ti svjetsi prvaci...kupnjom ptica kod provjerenog uzgajivača kupujete određen dio kvalitete tu nema diskusije...ali vi zpravo kupujete materijal sa kojim treba raditi, a ne gotove šampione.

Merlo

Broj postova : 426
    Registration date : 22.08.2008

Postaj by Merlo on uto 14 srp - 23:02

Ja mogu govorit samo iz svog osobnog iskustva a ono mi kaze da nece skoro pa niko kupit dobre parove kod jednog uzgajivaca pa bio on jednom ili vise puta svjetski prvak.Moze kupit dobre muske ili dobre zenke ali parove ??????cisto sumljan jer ni sam uzgajivac nije toliko munjen da cini sebi konkurenciju tj da daje vec formirane parove.Ako me neko suprotno uvjeri ima pice kod barba Joze.

Dean

Postaj by Dean on uto 14 srp - 23:19

Pa neznam, ja sam bio kod više visoko rangiranih uzgajivača (samo kod jednog svjetskog prvaka) I osim onoga šta je za sebe odredio, ili sprema za izložbe sve je bilo na prodaju i ako si majstor da u onoj masi ptica odabereš idealnu kombinaciju...s time da ne poznaješ nasljedne osobine jata/jedinke, ili si stvarno majstor ili imaš ludu sreću...

Ali nije poanta da se kupi par od svjetskog prvaka i sljedeće godine si ti svjetsi prvak...poanta je da se kupi ptica, (najbolje bi bilo više njih) koja je rezultat dugogodišnje usmjerene selekcije i sa kojom/ima se onda dalje radi po svom guštu i uvjerenju ...

malo(puno) smo otišli u off možda da moderatori malo to preslože pa da nastavimo diskusiju....

malinois

Broj postova : 1594
    Registration date : 19.03.2009

Postaj by malinois on sri 15 srp - 1:07

Merlo je napisao/la:Ja mogu govorit samo iz svog osobnog iskustva a ono mi kaze da nece skoro pa niko kupit dobre parove kod jednog uzgajivaca pa bio on jednom ili vise puta svjetski prvak.Moze kupit dobre muske ili dobre zenke ali parove ??????cisto sumljan jer ni sam uzgajivac nije toliko munjen da cini sebi konkurenciju tj da daje vec formirane parove.Ako me neko suprotno uvjeri ima pice kod barba Joze.
    Very Happy Merlo,ne bih se slozio sa ovom tvrdnjom.Pravi uzgaivac se ne boji konkurencije,bas naprotiv,najbolje ptice treba prodat,poklonit nekom ko mu je konkurencija.To je najbolji nacin da se napreduje kvalitetom.Ako drzis primat i nedodirljiv si NIJE ZANIMLJIVO.Puno je zanimljivije kad ti pusu za vrat Very Happy .
    Ptice koje su bile svjetski prvaci ,ili bilo koje vrhunski ocjenjene ptice ptice se prodaju ili poklanjaju.Te ptice su produkt dugotrajnog rada ,njihovi roditelji znace puno ali one bas i NE Very Happy .

CUBA

Broj postova : 91
    Registration date : 26.04.2009

Postaj by CUBA on sri 15 srp - 13:41

Prije svega svojim upitom nisam imao namjeru potaknuti raspravu u ovom smijeru. Bila mi je intenca da vas upitam da li bi u standard koji sam obradio bilo poželjno na samom početku obradit pitanja koja sam predložio.

Svi koji ste polagali ispite u proteklom periodu, savezne ili međunarodne koji su bili u mojoj organizaciji a uglavnom bili su svi osim jednoga na kojega nisam imao utjecaja jasno i glasno ste upoznati

da sudac ocjenjuje fenotip ptice bez obzira na porijeklo i vlasnika

što su to neki zaboravili.

Kupnjom ptice kod renomiranog uzgajivača je garancija da je uzgojni materijal dobar što ne mora biti pravilo i neznam što je tu loše. Problem može nastat jedino u koliko je taj uzgajivač i sudac koji nerealno ocjenjuje i preferira ptice samo onima koji kupuju kod njega što mislim da kod nas nije pravilo.

Što se tiče naših sudaca dosta dugo sam vodio tu organizaciju, velikoj većini sam ja osobno potpisao ispit za sudca i dao zvanje sudca, pratio njihov rad i sa punom odgovornosti mogu konstatirati da određeni broj uzgajivača puno više zna o pticama i standardima od pojedinih sudaca koji ocjenjuju na našim izložbama, što mogu dokazati sa velikim brojem pritužbi na njihovo ocjenjivanje koje su u većoj mjeri bile opravdane ali zbog mira u kući te su pritužbe završile u mojoj ladici, moja greška priznajem.

Životni san mi je bio da budem počasni član neke organizacije.

Do sada sam počasni član društva u Karlovcu i neobično mi je dragi da sam postao počasni član novoosnovane udruge „ BALKANSKIH BABA – B.B. „ iako nisam ni znao. Prihvaćam tu titulu i zahvaljujem na njoj, stoga molim članstvo da me pozove na slijedeći sastanak u svojstvu subjekta a ne objekta.

Pozdrav svima

Dean

Postaj by Dean on sri 15 srp - 13:46

mani se ti BB i daj nam reci malo o tim standardima, i pogledaj gore ko je prvi krenuo stramputicom offtopikiranja...naš vrli kolega moderator cheers shef offtopica Very Happy

zvrcko sen
    Moderator
    Moderator

Postaj by zvrcko sen on sri 15 srp - 18:06

CHUBA CHUBA nisi sve dobro razumija

pa da pojasnim

da sudac ocjenjuje fenotip ptice bez obzira na porijeklo i vlasnika

mislim da je ovo nešto o čemu nema rasprave...

isto tako neki uzgajivači uzimaju si za pravo da SERU po sudcima bez iti malo realnosti ..... kakve su kozekvence imali , snosili... Više puta sam i sam bio na tapetu takvih Eksperata.... prozivalo me se pa čak i kad nisam ocjenjiva.
    Nema sudca kome i o kome se nije raspravljalo... problem je kad te rasprave za pojedinog sudca postaju kontinuirane i točne.

iz ovoga izlazi nekoliko zaključaka
    kako sudac sudi ? kako mu nalaže savjest , moral itd
    kakve su kozekvence za loše ili dobro suđenje ? Nikakve
    kakve uzgajivač izlaže ptice ? Najbolje u svom jatu .
    kakve koristi uzgajivaču od dobro ocjenjene ptice? Velike: sadisfakcija , prodaja = financijska korist
    Ukoliko su loše ocjenjene: njegovo mat.jato i mlade ptice NISU POŽELJNE
    Kakve su kozekvence za pljucat po sudcima ??? NIKAKVE

Omalovažavajući sudce i ocjenu uzgajivač pravda ocjenu svog truda i svoje ptice ..bez da će imati ikakve posljedice..

Dean

Postaj by Dean on sri 15 srp - 19:18

bojim se da se da je te stvari NEMOGUĆE iskorijeniti - "ko gubi ima pravo da se ljuti" - stara narodna...ne treba se zamarati baš sa svakim prigovorom - treba prvo ako je moguće - (nažalost u našem hobiju je to dosta teško) utvrditi ko je u pravu i onda viditi o kakvoj se pogreški radi i bla bla i nikad istjerati stvari na čisto.... bilo bi ljepo da se može ali puno je tu ali i ako...

Mada je nevidim nikakvo čudo da recimo jedan mladi Mirko - koi je nabavio relativno novu vrstu, proučio tu vrstu u detalje, posjetio hrpu uzgajivača i izložbi te odradio dobro 2-3 uzgojne sezone, na kraju ima bolje znanje o toj vrsti nego sudac Marko koi je tu vrstu vidio svega jedva 2 puta i to na slici...dali če se sudac Marko izvuči na iskustvo je druga priča, ali mislim da če to proči jednom najviše dvaput - treči put če se mladi Mirko pitati ko je tu lud...

zato je bitno da suci koliko god je moguće više prate šta se dešava u tom našem famoznom hobiju gdje se stvari mijenjaju iz sezone u sezonu, ko ne prati igru odmah je "pregažen"...i mislim da bi bilo puno više koristi kad bi se ponekad reklo otvoreno : "ja ne poznajem tu grupu, pomagajte kolege suci, vi koji znate" umjesto da se hrani svoj ego i igra na kartu neznam ni ja čega ....nešto u smislu...neče niko vidjeti ili šta već Very Happy

zvrcko sen
    Moderator
    Moderator

Postaj by zvrcko sen on sri 15 srp - 21:27

UUUUUUUUUUUUUUUUU ZABORAVIH

jednu od najbitnijih stvari

ORGANIZATORI jako jako bitan faktor koji se cijelo vrijeme stavljaju postrani

kakve oni uvjete naprave sudcima vrlo je bitno za tok suđenja.

- prirodno svjetlo
    - umjetno svjetlo
    - broj ptica po sudcu
    - donosioci ptica
    - omogućavanje rada sudcim
    itd itd

netreba napominjati da u RHrvatskoj, R Srpskoj, Bosni i Hercegovini i prije u Jugoslaviji više je ocjenjeno ptica u neregularnim uvjetima......

tako da je malo degutantno govoriti o sudcima i ocjenama u Evropi kad budemo sudcima dali uvjete ko u Evropi možemo nešto i tražiti.

Dean

Postaj by Dean on sri 15 srp - 23:27

Hm ne vidim kamo ide ova rasprava... Rolling Eyes , kad se ovako čita, ispada da Cuba tvrdi da polovina sudaca nema pojma...A Senior tvrdi kako se zapravo cijeli ptičarski svijet urotio protiv tih istih sudaca, samo kako bi ovi pogriješili i kako bi ih se moglo olajavati...a ja mislim da je zapravo istina kao što najčešće biva tu negdje u sredini Wink ...

malinois

Postaj by malinois on čet 16 srp - 0:56

Very Happy Very Happy Very Happy

zvrcko sen
    Moderator
    Moderator

Postaj by zvrcko sen on čet 16 srp - 3:07

Deane misliš li ti da ti nisi na tapetu ............................................. Laughing Very Happy ili stvarno misliš da su svi koji se smješe dobronamjerni...

nažalost istina je mnogo gora koliko i licemjernost pojedinaca...

razlika je što kod mene je ili bijelo ili crno a kod tebe je ni bijelo ni crno nego sivo....

znači ako je sudac zasra lijepo napiši prigovor konkretan sa imenom prezimenom i zatraži očitovanje kako sudca tako i organizacije... Nemoj srat po svima ono u rukavicama a još je gore kad sudac nema svoje ja pa onda može ovako , a može onako. Ptica je loša ,dobra ali i srednja ali nemože ćas biti dobra čas loša. Ako je ocjenjena ptica 86 bodova ma nemože je drugi sudac ocjenit sa 89 da ga jebeš. Razlika bodovna može biti između 87 i 85 ili 89 i 91 što znači ptica je loša ili dobra sad koliko je loša ili dobra tu može varirat. ali da varira sa 87 i 90 to je nedopustivo.

Žalosno je da ćuba ovo tvrdi jer im je on potpisa licence. Ijako loši sudci sami sebe diskreditiraju pa tako i zatvore vrata suđenja.

senior deane nije napisa da su sudci paranoično boje kritika i rade greške Već sam napisa da kako treba imat kozekvenci kako za sudca tako i za uzgajivača koji bez razloga napada i vrijeđa istog, ali da treba imati na umu i da su ispunjeni svi uslovi da se ptice dobro ocjene.

NIje isto ocjenit 100 ptica jedne klase ili više. znači sudac kad sudi više klasa može kvalitetno ocjenit 60-70 ptica dok za isto vrijeme može ocjeniti 100 ptica iste klase. to bi trebalo uzet u obzir ali zbog "situacije" uvjek nam se organizatori žale na troškove pa se dogodi da pojedini sudci znaju ocjenit i 130 ptica. Samim ovim sudci uskaću sebi u usta i rade medvjeđu uslugu nezadovoljnim uzgajivačima jer im se događaju propusti. Mislim da u ZOSH-u bi trebala biti strogo postavljena pravila ,ali i kazne za one koji se ne pridržavaju istih.

Ujedno uopčavanje i generalizacija pogrešaka je nešto našto nisam , neću , niti ću se složiti. Svak ima ime prezime i obraz ako sam ja zasro tu sam, ali nedopuštam nikom da pljuca po meni i sudačkoj organizaciji uopćeno.

Mislim da smo krenuli krivim putom....ovdje bi trebali uzgajivačima objasnit šta trebaju učiniti kad misle da su zakinuti za ocjenu . Pod tim mislim procedura kome i kako napisati prigovor . Te objasniti po stavkama ocjensku listu. Te koje su najčešće greške kod pojedine vrste.

Dean

Postaj by Dean on čet 16 srp - 9:25

Ma sve je to bajno i krasno - ali uvjeti su takvi kakvi jesu, rad suca je javan i svako ga ima pravo kritizirati (sa ili bez prava) ali bez da snosi posljedeice - osim moralne...

Što se tiće tapeta - ako je bilo ili bude bilo kakvih "ozbiljnih" pritužbi na moje sudjenje ja bi molio da me se o tome obavijesti a ne da ide u ladicu...konstruktivna kritika i razilaženje u mišljenjima po meni nije tapetiranje - svako ima pravo misliti šta ga je volja - a sudac je taj koji piše ocjenu i iza nje stoji.

Zato se ja zalažem za ocjenske liste na kavezima, zato volim da su uzgajivači u prostoriji dok se ocjenjuje, zato volim ako ima ko slušati, prokomentirati kako dobru tako i lošu ocjenu - najdraže mi je kad je vlasnik u blizini - i kad njemu objasnim zašto je dobio slabu ili pak ocjenu...i sam znaš da to nemora uvijek biti nekvalitetna ptica...najgore je kad se to sve nešto mistificira, skriva, šuška...odmah se stječe dojam nekakve urote...

Moj plan je bio i još uvijek je, da jednom prilikom u svom društvu koje na svojoj klupskoj izložbi ima oko cca 200 ptica, organizirati javno sudjenje - znači svi vlasnici ptica koji to žele, mogu ljepo sjediti sa sucem dok im ovaj ocjenjuje pticu - i postavljati pitanja te davati sugestije i kritike... ostali takmičari sjede sa strane i takodjer učestvuju u sudjenju...trajalo bi barem 2 dana ali mislim da bi se puno dobroga izvuklo iz toga...

Što se tiće ovog zadnjega o prigovorima ...slažem se da bi nešto trebalo postojati ali da ti budem iskren neznam šta i kako...jedino je moguće procijeniti dali je ocjena ispravna na samoj izložbi - znači da se da rok za pritužbu do kraja izložbe...sve nakon toga bojim se da nema smisla i da če samo još više zamutiti vodu.

Ali ako to trpamo u ladicu i pravimo se da ne postoji isto nije rješenje...

Najčešće greške kod pojedine vrste - bojim se da to ipak prelazi okvire foruma

Dean

Postaj by Dean on čet 16 srp - 9:51

Evo zapravo primjera šta je po meni dobar princip rada -

regionalna izložba - ocjenjujem ptice - vlasnik (inače moj prijatelj) mi dahće za vratom - kad dodje njegova ptica na stol malo i cikne od uzbudjenja...

ptica je dobila 86 bodova ako se ne varam ...počupan rep, divlja za poluditi, sva prljava, na glavi još strši inje...sve u svemu groblje - medjutim ptica je imala i oblik i crtež sasvim pristojan...

kad je gospon uzgajivać vidio da pišem 86 skoro je pao dole Very Happy , onda sam ga pitao da li je to njegova ptica...i krene priča...

objasnio sam mu šta se ocjenjuje i di sam mu jednostavno morao skinuti bodove, ali sam mu pokazao i potencijal ptice...i rekao neka spremi pticu i neka je svakako odnese na državno...pa čemo vidjeti...

dodje državno...i zadnji dan dodje kolega uzgajivač kod mene i kaže kako mu je ptica koju sam mu ja loše ocjenio, državni prvak... ja sam mislio na prvu ruku kako se on došao pohvaliti i zahvaliti mi u stvari, šta sam mu ukazao na potencijal kod ptice....medjutim on je zapravo meni došao objasniti kako sam ja ipak pogriješio na regionalnoj, neznam ko je pticu ocjenio na državnoj - uglavnom neki sudac sa malo više staža i sijedih u kosi od mene - čime je automatski njegova odluka ispravnija scratch ...

odemo mi opet na pano ispred te ptice...a kad tamo ptica mirna, čista, rep složen, do kraja izmitarena...odmah je i crtež bolje izgledao lipokromska boja je bolje došla do izražaja i uglavnom ptica je zasjala u punom sjaju u pravom momentu...

opet objašnjavanje, te ovo ovako te ovo onako... - doduše malo je teže bez ocjenske liste u ruci, i neki ljudi bolje kopčaju a neki malo slabije, neki imaju nekakva predznanja a neki nemaju - ali sve u svemu ... nadam se da sam uspio (platio mi je gemišt na kraju) i spasio jednu izgubljenu dušu Very Happy Very Happy

šta bi se desilo da ja nisam uspio razgovarati sa kolegom ? i koliko samo ima takvih slučajeva tijekom sezone izložbi ? i koliko izlagača pojma nema šta se ocjenjuje...i takve slične stvari koje sve treba uzeti u obzir kod donošenja zaključka....

malo sam se pogubio pa neznam šta sam htio reči na početku...valjda da je sve to skupa dosta kompleksno i teško za staviti u bilo kakve okvire...možda

study

Dean

Postaj by Dean on čet 16 srp - 11:10

vezano za onaj moj plan o otvorenom sudjenju ukrali su mi Francuzi ideju Evil or Very Mad pogledaj pod: A new competition concept

http://aogirondine.fr/present2009.html

malinois

Postaj by malinois on pet 17 srp - 1:53

pozdrav
    Evo nisam imao namjeru ukljucit se u ovu raspravi ali ne mogu ne iskomentirat.
    BALKANSKE BABE???? ne znam na sta i na koga se odnosi a niti me ne interesira
    SUDIJSKA ORGANIZACIJA ????? Odlicno je izreklamirana i nek nam sluzi na cast.
    LADICE???? To je odlican potez,sve treba stavit u ladice.Svi smo divni i krasni a u biti .....

Nije mi jasno da ti Zvrcko i Deane uopce komentirate ovakve izjave.Ne vidim zasto bi se neko trebao osjecat prozvanim.
    Zao mi je sto sam uopce pokrenuo ovu temu .Namjera mi je bila pokrenuti razgovor na relaciji sudac - uzgaivac ,nisam pomislio da ce ovo neko koristiti za ljecenje osobnih frustracija.
    NECU VISE KOMENTIRAT.

Dean

Postaj by Dean on pet 17 srp - 9:05

malinois je napisao/la:

Nije mi jasno da ti Zvrcko i Deane uopce komentirate ovakve izjave.Ne vidim zasto bi se neko trebao osjecat prozvanim.

Ma niko se ne osjeca prozvanim, mi se jednostavno volimo prepucavati a ova tema je baš fino sjela Very Happy Very Happy ovo je najnormalnija forum - razmjena mišljenja -pa nemožemo se svi oko svega slagati - i samo jedni druge hvaliti...neznam, ali ja sam zadnjih 2-3 dana prvo ovu temu otvarao Very Happy Very Happy

zvrcko sen
    Moderator
    Moderator

Postaj by zvrcko sen on sub 18 srp - 17:28

ha ha ha
    Sve ove probleme vrlo je lako riješiti pogotovo na izložbama reg. karaktera.

Poslje ocjenjinanja sudac se stavlja na raspolaganje uzgajivačima da komentira i obrazlaže svoje ocjene. Je da bi tada trebalo smanjit normu ocjenjenih tica na 70 kom. Mislim da tada nebi imali ovaknih dubioza.

Uvjek sam stajao iza ocjena koje sam dao.... nikad nisam dao ptici prvo mjesto a da nisam bio 100% siguman da je ona najbolja trenutna ptica.,.... Je potkralo mi se i grešaka (Dubrovnik) ocjenjivao sam crvene lipokrome i kako je svjetlo bilo očajno i zaneveralo je ptice su ocjenjene ....Po dnevnom svjetlu bile su u dvije nijanse oblik i ostalo bilo je savršeno , ali ptica nije bila za prvo mjesto ....

Neki uzgajivači su me pitali ..............odma sam zna o kojim je pticama riječ i reka sam im "ubijte me imate pravo"
    tada sam bio 100000% siguran da sam dao najboljom prvo mjesto , sutradan na dobrom svjetlu uvidija sam da sam falija i napravija nepopravljivu štetu, a dao bi sve da sam istu mogao ispravit. Crying or Very sad usput ptica je bila iz Zadra..

zvrcko sen
    Moderator
    Moderator

Postaj by zvrcko sen on ned 19 srp - 2:45

Mislim da smo krenuli krivim putom....ovdje bi trebali uzgajivačima objasnit šta trebaju učiniti kad misle da su zakinuti za ocjenu . Pod tim mislim procedura kome i kako napisati prigovor . Te objasniti po stavkama ocjensku listu. Te koje su najčešće greške kod pojedine vrste.

Ukoliko mislite da ste zakinuti ocjenom možete kao uzgajivač napisati prigovor na suđenje . Ukoliko neželite se izlagati "neprijatnostima" prigovor može za Vas poslati Vaša Udruga.

Prigovor mora sačinjavati sve relevantne podatke i razlog prigovora. Prigovor se daje organizatoru u pismenoj formi. Organizator je dužan prigovor prosljediti ZOSH-u...

Nažalost ovo je pandorina kutija iz koje niko ne izlazi kao pobjednik ....svjesni smo da su sudci ljudi od krvi i od mesa i da griješe, ali smo isto tako svjesni da neki to rade učestalo. Nisu sudci bogovi koji se smiju igrat sa uzgajivačima i zato im treba ukazati na greške.

zvrcko sen
    Moderator
    Moderator

Postaj by zvrcko sen on ned 19 srp - 3:10

Najčešće greške kod lipokroomskih kanarinaca (žuti i crveni)

Kategorija

Intezivne ptice imju inja po sebi
    Neintezivne naglašenu mozaičnost

Lipokrom

više nijansi lipkrom boje

Perje

-loše složeno i ne prijanja uz tijelo - prsa, kod nogu, vrat
    -Rep ofucan puknuta pera u repu
    -Letna pera ofucani krajevi

Veličina

Pre velika ptica

Oblik

Oblik ne smije bit vretenast- zmijolik
    Glava- zmijolika uska,
    Kljun - dug
    Prsa - naglašena -gojazne ptice
    Leđa - pre zaobljena -borderska

Evo na brzinu ijako ovo traži puno ozbiljniji pristup ovim je samo zagrebano po žutim i crvenim lipokromima dok mozaike , recesivni i dominantne treba još obraditi

opalnaissus

Broj postova : 108
    Registration date : 24.09.2009

Postaj by opalnaissus on ned 4 lis - 18:18

Reših da oživim sad malo i ovu temu pred takmičarsku sezonu.Slazem se sa konstatacijama svih prethodnika. Sudija sam od 1997.god. Po mojoj evidenciji ocenjivao sam na 32 izložbe ptica.Sudije sigurno mogu da naprave greške kako bodove (u sabiranju) tako i tehničke prilikom samog ocenjivanja ptica.Desšvalo mi se da završim sa ocenjivanjem jedne sekcije i klase, da odredim nagradjene ptice da bi organizator posle nekoliko minuta doneo nekoliko novih neocenjenih ptica koje su stajale navodno u nekom kutku i onda da bih morao da pisem i brišem nove ocenske liste Ii tako napravim u brzini grešku.Medjutim ja sam se sada javio da prokomentarišemo ocensku listu sa svetskog prvenstva u Pjaćenzi.Na ovoj ocenskoj listi se vidi da se ocenjuje ahat topaz žuti mozaik gde totalno sudija previdja melanin koji ne ocenjuje, čak Ii daje na lipokromu manju ocenu da bih na kraju dao ocenu za opsti utisak 5.Očigledno talijanski sudija je mehanicki ocenio ovu pticu u brzini totalno bez koncentracije sta ocenjuje.Ovo je nedopustivo da se desi na svetskom prvenstvu pored kontrole OMJ-a.Moj kolega Slobodan Kulić sudija za egzote koji je ocenjivao na četiri svetska prvenstva mi je pricao da se na svetskom ocenjuje od 8h do 18 h.( pauza samo za rucak).Ponekad je ocenjivao i 150 ptica dnevno.Na svetskom prvenstvu se ocenjuje metodom tkz.eliminacije što je zaista po meni najpraktičnija metoda ali i pored kontrole dolazi do teskih previda. Kako je tek bilo odgajivaču kad je video ocensku listu. Ono sto je i Dean napomenuo talijanske sudije po nekoj navici za utisak daju )pet ) 5 bodova. To kod naših sudija to ne prolazi. Čak je sudija Borivoje Dimitrijević pričao da kad je ocenjivao zadnji put na sv. prvenstvu u Belgiji sa belgijskim sucem nikako nije mogao da se složi oko tri zadnjih stavki kod ocene kanarinaca boje( oblik, držanje I opšti utisak).Belgijanac je kod svih prica mehanički upisivao 14,9, 4.Razmišljam da li mi sudije sa ovih prostora imamo razvijeniji smisao za estetiku ? ! Voleo bih da se forumaši uključe u ovu raspravu !

sgobin

Broj postova : 361
    Registration date : 02.10.2009

Postaj by sgobin on ned 4 lis - 21:00

Cjenjeni kolege uzgajivaći.Po mom mišljenju tko se zaista bavi istinskim uzgojem ptica mora biti svjestan svojih mogučnosti tj. sukladno s tim može i očekivati i adekvatne rezultate.Kao prvo ocjenska lista bi uzgajivačima trebala biti putokaz kojim pravcem uzgajivač treba ići u dalnjem uzgoju izabrane kategorije.Sve ostalo je po mom mišljenju borba za prestiž a u tom slučaju je najlakše otići u trgovinu,kupiti medalje i sam sebe proglasiti šampionom a ćemu to vodi?

Sponsored content

Postaj by Sponsored content Today at 11:35

Sada je: sri 7 pro - 11:35.