Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin

ČEŠLJUGAR - Prehrana

Share

Carduel

Broj postova : 1278
    Registration date : 29.07.2009

ČEŠLJUGAR - Prehrana

Postaj by Carduel on čet 12 stu - 20:42

Pozdrav svima,

evo da otvorim jednu novu temu a to je prehrana češljugara. Mislim da se dosta o tome i pisalo na forumu ali bilo bi dobro da se sve svede pod jednu temu. Zamolio bi sve kolege na forumu da prilože slike što daju pticama u ishrani (sjeme, vitamini, minerali, jajčana hrana,...), navedu mjesto gdje su to kupili i ako može cijena pa da na taj način informacija bude korisna svima.

Evo pošto sam otvorio ovu temu nešto ću i staviti od fotografija što dajem svojim pticama. Ako nekoga zanima sve ove stvari može nabaviti u Sjemenarna d.o.o. Široki Brijeg (Tel.: 00387 39 700 000) poslovnica Mostar

- Jajčana hrana sa crvima (fly pate) 1,5 kg - 8,27 €

- Bogena multi-vit 20 ml - 4,05 €

Upute za korištenje: Količina koja se daje ovisi o veličini ptice. Pomiješati sa hranom ili vodom. Doziranje: kanarinci, tropske ptice 1 - 2 kapi, papigice 3 kapi, veće papigice i papagaji 5 -7 kapi, golubovi i manja perad 7 kapi. Više ptica u isto vrijeme: 2 žlice na litar vode.

- Grit fly-supporter 2 kg - 2,76 €

Pozzz

Dax BG

Broj postova : 331
    Registration date : 15.04.2009

Re: ČEŠLJUGAR - Prehrana

Postaj by Dax BG on čet 12 stu - 20:59

Pozz Carduel,
    izvini ali mi nije jasno u kom uzrastu dajes mladima "FLY PATE"? Kada se osamostale ili ranije? Nemam iskustvo sa time, evo iskren sam. Ja sam ona stara skola "u se i u svoje kljuse". Na trzistu se pojavljuju stalno neki novi preparati i meni se licno cini kao da su to (a sigurno i jesu) "KNORR", "MAGI" I "PODRAVKA" juhe. Gdje je veca reklama i veca cjena. Licno imam svoju semu koja je teza ali je bila djelotvorna dosad.

Carduel

Postaj by Carduel on čet 12 stu - 21:19

Dax BG je napisao/la:Pozz Carduel,
    izvini ali mi nije jasno u kom uzrastu dajes mladima "FLY PATE"? Kada se osamostale ili ranije? Nemam iskustvo sa time, evo iskren sam. Ja sam ona stara skola "u se i u svoje kljuse". Na trzistu se pojavljuju stalno neki novi preparati i meni se licno cini kao da su to (a sigurno i jesu) "KNORR", "MAGI" I "PODRAVKA" juhe. Gdje je veca reklama i veca cjena. Licno imam svoju semu koja je teza ali je bila djelotvorna dosad.

"FLY PATE" koristim u toku cijele godine, i to 2 puta tjedno. A mladima je to dostupno nakon osamostaljivanja kada su u volijeri. Ptice su dobro prihvatile tu hranu u kojoj se osim jajne mješanice nalaze i razne vrste divljeg sjemenja.

Dax BG

Broj postova : 331
    Registration date : 15.04.2009

Postaj by Dax BG on čet 12 stu - 21:25

OK, sada ima vec logike. Inace naucio sam da kada im nesto zelis davati kao dohranu, moras ih spremati cele godine na to, jer cesbiti suocen sa velikim gubicima.

Carduel

Postaj by Carduel on čet 12 stu - 21:53

Dax BG je napisao/la:OK, sada ima vec logike. Inace naucio sam da kada im nesto zelis davati kao dohranu, moras ih spremati cele godine na to, jer cesbiti suocen sa velikim gubicima.

Iskreno, nema se s ovom do-hranom što spremati. Ptice je prihvate sasvim normalno kao i svaku drugu na koju su naviknute. Period privikavanja je dok ne svladaju strah da skoče na posudu i navale na hranu.

Preporuka u svakom slučaju! Nije meni teško napraviti ni domaću mješanicu, ali u periodu kada ptice miruju lakše mi je ovako. Domaća je na repertuaru kada počne priprema za uzgoj. Bitno mi je kod mješanice da imam svježa i "domaća" jaja. Srećom, otac mi ima nekoliko kokica i hrani ih na prirodan način (bez koncentrata) pa mi nije teško doći do njih.

Siskin

Broj postova : 437
    Registration date : 29.10.2009

Postaj by Siskin on uto 24 kol - 19:37

Carduel, da li i sada, u toku mitarenja ptica daješ fly pate i ove Bogena multivitamine ili neke druge? da li se fly pate daje i kanarincima?

Carduel

Postaj by Carduel on sri 25 kol - 1:28

Siskin je napisao/la:Carduel, da li i sada, u toku mitarenja ptica daješ fly pate i ove Bogena multivitamine ili neke druge? da li se fly pate daje i kanarincima?

Davao bih ali mi ponestalo! Loše sam planirao tako da se sve prodalo u sjemenarni MO pa sam na čekanju da dođe nova pošiljka. Provjereno dobra hrana, što je najbitnije suha je tako da se može držati danima u volijeri i nema straha da će doći do trovanja ptica. Mladi je odlično prihvaćaju u periodu osamostaljivanja. Topla preporuka svim uzgajivačima štiglića.

Kanarincima dajem CeDe hranu u koju dodajem određene količine fly-a. Multivitamine uglavnom dajem u periodu nakon terapije, a inače pticama u periodu mitarenja dajem prirodnu hranu u kombinaciji sa suhim sjemenom (štiglići) plus razne vrste zeleniša i voća.

zako

Broj postova : 332
    Registration date : 02.02.2012

Postaj by zako on pet 9 oľu - 22:57

Danas sam bio u jednom pet centru u Osijeku i trgovac mi je nudio hranu za štigliće iz Belgije pod imenom AL Čengić - hrana za divlje ptice. Što mislite o toj hrani i ima li tko iskustva s korištenjem te hrane? Hrana je dosta sitna u odnosu na hranu za kanarince, čini mi se da ima dosta sjemenki kojekakvih trava i sl. Mislim da bi mogla biti dobra. Nije baš ni jeftina 35kn/1kg. Prodaje se u rinfuzi i možeš uzeti koliko želiš.

seadriver
    Moderator
    Moderator

Broj postova : 919
    Registration date : 14.06.2008

Postaj by seadriver on pet 9 oľu - 23:53

Žako vidim da te zanima uzgoj cesljugara i da bi htio pokusati sa uzgojem ali odmah prije nego sta krenes zelim te nesto upozoriti. Cesljugar je vrsta ptice kod koje uzgoj ne ide bas tako lako, ako se toj vrsti potpuno ne posvetis. To je isto kao da ides voziti motor a ne znas bicklom upravljati. Ta hrana koju gore spominjes je hrana poznata uzgajivacima pod imenom "siskin" i da to je upravo njezina cijena ali tu hranu nije neophodno davati grdelinima. Njima nece nista biti ni od hrane od 18 kuna ako je dobro izbalansirana. Hranom siskin teže uzgajivaci majora zbog raznolikosti u sjemenu, medjutim i ja imam majore pa im ipak tu hranu ne dajem kao osnovnu vec samo kao pojacanje u fazi pripreme. Preporuka je da ne srljas zaboravis na ovu sezonu, u 10 mjesec nabavis 2 para uzgojenih primjeraka i onda pokusas polako postici nesto nagodinu.

zako

Broj postova : 332
    Registration date : 02.02.2012

Postaj by zako on sub 10 oľu - 1:12

Pa iskreno, niti ne želim uletiti kao ovca. Zato se i rapitujem o svemu. Znači hrana je odlična. To mi je najvažnije. Nije mi problem nešto platiti, ako to stvarno vrijedi. Što se tiče "vožnje bicikla i motora"....., bicikl sam valjda savladao. Nekada sam se bavio uzgojem golubova, pa papagaja i ptica (tigrice, nimfe i australske zebe). Pokušao bih i s štiglićima, jer su me oduševili svojim izgledom.

Mozaik

Broj postova : 134
    Registration date : 24.11.2010

Postaj by Mozaik on sub 10 oľu - 17:51

To je hrana od našeg poznatog uzgajivača faune Ivana Čengića, sadrži 23 vrste sjemena za faunu i kako
    mi on sam kaže do mješavine je došao promatrajući što češljugari najviše jedu u prirodi, mješajući sjemenje
    ostalih proizvođača sjemenja za faunu. On mi tvrdi da otkad je na tom sjemenju ide mu samo nabolje sa uzgojem
    pa se svakako isplati probati! Samo nebi preporučio kupnju te hrane u Pet centru, jer će te sigurno opaliti po džepu
    za hranu koja ionako u višem cjenovnom rangu, 360kn za 15kg čini mi se.
    Slažem se sa seadriverom da će bilo koja mješanica za carduelise biti sasvim dovoljna!

Tome

Broj postova : 109
    Registration date : 01.03.2013

Postaj by Tome on pet 1 oľu - 22:53

Vrlo kvalitetna hrana!

Tome

Broj postova : 109
    Registration date : 01.03.2013

Postaj by Tome on sri 10 tra - 16:46

Polako je pocela cvijetati sikavica Smile

Tomislav

Broj postova : 122
    Registration date : 22.06.2013

Postaj by Tomislav on sub 22 lip - 14:05

Gospodine Tome,koliko često da dajem svome grdelinu sikavicu?

Sponsored content

Postaj by Sponsored content Today at 1:01

Sada je: pet 9 pro - 1:01.