Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin

ocjenjivac i ocjena

Share

malinois

Broj postova : 1594
    Registration date : 19.03.2009

Re: ocjenjivac i ocjena

Postaj by malinois on ned 4 lis - 21:18

Ocjenjivanje ptica i ocjenska lista je uvjek zanimljiva tema .
    Sta je ocjenska lista? to je trenutno stanje ptice
    Broj bodova odreduje rang ptice u toj klasi medutim TREBA ZNAT CITAT OCJENSKU LISTU.
    Uzgaivaci u vecini slucajeva pogledaju ocjenu i tad su zadovoljni ili ne.Malo ljudi analizira listu.Ako je ptica dobila (npr boja) 88 bodova i osvojila 3. mjesto na natjecanju to ne znaci da nema potencijala za vise.
    Takvu listu treba pogledati ,mozda je ptica "kaznjena "u stavci perje .Perje nije izraslo do kraja,nije izmitarila itd itd
    A sta se sudaca tice (nebitno ko im je podpisao licencu Very Happy ),oni bi trebali pored ocjenjivanja (realne slike) i usmjeravat uzgoj.Nisam sudac za kanarince boje ALI misljenja sam da ako jednoj ptici u izlozbenom kavezu visi slomljeno pero a najbolja je u toj klasi treba to zanemariti.
    Volio bih da ovo malo komentiraju suci i stazisti za ove klase ptica A IMA IH NA OVOM FORUMU PUNO Rolling Eyes

ikayke
    Admin
    Admin

Broj postova : 1510
    Registration date : 09.09.2008

Postaj by ikayke on ned 4 lis - 21:34

Vruci je to krumpir.... i nitko ga bas ne voli previse okretati.... nazalost!!!

malinois

Postaj by malinois on ned 4 lis - 21:38

Ma nije to vruci krumpir .Suci postoje radi uzgaivaca a ne obratno.Treba komentirat.Glupo je da se svi slozimo u svemu

Fago

Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

Postaj by Fago on ned 4 lis - 22:22

Zanimljivo je sve to...

Jedino što bi predložio je edukacija i izlagača i ocjenjivača.
    Treba pratit standarde i ne samo to, treba znati da dobra izložbena ptica u velikoj većini slučajeva ne mora biti najbolja uzgojna... odnosno da loša izložbena može biti izuzetno dobra uzgojna ptica...

E sad, ocjenivač bi trebao to znati i prepoznati i realno ocjeniti pticu, a napisati naravno napomenu. To je nekad teško...

Ukoliko izlagač ima znanje onda nema problema pa čak i kada ocjenjivač ne napiše napomenu. Na primjer, imao sam izuzetno lošeg ahata (nosioca satineta) i ocjenjivač ga je opravdano pokopao. Nije napisao napomenu ( Laughing ) ali sam ja znao da je dobra uzgojna ptica. Prepoznao je to i jedan vrsni sudac i kupio pticu odmah nakon ocjenjivanja. Ptica je imala 86 bodova....

Da li je ocjenjivač pogriješio kad nije napisao napomenu. Po meni je ispravno postupio jer je teško po lošem fenotipu ocjeniti genotip, odnosno napisati kvalitetnu opasku.

A edukacija izlagača je bitan faktor u svemu. Ako ocjenjivač i zabrlja, a pod uvjetom da je ocjenska lista na izložbenoj gajbi, izlagač ga može pozvati i educirati... Tu grešku neće ponoviti na sljedećem ocjenjivanju.

Rijetko tko je sposoban prepoznati neke fenotipske nedostatke na dobroj uzgojnoj ptici, a naročito ako nije to iskusio na vlastitom uzgoju.

Malinois, ovo sa perjem... je najednostavniji primjer i tu nebi trebalo biti problema Very Happy

Pozdrav,

Dean

Broj postova : 1847
    Registration date : 19.08.2008

Postaj by Dean on pon 5 lis - 8:41

he he mislim da znam ko ti je pokopao onog nosioca Twisted Evil ,

ineće, slažem se da ocjenjivač ne treba pistai napomene takvog tipa na ocjensku listu...jer onda bi se moglo pisati svašta, ...medjutim svidjela mi se ona opaska, kad bi recimo ocjenska lista bila na kavezu, pa da izlagač može zajedno sa ocjenjivačem prokomentirati ocjenu i educirati ocjenjivača. To bi trebao biti pravi put, edukacija i jednih i drugih, manje šuškanja a više otvorenih razgovora pa makar i neslaganja, ali da se otvoreno iznose mišljenja i stavovi. Medjutim svi se boje da ih se ne uhvati s rukama u pekmezu pa najradije ne komentiraju ni listu ni ptice ni suce (barem ne javno)...

zaprimjer ja sam u otvorenom razgovoru nedavno saznao da i crne ptice imaju smeđe EUmelanine (koji se pojavljuju redovito, kojih je užasno malo, i koji su zapravo nevidljivi ali kojih navodno ima :-), medjutim ja sam bio spreman teške novce staviti na opkladu da ih nema, kako vidljivih tako ni nevidljivih, doduše još uvijek nisam shvatio kako znamo da ih ima ako su nevidljivi :-), ali valjda ču i to polako....malo šale,

medjutim poanta svega je da me otvorena diskusija i konfrontacija u mišljenjima navela da ponovim i preispitam gradivo za koje sam mislio da dovoljno poznajem. Ovo sam naveo kao svježi primjer, medjutim u našem hobiju ima puno takvih situacija i mislim da su upravo izložbe na kojima se susreču i izlagači i ocjenjivači idealno mjesto za stjecanje novih znanja,odlična prilika za čuti drukčija mišljenja i preispitati drugačije stavove kako u uzgoju tako i u vrednovanju ptica :-), a jedino stjecanjem novih znanja i stalnom edukacijom postat čemo bolji i uzgajivači i ocjenjivači.

malo sam off ali zanjelo me...:-)

opalnaissus

Broj postova : 108
    Registration date : 24.09.2009

Postaj by opalnaissus on čet 8 lis - 20:49

Bliži se takmičarska sezona ,što reče Malinois, treba prostudirati dobro ocensku listu posle svakog ocenjivanja i ptici ako i bar malo vredi treba dati još jednu šansu.Iskusni odgajivači to znaju, a mladji su uvek ambiciozniji i željni što boljih ocena za svoje ptice.Želeo bih da podsetim kakve sve i koliki broj bodova ,tačaka je dostupan kada se ocenjuju( opisuju) stavke kao na primer kod melaninskih kanarinaca .A tu su melanin, lipokrom ,kategorija,perje,oblik i konstitucija,držanje i utisak.
    MELANIN: Bodovi-tačke tkz.dispozicija, max. broj bodova –tačaka 30
    - Odlično bodovi 29-28
    Dobro bodovi 27-26
    Dovoljno bodovi 25-24
    Nedovoljno bodovi 23-18

LIPOKROM: Bodovi-tačke tkz.dispozicija,max.broj bodova –tačaka 10

Odlično bodovi 10
    Dobro bodovi 9
    Dovoljno bodovi 8
    Nedovoljno bodovi 7-6

KATEGORIJA: Bodovi-tačke tkz.dispozicija,max.broj bodova –tačaka 15

Odlično bodovi 14
    Dobro bodovi 13
    Dovoljno bodovi 12
    Nedovoljno bodovi 11-9

PERJE:Bodovi-ta;ke tkz.dispozicija,max.broj bodova-tačaka 15
    Odli;no bodovi 14
    Dobro bodovi 13
    Dovoljno bodovi 12
    Nedovoljno bodovi 11-9

OBLIK I KONSTITUCIJA: Bodovi –tačke tkz.dispozicija,max.broj bodova-tačaka 15
    Odlično bodovi 14
    Dobro bodovi 13
    Dovoljno bodovi 12
    Nedovoljno bodovi 11-9
    DRZANJE: Bodovi –tacke tkz.dispozicija,max.broj bodova-tacaka 10
    Odlicno bodovi 10
    Dobro bodovi 9
    Dovoljno bodovi 8
    Nedovoljno bodovi 7-6
    UTISAK: Bodovi –tacke tkz.dispozicija,max.broj bodova-tacaka 5
    Odlicno bodovi 5
    Dobro bodovi 4
    Dovoljno bodovi 3
    Nedovoljno bodovi 2

Kod svake ocenske stavke svaki bod-tačka je dragocena,jedino stavka UTISAK daje malo više prostora sudiji da izvrši korekciju ocene po svom stručnom mišljenju.

Iz ovih podataka odgajivač- takmičar može zaključiti iza kojih se stavki krije prava vrednost ptice koju poseduje.

malinois

Postaj by malinois on čet 8 lis - 20:55

SUPER
    Kad stignes ti ili netko drugi malo pojasnite svaku stavku.
    Na primjer l stavka ipokrom na melaninskoj ptice.
    Kategorija kod klasicnih melanina (ne mozaika) itd itd
    Ovaj forum je idealan za edukaciju uzgaivaca.
    HVALA Jovanovic Very Happy Very Happy

dr.nenad86

Broj postova : 756
    Registration date : 22.04.2009

Postaj by dr.nenad86 on čet 8 lis - 20:59

Jos bi samo dopunio gosn malinoisa, dobro bi bilo da se stavi start ocenske liste koji kad se sabere iznosi 88 poena tj. broj poena koji je za solidno dobru ( prosecnu) pticu, iznad su dobre ptice a ispod toga su losije ptice.............
    Odlicna tema, sve pohvale za malinoisa koji je stavio i za one koji ucestvuju u njoj edukujuci nas mladje odgajivace koji bi nesto naucili........
    Pozdrav Mentore......... Very Happy cheers

Dean

Postaj by Dean on pet 9 lis - 10:16

evo, nadam se da će pomoći - srednje vrijednosti

malinois

Postaj by malinois on pet 9 lis - 13:48

Nemogu odoliti . Very Happy Very Happy Very Happy
    Ljudi pogledajte Deanov blog ,ODLICAN JE.
    Deane mogao si obogatit forum sa nekim tekstom sa bloga . Very Happy

http://kanarinciboje.blogspot.com/

Dean

Postaj by Dean on pet 9 lis - 17:06

malinois je napisao/la:Nemogu odoliti . Very Happy Very Happy Very Happy
    Ljudi pogledajte Deanov blog ,ODLICAN JE.
    Deane mogao si obogatit forum sa nekim tekstom sa bloga . Very Happy

http://kanarinciboje.blogspot.com/

hvala malinois , cheers nadam se da će biti još bolji, ideja ima pa čemo viditi, a što se tiće tekstova sa bloga na forum...mislim da je osnovna ideja foruma (uopće svih foruma) komunikacija, pa sad neznam kako bi se uklopili moji monolozi (koji uostalom i nisu uvijek objektivni) u samu koncepciju foruma... tako da mislim da ih nema smisla kopirati ovdje, medjutim ukoliko neko želi komentirati neki od tekstova sa bloga, za to bi ja mislim forum bio dobar medij...ili ako neko želi pokrenuti raspravu prema nekoj temi na blogu, isto tako slobodno moze kopirati bilo koi dio teksta... cheers cheers

CUBA

Broj postova : 91
    Registration date : 26.04.2009

Postaj by CUBA on sub 10 lis - 0:53

Dragi moj prijatelu Deane.

Kad se priča o ocjenjivanje ptica sudac ocjenjuje isključivo fenotip ptice i ne interesira ga uzgojni material te ptice.

Kad se priča o uzgojnom materijalu onda moramo razlikovat potrebe uzgajivača i njegove želj. Različite osobine kod ptica se različito naslijeđuju i stvar je samog ozgajivača što želi i što mu nedostaje kod njegovih ptica , te će shodno tome izabrat sebi uzgojne ptice tih karakteristika.

Ocjenjivanje ptica zahtjeva znane i poznavanje samih ptica, Nažalost kod nas gdje je dosta visok prag ( barem do sada bio ) za steći zvanje sudca a u nekim zemljama o ko nas to je stvar statuisa a ne znanja gdje su sudci daleko manje educirani nego kod nas, veliki broj slabo poznaje ptice koje ocjenjuje, to je i razlog zbog čega se ne može dati dosta veliki broj odgovora na pojedine vrste ptica koje ocjenjuje i ne može obrazložit svoju ocjenu.

Veliki broj ptica koje se izlažu na našim izložbama kao i njihove ocjene su u eteru cijelo vrijeme izložbe, uzgajivači ih komentiraju i daju svoj sud o nima kao i sudcima koji su ih ocjenjivali to je jedino pravo i vjerodostojno mjerilo sudca i ptice koja je ocjenjena.

Neke ptice u svijetu i kod nas prodaju po osnovi ocjenske liste, Ptice i njihov kvalitet nisu dostupne široj javnosti, sudac samostalno može shodno svojim uvjerenjima bez utjecaja vanjskih mišljena i kritika ocjenit ptice na osnovu kvalitete, nažalost poneki put i po nekim drugim kriterijima i to je dosta veliki problem segmenta ocjenjivanja.

Za dobro ocjenjivanje trebalo bi poraditi na edukaciji u samim društvima, trebalo bi poraditi na razgovoru sudaca i izlagača na samim izložbama, trebalo bi smanjiti bodovni minimum nagradnih grupa, trebalo bi omasovit ovaj hobi.

Što se tiče samih sudaca trebali bi shvatit da su oni samo uzgajivači koji znaju ili bi trbali znati više od uzgajivača, i be zozira na ocjenu koju daju nisu uvjek u pravu.

Pozdrav Ćuba

Dean

Postaj by Dean on sub 10 lis - 10:34

pozdrav prijatelju :-)

da ne nabrajam svaku rečenicu Ja se slažem sa svime što si napisao - a najviše mi se svidja konstatacija da treba omasoviti ovaj hobi - mislim da upravo tu leži poanta i da bi mi koji smo več zagrizli u sve to, trebali pružati podršku i biti motivacija mladim, novim potencijalnim uzgajivačima.

Jedino bi Ja osobno u nekim idealnim imaginarnim uvjetima želio da se više i detaljnije komentiraju ptice i njihove ocjene, (NITKO nezna SVE) - (zato sam izmedju ostalog i pobornik toga da se ocjenske liste ljepe na kaveze - kako bi posjetioci i suci mogli imati na licu mjesta uvid i u pticu i u ocjenu - to je uvijek dobra tema za diskusiju ), medjutim kako da iskomentiram ocjenu ako ne vidim ocjensku listu ??

Što se tiće zadnje rečenice, osobno mislim da netreba sudac znati više od uzgajivača - pravi - iskusni uzgajivač bi morao znati (barem o vrsti koju drži) jednako kao i dobar sudac, uzgajivač koji na izložbu odnese sve što se izleže pa do državnog mu suci naprave selekciju, po meni nije pravi uzgajivač. Sa poštenim i iskusnim uzgajivačem bi se trebalo diskutirati i raspravljati o finesama i detaljima, a ne da mu ja radim selekciju i da on na osnovu ocjene slaže parove za sljedeču godinu, a nažalost znaš i sam koliki je postotak takvih "uzgajivača" koji su lijeni pročitati barem i jednu najosnovniju knjigu, a najčešće su upravo takvi najglasniji kad treba iskritizirati suca i ocjenu.

Jedina je razlika izmedju uzgajivača i suca što sudac ima (bi trebao imati) određeno znanje (koje je potrebno za realnu ocjenu) o svim grupama, dok se uzgajivač može skoncentrirati samo na ono šta uzgaja.

Naravno da se ovo ne odnosi na uzgajivače "početnike" koji tek počinju sa ovim hobijem, ali mislim da ste shvatili poantu :-)

Renato.M

Broj postova : 1494
    Registration date : 14.12.2009

Postaj by Renato.M on ned 31 sij - 22:41

E prijatelji moji ova tema mi je do danas promakla ali evo sye sam iz početka proćitao i naravno imam šta komentirat ,kritizirat a i postavit neka pitanja .
    Za one koji me neznaju moram naglasiti da već trideset godina uzgajum kanarince a stažirao sam za suca prije 25 god.(odustao sam jer tadašnji je mentor zahtijevao da barem dva puta mijesečno dođemou Zagreb. Pula-Zagreb u ona vremena moš mislit.)Imao sam vrhunskog učitelja gosp. međunarodnog suca Davorina Potočića kojeg danas više nema među nama a sijećaju ga se sigurno nešto stariji suci.
    Da se vratim na temu moje je mišljenje da nekoličina sudaca stvarno nemaju pojma.Neču hi spominjati nebi bilo to u redu ,to bi trebali riješavati međusobno u sudačkom zboru.
    Meni jako smetaju greške kod ocijenjivana melanin ptica. Kod nekih sudaca dobro prolaze ahati sa skroz spojenim crtežom onakvim kakav treba biti kod smeđih i crnih, neki ahati prolaze dobro sa dobrahno crnim noktima, mogao bi spomenut feomelanin kod nekih ptica što ga nebi smijele imati,dobro nekima prolaze ptice ibez bočnog crteža.............pa da spomenem i boju crteža kod topaza(ja znam da nesmije biti crna)........
    Sad pitanje za starije suce
    Nekad je bilo pravilo(barem sam ja tako učio)da kod dvije ili više ptica sa istim brojem bodova bolje prolazi ona ptica koja je bolje bodovana u melaninu(kod melaninskih ptica naravno).Da bolje razjasnim: ako imamo dvije ptice od 90 bodova,jedna je u melaninu ocijenjena sa 27 a druga 28 bod. automatski ta sa 28 je recimo prvo a ona druga drugo mjesto.
    Gdije se je to pravilo izgobilo? Današnji mladi suci toga se ne pridržavaju, u praksi ima dosta obrnuto nagrađenih ptica.
    Meni osobno se to pravilo sviđalo a mislim da je bilo i korektno.

Čekam odgovor i komentare .
    Pozdrav

ERVINO

Broj postova : 628
    Registration date : 02.12.2009

Postaj by ERVINO on ned 31 sij - 23:00

Pravilo da kod melaninskih ptica prednost ima ptica sa boljim melaninom i dalje vrijedi...za ostale primjedbe potrebni su konkretniji primjeri...standardi kod melaninskih ptica su poznati i u Hrvatskoj se ravnamo po COM standardima kojih se pridržavaju svi naši suci.Pogrešaka vjerovatno ima kao i svugdije gdje se "sudi" ali one sigurno nisu namjerne...

Renato.M

Postaj by Renato.M on ned 31 sij - 23:18

ERVINO je napisao/la:Pravilo da kod melaninskih ptica prednost ima ptica sa boljim melaninom i dalje vrijedi...za ostale primjedbe potrebni su konkretniji primjeri...standardi kod melaninskih ptica su poznati i u Hrvatskoj se ravnamo po COM standardima kojih se pridržavaju svi naši suci.Pogrešaka vjerovatno ima kao i svugdije gdje se "sudi" ali one sigurno nisu namjerne...
    E Ervino ako to pravilo vrijedi i danas onda se stvarno puno pono Zanemaruje to pravilo. A nekim sucima kad bi to spomenuo jako bi se začudili i rekli to ne postoji........

Renato.M

Postaj by Renato.M on ned 31 sij - 23:27

Ja i ne kažem da neki suci namjerno greše , oni griješe zbog neznanja.
    Trebam i pohvaliti Vas Mlađe suce vidim velike korake naprijed u suđenju.
    Ali normalno ima vas svugdije di se može nešto vidjet i naućit
    čao

ERVINO

Postaj by ERVINO on ned 31 sij - 23:57

Isto se pravilo primjenjuje i kod lipokrom kanarinaca znači u slučaju istog broja bodova prednost ima ptica sa boljim lipokromom...što se tiče boje melanina kod mutacije TOPAZ Talijani kažu" testa di moro "što bi značilo zagasito crna...ali bitnije obilježje Topaz mutacije je svetla badrljica letnih pera,redukcija eu i feo melanina te karakterističan bijeli obrub svakog pera......zavisno od melaninske serije (crne,smeđe ili ahat) mijenja se i boja melanina........itd..

Renato.M

Postaj by Renato.M on pon 1 vel - 0:24

Bravo Ervino u potponosti se slažem sa tobom,
    Ajmo ovako obojica znamo da ahat topazi nebi smijeli imati vidljivog feomelanina ali do prije par godina svašta se i nagrađivalo(samo zato jer je ptica bila super u kategoriji iperiju)nije se

kažnjavala koliko bi trebalo zbog feomelanina.
    Primjer drugi Državno 2008 ahat opali sa sramotno lošim melaninom za ahate 1,2,3 mijesto,
    Neču dalje nebi bilo toliko stranica na tom forumu a još i sporo pišem.
    ne daj Bože da sam brz u pisanju uuuu šta sve imam za reči.

ERVINO

Postaj by ERVINO on pon 1 vel - 0:34

Teško mi se sjetiti svih ptica i iz Osjeka trebalo bi vidjeti i reagirati odmah dok još izložba traje....inače feo melanin je nepoželjan kod svih kanarinaca ahat serije.

ticar
    Moderator
    Moderator

Broj postova : 2908
    Registration date : 09.06.2008

Postaj by ticar on pon 1 vel - 6:28

evo kad se već govori o ocjenjivanju,mene zanima zašto kod nas na izložbama nikad ne vidim pticu sa 93-94 boda kao što se može vidjeti van,zar imamo tako loše ptice ili se sudac suzdržava pa to smanji na manje.

ERVINO

Postaj by ERVINO on pon 1 vel - 12:07

Po COM pravilniku maximalan broj bodova je 91 ali se na velikim natjecanjima radi bodovna razlika na način da se ukoliko imamo 2-3 ptice sa 91 bodom pozove komisija znači još jedan ili dva suca odredi se 1,2 i 3 mjesto pa se podižu bodovi.Obrati pažnju obično te ocjenske liste imaju potpise više sudaca.Ove se godine i na našem Državnom u Osijeku počelo to primjenjivati...pozdrav

Moram se nadopuniti i reći da je dozvoljeno izuzetno kvalitetnim pticama dati i više od 91 bod ali uz supotpis još jednog suca...Stvar bodovnog minimuma i maximuma zavisi od organizatora izložbe.Smatram da se sudac netreba "plašiti"nagraditi dobru pticu niti kazniti lošu..

Zadnja promjena: ERVINO; pon 1 vel - 13:00; ukupno mijenjano 1 put.

ikayke
    Admin
    Admin

Postaj by ikayke on pon 1 vel - 12:13

ERVINO je napisao/la:Po COM pravilniku maximalan broj bodova je 91 ali se na velikim natjecanjima radi bodovna razlika na način da se ukoliko imamo 2-3 ptice sa 91 bodom pozove komisija znači još jedan ili dva suca odredi se 1,2 i 3 mjesto pa se podižu bodovi.Obrati pažnju obično te ocjenske liste imaju potpise više sudaca.Ove se godine i na našem Državnom u Osijeku počelo to primjenjivati...pozdrav

Eto jos jedan razlog za objavljivanje ocijenskih lista na kavezima za vrijeme trajanja izlozbe... ako idemo prema tome da budemo ko vani ajmo i taj mali korak napraviti... ako se moze na svijetskom poljepiti cca 20 000 ocjenskih mozemo i mi na drzavnoj poljepiti max 1500...

malinois

Postaj by malinois on pon 1 vel - 12:25

ikayke je napisao/la:
    ERVINO je napisao/la:Po COM pravilniku maximalan broj bodova je 91 ali se na velikim natjecanjima radi bodovna razlika na način da se ukoliko imamo 2-3 ptice sa 91 bodom pozove komisija znači još jedan ili dva suca odredi se 1,2 i 3 mjesto pa se podižu bodovi.Obrati pažnju obično te ocjenske liste imaju potpise više sudaca.Ove se godine i na našem Državnom u Osijeku počelo to primjenjivati...pozdrav

Eto jos jedan razlog za objavljivanje ocijenskih lista na kavezima za vrijeme trajanja izlozbe... ako idemo prema tome da budemo ko vani ajmo i taj mali korak napraviti... ako se moze na svijetskom poljepiti cca 20 000 ocjenskih mozemo i mi na drzavnoj poljepiti max 1500...

Organizator moze postaviti na kaveze liste bez problema.Koliko sam ja upoznat problem je u financiranju.Trazilo se da savez financira te liste .ERVINO ,ti si delegat HOS-a i ti bi mogao iz prve ruke dat informaciju.

Ja sam za opciju ,LISTE NA KAVEZE ,naravno umanjena verzija

ikayke
    Admin
    Admin

Postaj by ikayke on pon 1 vel - 12:50

malinois je napisao/la:Ja sam za opciju ,LISTE NA KAVEZE ,naravno umanjena verzija

Potpisujem!!

Sponsored content

Postaj by Sponsored content Today at 3:00

Sada je: pet 9 pro - 3:00.