Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin

ahatni opali i ahatni topazi

Share

refa95

Broj postova : 1274
    Registration date : 12.04.2009

ahatni opali i ahatni topazi

Postaj by refa95 on sri 23 pro - 0:02

EH POSTO IMAM TE PTICE VOLIO BIH DA ZNAM NEST VISE O NJIMA NPR: RASPORED FEO I EU MELANINA U PERUSKAMA NAJBOLJE KOMBINACIJE ZA PARITI DA LI SU BOLJI PAROVI NOSIOC X NOSIOC ILI NOSIOC X NORMAL ILI NORMAL X NORMAL .ZUTO X ZUTO ILI ZUTO X BIJELO STA JE OD TOGA BOLJE PARITI. PA BIH MOLIO DA MI NEKO OD MALO BOLJIH POZNAVAOCA PTICA I NJIHOVE GENETIKE KAZE NESTO O NJIMA I AKO IMAJU NEKI LINK DA STAVE

Dean

Broj postova : 1847
    Registration date : 19.08.2008

Re: ahatni opali i ahatni topazi

Postaj by Dean on čet 24 pro - 11:36

ewfa95@ mnogo pitanja pokušat ču ti odgovorit u najkračim crtama:

Kakav raspored feo i eu melanina, taj raspored je uvijek isti eumelanin se nalazi na centralmom dijelu ppera a feomelanin ga okružuje i nalazi se na perifernom djelu pera.

Što se parenja tiče i kombinacija koje si naveo to je previše načelno iznositi sad činjenice što je bolje pariti npr. bolje je pariti dva odlična opala medju sobom nego lošeg nosioca sa vrhunskim opalom ili dva loša nosioca medju sobom...iako se iz nekog meni nepoznatog razloga u puno knjiga navodi kao najbolja kombinacija upravo nosioc x nosioc. Ta kombinacija nosioc x nosioc koristi se kad se u jatu opala počne pojavljivati deformirano perje na bokovima, to je največa boljka opala (pogotovo crne serije) da bi se to spriječilo ubacuje se lipokrom pastel u opale (avorio)to je po meni bolja varijanta. Pazi ne melanin pastel ! ne volim to parenje nosioc x nosioc jer se onda dobije premali broj opala, da bi se uopće utvrdila svrsishodnost tog parenja, a nosioci iz te kombinacije se isto nisu baš nešto dokazali + što nemožeš sa sigurnošću tvrditi koji su mladi nosioci a koji nisu.

žuto x žuto ili žuto x bijelo u vezi toga ništa posebno, preferirati žuto x žuto ili bijelo x bijelo medjutim nije nikakav problem i žuto x bijelo...navodno se takvim parenjem malo razvodni žuta boja ali to nije neki veliki problem, več sljedeče godine to se da ispraviti.

Inače nisi naveo u kojoj seriji su ti ti opali i topazi, ali ja bi se na tvom mjestu više bavio sa melaninom nego sa ostalime. Što se tiće topaza, oni su relativno nova mutacija i oni su generalno gledano (na svjetskom nivou) lošije kvalitete od opala koji se uzgajaju več dugi niz godina i gdje je selekcija dala svoje. Ja sam ove godine isto nabavio topaze, pa čemo vidjeti dokud ču dogurati s njima - posla ima definitivno Very Happy

sto se tice linka imam jedan za opale ima puno tekstova (stručnih) doduše na talijanskom ali pokušaj se snači :-) http://www.hobbycanarini.it/

refa95

Postaj by refa95 on čet 24 pro - 15:30

opali i topazi su mi u ahatnoj seriji

dzemal_sa

Broj postova : 204
    Registration date : 17.12.2009

Postaj by dzemal_sa on čet 24 pro - 15:54

Refa od koga si uzimao ptice

refa95

Postaj by refa95 on čet 24 pro - 16:23

UZIMAO SAM OD SASE PETROVICA ZUTE AHATE I AHTNE OPALE MOZES POGLEDATI U KATALOGU ZENICE A TOPAZ ZENKU SAM UZEO OD LJUCE SENADA

dzemal_sa

Broj postova : 204
    Registration date : 17.12.2009

Postaj by dzemal_sa on čet 24 pro - 16:29

Hajd mi posalji na PM broj od Sase Petrovica ako imas molim te....

refa95

Postaj by refa95 on čet 24 pro - 17:46

SAD ZANIMA ME DA LI JE MOGUCE ISTO VAKO POPRAVITI MANE TOPAZA PARECI IH SA AHATOM

Dean

Postaj by Dean on čet 24 pro - 20:00

refa95 je napisao/la:SAD ZANIMA ME DA LI JE MOGUCE ISTO VAKO POPRAVITI MANE TOPAZA PARECI IH SA AHATOM

je, to i je u stvari poanta selektivnog uzgoja, i moji topazi imaju falinke ali se ja nadam da ču kroz par godina (a kojeg pojedinca i ranije) imati stabilno i kvalitetno jato :-)...samo moraš imati dobre i stabilne ahate, a NE neke samo da jesu...znači ahati sa odličnim crtežom po glavi i bokovima, sa vrhunskim brkovima i sa što je moguće manje feomelanina, nabavljeni od uzgajivaća koi provodi selekcionirani uzgoj i koji zna šta radi...

uostalom po meni za bilo koju mutaciju koju misliš uzgajati, bi trebalo pored toga imati i svoje visokokvalitetne normale koji su baza...bez dobrih (odličnih) normala nema dobrh mutacija...

poslikaj ako ti nije tlaka te topaze da ih vidimo...

refa95

Postaj by refa95 on čet 24 pro - 20:15

imam samo jednu topaznu zenku koju cu pariti sa zutim ahatom koji je bio 2 na izlozbi u zenici a 1 u banja luci 90 i 89 poena pa sam mislio tek za koju godinu biti pravih topaza sada cu morati raditi preko nosioca a jeli ti drzis u mozaiku ili normale

Dean

Postaj by Dean on čet 24 pro - 20:26

hm....meni bodovi ne znače ništa Very Happy , ali ako uzmemo da je taj ahat dobra ptica i ima sve karakteristike PRAVOG ahata, onda če biti više nego dobar za topaze i to ti je sigurno pravi put...

ja ineče držim NEmozaike :-), mozaika sam se malo zasitio, tj. više sam se zasitio teze da samo znalci drže mozaike a ostali ono šta ostane Very Happy , a to se poklapa s onom tezom (a sa kojom se ja ne slažem) da su lipokrom žuti najlakši za uzgoj Very Happy

samo pomalo Very Happy

refa95

Postaj by refa95 on čet 24 pro - 20:33

Ja i ti bi mozda za godinu dana imali tica za razmjenu ili prodaju jer ja necu ove godine dobiti topaze samo bijele i zute ahate nosioce topaza pa sam za 2 godine mislio parit sina i mater jer nisam nigdje nasao ni u katalogu topaze a da nisu u mozaiku pa samo polahko kako ti kazes Very Happy Very Happy

Dean

Postaj by Dean on pet 25 pro - 14:37

mozda vidit cemo kako ce ici uzgoj ove godine, ja imam i par i ahate normale za nosioce tako da bi dogodine trebao dobiti što topaze što nosioce iz tri različite linije pa valjda če nešto od toga biti po mom ukusu i za daljnji rad. E i ako ti je ta topaz ženka recesivno bijela, dobiti češ samo žute ahate, nosioce i bijelog recesivnog i topaza Very Happy

samo se pobrini da ti taj ahat bude na mjestu Very Happy

refa95

Postaj by refa95 on pet 25 pro - 14:43

zenka je dominantno bijela

refa95

Postaj by refa95 on sub 26 pro - 16:29

"samo se pobrini da ti taj ahat bude na mjestu "

sta si time htio da kazes deane jer nisam razumio

opalnaissus

Broj postova : 108
    Registration date : 24.09.2009

Postaj by opalnaissus on ned 27 pro - 20:31

Pozdrav svima. Kad se govori o opalima i topazima u ahatnoj seriji nemoze se nizamisliti kvalitetan odgoj ovih mutacija bez adekvatnih normala u ahat seriji. Misli se na normala koji prvenstveno ima zahtevan melanin- na glavi, brkove, izrazajnost crteza na ledjima( ekspresija) i na bokovima, kao i na njegovu kvalitetnu konstituciju.Kako gajim opale jos od 1992.god.iskustvo mi kaze da se melanin da uterati preko dobrih normala u ahatu za nekoliko godina.Ono cega se treba plasiti je oblik i konstitucija gde se pogresnim parenjem moze odgajivac vratiti nazad.Tacno je da se opali mogu pariti medjusobno i da se mogu dobiti lepi potomci ali ne vise od dve sezone.Uvek treba imati u jatu jake nosioce tj, normale u ahatu nosioce opala.Sto se tice i takmicarskog dela odgajivac moze gajiti reces.bele opale, domin.bele opale, zute opale ( ne govorim o mozaiciima).Medjitim posle svega najvaznije je da odgajivac poseduje posle nekoliko sezona opale u ahatu gde su ptice tipski iste ili slicne.To je pravi cilj odgoja.Od 2003.god. ocenjujem aktivno ptice na izlozbama na ovim nasim prostorima i redovito pratim opale u ahatu.( ne govorim o mozaicima).Opala u ahatu nema generalno mnogo do 15- tak pojedinacno i po nekoliko kolekcija.Licno sada u Osijeku zadovoljila me je kolekcija odgajivaca Jusup Zdravka iz Zadra.Mahom su kolekcije sastavljene od neintezivnih ptica pa treba covek sebi zadati izazov da napravi dobru kolekciju i od intenzivnih opala.Gledao sam i te sampione na svetskom u Pjacenci.Verujte opali u ahatu nisu u melaninu odskakali uopste od na pr. Zdravkovih ptica u Osijeku.Jednostavno nije bio prijavljen veci broj ptica iz Belgije,Francuske i Holandije !

Dean

Postaj by Dean on ned 27 pro - 22:57

refa@ evo opalnaissus ti je onjasnio šta sam mislio pod tim da bude na mjestu, mora biti kvalitetan ahat da bi od njega dobio kvalitetne nosioce od kojih češ dobiti kvalitetne opale (ili bilo koje druge mutacije).

opalnaisuus@ žao mi je ne mogu se sjetiti sad opala iz Osijeka, površno sam ih pogledao, ali mislim da znam tu liniju Zadarskih opala, i melanin je kod njih za moj ukus malo pretaman za ahata, tj. ja bi htio da taj crtež bude nježniji (naravno svugdje dobro vidljiv) i plaviji :-)

gledao sam opale u Piacenzi bas zbog toga i tamo su po meni bili pretamni, ali bili su ja mislim samo talijanski a oni guraju malo te tamnije. I apsolutno se slažem sa tobom u vezi oblika i perja - pogotovo ako si bi ou Piacenzi onda se jasno vidi da je tamo 90% izloženih ptica u obliku bilo fenomenalno, što kod nas još uvijek nije slučaj, kao da je to manje bitno.

Što se tiće rada sa nosiocima to je provjerena metoda, medjutim mišljenja sam da bi se kad bi imali veču količinu (zbog odabira adekvatnih jedinki) opala mogli kombinirati oni sa tamnijim i svjetlijim crtežom i da bi se dobijali potomci koji bi po toj stavki bili taman. Ovdje ostaje pitanje perja na bokovima, iako mislim da kod ahata to i nije toliki problem kao kod crne serije. Nekad sam držao opale, samo sam onda bio pre neiskusan za nekakva dublja eksperimentiranja, tako da nisam pokušavao ono što mi sada pada na pamet :-)), no nikad se nezna možda ponovo nalete opali pa če biti prilike :-)

bem ti, kad ovako krene priča ja bi najradije sve držao Razz Razz

refa95

Postaj by refa95 on ned 27 pro - 23:13

i ja bih sve drzao kao i ti vjeruj mi ali ja se nadam da cu se naci i snaci u ahatnim opalima i topazima

opalnaissus

Postaj by opalnaissus on ned 27 pro - 23:35

Pozdrav,momci.Stvarno kad malo razmislim stvarno bi bilo lepo gajiti opale( vec ih imam) i topaze u ahatnim serijama. Samo da se zna mora se imati bar minimum po cetiri parova sa jedne i druge strane.Sto se tice topaza ( belih u Osijeku ) zaista nisu bili za moj ukus. Male glave, suvise uske.Bar kad bih negde mogao da nadjem bele topaze u ahatu kao sa Refine slike. Stvarno tipovi ptica , mislim na oblik, belgijanaca i talijana su kao nebo i zemlja.Treba biti rigorozan prilikom nabavke ptica a ne samo kupiti nesto i posedovati.Recimo na obliku se moze raditi i do 5-6 godina dok se nedobije kako treba.Ja sam na standovima u Pjacenci jedva od onih silnih ptica pronasao zenku ( zutu normal melanin)koja po mom ukusu tkz,osecaju odgajivaca.Licno sam uverenja da se kod opala i topaza prvo treba uterati oblik pa onda sve ostalo.

refa95

Postaj by refa95 on ned 27 pro - 23:41

to sam i ja primjetio da su kod topaza glave sitne i spicaste

Dean

Postaj by Dean on ned 27 pro - 23:49

topazi su opčenito još uvijek daleko od svog maksimuma, zato su i interesantni cheers

a u Piacenzi je bilo malo kasno za nabavu, sve se to več ranije probralo...

refa95

Postaj by refa95 on ned 27 pro - 23:50

topazi su skoro najmlada mutacija pa se jos nisu stigle dobro izvuci dobre tice kao npr kod ahata trebace jos malo vremena da topazi dodu na svoje

opalnaissus

Postaj by opalnaissus on uto 29 pro - 16:35

Evo i malo ahatnih topaza

Pozdrav !

refa95

Postaj by refa95 on čet 7 sij - 23:30

meni je topazna zenka snijela 3 jajeta i lezi evo 3 dana pa cemo jos za koji dan vidjeti jesuli puna

refa95

Postaj by refa95 on sri 13 sij - 20:13

ja mislim da su sva 3 jajeta puna gloster mi je dolazio i gledo

refa95

Postaj by refa95 on ned 24 sij - 17:29

samo mi je jedno tice od ove zenke izaslo i cini mi se da ce biti bijeli ahat

Sponsored content

Postaj by Sponsored content Today at 4:54

Sada je: ned 4 pro - 4:54.