Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin

ahatni opali i ahatni topazi

Share

Renato.M

Broj postova : 1494
    Registration date : 14.12.2009

Re: ahatni opali i ahatni topazi

Postaj by Renato.M on uto 1 oľu - 22:38

ERVINO je napisao/la:Pojednostavnimo sparivanjem opal x onix kakve ptice dobivamo u GENOTIPU
    NORMALE nosioce OPALA i ONIXA ako nije tako imamo mutaciju ???
    Ervino jesi li 100% siguran u ovu tvrdnju ? Ja sumnjam u to. Mislim da čemo dobiti odmah intermedijalne mlade. Ovu konbinaciju sa opalom i onixom nisam isprobavao ali dobro se siječam kad sam pario opala i pastela , dobivao sam odmah intermedijalne mlade! Pozdrav

ERVINO

Broj postova : 628
    Registration date : 02.12.2009

Postaj by ERVINO on uto 1 oľu - 22:49

Renato mislio sam na GENOTIP tj nasljedstvo tih ptica ,FENOTIPSKI će svi biti intermedijarni (atipični opal/onix) ...a da mi pustimo tu temu možda smo dosadni ?????

Dean

Broj postova : 1847
    Registration date : 19.08.2008

Postaj by Dean on uto 1 oľu - 23:10

ERVINO je napisao/la:Pojednostavnimo sparivanjem opal x onix kakve ptice dobivamo u GENOTIPU
    NORMALE nosioce OPALA i ONIXA ako nije tako imamo mutaciju ???

sparivanjem opal x onix dobiti čemo sve mlade opalonixe :-)) neče biti normal niti jedan, ako sumnjaš a vidim da da...i ako imaš koju opal ženku doma možemo srediti jedno kontrolno sparivanje po opkladu Very Happy Very Happy Very Happy

sutra nosim blok i kemisku na sastanak pa čemo u Cinderelli crtati sheme sparivanja :-)))...

ovo što Renato govori iako se i tamo spajaju dvije mutacije u jednu, nema veze sa ovime...
    ovo šta crv kaže...mogli bi poistovjetiti te narančaste ptice sa tim opalonixima...

dali je narančasto mutacija ????

P.S. ne vjerujem da smo dosadni, mislim da je tema interesantna, a ako nekome i jesmo uvijek lako može to preskočiti

refa95

Broj postova : 1274
    Registration date : 12.04.2009

Postaj by refa95 on uto 1 oľu - 23:14

ERVINO je napisao/la:Renato mislio sam na GENOTIP tj nasljedstvo tih ptica ,FENOTIPSKI će svi biti intermedijarni (atipični opal/onix) ...a da mi pustimo tu temu možda smo dosadni ?????

Niste dosadni samo nastavite ima nas koji jos ucimo....i kojima nam je ovo prezanimljivo citat a vasi tekstovi su odlicni samo dajte

crv

Broj postova : 1816

Postaj by crv on uto 1 oľu - 23:35

Refa , ljudino , svi učimo . Do kraja života study

Deane , pa nije problem intermedijarnu pticu determinirat kao zlatnožutu cheers koja se ope dade sasvim pristojno ofarbat novom generacijom karotena...

ERVINO

Postaj by ERVINO on uto 1 oľu - 23:39

Deane ne govorimo o istome mene zanima Genotip... Pojednostavljeno sparivanjem tih mladih opal/onixa sa čistim opalom ili onixom dobivamo 50% čistih opala ili onixa i 50 % opet tih opal/onixa i stoji tvoja tvrdnja da opal nemože nositi onix (i suprotno)...Možda je ipak "kvaka" u nazivu.. te ptice jesu po fenotipu intermedijarne ili atipične pokazuju obe mutacije u ptici ali daljnim parenjem opet dobivamo čiste opale ili onixe što znači da su i nosioci tih mutacija...kvaliteta tih "čistih" opala je možda upitna jer će se i u tom čistom opalu (homozigotnom) dugo ispoljavati neke karakteristike onixa ....pa da usporedimo to sa crveno x žuto = naranđasto ali samo u fenotipu ,,,naranđasta ptica u genotipu ima jedan gen za žuto i jedan gen za crveno (nema gen za naranđasto !!! ili intermedijarno!!!)......to bi bilo završno Very Happy

Dean

Broj postova : 1847
    Registration date : 19.08.2008

Postaj by Dean on uto 1 oľu - 23:56

tako je Very Happy oni u sebi imaju i opal i onix i pošto su jednako dominantni obadvije mutacije se ispoljavaju u fenotipu. Kad bi te ptice opalonixe (krivo je stavljati "/" jer je to oznaka za nosioce) parili a čistim opalom ili onixom, dobili bi ovo što ti kažeš tj. 50% čistih opala i 50% opalonixa Very Happy

E sad ono što nas zanima, je dali bi kod tih opala ostalo nešto od onixa (i da li je to Montanaro napravio ?), nažalost još uvijek premalo ljudi drži ovu mutaciju i još uvijek se neznaju sve tajne uzgoja. Pa ja Predlažem da Refa pošto mu je ovo neplanski uletilo malo se poigra s time :-)) Very Happy

crv

Postaj by crv on uto 1 oľu - 23:58

ERVINO je napisao/la:Deane ne govorimo o istome mene zanima Genotip... Pojednostavljeno sparivanjem tih mladih opal/onixa sa čistim opalom ili onixom dobivamo 50% čistih opala ili onixa i 50 % opet tih opal/onixa i stoji tvoja tvrdnja da opal nemože nositi onix (i suprotno)...Možda je ipak "kvaka" u nazivu.. te ptice jesu po fenotipu intermedijarne ili atipične pokazuju obe mutacije u ptici ali daljnim parenjem opet dobivamo čiste opale ili onixe što znači da su i nosioci tih mutacija...kvaliteta tih "čistih" opala je možda upitna jer će se i u tom čistom opalu (homozigotnom) dugo ispoljavati neke karakteristike onixa ....pa da usporedimo to sa crveno x žuto = naranđasto ali samo u fenotipu ,,,naranđasta ptica u genotipu ima jedan gen za žuto i jedan gen za crveno (nema gen za naranđasto !!! ili intermedijarno!!!)......to bi bilo završno Very Happy

Nije gotovo kad ti kažeš da je gotovo - nego kad Refa kaže da ,,konta'' lol!

refa95

Broj postova : 1274
    Registration date : 12.04.2009

Postaj by refa95 on sri 2 oľu - 0:00

Dean je napisao/la:tako je Very Happy oni u sebi imaju i opal i onix i pošto su jednako dominantni obadvije mutacije se ispoljavaju u fenotipu. Kad bi te ptice opalonixe (krivo je stavljati "/" jer je to oznaka za nosioce) parili a čistim opalom ili onixom, dobili bi ovo što ti kažeš tj. 50% čistih opala i 50% opalonixa Very Happy

E sad ono što nas zanima, je dali bi kod tih opala ostalo nešto od onixa (i da li je to Montanaro napravio ?), nažalost još uvijek premalo ljudi drži ovu mutaciju i još uvijek se neznaju sve tajne uzgoja. Pa ja Predlažem da Refa pošto mu je ovo neplanski uletilo malo se poigra s time :-)) Very Happy

Deane ovo mi je sad do ludila zainteresiralo,nagodinu ce bit igranja bar 2 para ovih ptica,muzijaka cu vratit na mater a cerkju na oca pa cemo vidit sta ce biti

ERVINO

Postaj by ERVINO on sri 2 oľu - 0:07

Dean je napisao/la:tako je Very Happy oni u sebi imaju i opal i onix i pošto su jednako dominantni obadvije mutacije se ispoljavaju u fenotipu. Kad bi te ptice opalonixe (krivo je stavljati "/" jer je to oznaka za nosioce) parili a čistim opalom ili onixom, dobili bi ovo što ti kažeš tj. 50% čistih opala i 50% opalonixa Very Happy

sunny BINGO sunny
    Točno / je oznaka za nosioca ispravnije je samo opalonix Very Happy

malinois

Broj postova : 1594
    Registration date : 19.03.2009

Postaj by malinois on sri 2 oľu - 0:11

Pozdrav svima

Sve se moze upariti al sta cemo dobiti .......................ovisi o roditeljima Very Happy

oprostite ,al nisam mogao odoliti a malo se ne nasaliti .nije zlonamjerno

ERVINO

Postaj by ERVINO on sri 2 oľu - 0:17

Dali je zeko spolno vezan Question

crv

Postaj by crv on sri 2 oľu - 0:18

malinois je napisao/la:Pozdrav svima

Sve se moze upariti al sta cemo dobiti .......................ovisi o roditeljima Very Happy

oprostite ,al nisam mogao odoliti a malo se ne nasaliti .nije zlonamjerno

To je rekao i zeko koki albino

malinois

Postaj by malinois on sri 2 oľu - 0:19

ERVINO je napisao/la:Dali je zeko spolno vezan Question

NE,nosioc je intermedijalne osobine Very Happy

Salu na stranu .Diskusija je fenomenalna i bas je pazljivo pratim al u svemu je bitno jedno .REFA NE SASTAVLJAJ TAKVE PAROVE .

malinois

Postaj by malinois on sri 2 oľu - 0:37

Ovo nije za postavljenu temu al nema veze .

prije nekoliko godina nabavio sam onixa zutog crne serije bas zavidnog kvaliteta .Nisam znao njegov genotip al logicno je bilo upariti ga sa normal melanin zutom zenkom crne serije (zelena) i gle cuda : dobijem 2 zenke normal melanin zute ahatne serije Very Happy

Iduce godine uparim oca sa te 2 kceri i dobijem :

onixe zute crne serije
    onixe zute ahatne seije
    onixe bjele recesivne ahatne serije
    opala bjelog ahatne serije recesivnog
    normal melanin zutu zenku ahatne serije lipokrom pastelnu Very Happy
    normal melanin zutu ahatnu zenku
    normal melanin zutu crne serije

Izlegao sam od te 2 zenke bas puno mladih jer mi je bilo jako zanimljivo sarenilo koje se pojaljivalo u gnjezdima

I ZANIMLJIVO :

samo su onix bjeli recesivci ahatne serije bili odlicni a ostalo................ affraid

Misljenja sam da su to nepotrebna parenja i da ima bas previse skarta al je zanimljivo malo analizirati kako je taj onix nastao i to bas kvalitetan primjerak .

Mozaik

Broj postova : 133
    Registration date : 24.11.2010

Postaj by Mozaik on sri 2 oľu - 22:01

Odlična rasprava!
    Zanima me gdje bi mogao naći neku tablicu nasljeđivanja kod mutacija
    kanarinaca boje ili barem popis kombinacija onog što se dobiva sa čim?

ivan ri

Broj postova : 50
    Registration date : 08.12.2010

Postaj by ivan ri on ned 13 oľu - 1:00

mozaik,probaj potražiti u DM-u Very Happy Very Happy jocolor

ticar
    Moderator
    Moderator

Broj postova : 2908
    Registration date : 09.06.2008

Postaj by ticar on ned 13 oľu - 1:43

Mozaik je napisao/la:Odlična rasprava!
    Zanima me gdje bi mogao naći neku tablicu nasljeđivanja kod mutacija
    kanarinaca boje ili barem popis kombinacija onog što se dobiva sa čim?

reci što te zanima pa ćemo naći odgovor. Very Happy

Mozaik

Broj postova : 133
    Registration date : 24.11.2010

Postaj by Mozaik on ned 13 oľu - 10:48

Dok ja dočekam odgovor pitanje već 3 puta rješeno Neutral ..
    Hvala svejedno!

zijada

Broj postova : 354
    Registration date : 07.08.2010

Postaj by zijada on pet 24 tra - 22:29

Pernati mister: Zvrk je drugi najljepši kanarinac na svijetu
    Zvrk je sudjelovao na natjecanju s 24.599 ptica iz cijeloga svijeta među kojima je bil 18.000 kanarinaca. Od njega je ljepši bio samo kanarinac iz Nizozemske
    Petak, 24. 4. 2015. u 19:00, zadnja izmjena prije 2 sata i 13 minuta    Piše: Rozeta Bogeljić
    Loading ...

Dino Stanin/PIXSELLKanarinac ZvrkSljedeća slika

Konkurencija je bila žestoka. Svi su se šepurili svojim perjem i pjevušili žiriju, no titulu vicešampiona na natjecanju najljepšeg kanarinca odnio je Zvrk iz Zadra.
    Iz jaja ga je podigao Enver Alidžanović (66), uzgajivač kanarinaca iz Zadra, a svjetsku titulu osvojio je ovoga siječnja na Svjetskom prvenstvu u Nizozemskoj, i to među čak 24.600 ptica diljem svijeta, od kojih je bilo 18.000 kanarinaca.

- Zvrk ima jako lijepo i zaglađeno perje, jer da mu jedno perce strši, ne bi mogao ući u konkurenciju. Noge, kljun i nokti su mu crni i sve je u njega kao po špagi. Crni kljun je genetsko postignuće, ‘vrh nad vrhovima’ u uzgoju kanarinaca, a Zvrk to ima. Ljepši od Zvrka bio je samo kanarinac domaćin iz Nizozemske - kaže nam strastveni ljubitelj kanarinaca Enver Alidžanović.
    Zvrkov otac osvojio je dva zlata i srebro na natjecanju u Bariju 2014. godine, a u Belgiji je prije toga osvojio prva tri mjesta na svjetskoj razini. Ova zadarska ptičica već ima 12-ero mladih. Tek nekoliko sati prije nego što smo došli u posjet Alidžanovićima, Zvrku se iz jaja izlegao mali ptić, a trojica sinova ili kćeri trebaju se izleći svaki tren. Zvrk ih hrani baš kao ženka, a ta je genetska mutacija, kaže uzgajivač, prava blagodat. Enver ih ljubomorno čuva i križa isključivo s kvalitetnim ženkama te ih poput kukavice podmeće drugim pticama da ih uzgajaju kako bi imali što kvalitetniju njegu u odrastanju.
    - Volim ih jednako kao i svoju djecu. S njima sam se gotovo pa rodio, a sigurno odrastao i ostario uz njih. Da mi netko dođe i uzme ih, ja bih se ubio odmah - kaže Enver.
    On je prvog kanarinca dobio od oca, uzgajivača golubova, u Banja Luci 1955. godine, kad je bio u prvom razredu osnovne škole. Od tada nije bio bez kanarinca, izuzev 1994. godine kad su prognani iz BiH. Supruga Emira (65) nagovorila ga je da odu na izložbu ptica u Zadru, a on je znao da će, vidi li pticu, obnoviti jato.
    Tako je i bilo pa ih danas ima 700-tinjak. Zauzeli su mu kućicu, apartman i podrumsku prostoriju u kojima je sagradio obitavališta za sve životne dobi, od rodilišta pa do doma za stare i nemoćne kanarince.
    Supruga Emira također dolazi iz obitelji uzgajivača kanarinaca, papagaja i grdelina pa nije ni čudo da su se vjenčali drugog dana poznanstva, a ljubav prema pticama prešla je i na njihova sina. Tati Enveru on je oštra konkurencija jer na natjecanjima pobjeđuje za BiH. Najstariji kanarinac kod Envera je sedmogodišnji bijeli albino s crvenim okom - prvak Dalmacije, Hrvatske i Belgije.
    Tagovi: zvrk, ptica, kanarinac

Branimir

Broj postova : 1968
    Registration date : 12.06.2008

Postaj by Branimir on uto 28 tra - 10:21

Alidžanovići nisu uzgajivaći oni su industrija, pogledajte malo njihove profile ili slike na internetu i sve če vam biti jasno....

Vele

Broj postova : 95
    Registration date : 02.02.2013

Postaj by Vele on sri 29 tra - 8:52

Industrija ili ne industrija, treba čovjeku čestitati. Očito da im je to više od hobija. Ali neka, ako u tome nalaze neku zaradu, neka. Želim i svima drugima takav uspjeh!

Sponsored content

Postaj by Sponsored content Today at 19:39

Sada je: pon 5 pro - 19:39.