Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin

Stiglicx?...

Share

refa95

Broj postova : 1274
    Registration date : 12.04.2009

Stiglicx?...

Postaj by refa95 on ned 27 ruj - 19:42

posto zelim da se ove godine uputim u bastardiranje sa kanarincima i grdelinima zanima me sljedece:
    1.U kojem bi mjesecu mogao pocti pariti
    2.Sa kojim je zenkama najbolje pariti grdelina da izadu fini izlozbeni bastardi
    3.Da li da ostavljam muzijaka sa zenkom zajedno u kavezu dok ona lezi na jajima

saso78

Broj postova : 771
    Registration date : 20.07.2008

Re: Stiglicx?...

Postaj by saso78 on pon 28 ruj - 17:17

Ovo je samo moj savet:
    1.Cekaj prolece
    2.Za mene su najbolju kanarinke ahat mozaik,pa bakarke.
    3.Ne ostavljaj ga.

refa95

Postaj by refa95 on uto 29 ruj - 17:14

hvala ti sao78 mozeli jos neko da da neki koristan savjet

sestoperac

Broj postova : 896
    Registration date : 07.11.2008

Postaj by sestoperac on sri 30 ruj - 22:37

1. kraj 4-tog mjeseca i peti (moze i ranije, ovo je ako ga drzis napolju i na dnevnom svijetlu)
    2.lipohrom crvena mozaika, crvena ahat mozaik, crvena satine mozaik...
    3. zavisi od stiglica, ako je nemiran lomi jaja, uznemirava zenku vadi ga kad nalezes kanarinku. Ja sam ove godine ostavio stiglica kod kanarinke i ponasao se odlicno, ali kazem ti tu nema pravila.

refa95

Postaj by refa95 on čet 1 lis - 14:50

koju si ti zenku imao za bastardiranje ove godine sestoperac da znam jer sa bas sad zelim najozbiljnije posvetiti bastardiranju i zelim da mi bastardi budu izlozbeni a ne samo da mi stoje u kuci i pivaju ja hocu da se zna za mene u svjetu ticara

Fago

Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

Postaj by Fago on čet 1 lis - 15:15

refa95 je napisao/la:....ja hocu da se zna za mene u svjetu ticara

Refa,
    svakako si mlad (bez iskustva) i trebaš razmisljati na ispravan način. Često je do toga teško doći i teško je prepoznati pravi put bez svojih pokušaja i promašaja!

Uglavnom,
    kod bastarda se uvijek bira kanarinka koja što više sliči na pticu s kojom je želiš upariti, jer će na taj način mladi bastardi dobiti iste boje i na istim mjestima kao ptica Faune Europe.

Dakle, za upariti češljugara biraš kanarinke mozaičnog tipa muške linije. Po mogućnosti crvene osnovne boje (dobiješ lijepu masku) ili žute (lakše zadržiš žuta krila i izbjegneš crvenilo na prsima). I jedno i drugo može biti prvoklasno. Za početak ti predlažem crvenu mozaičnu kanarinku (ahat ili izabela klasična, ili satinetku) koja ima oko cijelog kljuna crvenu boju i pomalo podsjeća na mužjaka.

Prouči ovo detaljno i tek onda postavljaj pitanja. To je jedini nači da se za tebe sazna u tičarskim krugovima cheers

Pozdrav,

refa95

Postaj by refa95 on čet 1 lis - 15:27

hvala fago mozeli umjesto ovih satineta izabela ili ahata neka lipohrom momzaik crvena ptica

ticar
    Moderator
    Moderator

Broj postova : 2908
    Registration date : 09.06.2008

Postaj by ticar on čet 1 lis - 16:11

refa95 je napisao/la:hvala fago mozeli umjesto ovih satineta izabela ili ahata neka lipohrom momzaik crvena ptica

tako ti mogu ispasti šarene baštarde što nije tvoj cilj

Fago

Postaj by Fago on čet 1 lis - 16:34

refa95 je napisao/la:hvala fago mozeli umjesto ovih satineta izabela ili ahata neka lipohrom momzaik crvena ptica

Parenjem lipokromske kanarinke i ptice FE (melaninske) dobiju se šareni bastardi. Tu je puno više škarta i za dobrog izložbenog primjerka morat ćeš imati količinu da možeš odabrati. Moja preporuka ti je melaninska kanarinka.

Ne znam kako je kod tebe u BiH, ali su u Hrvatskoj od ove godine, opet vraćeni šareni bastardi kao izložbene ptice.
    (Bile su i na Svjetskom prvenstvu u Italiji - Piacenza 2008). Dakle, trebaš se raspitat u svom Savezu.

Pozdrav,

sestoperac

Postaj by sestoperac on čet 1 lis - 22:23

refa95 je napisao/la:koju si ti zenku imao za bastardiranje ove godine sestoperac da znam jer sa bas sad zelim najozbiljnije posvetiti bastardiranju i zelim da mi bastardi budu izlozbeni a ne samo da mi stoje u kuci i pivaju ja hocu da se zna za mene u svjetu ticara

do sada sam imao bastarde samo od lipohrom crvenih kanarinki. U zadnjih 5 godina nisam dobio ni jednog sarenog bastarda. Kad kazem sareni mislim da ima makar 30% bijele boje. Dobijao sam ih sa bijelim perima u krilu, repu, ogrlica, ali ja to ne racunam da je sareni. Napomenuo bih da u tih pet godina radim sa 3 ista stiglica, ove godine samo sa jednim od njih i dobio sam 100% klasicare, tj. bez i jednog bijelog pera. To znaci da ako hoces da dobijes sarenog bastarda tu veliku ulogu ima i gen stiglica.
    Moj ti je savjet da pocnes sa mladim i zdravim kanarinkama za pocetak dok ne dobijes iskustva, u pocetku ti mozda djeluje kao neka filozofija, ali kasnije ces vidjet da je skoro isto kao i sa kanarincima.
    Ja licno planiram da tek 2011 radim bastarde sa melanin crvenim mozaicnim kanarinkama, skoro sam nabavio neke opasne satinete Very Happy pa se nadam da ce biti koja mlada zenka viska za stiglice. Isto tako imam ideju i sa ahatnim.

A ovo sto zelis da se ''za tebe zna u svijetu ticara'' ptice drzi prije svega za svoj merak - ja sam sa pticama vise od 20 godina, a malo ko me zna i u Podgorici cheers

PESTI

Broj postova : 1419
    Registration date : 11.03.2009

Postaj by PESTI on pet 2 lis - 9:28

pozzz šestoperac ..

zanimljivo je tvoje iskustvo pa bi se nadovezao jer se i meni dogadjalo da imam ,,malo,, šarene baštarde od crvene mozaik i od tada drugačije biram ženke u crvenog mozaika.
    Kod ženki crvenog mozaika imamo dva tipa ...muški tip ženke koji ima više lipokrom boje po tjelu , veče maske , više crvenog na trtici , prsima i krilu.
    Takav tip ženke daje minimalno šarene ptice , upravo onakve baštarde kako si ti opisao.
    Drugi tip je ,,ženski,,....takve kanarinke izgledaju najsličnije bjeloj ptici .Imaju kod oka minimalno crvene boje , na prsima gotovo ništa (tek se vidi ako puhnemo), a trtica je takodjer minimalno obojena.
    Kod takvih ženki možeš očekivati prilično šarene baštarde iako one najšarenije u pravilu ispadnu ženske baštarde.
    Jedan kolega je imao preko crvene mozaik čak i potpuno bjelog muškog baštarda a šarenih 80% sam ja izlegao priličan broj sa takvom kombinacijom.
    Treba imati i zrno sriče jer je veoma teško dobiti prilično šarenu baštardicu i da bude mužijak, ali to je taj pravac.
    Sa MELANINSKIM kanarinkama se ne može dobiti šareni baštard , samo lipokrom ženke dolaze u obzir jer bjela i žuta u lipokromu takodjer davaju šarene.

Fago

Postaj by Fago on pet 2 lis - 13:45

PESTI pozdrav,
    zanimljiva su tvoja iskustva. Međutim, nešto me kopka vezano za šarene bastarde. Iznijet ću to u par crtica:

Nema logike bijelina lip. crv. mozaik ženke, jer je važno samo to dali je ptica lipokromska ili ne. Kakve ćeš dobiti mlade u toj kombinaciji ovisi isključivo o češljugaru i tu se slažem sa sestopercem.

Ako hočeš ići na isključivo BIJELE fleke (šare) onda treba koristiti dominantno bijelu ženku jer će 50% šarenih mladih biti sa bijelim flekama.

I dalje predlažem refi da koristi melaninske ptice jer će imati više natjecateljskih ptica! Very Happy

refa95

Postaj by refa95 on pet 2 lis - 13:50

ok fala vam svima puno na iznijetim miisljeniina

refa95

Postaj by refa95 on pet 2 lis - 14:14

a sta mislite da probam sa lipohrom bijelom zenkom sad neznam koju bi recesivnu ili

PESTI

Postaj by PESTI on pet 2 lis - 14:31

Ako hočeš ići na isključivo BIJELE fleke (šare) onda treba koristiti dominantno bijelu ženku jer će 50% šarenih mladih biti sa bijelim flekama

Pozzzz FAGO...Po pitanju dominantno bjelih ženki dobiješ VRAPČIĆE od baštardi , mužijaci redovito imaju umjesto crvene sivu masku .Ono vrapčići kažem jer sam u mladosti puno radio sa dominantno bjelim i bude šarenih kao u bilo kojoj kombinaciji sa lipokrom ženkom.
    RECESIVNO BJELA daje baštardiče gdje mužijaci imaju crvenkastu masku , dok kod DOMINANTNO BJELE mužijaci baštardi imaju sivkastu .
    Šarenilo u kombinacijama sa lipokrom ženkama je otprilike podjednako , mozaici imaju blagu prednost ispred neintezivnih ženki.INTEZIVNE kanarinke ja više ne koristim jer sam u takvim kombinacijama znao imati LETAL FAKTOR.(pisao sam več o tome).
    U potpunosti se slažem da treba izabrati nekakvu od melaninskih kanarinki gdje imamo bolje takmičarske ptice i baštarde najsličnije grdelinu.Spektar je širok u izboru a tu opet predlažem mozaične tako da baštard ima manje lipokroma po tjelu .
    Zadnjih godina sam koristio IZABEL MOZAIK kanarinke .

Moram pokušati kombinaciju BILOGRLI grdelin * lipokrom ženka da vidim može li se tako poboljšati bjelina u šarenih .U svim ostalim kombinacijama (osim nosioc bilogrli )teško mužijak grdelin može POKAZATI na baštardiču nekakvu bjelinu kad je on nema ...u suprotnom ja bih sigurno do sada imao BJELOG GRDELINA.

Parenjem i kanarinaca lipokrom * melanin dobijemo šarene a veoma teško potpuno bjelo što nam je i cilj u križanju.

Fago

Postaj by Fago on pet 2 lis - 14:52

Tako je PESTI u svemu se slažem s tobom osim s ovom izjavom da je bolja ženska linija mozaik ženki nego muška.
    Ako se ne koriste ženke sa crvenim faktorom nema šanse dobiti izrazito crvenu boju! Pa kad se već ide na masku zašto onda ne dobiti veliku masku koju nosi ženka muške linije.
    Hoću reći:
    Muška ili ženska linija ne utječe na količinu lipokromske boje na šarenom bastardu!

Za dom. bijele se slažem. Tu sam pričao samo o boji lipokromskih zona na šarenom bastardu.

Ostalo sve stoji. Vidi se da imaš iskustva u bastardiranju s češljugarom. A i vidio sam neke tvoje bastarde! Živ mi bio i nadam se da ćemo se upoznadi u Osijeku cheers

Pozdrav,

Boban NA

Broj postova : 324
    Registration date : 19.04.2009

Postaj by Boban NA on pet 2 lis - 18:13

Za Pestija nosioc belogrli koliko ja znam ne moze biti jer se ta osobina dominantno nasledjuje, te u tom slucaju nikako nemamo normala nosioca belogrlosti. Data je pored stare seme naslednosti i nova koja kombinovanjem belogrlih sa belogrlim, normalima i belim crnookim pored belogrlih, normala, belih crnookih daje i sarene ptice. Ako imate novih saznanja i ako to nije tako molim vas navedite.

PESTI

Postaj by PESTI on pet 2 lis - 20:56

Boban NA je napisao/la:Za Pestija nosioc belogrli koliko ja znam ne moze biti jer se ta osobina dominantno nasledjuje, te u tom slucaju nikako nemamo normala nosioca belogrlosti. Data je pored stare seme naslednosti i nova koja kombinovanjem belogrlih sa belogrlim, normalima i belim crnookim pored belogrlih, normala, belih crnookih daje i sarene ptice. Ako imate novih saznanja i ako to nije tako molim vas navedite.

MOJA GREŠKA....Boban NA je uočio da nosioc bjelogrli grdelin nemože biti.Bjelogrli je dominantno nasljedjivanje .
    Sa bjelogrlim nisam u praksi još radio ,ali sa šarenim jesam (grdelin ima nekoliko bjelih pera na krilu) i od mladih nisam dobio nijedu šarenu pticu ili da ima bar jedno pero bjele boje.

Imam jednog bilogrlog ali jedva da se to može nazvati bilogrli jer ima veoma tanku bjelu crticu od kljuna pa izlazi kroz crvenu masku do bjele zone .Takve granične ptice nisu baš dobre za pratiti odredjenu osobinu ali u nedostatku boljih morati če poslužiti.

PESTI

Postaj by PESTI on pet 2 lis - 21:27

Pozzz Fago...

ovo je jedan od mojih lanjskih baštardi a ovu sam godinu pauzirao malo od njih.Pogledaj prsa i vidjeti češ da nema viška lipokrom boje (male naznake po grlu).To je rezultat moga izbora ženke koja ima MINIMALNO lipokroma po sebi.
    Na masku kao što vidiš nije utjecalo , maska je u granici normalne maske , ništa pretjerano a na prsima je vidljiva bjela gljiva.

Nadam se upoznavanju na izložbama koje če uskoro početi ........
    lol!

Fago

Postaj by Fago on pet 2 lis - 21:37

Pesti, tić je prva liga cheers

Crvena boja na prsima nije poželjna, ali nije ni kažnjiva. Svakako je maska važnija stavka, a nagrađuje se u slučaju da je velika, zatvorena i jednobojno crvena. Po prilici istog OF faktora kao kod grdelina.

Vidimo se, pozz legendo cheers

sestoperac

Postaj by sestoperac on pet 2 lis - 21:51

E ovako,

Pesti, zenke sa kojima sam radio su zenske linije (po meni).
    Definitivno, stiglic igra veliku ulogu kad je sarenilo u pitanju, pa cak i onaj najobicniji balkanac kome to po fenotipu ne primjecujemo ima u sebi taj ''ludi'' gen i daje sarene bastarde. To sam zakljucio gledajuci bastarde jednog mog drugara koji je jednu zenku pario sa dva stiglica, jedan je dao klasicare, a drugi ( kome se nikad nebih nadao) dao je sarene. Sa tim stiglicem je dobio sarene i sa drugom zenkom - crvenom lipohrom.

Gledajuci jos neke sarce kod drugih odgajivaca, zakljucio sam da ce najsarenije bastarde dati ''promozaicna'' kanarinka, dobijena parenjem mozaik crvenog lipohrom sa crvenom lipohrom ( ili obrnuto). TO su one zenke koje su izmedju mozaicne i neintezivne crvene - ne znam kako ih vi zovete.

PESTI

Postaj by PESTI on sri 7 lis - 15:52

Otprilike ovako izgleda više šaren baštard od crvene mozaik ako biraš žensku liniju .Ovo je ovogodišnji od Rinma sa foruma .

Miljenko

Broj postova : 816
    Registration date : 25.04.2009

Postaj by Miljenko on čet 8 lis - 0:12

Moji bastardi s crvenom mozaic (zenska linija, barem je ja tako vidim) nisu ni blizu ovome. Nisu uopce sareni, vec neki su malo svjetlji (normalni), a neki su vise crveni (po prsima).

Puno toga ovisi o grdelinu, i njegovim dominantnim genima.

Miljenko

Broj postova : 816
    Registration date : 25.04.2009

Postaj by Miljenko on ned 11 lis - 7:05

Fago je napisao/la:Pesti, tić je prva liga cheers

Crvena boja na prsima nije poželjna, ali nije ni kažnjiva. Svakako je maska važnija stavka, a nagrađuje se u slučaju da je velika, zatvorena i jednobojno crvena. Po prilici istog OF faktora kao kod grdelina.

Vidimo se, pozz legendo cheers

Do sada se govorilo o obicnom grdelinu, mogucnost dobijanja sarenog ili suprotno, minimalno lipocrom bastardog. Mene zanima sto se moze ocekivati parenjem Himalajskog (koji je sivo-bijeli, uz normalno crvenu masku i zuto-crna krila). Da li bi bila bolja red-mozaic zenska ili muska linija ako je zelja sacuvati oznacje himalajskog? Znaci minimalno sarenila uz sacuvanje crvene maske i zutila na krilima? Da li je moguce totalno izgubiti melanin, crnu i smedju boju, a sacuvati crveni factor?

Evo, kod mene se dogodilo da sam krizanjenje sibirca (normalni major) i variagate zenke (bijelo-siva-crna timbrado, dobivena krizanjem resesivno bijelog muzjaka i svjetlo zelene zenke) dobio svjetlog bastardog (kapa mu je sivo-bijela) s nesto malo zutog na krilima. Bastard jos nije zavrsio modu, pa cu kasnije postaviti sliku.

Kako objasniti gubitak crvenog factora i melanina?
    Pravi sam amater sto se tice boja kod ptica-pjevica, tako da puno toga ne razumijem. Imajte strpjenja!

refa95

Postaj by refa95 on ned 11 lis - 20:46

sta mislite da za bastardiranje uzmem dominantno bijelu ahat topaz zenku jer mogu da je kupim sada samo e interesuje ona i molio bih savjet od nekih poznavaoca za bastarde ka fago i miljenko sestoperac

Sponsored content

Postaj by Sponsored content Today at 21:18

Sada je: sri 7 pro - 21:18.