Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin

• Započni novu temu
  • Odgovori na temu

Parenje i mladi

Share

Gost
Gost

Re: Parenje i mladi

Postaj by Gost on uto 24 stu - 23:42

lord189 je napisao/la:
Toni ST je napisao/la:Posto jos nisam nikako to proba a vidim da veci dio vas to radi kod kuce s grdelinima(i to dobro) pa bi molija za par savjeta,naravno da cu pocet s tim iducu godinu.

Dali ih odma stavit u iste ćibe(letilice/voliere)ili jedno kraj drugog pa onda u letilice?

Sto se tice pripremanja za hranom za parenje-vise manje mi je sve jasno.
Kupovno u kesici gotova hrana(jaja /med )salata,kuhana jaja,kapi za vodu...

Jer imam dosta mjesta bas bi napravija parilice da bude super jer iman i volje i vrimena.

prijatelju dali si ikad pario kanarince..???

Ne nisan nikad ali cu pocet s grdelinima

seadriver
Moderator
Moderator

Broj postova: 919
Registration date: 14.06.2008

Postaj by seadriver on sri 25 stu - 0:04

Toni ST je napisao/la:
lord189 je napisao/la:
Toni ST je napisao/la:Posto jos nisam nikako to proba a vidim da veci dio vas to radi kod kuce s grdelinima(i to dobro) pa bi molija za par savjeta,naravno da cu pocet s tim iducu godinu.

Dali ih odma stavit u iste ćibe(letilice/voliere)ili jedno kraj drugog pa onda u letilice?

Jer imam dosta mjesta bas bi napravija parilice da bude super jer iman i volje i vrimena.

Cuj ako mislis da je to tako jednostavno samo izvoli, medjutim to ne ide tek tako lako. Trebao bi ici obrnutim redoslijedom, znaci prvo kanarinci pa onda grdelini. Za uspjesno parenje grdelina treba zadovoljiti niz uvjeta,znaci ne mozes ti sad uzeti zenku ko zna odakle i ocekivat rezultate, uostalom kreni pa ces viditi i sam.

Gost
Gost

Postaj by Gost on sri 25 stu - 10:42

franeperuzovic je napisao/la:nabavija sam krnjolca sa jako izraženim crvenim vijencem oko glave (vrata).

zanima me kakav je nasljedni faktor tog crvenog vijenca na mlade.

mogu li ženke imat krnjole?

zenka acestrale nemoze imati,bar ja to nisam nikada vidio,da bi zadrzao krnjole ako su ti vazni morao bih recimo upariti
tog stiglica sa zenkom koja je nosioc bjeloglavog,znaci zenka iz gnjezda gdje je 1,0 bjeloglavi X 0,1 ancestralna.
Vidio sam do sada 90% zenki iz takvih gnjezda koje imaju tamno narandzasta pera iza krune,sto vi zovete krnjole a mi zlatna pera,i zenke i muzjaci to nose kod nosioca bjeloglavog. Medjutim,na krnjolce neide niko,i parenje koje sam ti gore naveo niko neradi zbog toga da dobije krnjolce,ali samo na taj nacin postoji mogucnost koju zelis postici. Parenje nosioca mutacije sa ancestralom je steta,nego ide nosioc x nosioc,nosioc x mutacija, mutacija x ancestrala - da se osvjezi krv i dobije na velicini ptice. Od mojih 6 muzjaka, 5 ima krnjole,ali ja ih po tom nisam selektirao,to je sporedni faktor. Nebi se slozio sa mojim drugom Miljenkom o tome da ancestralna zenka moze da bude nosioc krnjolca,osim u gore navedenom primjeru,ako je neko nosioc u opciji ancestrala x ancestrala onda je to muzjak.

lord189
Opomena pred isključenje
Opomena pred isključenje

Broj postova: 1852
Registration date: 28.10.2008

Postaj by lord189 on sri 25 stu - 14:37

seadriver je napisao/la:
Toni ST je napisao/la:
lord189 je napisao/la:

Cuj ako mislis da je to tako jednostavno samo izvoli, medjutim to ne ide tek tako lako. Trebao bi ici obrnutim redoslijedom, znaci prvo kanarinci pa onda grdelini. Za uspjesno parenje grdelina treba zadovoljiti niz uvjeta,znaci ne mozes ti sad uzeti zenku ko zna odakle i ocekivat rezultate, uostalom kreni pa ces viditi i sam.

heh eee tako su i meni punili uši nemoš ovako moraš ovako al bija san siguran u svoj uspjeh i nakraju uspio

glavna je volja a i uvjeti a povrh svega ZNANJE..!!!!

Dax BG

Broj postova: 331
Registration date: 15.04.2009

Postaj by Dax BG on sri 25 stu - 15:55

Znaci EUMOx-e, po tebi je da bi se krnjole prenosile potrebno pariti (zlatoperca) krnjolca sa beloglavom zenkom ili zenkom nosicem beloglave (witkopf) mutacije.
Witkopf mutacija je dobijena povratnim ukrstanjem nekoliko podvrsta carduelida, izmedju ostalog i himalajskog zelendura, sto se jos uvijek razaznaje po zutoj partiji koja se nalazi na krilu (veca nego kod bilo koje poznate podvrste stiglica). Da li postoji sema po kojoj se moze upariti stiglic koji ima krnjolu sa zenkom koja izgleda posve normalno, jer se to desava u prirodi. Ja sam pratio parove u prirodi, ali nemam nikakva saznanja glede naslednosti krnjole. Cak sam ih pario i nisam dobio nista. Imaju li odgajivaci po Nemackoj iskustva sa time?

echeberija

Broj postova: 209
Registration date: 07.06.2009

Postaj by echeberija on sri 25 stu - 16:30

A ne znaci li to da ako se krnjola ne prenosi na sledece potomke direktno , da je moguce da je ona degeneracija i da se javlja nasumicno kod sledecih generacija. Mada se prenosi kod bastarda direktno. Inace ni ja nikad krnjolu kod zenke nisam video.

Gost
Gost

Postaj by Gost on sri 25 stu - 17:40

Dax BG je napisao/la:Znaci EUMOx-e, po tebi je da bi se krnjole prenosile potrebno pariti (zlatoperca) krnjolca sa beloglavom zenkom ili zenkom nosicem beloglave (witkopf) mutacije.
Witkopf mutacija je dobijena povratnim ukrstanjem nekoliko podvrsta carduelida, izmedju ostalog i himalajskog zelendura, sto se jos uvijek razaznaje po zutoj partiji koja se nalazi na krilu (veca nego kod bilo koje poznate podvrste stiglica). Da li postoji sema po kojoj se moze upariti stiglic koji ima krnjolu sa zenkom koja izgleda posve normalno, jer se to desava u prirodi. Ja sam pratio parove u prirodi, ali nemam nikakva saznanja glede naslednosti krnjole. Cak sam ih pario i nisam dobio nista. Imaju li odgajivaci po Nemackoj iskustva sa time?

Dax,kad sam pricitao post od frane to mi je jedino sto sam smatrao za moguce kad se radi o njegovoj zelji da upari svog stiglica,obrati paznju na witkopa iza glave,bilo kojeg , dali ancestralni witkop dali witkop pastel ili samog nosioca,kod pastela tamo gdje stoje krnjole ide na zuto a kod ancestral witkopa ide na crveno isto i kod nosioca,znaci vijenac na samom kraju krune je obojen. Ovo mi je prvi put palo na pamet dok sam citao njegov post,ovdje o tome niko neprica i tome se nedaje nikakva vaznost i nikad nisam o tome ni razmisljao ni pomislio nesto. Frane da upari tog krnjolca sa zenkom koja je nosioc witkopa dobio bi 50% nosioca i 50% normali,dali bi (muski) normali bili zlatoperci to je pitanje,ali ovi nosioci imali bi vjenac iza vrata,to je moje misljenje.

Ovo sta echeberija kaze,ima i tu logike,krnjoli mogu biti degeneracija kao sto je kod bjelogrlasa degeneracija manjak maske u predjelu vrata. E sad,samo je pitanje kod ovog prvog,ako je degeneracija,zasto se samo javlja kod ancestralnih muzjaka...a ne i kod zenki. To je vec pitanje za geneticare.

lord189
Opomena pred isključenje
Opomena pred isključenje

Postaj by lord189 on sri 25 stu - 18:30

ee prijatelji moji zlatoper ili ti ga krnjolac po dalmatinski to je kao što znamo ptica sa crvenim prstenom ili točkama iza vrata koje nastaju poremećajem u genima pa ako mi imamo oba roditelja zlatopera nemora značit da će se u njihovom gnjezdu nać koji,a možda i oće a možda i neće ko zna.

Miljenko

Broj postova: 816
Registration date: 25.04.2009

Postaj by Miljenko on sri 25 stu - 19:03

Dax BG je napisao/la:Znaci EUMOx-e, po tebi je da bi se krnjole prenosile potrebno pariti (zlatoperca) krnjolca sa beloglavom zenkom ili zenkom nosicem beloglave (witkopf) mutacije.

Moze biti da witkopf mutacija NE-nosi nesto (kao ni kanarinke) sto uvjetuje pojavu zlatnog/narancastog vijenca. To bi znacili da kanarinac x grdelinka ne moze imati vjenac (imala zenka vijenac ili ne), jer samo muzjak prenosi "kljucni dio" mutacije.

Miljenko

Broj postova: 816
Registration date: 25.04.2009

Postaj by Miljenko on sri 25 stu - 19:10

lord189 je napisao/la:ee prijatelji moji zlatoper ili ti ga krnjolac po dalmatinski to je kao što znamo ptica sa crvenim prstenom ili točkama iza vrata koje nastaju poremećajem u genima pa ako mi imamo oba roditelja zlatopera nemora značit da će se u njihovom gnjezdu nać koji,a možda i oće a možda i neće ko zna.

Lorde, genetski zapis vec postoji (bio on poremecaj ili ne, odnosno na koji nacin je nastao), ali mora biti poremecaj u zenki da bi se krnjol objavio u mladima. Ili, mora biti nesto posebno u muskom da be se nadvladali geni zenke!

Gost
Gost

Postaj by Gost on sri 25 stu - 19:14

Miljenko je napisao/la:

Moze biti da witkopf mutacija NE-nosi nesto (kao ni kanarinke) sto uvjetuje pojavu zlatnog/narancastog vijenca. To bi znacili da kanarinac x grdelinka ne moze imati vjenac (imala zenka vijenac ili ne), jer samo muzjak prenosi "kljucni dio" mutacije.

u pravu si ti miljenko,u vecini slucajeva je tako, medjutim kod witkopa i zenka je nosioc, npr. witkop X ancestralna zenka , zenke kao i muzjaci iz tog gnjezda su 100% nosioci witkopa i imaju na zavrsetku krune crvenilo, to crvenilo nema znatne veze sa zlatnim perima i krnjolima o kojima pricamo,ali ima slicnosti,samo je razlika u tome da kod nosioca witkopa nemoras da piris ispod perja da bi vidio zlatna pera,vidis vjenac sasvim normalno.

lord189
Opomena pred isključenje
Opomena pred isključenje

Postaj by lord189 on sri 25 stu - 20:29

Miljenko je napisao/la:
lord189 je napisao/la:ee prijatelji moji zlatoper ili ti ga krnjolac po dalmatinski to je kao što znamo ptica sa crvenim prstenom ili točkama iza vrata koje nastaju poremećajem u genima pa ako mi imamo oba roditelja zlatopera nemora značit da će se u njihovom gnjezdu nać koji,a možda i oće a možda i neće ko zna.

Lorde, genetski zapis vec postoji (bio on poremecaj ili ne, odnosno na koji nacin je nastao), ali mora biti poremecaj u zenki da bi se krnjol objavio u mladima. Ili, mora biti nesto posebno u muskom da be se nadvladali geni zenke!

ee miljenko sve je to lutrija to je isto kao kad bijelkinja rodi crnca a muž joj je bijelac a to je isto radi gena nisu svi tići isti kao ni ljudi ja na ptice gledam iz njihove perspektive a nje ljudske....ako niste primjetili svaka životna situacijaprikazuje školovanje mladih ptica samo ima više primjera ali svaki pokazuje isto malo počmite pratit i otkrit ćete tajne o kojima ste možda razmišljali danima,misecima,godinama a zapravo je sve pred vama...da bi ja i primejre samo bi tu imalo šta za napisat (malo san offa šta se tiče teme o krnjolcima)

dva grdelina

Broj postova: 118
Registration date: 23.01.2009

Postaj by dva grdelina on sri 25 stu - 20:37

frane.postoji ženka krnjolka,samo malo ko ide za tim...javi se pa je možeš i vidit!!!!!!!!!!!

seadriver
Moderator
Moderator

Broj postova: 919
Registration date: 14.06.2008

Postaj by seadriver on sri 25 stu - 20:42

ooo pa jel to prvi post cheers

echeberija

Broj postova: 209
Registration date: 07.06.2009

Postaj by echeberija on sri 25 stu - 20:48

Aj ako ti imas tu zenku ili imas njenu sliko postavi je. Krnjolu sa maskom !!!
  • Započni novu temu
  • Odgovori na temu

Sada je: pon 20 lis - 22:09.