Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin

Biljke kao hrana i lijek

Share

Renato.M

Broj postova: 1485
    Registration date: 14.12.2009

Re: Biljke kao hrana i lijek

Postaj by Renato.M on pon 1 oľu - 0:02

mipticar je napisao/la:[img][/img] Jaglac : Za naše ptice u ovo bezlično doba vrlo važna biljka . To je trajna zeljasta biljka razgranatih listova .Listovi su dugoljasti jajasti smežurani na rubu.Bljedožuti cvjetovi .
    Biljka sadrži kalij , kalcij , natrij i puno vit. C , a sam list sadrži i karotene.Biljka se koristi cijela no u ovo doba naglasak treba dati na listove jaglaca te našim pticama davati umjesto neke od salata.

E da je jaglac dobar za ptice nisam imao pojma.Kod nas ga nema u prirodi pa me zanima dali je dobar i list domačih hibridnih jaglaca. Iman ih puno dvorište , mi ih zovemo primule. Poz....

mipticar

Broj postova: 844
    Registration date: 01.05.2009

Postaj by mipticar on uto 2 oľu - 0:21

Jaglac divlji ili Primula vulgaris a ovaj hibridni Primula acaulis . Po sastavu ima ista svojstva kao i divlji no treba pripaziti da nije prskan kakvim sredstvima za bolju cvatnju ili protiv kakvih nametnika jer je u tom slučaju vrlo opasan za ptice. Inače se može koristiti isto kao divlji.

Zadnja promjena: mipticar; čet 4 oľu - 23:34; ukupno mijenjano 1 put.

PESTI

Broj postova: 1419
    Registration date: 11.03.2009

Postaj by PESTI on uto 2 oľu - 9:34

Da budem iskren uvjek sam mislio da je to otrovna biljka.
    Malo je teže pronači ali vidjao sam ih u Zadru.
    Sada kad čujem što sve listovi sadrže čini mi se korisno .

Said_the_great

Broj postova: 97
    Registration date: 17.01.2009

Postaj by Said_the_great on uto 2 oľu - 14:15

jel ovo jagorcevina, prvi vjesnik proljeca ???

mipticar

Postaj by mipticar on ned 7 oľu - 23:48

[img][/img] VRBA : u ovom slučaju žuta . Inače vrba ima skoro 350 vrsta a rastu uglavnom u obliku stabla ili grma.
    Vrba je dvodomna biljka , koja ima muške i ženske cvjetove.U plodu se nalaze mnogobrojne sjemenke.Raste uglavnom uz vodena područja.

mipticar

Postaj by mipticar on ned 7 oľu - 23:58

[img][/img] VRBA : posjeduje ljekovita svojstva a uglavnom koristimo njenu koru za pravljenje čaja koji pospješuje izlučivanje štetnih tvari iz organizma . Osim kore našim pticama možemo davati i mlade izdanke sa pupovima koje vrlo rado uzimaju .

mipticar

Postaj by mipticar on pon 8 oľu - 0:25

[img][/img] ROSOPAS ili Lastavičina trava : To je trajna biljka sa razgranatom stabljikom i listovima . Cvijet je žute boje a plod je mahuna sa sjemenkama.

mipticar

Postaj by mipticar on pon 8 oľu - 0:37

[img][/img] ROSOPAS : je prirodni antibakterik , antifungal , hepatik , fungocid. Vrlo je bogat ljekovitim sadržajima.Koristi kod tegoba sa jetrom ,želucem , pojačava rad crijevne peristaltike , pomaže kod raznih plučnih bolesti . Svi poznati travari jako hvale ljrkovitost Rosopasa.
    ROSOPAS se bere sada prije cvatnje i to cijeli sa korjenom.
    Pticama ga dajem sviježeg i to čitavog. Žuti sok koji izlazi iz biljke možemo davati pticama koje imaju problema sa očima ( upala ili nešto slično ) .

mipticar

Postaj by mipticar on ned 14 oľu - 23:59

[img][/img] DIVLJI LUK : To je divlji rođak uzgojenog bijelog luka sa svim osobinama koje je uzgojeni luk izgubio kroz tisučljeća.

mipticar

Postaj by mipticar on pon 15 oľu - 0:07

[img][/img] DIVLJI LUK : U proljeće je taj luk po satavu najjači pa takav najviše koristi za čišćenje krvi i jetre od zimske loše prehrane naših ptica , kao i od antibiotskih tretmana.

mipticar

Postaj by mipticar on pon 15 oľu - 0:18

[img][/img] DIVLI LUK : ljekoviti djelovi su mladi izdanci listova koji sadrže Alicilin koji ima antibiotska svojstva . Osim toga sadrži i eterična ulja s alisulfidima , slično kao kod uzgojenog bijelog luka.
    Dokazano djeluje kod raznih želučanih tegoba , crijevnih problema te problema sa jetrom.
    Upravo su danas moje ptice dobile po par listova ovog divljeg luka , kojeg sam snimio i ubrao danas .

Harzer

Broj postova: 78
    Registration date: 08.03.2010

Postaj by Harzer on sri 17 oľu - 10:57

Pozdrav Miptičar,

U ovo vrijeme već se naveliko i u kontinentalnom i primorskom dijelu Hrvatske može naći mišjakinja (črevec) koju ptice rado jedu i jedna je među prvim divljim travama/korovima koju dajemo pticama. Napiši malo o ovoj za ptičare vrlo važnoj biljci.
    Hvala,
    Harzer

mipticar

Postaj by mipticar on sri 17 oľu - 23:48

Mišjakinja je biljka koja je obrađena na str. 17. uz prateće komentare !

crv

Broj postova: 1811
    Registration date: 02.12.2009

Postaj by crv on čet 18 oľu - 1:16

Miptičar , zanima me vrijednost suhe smokve u ishrani mladih češljugara, Kao dodatak mekoj hrani (mljevena) ili samo prepolovljena koju rado kljucaju , čak i kožu.

mipticar

Postaj by mipticar on ned 21 oľu - 23:44

SMOKVA : Vrlo je bogata mineralima koji kao što znamo efikasno uspostavljaju prehrambenu ravnotežu . Smokva sadrži puno Kalcija i Kalija , Fosfora i Magnezija.
    Smokva je i dobar izvor oligoelemenata. Sadrži i znatnu količinu vitabina B skupine a jedinstvena je po vitaminu P.
    Smokva je bogata i vlaknima koji stimulativno djeluju na rad crijeva .
    Dakle slobodno možemo pticama ponuditi sviježu zrelu smokvu ili sušenu .Možemo koristiti i smokvin list za čaj koji pomaže kod problema sa dišnim organima .

Sada je: pon 24 stu - 9:21.