Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin

uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama

Share

Dean

Broj postova : 1847
    Registration date : 19.08.2008

Re: uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama

Postaj by Dean on pon 13 srp - 14:03

Huh opaka i dobra tema...

davati ili ne davati preventivu...o onim postovima što ih je bilo po forumu tipa "tić mi se malo napuhao pa sam ga našukao sa ESB30% i sad je ko raketa" neču niti komentirati.

Zdrav razum mi govori da nema nikakve koristi od preventivnog davanja ESB-a...

o kokcidiozi je pisano dovoljno, svi znamo kakva je to bolest, medjutim tvrdim da svega 10% grdelina ugine zbog kokcidioze...

E sad postoji još hrpa drugih faktora i bolesti na koje ESB možda (pošto je antibiotik širokog spektra) djeluje...

znamo - pisalo se šta ESB radi u organizmu ptice - pa opet ukoliko ga damo zdravoj ptici,na njoj se ne vide nekakve promjene...

Uzgajivaći grdelina (njih 90%) ga koriste bez problema, ostalih 10% se malo razmišljaju...ima li to smisla i eksperimentiraju sa drugim metodama...

po Gregorutijevoj tablici ESB se daje jednom mjesečno...po nekima samo u kritičnim periodima života...po nekima ga nema smisla davati uopće...

Pa ti sad budi pametan u cijeloj toj priči...

Ja sam i inače tip koi ne prihvaća stvari zdravo za gotovo...(puno je više u životu sivih nego crno bijelih stvari) pa tako ni ovo...

Da skratim, lani nisam davao ESB uopće - gubici su bili ogromni - medjutim ne tvrdim da su mi sve ptice uginule od kokcidioze, dapaće mozda jedna ili dvije - i njih sam izlječio, medjutim u sljedečem naletu za oko 50-60 dana ih je pokosilo...

Medjutim stare ptice koje sam kupio, dok nisu došle kod mene znači prva 3-4 mjeseca života, dobivali su ESB po Gregoruti sistemu, od kad su došli kod mene nisu ga više dobivali i nije bilo nikakvih problema po tom pitanju...

Ja osobno sam ove godine sam jedan tretman kad su mladi imali cca 30 dana, tj. kad sam ih odvojio od roditelja i stavio u manje kaveze...vidit čemo kako če se pokazat ovaj sistem - tako sam radio sa Verdonima i nije bilo problema...

ovo kako drži kolega na terasi...mislim da ne bi trebao biti primjer kako se drže (bilokoje ptice)grdelini, ovo je po sistemu ide dok ide...ako se (neželim mu to) ovdje pojavi bolest (kokcidioza ili koja druga) ovdje če se desiti pomor...može bit da je ne bude godinama a može se pojaviti sutra (he he ko Titov govor Very Happy )...

nemojte se zavaravati da če se sa ESB30 rješiti svi problemi u uzgoju...čarobni prašak NE POSTOJI.

Dean

Broj postova : 1847
    Registration date : 19.08.2008

Postaj by Dean on pon 13 srp - 14:08

e i još jednu bitnu stvar bi napomenuo svi se mi nešto ufamo kao... davati pticama ono što ima u prirodi i neče biti problema...

To je jednostavno NEMOGUCE...ptice izležene u kavezu, nemaju NIŠTA zajedničko sa pticama koje žive u prirodi i glupo je vjerovati da ako im damo malo maslačka i cikorije imaju sve što imaju u prirodi...

da sad ne nabrajam šta im je sve različito...

franeperuzovic

Broj postova : 272
    Registration date : 29.09.2008

Postaj by franeperuzovic on pon 13 srp - 14:12

istina. evo kad usporedim uhvacenog mlaca grdelina i ovoga izlezenog u cibi boja nogu im je totalno razlicita, ovi uhvaceni ima puno tamnije.

alann

Broj postova : 90
    Registration date : 15.04.2009

Postaj by alann on pon 13 srp - 16:00

Kao sve u životu i okruženju u svakoj teoriji bitna su tri uslova za opstanak i reprodukciju a u svakoj literaturi je objašnjeno kao trougao života
    1.hrana
    2.ambijent ( uslovi)
    3.Zdravlje.

Kad se spomene uslov br 2. u njega može se uvrstiti širok spektar uslova kao prostor,vlaga,veličina kaveza ( boksova ),higijena itd.
    kad se spone uslov 3. tu spada ne samo virusna i bakteriološka oboljenja nego i genetcki poremećaji,gojaznost, kanibalizam (znači uopšte poremećene jedinke )

Ja sam iznio moje mišljenje a ne tražim niko da sprovodi moj postupak gajenja jer niko ne drži ptice na isti način a ni svaka ptica nije ista jer kao što se ljudi po samom rodjenju razlikuju tako i kod svih ostalih živih bića je isto.

Po ovoj teoriji sa Esb 3 30% ja bi trebo djecu da kljukam tabletama od rodjenja pa na svakih mjesec dana da nebi nikad dobila prehladu, upalu ili trovanje to mi je malo nelogično ali ako je tako u redu.

xyz

Broj postova : 2232
    Registration date : 09.06.2008

Postaj by xyz on pon 13 srp - 16:21

alann je napisao/la:
    Po ovoj teoriji sa Esb 3 30% ja bi trebo djecu da kljukam tabletama od rodjenja pa na svakih mjesec dana da nebi nikad dobila prehladu, upalu ili trovanje

To su moji susjedi napravili svom sinu (mom dobrom prijatelju) dok je bio djete.
    Čim zakašlje antibiotik.

I tako je uvjek imao nekakve prehlade i upale grla dok nije počeo bacati tablete pod krevet.

Imao je bronhitis i bacao je tablete - jedva jedvice je ozdravio bez tableta nakon toliko godina tabletomanije.

Poslje ih više nikad nije pio, i skoro nikad više nije bio bolestan.

zako

Broj postova : 332
    Registration date : 02.02.2012

Postaj by zako on pet 9 oľu - 1:09

Koje su točno dimenzije, zakonom propisane, najmanje za uzgoj štiglića? Gdje to točno piše? Našao sam neke mjere 100 x 50 x 50, a negdje da su minimalne mjere za jedan par 80 x 40 x 40. Što je po propisima, kako bih mogao dobiti dozvolu za uzgoj?

seadriver
    Moderator
    Moderator

Broj postova : 919
    Registration date : 14.06.2008

Postaj by seadriver on pet 9 oľu - 19:27

žako je napisao/la:Koje su točno dimenzije, zakonom propisane, najmanje za uzgoj štiglića? Gdje to točno piše? Našao sam neke mjere 100 x 50 x 50, a negdje da su minimalne mjere za jedan par 80 x 40 x 40. Što je po propisima, kako bih mogao dobiti dozvolu za uzgoj?

http://cadial.hidra.hr/searchdoc.php?query=%22uredba+o+unutarnjem+ustrojstvu+i+na%C4%8Dinu+rada%22&searchTitle=on&resultdetails=basic&lang=hr&resultoffset=0&bid=h1DQWZHQbR0lciBYhMLRwQ%3D%3D

zako

Broj postova : 332
    Registration date : 02.02.2012

Postaj by zako on pet 9 oľu - 21:35

Znači, točno i po zakonu je 80 x 40 x 40. Super.

Sponsored content

Postaj by Sponsored content Today at 6:52

Sada je: pet 9 pro - 6:52.