Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin

Terminologija

Share

Dalibor

Broj postova : 115
    Registration date : 10.04.2009

Terminologija

Postaj by Dalibor on pet 12 lip - 16:42

Ponekada se u literaturi srecem sa terminologijom kako sto je jednostruki i dvostruki faktor razrijedjenja.
    Koliko sam uspio da odgonetnem, ova terminologija u stvari znaci sledece:

Jednostruki faktor razredjenja = Heterozigotna ptica koja je pretrpjela neko razredjenje boje perja
    Dvostruki faktor razrijedjenja = Homozigotna ptica koja je pretrpjela neko razredjenje boje perja

Iskreno drustvo nisam siguran da li sam pogodio i sve ovo mi i nije najbolja jasno pa bi zamolio sve forumase koji se razumiju malo u ovu problematiku da mi odgovore da li sam bio na pravom putu i da mi ovo malo pojasne, ukoliko je moguce naravno

Veliki pozdrav

lol!

Boban NA

Broj postova : 324
    Registration date : 19.04.2009

Re: Terminologija

Postaj by Boban NA on pet 12 lip - 17:50

Potpuno si u pravu tipican primer za to je razredjena mutacija kod evropskih cajzli, pa sa njih preneta na magelan i venecuelske, a isto vazi i za mramorastu ili jaspe mutaciju kanarinaca boje. Slika ce najbolje reci sve pa cu
    neke postaviti

Venecuelska cajzla uporedjenje razredjenih ptica sa jednostrukim faktorom razredjenja -heterozigotna i dvostrukim faktorom razredjenja - homozigotna

Magelan heterozigotna

Magelan homozigotna - duplo razradjena

Jaspe homozigotni - duplo razredjeni

Jaspe jednostruko razredjenje heterozigotni

Zadnja promjena: Boban NA; sub 13 lip - 13:32; ukupno mijenjano 1 put.

Dalibor

Broj postova : 115
    Registration date : 10.04.2009

Postaj by Dalibor on sub 13 lip - 12:38

Hvala Bobane

Koliko vidim postoji velika razlika da li je ptica nosioc ili homozigotna i ta razlika se odrazava na boju perja.

Takodje me interesuje ukoliko uzmemo jednog homozigota koji ima kao sto kazes duplo razrijedjenje i uparimo ga sa nekom pticom koja ima recesivnu karakteristiku, da li ce mladi opet povratiti boju jednostrukog razrijedjenja jer su nosioci ili ne?? scratch

Izvini sto te mucim ali mi je ovo malo strano i donekle nerazumljivo

Pozdrav

Boban NA

Postaj by Boban NA on ned 21 lip - 23:59

Nisi uocio mutacija je dominantna i nevezana za pol to pise i na slici jednostruko razradjenog magelana. Znaci ako paris homozigotnu pticu sa uslovno receno normal bojom dobices samo heterozigotne ptice nema homozigotnih, a i heterozigotna x normal daje heterozigotne, a tek dve heterozigotne dace homozigotne. Evo dacu semu naslednosti razredjene mutacije kod bilo koje vrste od navedenih cajzli, ona je idneticna i za jaspe kod kanarinaca. Ovakav nacin nasledjivanja identican je i kod zute mutacije cesljugara samo ovde dolazi do dvostrukog faktora za zuto odnosno do pojacanja zutog lipohroma, a takav nacin nasledjivanja najtacnije se naziva intemedijarni, iako je dominantan i nevezan za pol. Izvini nisam video pitanje sad sam ga uocio pa tek sad pisem odgovor.

Naslednost razredjene mutacije sa evropske cajzle, preneta je na magelan i venecuelske cajzle, a sa njih novu mutaciju kanarinaca boje, mramorastu(jape i ranije su sa crvenim faktorom zvali ametistna - sada je predlog mramorasta jer se radi o istoj stvari samo druga boja), a ona je identicna za sve navedene vrste. Sema nasledjivanja je sledeca:

normal x razredjena(1f) = 50% normala + 50% razredjenih(1f)
    normal x razredjena(2f) = 100% razredjenih(1f)
    razredjen (1f) x razredjena(1f) = 25% normala + 25% razredjenih(2f) + 50% razredjenih(1f)
    razredjen(2f) x razredjena(1f) = 50% razredjenih(1f) + 50% razredjenih(2f)
    razredjen(2f) x razredjena(2f) = 100% razredjenih(2f) – sa rizikom za letalni faktor

1f- oznaka za jednostruko razredjenje - heterozigotna ptica
    2f oznaka za dvostruko razredjenje - homozigotna ptica

Hérédité du jaspe
    Cette mutation s'exprime sur les quatre types classiques (noir, brun, agate, isabelle).
    Elle s'exprime en simple facteur = simple dilution ou en double facteur = double dilution.
    Accouplements possibles:
    1. Jaspe double dilution x classique = 100% de jaspes simple facteur
    2. Jaspe simple dilution x classique = 50% de jaspes simple facteur, 50% de classiques
    3. Jaspe simple dilution x jaspe simple dilution = 25% de jaspe double facteur, 50% de jaspe simple facteur, 25% de classiques
    4. Jaspe double dilution x jaspe simple dilution = 50% de jaspes double dilution et 50% de jaspes simple dilution
    5. jaspe double dilution x jaspe double dilution = 100% de jaspes double dilution
    [ Dash a comment ] [ 12 comments ]

Napominjem ova mutacija ne daje mnogo posebnog novog po izgledu, mislim na jaspe kanarince, ali je naslednodt dominantna za razliku od ostalih mutacija gde dolazi do razredjenja melanina.

Zadnja promjena: Boban NA; pon 22 lip - 19:21; ukupno mijenjano 1 put.

Boban NA

Postaj by Boban NA on pon 22 lip - 0:47

Nisam bas dobro razumeo pitanje da li si mozda mislio da li se razredjena mutacija kombinovala sa recesivno naslednim mutacijama. Jeste kod venecuela i magelana i tu se prenosi razredjenje identicno kako sam naveo. Evo slika

ahat razredjena venecuel zenka

smedja razredjena venecuel

izabel razredjena venecuel muzjak i par

smedja razredjena

Inace kod kanarinaca mramorasta se kombinovala i razredjena je pored navedenih, smedja cak i kobalt ima prikazanih jednostruko razredjenih, a kod magelana topaz razredjenih, kod venecuelskih smedjih, ahat, izabel itd.

magelan muzjak topaz razredjen

Boban NA

Postaj by Boban NA on pon 22 lip - 16:59

Jos nesto sam se kasnije setio, najnovija izmena pri ocenjivanju za evropske cajzle, dozvoljene su, a gotovo i ostvarene sve kombinacije njenih mutacija sa razredjenom, a nisu dozvoljene kombinacije razredjene mutacije i slonova kost.

Sponsored content

Postaj by Sponsored content Today at 9:05

Sada je: ned 11 pro - 9:05.