Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin

KAKO SE STVARA PJEVAC?

Share

Gost
    Gost

Re: KAKO SE STVARA PJEVAC?

Postaj by Gost on ned 15 stu - 0:39

baltic je napisao/la:
    angel je napisao/la:Riberi vidim da si tu imaš poruku na pm

Baltic
    ja san napravija šta san reka,riješija problem,karte su se otvorile ,očekuj poziv,spremi priču
    no coment ty Exclamation

Balta to no coment ti ne stoji,znaš ti sve,i to dobro
    Balta sad san priča sa tvojin čovjekom pola sata reka mi je da i tebe mora zovnit "u vezi nekih stvari".Vi najbolje znate koje su to stvari i stvarno bi zatvorio "temu"
    Ja san reka u oči šta san ima.Očekuj poziv
    A sad ljudi izvinite,ovo su neke ,privatne stvari,koje su riješene šta se mene tiče
    ČIST KO
    sunny

A sad bi se vratija na pravu temu

PS
    DAX majke mi stvarno si se sitija prave teme,baš mi je sila,široka je,može se pričat i o ljudima i tićima,tu čak i moderatori mogu progledat kroz prste

Miljenko

Broj postova : 816
    Registration date : 25.04.2009

Postaj by Miljenko on ned 15 stu - 0:39

Dax BG je napisao/la:Znaci otprilike se svi slazemo da je presudna stavka kod stiglica koji se gaji zarad pjesme, presudno okruzenje tj. uticaj sredine. Znam da su ranije pratili stari pticari po selima gdje ima najvise slamara (zutarica) na gnijezdjenju jer one imaju karakteristican pjev i odatle bi se donosilo najvise dobrih "VISLASA". Jednostavan pjev koji slamar u top formi neumorno ponavlja: VISLI, SISLI, VIISLIII i tako unedogled. Mozda i nije glupost ona spanjolska kutija za ucenje pjeva (educadores).

Ma je Dax, stvara grdelina idiota. Maximala mu je da ponavlja CD... i to je to. Nema svoga. Treba grdelinu omogucit sto vise prirodne uvjete, i tu se onda vidi koji je "pravi ", a koji "falsi". Isto ti je to kao i sa ljudima, samo sa ljudima je malo jednostavnije....lakse ih se procita? Teze se svrcaju!

baltic

Broj postova : 779
    Registration date : 22.08.2009

Postaj by baltic on ned 15 stu - 0:39

Sta da ocekujem tel... poziv imas pm pa pisi .Moj broj se ne dobija bas tako lako bez mog odobrenja.Nebi volio da me neko uznemirava preko tel... Mad

Gost
    Gost

Postaj by Gost on ned 15 stu - 0:44

baltic je napisao/la:Sta da ocekujem tel... poziv imas pm pa pisi .Moj broj se ne dobija bas tako lako bez mog odobrenja.Nebi volio da me neko uznemirava preko tel... Mad

Ma ne od mene ,ja tebe u životu nisam zvao,a niti ću, niti na pm niti bilo di,znaš ti tko te triba zovnit
    GOTOVO sa ovim zatvaram "temu" i jedno kratko razdoblje u životu
    Svima ostalim koji ovo čitaju jedno(a naravno ne znaju očemu se radi),jedno veliko SORY

baltic

Broj postova : 779
    Registration date : 22.08.2009

Postaj by baltic on ned 15 stu - 1:43

Kad se svasta pise po raznim temama ja bi ovom prilikom da cestitam BiH reprezentacije na uspjesnom rezultatau.I jos cu reci direktno i nek sve vide moj post ja kroz takve ljude kosto si ti glerdam uopste ih ne vidim.Ja sam tebe vidio 3 puta u zivotu tako da mi je drago sto je kratko trajalo druzenje.Al mogu ti reci da si majstor da zakuhas valjda te to hrani.

Dax BG

Broj postova : 331
    Registration date : 15.04.2009

Postaj by Dax BG on ned 15 stu - 9:20

Miljenko, slazem se ja da kutije za ucenje stvaraju kretena, kako ga ti slikovito nazivas. Medutim imajuci u vidu, sta nam je danas dostupno i kvalitet koji se nudi-mozda je jedino rjesenje stvoriti kretena koji ce nam biti ucitelj za mlado pokolenje(setih se Tita). Isto kao sa Titom i ex YU, tako sa nama i stiglicima... Da bi sve funkcionisalo potrebna je apsolutna diktatura pticara nad stiglicima, a njima se mora obezbediti minimum uslova (posebna prostorija, adekvatna oprema i ishrana). Diktatura u smislu, pracenja i odstranjivanja i najmanjeg skarta kada se dodje do pocetne osnove u pjevu. Marin je vec pomenuo na nekoj drugoj temi da je za ucitelja najbolji onaj sa kracim pletivima i dobrom zijom, a ja se mislim da ako podjem od nule krenem sa CD-om od slamara (zutarice) i nadostiklam par zija da vidim gdje ce me to odvesti Question Cisto sumnjam da ce stiglic izvucu bas identicnu boju glasa i identicne tonove-majstor je to, dodace on nesto svoje i nadam se da nece biti strilavanje i sporkica.

Miljenko

Postaj by Miljenko on pon 16 stu - 4:38

Dax. ako nam je primarno izleci "ucitelja"j onda potpuno izolacija u kutiji i nije losa ideja. Ako mogu to (zeljeni pjev) postici Spanjolci s Parvom, mozemo i mi sa Balcanicom. Ipak mene muci ovdje jedna misao: Prijenos pjesme i skolovanje mladih nije samo "ucenje i ponavljanje" vec je jedna vrst interakcije gdje ucitelj i ucenik sudjeluju podjednako (komuniciraju). Ako je ucitelj iz kutije, mozda je ova veza prekinuta jer je ucitelj nije savladao svojim skolovanjem. U svakom slucaju, bastarda bi kao ucitelj trebala biti jednako vrijedna.

Gost
    Gost

Postaj by Gost on pon 16 stu - 20:04

citam sad sta vas dvojica (dax miljenko) pisete,i zamisljam kako bi se odvijala
    situacija da vam udju ovi iz NLWKN u vas lokal i vide kutije za m(ucenje),
    pa neznam bil se smija il bi plaka Smile , pansion bi vam sigurno spremili da se malo odmorite
    u 1 m2 X 2 m2,ptice bi vam otisle ca,a nabavka novih znacila bih automatski jos bolji
    pansion. Metoda koju su najvirovatnije jos davno donjeli mornari,efikasna je i
    ne samo da je koristena kod ucenja jer ptica u polutami tj. u fazi mirovanja skoncentrirana
    je na zvukove oko sebe, nego i kod preuzimanja podpune kontrole uzgajivaca kada zeli da se ptica ispjeva a kada
    ne, pa tako cesto je koristena prije tradicionalnih takmicenja,kad iznesu pticu iz tame,ona
    poludi od pjesme, sve je to radjeno i kod nas po Bosni,jesam li : jesam,al se kajem,nemam
    nista protiv ljudi i te tradicije osobno,protiv tehnike imam,iskreno. Radije cu
    "iz ljubavi" prodati sve ptice,negoli 1 staviti mjesec dana u kutiju za m(ucenje).
    Molim sve da neskacu u protunapad,ovo nije napisano da se rasplamsa prepucavanje,postivam tradiciju,samo nek se
    zna,i ja necu o ovome vise nijednu ric,samo toliko,pa nek budem
    sa ovim proglasen i za neprijatelja ticije vrste,nema problema.

Dax BG

Postaj by Dax BG on uto 17 stu - 12:33

Misljenja su razlicita i o ukusima nema rasprave, zar ne? Tema je postavljena isto kao i forum za razmjenu misljenja, a ne za prozivke i prepucavanja. Ili grijesim?

xyz

Broj postova : 2232
    Registration date : 09.06.2008

Postaj by xyz on uto 17 stu - 15:23

Evo kako se polako stvaraju moji mladi pjevači;

Ni odvojeni u krletke za učenje, svi se vide, svi su skupa, a pjesme iz dana u dan sve više i više na repertoaru učenja.

Ako su tići dobri, ne treba raditi čuda da propjevaju.

Druga je stvar - šta će ovi moji mladci pivat u proliće.

To se još ni približno ne može znati, ali volje za vježbu imaju.

Miljenko

Postaj by Miljenko on uto 17 stu - 21:32

EUMOx je napisao/la:citam sad sta vas dvojica (dax miljenko) pisete,i zamisljam kako bi se odvijala
    situacija da vam udju ovi iz NLWKN u vas lokal i vide kutije za m(ucenje),
    pa neznam bil se smija il bi plaka Smile , pansion bi vam sigurno spremili da se malo odmorite
    u 1 m2 X 2 m2,ptice bi vam otisle ca,a nabavka novih znacila bih automatski jos bolji
    pansion. Metoda koju su najvirovatnije jos davno donjeli mornari,efikasna je i
    ne samo da je koristena kod ucenja jer ptica u polutami tj. u fazi mirovanja skoncentrirana
    je na zvukove oko sebe, nego i kod preuzimanja podpune kontrole uzgajivaca kada zeli da se ptica ispjeva a kada
    ne, pa tako cesto je koristena prije tradicionalnih takmicenja,kad iznesu pticu iz tame,ona
    poludi od pjesme, sve je to radjeno i kod nas po Bosni,jesam li : jesam,al se kajem,nemam
    nista protiv ljudi i te tradicije osobno,protiv tehnike imam,iskreno. Radije cu
    "iz ljubavi" prodati sve ptice,negoli 1 staviti mjesec dana u kutiju za m(ucenje).
    Molim sve da neskacu u protunapad,ovo nije napisano da se rasplamsa prepucavanje,postivam tradiciju,samo nek se
    zna,i ja necu o ovome vise nijednu ric,samo toliko,pa nek budem
    sa ovim proglasen i za neprijatelja ticije vrste,nema problema.

NLWKN...a sto ne stupe u akciju sa onim sto im je blize doma...roleri i malinoi kanarinci?

Gost
    Gost

Postaj by Gost on uto 17 stu - 23:18

pa nedrze se oni u zamracenim kutijama,dosuse imas pravo,cibe za kanarince pjeva su isto male, samo kanarinci nisu ni pod kakvom zastitom,osim cini mi se onih "stasa"

Carduel

Broj postova : 1278
    Registration date : 29.07.2009

Postaj by Carduel on uto 17 stu - 23:24

EUMOx je napisao/la:pa nedrze se oni u zamracenim kutijama,dosuse imas pravo,cibe za kanarince pjeva su isto male, samo kanarinci nisu ni pod kakvom zastitom,osim cini mi se onih "stasa"

EUMOx, ako ti nije problem da napišeš koje su dimenzije solo kaveza za majora, parilice za jedan par, letaljke za više ptica ili volijere po EU standardima po kojima i sam uzgajaš ptice.

Hvala

Pozzz

Gost
    Gost

Postaj by Gost on sri 18 stu - 0:26

Carduel je napisao/la:
    EUMOx je napisao/la:pa nedrze se oni u zamracenim kutijama,dosuse imas pravo,cibe za kanarince pjeva su isto male, samo kanarinci nisu ni pod kakvom zastitom,osim cini mi se onih "stasa"

EUMOx, ako ti nije problem da napišeš koje su dimenzije solo kaveza za majora, parilice za jedan par, letaljke za više ptica ili volijere po EU standardima po kojima i sam uzgajaš ptice.

Hvala

Pozzz

po EU standardima ? ovde je to podjeljeno po pokrajinama i nepropisuje to EU nego je razlika od pokrajine do pokrajine, moja pokrajina nema odredjene dimezije, ako me pitas sta je zakonom propisano , mislim da bayern ili bw imaju i ako se nevaram mislim da je oko 100x50 ali nisam siguran posto to nije moj reon. Dali ti drzis 5 mirnih ptica u 120 ili jednu divlju i nemirnu u 200cm,to uzgajivac mora sam znati. Ja imam 10 letilica,tu su u sezoni po 1 par, a onda se grupisu po 3-4-5 ptica u jedan,sobnu volijeru neracunam u to,ono sto vidis na slikama je faza pred-pripeme i smirivanja muzjaka.

Carduel

Postaj by Carduel on sri 18 stu - 1:48

EUMOx je napisao/la: Ja imam 10 letilica,tu su u sezoni po 1 par, a onda se grupisu po 3-4-5 ptica u jedan,sobnu volijeru neracunam u to,ono sto vidis na slikama je faza pred-pripeme i smirivanja muzjaka.

Koja je veličina letilica u kojima držiš 1 par?

Kod mene je 120 cm dužina, visina 80 cm a širina 60 cm po jednom paru u letilicama, a u volijeri 150 cm dužina, visina 240 cm i širina 120 cm. Ukupna dužina volijere je 300 cm pa sam je podijelio na dva dijela (po 150 cm).

Gost
    Gost

Postaj by Gost on sri 18 stu - 13:37

Carduel je napisao/la:
    EUMOx je napisao/la: Ja imam 10 letilica,tu su u sezoni po 1 par, a onda se grupisu po 3-4-5 ptica u jedan,sobnu volijeru neracunam u to,ono sto vidis na slikama je faza pred-pripeme i smirivanja muzjaka.

Koja je veličina letilica u kojima držiš 1 par?

Kod mene je 120 cm dužina, visina 80 cm a širina 60 cm po jednom paru u letilicama, a u volijeri 150 cm dužina, visina 240 cm i širina 120 cm. Ukupna dužina volijere je 300 cm pa sam je podijelio na dva dijela (po 150 cm).

112x46x47,5 po paru, sve su ti dimenzije koje imas dobre samo kad ih tako naviknes, sigurno si primjetio da u toj volieri od 300cm oni 90% koriste gornji dio prostora jer se tu osjecaju najsigurnije,bar je tako kod mene u dnevnoj volieri koja je 1,6m . Znam ljude koji rade sa 5-6-7 metara volierama,pa kad na kraju sezone selektiraju u manje boxove,to je krv do koljena,isto kao da su tek ulovljene u prirodi,razbise se,lome krila, a ovaj jedan od kako ga poznajem svake godine ponavlja "necu vise ovako" pa opet nastavi. Primjetio sam jos,da su ljudi koji traze ptice,puno vise zainteresovani za uzgajivace koji pare u manjim boxovima nego za one iz voliera,iz boxa imas gotovo smirenu pticu,iz voliere divljaka koja moze samo u istu volieru,ili postepeno smirivanje al to nije lako,ljudima se desi cesto da ptica ode u shok-modu tj. mitarenje.

Dax BG

Postaj by Dax BG on sri 18 stu - 13:41

Evo ponovicu se za uzgojnu stranu.
    Za stiglica (sve podvrste) je najbolji regal sa prednjicom koja je upustena unutra oko cca 10 cm. Stiglic kao i svaka ptica je radoznao po prirodi skakuce i "cacka" da bi video koga ima u susjedstvu. Jos kada pocne dizanje u formu i kada se pocnu zestiti, eto iskrzanih repova i oguljenog perja oko kljuna i najcesce krvi. Dimenzije ostavljam svakome na volju.

Carduel

Postaj by Carduel on sri 18 stu - 14:28

EUMOx je napisao/la:112x46x47,5 po paru, sve su ti dimenzije koje imas dobre samo kad ih tako naviknes, sigurno si primjetio da u toj volieri od 300cm oni 90% koriste gornji dio prostora jer se tu osjecaju najsigurnije,bar je tako kod mene u dnevnoj volieri koja je 1,6m . Znam ljude koji rade sa 5-6-7 metara volierama,pa kad na kraju sezone selektiraju u manje boxove,to je krv do koljena,isto kao da su tek ulovljene u prirodi,razbise se,lome krila, a ovaj jedan od kako ga poznajem svake godine ponavlja "necu vise ovako" pa opet nastavi. Primjetio sam jos,da su ljudi koji traze ptice,puno vise zainteresovani za uzgajivace koji pare u manjim boxovima nego za one iz voliera,iz boxa imas gotovo smirenu pticu,iz voliere divljaka koja moze samo u istu volieru,ili postepeno smirivanje al to nije lako,ljudima se desi cesto da ptica ode u shok-modu tj. mitarenje.

U pravu si. Ptice su uglavnom u gornjem dijelu volijere. Imam tu jedan mali trik kojeg koristim za smirivanje ptica ali treba imati i slobodnog vremena. Kad im dajem hranu koju vole (maslačak, blitva ili slično) postepeno se približavam volijeri (sjedim na stolici i gledam ih kako jedu). Kroz kratko vrijeme u mogućnosti sam da se primaknem pola metra od volijere a da se ptice ne plaše i jednu normalno kao da me nema. Na taj način sredio sam problem razbijanja tića.

Gost
    Gost

Postaj by Gost on sri 18 stu - 14:44

Carduel je napisao/la:
    EUMOx je napisao/la:112x46x47,5 po paru, sve su ti dimenzije koje imas dobre samo kad ih tako naviknes, sigurno si primjetio da u toj volieri od 300cm oni 90% koriste gornji dio prostora jer se tu osjecaju najsigurnije,bar je tako kod mene u dnevnoj volieri koja je 1,6m . Znam ljude koji rade sa 5-6-7 metara volierama,pa kad na kraju sezone selektiraju u manje boxove,to je krv do koljena,isto kao da su tek ulovljene u prirodi,razbise se,lome krila, a ovaj jedan od kako ga poznajem svake godine ponavlja "necu vise ovako" pa opet nastavi. Primjetio sam jos,da su ljudi koji traze ptice,puno vise zainteresovani za uzgajivace koji pare u manjim boxovima nego za one iz voliera,iz boxa imas gotovo smirenu pticu,iz voliere divljaka koja moze samo u istu volieru,ili postepeno smirivanje al to nije lako,ljudima se desi cesto da ptica ode u shok-modu tj. mitarenje.

U pravu si. Ptice su uglavnom u gornjem dijelu volijere. Imam tu jedan mali trik kojeg koristim za smirivanje ptica ali treba imati i slobodnog vremena. Kad im dajem hranu koju vole (maslačak, blitva ili slično) postepeno se približavam volijeri (sjedim na stolici i gledam ih kako jedu). Kroz kratko vrijeme u mogućnosti sam da se primaknem pola metra od volijere a da se ptice ne plaše i jednu normalno kao da me nema. Na taj način sredio sam problem razbijanja tića.

dobro si to,ma naviknu oni na tebe,ali kad ti dodje vise ljudi onda se stvara nervoza, ja bi tu volieru koju djelis djelio mrezom koja im neda da se parovi vide,a neoduzima svjetlost ni jednima ni drugima,to je ona skoroz sitna ko za komarce, a van sezone imas onda cijel prostor na raspolaganju kad skolonis mrezu. Oni se najcesce razbijaju kad ces recimo iz te voliere od 3m staviti ih npr. u cibe za izlozbu.

Dax BG

Postaj by Dax BG on sri 18 stu - 19:22

Dobro znamo sada u kakvim boxovima treba drzati uzgojnu maticu pa da se vratimo na zadatu temu.
    Rjesili smo neke bitne stvari glede odabira maticnih jedinki(svakome po volji), smjestaja parova, ishrana je na drugoj temi kao i priprema za parenje. Sta kada se izvedu mladi? Kojim onda putem? Kako stici do svog zadatog cilja i pjevaca po nasoj volji koji pjeva 75% ono sto mi zelimo, a onih preostalih 25% ne "obogacuje" cjakanjem, cvrcanjem, krcanjem i nepopularnim "strilavamjem"?
    Ima ovdje dosta doktora nauka koji mogu pomoci na zadatoj temi study

Carduel

Postaj by Carduel on sri 18 stu - 19:48

Dax BG je napisao/la:Dobro znamo sada u kakvim boxovima treba drzati uzgojnu maticu pa da se vratimo na zadatu temu.
    Rjesili smo neke bitne stvari glede odabira maticnih jedinki(svakome po volji), smjestaja parova, ishrana je na drugoj temi kao i priprema za parenje. Sta kada se izvedu mladi? Kojim onda putem? Kako stici do svog zadatog cilja i pjevaca po nasoj volji koji pjeva 75% ono sto mi zelimo, a onih preostalih 25% ne "obogacuje" cjakanjem, cvrcanjem, krcanjem i nepopularnim "strilavamjem"?

Na početku mlade treba odvojiti od roditelja i u volijeru da jačaju i razvijaju se:

Paralelno s tim idu prve lekcije u školi.

Opcija 1: S mladima je predpjevač koji ih uvodi u pjev

Opcija 2: S mladima je mješanac ako nemamo opciju 1

Opcija 3: Mladima puštamo CD (trake) ako nemamo opciju 1 i 2.

Nakon 3 mjeseca (nakon mode) mlade bi smjestio u male kaveze i u policu koju bi postepeno zamračio.

S njima u policu ide učitelj (ovisno što imamo - starac, mješanac ili cd) i laganini pola godine da slušaju 2 - 3 puta dnevno po satak do dva u periodima izjutra satak-dva, na podne satak-dva i navečer prije spavanja isto tako.

Paralelno s učenjem preslušavati mlade i vršiti selekciju za vrijeme škole. Samo najbolje ostaviti.

Po završetku škole ide preslušavanje i konačni sud tko ide a tko ostaje.

Toliko od mene, možda netko ima drugačije ideje.

Pozzzz

P.S. Ne smatram se doktorom nauka! Very Happy

Miljenko

Postaj by Miljenko on čet 19 stu - 4:24

Dax BG je napisao/la:Dobro znamo sada u kakvim boxovima treba drzati uzgojnu maticu pa da se vratimo na zadatu temu.

Ja sam i dalje misljenja da je "neproduktivno" izdvajati i separirati (izolacija) mladih nakon lezenja. Mladi, do treceg mjeseca zivota (do pocetka mitarenja) MORAJU biti u drusrtvu ocaka (ako nista drugo, onda u zvucnom drustvu), ili samog muzjaka (oca). Zasto uopce pariti losiju pticu a ne samog ocaka, naseg najboljeg pjevaca. U ovom periodu pozeljno je da mladi slusaju vise ocaka/muzjaka (slicne pjesme).

Mitarenje i sazrijevanje (iduca tri mjeseca) mladi bi trebali provesti u vecim letackim prostorima (fizicko jacanje). Slusanje ocakove pjesme (CD) ili drugog ocaka iz skura moze samo pomoci.

Zavrsna faza (za prvu godinu) su iduca tri-cetiri mjeseca gdje ptica pod utjecajem muskih hormona davrsava fizicki razvoj (mislim da su svi primjetili da ptica "poraste" u periodu pripreme za parenje), ali isto tako osamostaljuje i formira osobni pjev. U ovom periodu stavljanje ptice u zamracenim prostorima nema nikakvog smisla, po mom sudu. U ovom periodu ptice mogu biti u pojedinacnim recamkama, ali isto tako u vecim kajbunima (3-4 ptice). Pristalica sam vecih kajbuna jer se tada mogu separirati i izdvojiti iz jata mladih dominantne (genetski jace) ptice. Ovi ne moraju biti bolji pjevaci (u pocetku), ali kasnije ce se boriti za svoj prostor s vecom zestinom. U ovom periodu slusanje ocaka (u pocetku je versa a kasnije pri dizanju forme...batude) , ali isto tako 'osluskivanje' susjeda, razvit ce kod mlade ptice nagon za pjev. U ovom periodu ptica ce kombinirati ono sto je naucila u prvih 6 mjeseci s pjesmom ocaka, a i s pjesmom "susjeda". Ovaj period treba da bude polagan, postepen, sto blize prirodnim uvjetima.

U Travnju provjerimo sto imamo, i ako bude srece mozda i nesto ispadne. Surprised

PS: U citavoj ovoj filozofiji (ili razmisljanjima) zacudjuje me situacija da bastarde, zbog samog naseg pristupa a valjda i zbog same genetike, lakse prihvate nase "maltretiranje". Od zenke kanarinke dobivaju "upornost i sposobnost ucenja" a od grdelina "strukturu pjeva". Po ovome trebalo bi uzeti grdelinusu s najlosijom strukturom pjeva (znaci da su njeni roditelji pravi cjacjaduri i striladuri, ...lako uce) a grdelin bi trebao biti "uporni" batudas.

ticar
    Moderator
    Moderator

Broj postova : 2908

Postaj by ticar on čet 19 stu - 4:58

ja ču ove godine tj već za koji dan počet sa pripremom kanarinke koja će biti u kući i koju ću pariti sa grdelinom radi baštardi.zašto u kući.da bude što dalje od kanarinaca i zato što je u kući toplo. lol!

čim se baštarde izlegu iznad glave če im tuči batude pa sve dok ne propjevaju,pa što če ispasti znat čemo valjda do 8-9 miseca dogodine. king

rezervacije za batudaše primam odma. scratch

Miljenko

Postaj by Miljenko on čet 19 stu - 10:29

Moja bakrena se vec sada zeli pariti (temperature su pogodne 25/15 oC), ali tko ce nac grdelina da je sada spreman. Nemam pojma kako da je zaustavim, a cetvrti je dallleeekkkkoooooo!

xyz

Broj postova : 2232

Postaj by xyz on čet 19 stu - 12:44

Lako Miljenko, izbaci sve šta je pali iz hrane, niger, konoplju, a repicu svedi na minimum, i drži je u polu-tami.

Ako ti ostane nabrijana do iza 12 mjeseca, a nema je ko pariti, dogodine će vjerovatno bit neplodna i nesti malo jaja.

Moraš je spustit iz forme Wink

Sponsored content

Postaj by Sponsored content Today at 5:26

Sada je: sub 3 pro - 5:26.