Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin

Najbolja hrana za češljugare?

Share

steva318

Broj postova : 286
    Registration date : 09.06.2008

Re: Najbolja hrana za češljugare?

Postaj by steva318 on pon 19 sij - 1:37

Bogami, kod mene je ove zime islo i do -15 stepeni. Ne znam bas kako bi izdrzali samo na kanarinskoj mesavini, bez dodatka suncokreta, nigera i konoplje.

sestoperac

Broj postova : 896
    Registration date : 07.11.2008

Postaj by sestoperac on pon 19 sij - 1:42

ma ne mislim da im ne dajes to kad je vec tolika zima, ali moras ptice kontrolisat da se ne ugoje

bocka

Broj postova : 1656
    Registration date : 23.11.2008

Postaj by bocka on pon 19 sij - 2:09

KOD MENE U VOLIERU TOKU ZIMSKIH MESECA 50% OD HRANE JE SUNCOKRET, OSTALO MEŠAVINA VOČE I POVRČE.
    MALO DA SE VREME ZATOPLI ONDA POČINJEM SA KLIJANOM HRANOM I PRIPREMA ZA PARENJE.
    PTICE U VOLIJERU PUNO VIŠE JEDU I TROŠE ENERGIJE ZATO TREBA IM JAKA HRANA.

saso78

Broj postova : 771
    Registration date : 20.07.2008

Postaj by saso78 on pon 19 sij - 4:14

saso78 je napisao/la:Kod mnogo pticara u Makedoniji stiglice ne ni znaju sta je to svjetlo seme pa zive i pare po 7-8 godina pa i vise.Osnovna ishrana je suncokret i konop...
    Zasto je to tako da toliko dugo zive sa takvom hranom?

Moze mi neko odgovoriti na prethodno pitanje? Question Question Question

ticar
    Moderator
    Moderator

Broj postova : 2908

Postaj by ticar on pon 19 sij - 4:51

saso78 je napisao/la:
    saso78 je napisao/la:Kod mnogo pticara u Makedoniji stiglice ne ni znaju sta je to svjetlo seme pa zive i pare po 7-8 godina pa i vise.Osnovna ishrana je suncokret i konop...
    Zasto je to tako da toliko dugo zive sa takvom hranom?

Moze mi neko odgovoriti na prethodno pitanje? Question Question Question

zato što im paše.

steva318

Postaj by steva318 on pon 19 sij - 12:16

sestoperac je napisao/la:ma ne mislim da im ne dajes to kad je vec tolika zima, ali moras ptice kontrolisat da se ne ugoje

Kada su u velikoj volijeri, vrlo je tesko da se ugoje. Lete po ceo dan, trose se, pogotovo zimi.

Dean

Broj postova : 1847
    Registration date : 19.08.2008

Postaj by Dean on pon 19 sij - 16:06

ma čak i nije problem toliko što se ugoje...ali je teška - masna hrana - puno teže probavljiva i lakše kvarljiva od lagane hrane...možda vi u Makedoniji imate čišću i svježiju hranu... ali baš 7 - 8 godina samo na konoplji i suncokretu...

lord189
    Opomena pred isključenje
    Opomena pred isključenje

Broj postova : 1871
    Registration date : 28.10.2008

Postaj by lord189 on pon 19 sij - 16:38

e vidiš stari ljudi i neki danas su davali samiu konoplju a tićima nebi bilo ništa pitaš se KAKO?I ZAŠTO?

pa vidiš važnu ulogu u tome ima zelenilo najbolje je kostriša i blitve stariji su svako drugi dan ili svaki nudili tici zelenili da je malo pročisti i da dobije nedostatke koje joj sama konoplja nemože dati,znači konoplje sama može ali uvik imaj na umu da na žici visi neka trava

kreso

Broj postova : 1804
    Registration date : 24.11.2008

Postaj by kreso on uto 20 sij - 0:02

istina dok san zivia u splitu zivia je povise mene jedan ticar sad pokojni toma radic iz klisa grdelinima je samo konoplju dava i kostric a grdelini su mu bili ko pineli i pivali cila zgrada je odjekivala

ikayke
    Admin
    Admin

Broj postova : 1510
    Registration date : 09.09.2008

Postaj by ikayke on uto 20 sij - 0:06

kreso je napisao/la:istina dok san zivia u splitu zivia je povise mene jedan ticar sad pokojni toma radic iz klisa grdelinima je samo konoplju dava i kostric a grdelini su mu bili ko pineli i pivali cila zgrada je odjekivala

Eto sve to mozemo svrstat u povijest... okrenut se suvremenom uzgoju sa vrhunski izbalansirani hranama za cesljugare!!! Wink

saso78

Broj postova : 771
    Registration date : 20.07.2008

Postaj by saso78 on uto 20 sij - 0:07

Dean je napisao/la:ma čak i nije problem toliko što se ugoje...ali je teška - masna hrana - puno teže probavljiva i lakše kvarljiva od lagane hrane...možda vi u Makedoniji imate čišću i svježiju hranu... ali baš 7 - 8 godina samo na konoplji i suncokretu...

Ma i vise od 7-8 godina,osim konop i suncokret imaju i druge hrane kao maslacak salate...ali sta se tice semenske hrane samo suncokret i konop kad tad niger.

kreso

Broj postova : 1804
    Registration date : 24.11.2008

Postaj by kreso on uto 20 sij - 0:35

slazen se ika to je danas povjest,sta je je danas nema sta nema za kupit u vezi prehrane

lord189
    Opomena pred isključenje
    Opomena pred isključenje

Postaj by lord189 on uto 20 sij - 17:45

a kako nemaš ima za kupit:borovo sjeme,lana,maka,suncokreta,ošebada,sve,sve,sve moguće ima za kupit sta se tiče sjemena

Branimir

Broj postova : 1968
    Registration date : 12.06.2008

Postaj by Branimir on sri 21 sij - 15:54

Ma to mi nije jasno prije su tićari hranili samo konopljom i zelenjem i ptice si im ile dobre a sada ima svega i svačega pa problemi kako to uskladiti

Gost
    Gost

Postaj by Gost on sri 21 sij - 18:53

Ma prije je puno manje tica krepavalo,a sad u zimu krepa i smrzne se zato sta nema ni malo masti ni sala,kad je vani na -10,ma dajte zimi se konoplja poveca do maksimuma,a poslije zime se smanji do minimuma i daje osebada,najbolja za grdeline hrana je,ona sta se skupi po livadi,tj tako se i dobivaju one divlje hrane,u tu se divlju hranu doda svega,a najlijepse je kad se stavi borovih sjemencica,samo triba imat zivaca za cistiti...a to ja neman... Cool Laughing Mad

Gost
    Gost

Postaj by Gost on pet 23 sij - 19:29

Zanima me koliko odstupa prehrana cajzle,gringle i konopljarke od prehrane stiglica?Koja bi to idealna mjesavina bila za zadovoljenje potreba svih ovih ptica?Ako neko zna neka mi molim odgovori.

Gost
    Gost

Postaj by Gost on pet 23 sij - 22:54

Za konopljarče ti ima posebna smjesa koja se malo teze nabavi,no nije bitno,njemu samo malo pojacaj oljustenu zob i jecam,sto manje repice,vrdunu(gringlu)standardno mu daji,samo u manjim kolicinama jer nema mjere,a cajzlicu daji najmanje sto se moze davati,jer i on nema mjere,vjeruj mi pojeo bi i tebe koliki apetit ima,ako mu stavis i on jede i jede nestavljaj mu vise,jel kad se on stane debljati,niko ga nece zaustaviti,a onda to zna zavrsit kobno ! ! !...ne plasi se Wink

Gost
    Gost

Postaj by Gost on pet 23 sij - 23:10

STA JE TO NIGER ?? SJEME KOJE BILJKE ILI STA ???

Gost
    Gost

Postaj by Gost on sub 24 sij - 3:44

Ne mislim da ce mi se ptice moci udebljati mnogo jer su u volijeri i mogu da lete-dala sam im cijeli balkon Rolling Eyes ali ipak ne ostavljam mnogo hrane.Ono sto sam primjetila da niko u volijeri nije ljubitelj malih crnih zrna(ne znam sta je to)i to mi redovno ostaje da bacim.Stiglici dosta uzimaju konoplju ali jedu i ostalo osim tih crnih zrna.Za zelenilom su ludi svi a vole i jabuku.Prije deset dana sam dobila na poklon stiglica predivan je.Malo je poludio par dana-bio je totalno divlji ali sad je sve OK,poceo je i da pjeva a ocito mu godi i drustvo mog starog stiglica jer je uvijek nekako tu s njim.Kad stignem slikat cu oba.

zvrcko sen
    Moderator
    Moderator

Broj postova : 1607
    Registration date : 08.12.2008

Postaj by zvrcko sen on sub 24 sij - 19:27

Ijako se slažem sa Markom moram da ga nadopunim

Sve ptice (podporodica Češljugarke) imaju u hrani

škajolu, svjetlo sjeme, canary seed od 30% pa naviše
    repice --crvene do 30%
    konoplja, šedemekan,<3,5 mm MAX 3%
    niger max do 17%
    zob 4%
    lan max do 10%

ostalo po želji i ovisno o proizvođaču..upotreba uljarica Konoplju, crne repice, suncokreta svedena je na minimum ...
    moramo razlikovati uljenu crnu repicu koja je čista uljarica i
    crvenu ili tzv. bijelu repicu

isto kao i suncokret crni koji je čista uljarica, šareni i bijeli koji je pun proteina a minimun ulja
    crna repica se pokazala da je jedino dobra u klijanju i kao takvu je davati isklijana je bogata protenima te juje dobro davati mladim pticama ..

da pojasnim kad stavimo klijat kako uljanu repicu tako i ostalo kad probije klica tada je sjeme bogato E vitaminima ukoliko izađu zelena dva listića sjeme je puno proteina...Znači ovo treba imati na umu jer u pripremnom periodu potrebno im je davati E vitamin dok za dohranu mladih potrebni su nam proteini..

Marko nadam se da se slažeš sa ovim

lord189
    Opomena pred isključenje
    Opomena pred isključenje

Postaj by lord189 on ned 25 sij - 16:46

pa ja ostavin mišanciju kakva je osim šta dodan više nigera i šemedikana a jel se mak može stavljat u ranu ili je sitan??

ticar
    Moderator
    Moderator

Broj postova : 2908

Postaj by ticar on ned 25 sij - 17:04

lord189 je napisao/la:pa ja ostavin mišanciju kakva je osim šta dodan više nigera i šemedikana a jel se mak može stavljat u ranu ili je sitan??

što vam je to semedikan

lord189
    Opomena pred isključenje
    Opomena pred isključenje

Postaj by lord189 on ned 25 sij - 17:12

to je naziv za konoplju

Gost
    Gost

Postaj by Gost on pon 26 sij - 3:01

A suncokret?Rijetko ga ima u mjesavinama,mozda samo par a ne znam da li je to isto koje se prodaje u trgovinama ili ima posebno-manje za ptice.Da li da i to kupujem i dajem i kad da dajem?Samo stiglicima ili mogu svi da jedu?

steva318

Postaj by steva318 on pon 26 sij - 13:53

Ja posejem suncokret u basti, i onda im preko zime dajem celu glavu sa delicem stabljike. To bukvalno obozavaju, prvo naravno pojedu seme, a zatim i glavu i stabljiku!!
    Znaci, slobodno im daj suncokret, ali ne treba preterivati, pogotovo leti.

Sponsored content

Postaj by Sponsored content Today at 13:09

Sada je: uto 6 pro - 13:09.