Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin

OCJENJIVANJE GRDELINA PJEVA

Share

PESTI

Broj postova : 1419
    Registration date : 11.03.2009

OCJENJIVANJE GRDELINA PJEVA

Postaj by PESTI on sub 2 sij - 11:55

Otvorio sam novu temu ,,Ocjenjivanje grdelina pjeva,,gdje če se iznositi ARGUMENTI ....,,ZA,,...i ...,,PROTIV,,odredjenog pjeva ili njegovog djela.
    Ovdje NEMA MILOSTI , ovdje se grdelini (baštardi) OCJENJUJU.
    Tolerancija u granicama dozvoljenog i biti če zanimljivo što se sve tolerira tj. što razdvaja u razmišljanju ,,MEŠTRE OD GRDELINA,,
    Razlog za otvaranje ove teme je da svi na forumu shvate razliku izmedju OCJENJIVANJA I ONOG ŠTO BI ŽELJELI IMATI.

Dolazi često do nepotrebnog prepucavanja jer se BRKAJU te dvije teme.
    Nitko se ne treba osječati povrijedjen jer trenutno NEMAMO PJEV .
    Vjerujem da se neče dogadjati prevare u kupovini grdelina od pivanja kada takav pjev prodje kroz ovu temu .
    Ja bih takodjer volio kupiti onog grdelina kao i mnogi članovi i zamolio bih svakoga tko smatra da ima ono pravo i stabilno pjevanje da ga ovdje postavi kao VIDEO po mogučnosti ŠTO DUŽE: Laughing

Razmišljanja tipa ,,meni se ovo svidja,,je za facebook.Ovo je tema OCJENJIVANJE!

bocka

Broj postova : 1656
    Registration date : 23.11.2008

Re: OCJENJIVANJE GRDELINA PJEVA

Postaj by bocka on sub 2 sij - 12:19

PEŠTI,
    LEPO SI ZAMISLIO I PREDLOŽIO ŠTA TREBA DA SE PIŠE U OVOJ TEMI, ALI JA BI TE ZAMOLIO DA POSTAVIŠ I OCENSKU LISTU PA DA SE NA OSNOVU TE LISTE VIDI KAKVO JE OCENUJE PJEV GRDELINA.
    ODMAH DA VAM PRIZNAM DA JA NIKADA NISAM HTEO DA SE BAVIM OCENJIVANJEM PESME MEĐUTIM PRISUSTVUJEM NA TAKMIČENJE U PRILEPU GDE LJUDI KOJI ORGANIZUJU TO TAKMIČENJE IZGRADILI SU OCENSKU LISTU.
    OVE GODINE BIČE OSMI ŠAMPIONAT PESME GRDELINA U PRILEPU PA LJEPO BI BILO I VAŠE PRISUSTVO NA TO TAKMIČENJE KAKO BI STE RAZMENILI MIŠLENJA I AKO JE POTREBNO SASTAVITI JEDNU ZAJEDNIČKU LISTU ZA OCENJIVANJE PJEV GRDELINA.
    SVE DOK SE NE SASTAVI JEDNA ZAJEDNIČKA OCENSKA LISTA NA VEČIM PROSTORIMA DOTLE ČE BITI NESUGLASICA I RAZLIČITA TUMAČENJA.
    POZDRAV BOCKA

xyz

Broj postova : 2232
    Registration date : 09.06.2008

Postaj by xyz on sub 2 sij - 12:59

Kako će se ocjenjivati, kad standard nije uspostavljen.

Koliko sam vidio ovih par dana, čak ljudi sa istog područja (Split, Kaštela) se ne slažu u standardima, jedni zbog šporkice ruše skroz ocjenu tiću, drugi toleriraju šporkicu..

Meni je osobno draže kad baci onaj kolombar, pa da ima okolo i strile i cja cja, nego da je čist ko suza pa da isprekidano pjeva 4 stvari..

Jedinstveni standard, nije uspostavljen.

Znači ocjena jednog, za drugog bi bila smješna, i obrnuto.

Da ne bi mutavci sa 4 ture koje ponavljaju u nedogled, bili bolji nego oni sa 15 tura, jer ti sa 15 imaju par negativnih, trebalo bi ovako;

- brojati ture koliko ih ukupno tić ispjeva, sve skupa, i loše i dobre i neutralne,
    - po svakoj turi dati ptici 5 bodova,
    - uvidjeti loše ture, i za svaku lošu turu skiniti 8 bodova s ocjene,

- zijade i pletiva ocjenjivati posebno;

npr. zijadu

- ako nije grdelinska, nego od zebe, ili ko zna od čega, odmah na čelo -8 bodova
    - ako nema zijadu, -5
    - ako je kratka, ravna, 2 boda
    - dalje mjeriti u sekundama, mjeriti luk kolombara, da li je prekinut ili ne, to je već više bodova

Treba stvoriti bodovne liste, jer najlakše je braniti dosadne tiće koji ponavljaju 4 ture, a omalovažavti onoga sa kolombarom jer strila ponekad..

I ne volim u životu, kadija te tuži, kadija te sudi.

Bez kompletnog ocjenjivanja, i kažnjavanja također siromašnog repertoara, nije pošteno!

PESTI

Postaj by PESTI on sub 2 sij - 14:46

bocka je napisao/la:PEŠTI,
    LEPO SI ZAMISLIO I PREDLOŽIO ŠTA TREBA DA SE PIŠE U OVOJ TEMI, ALI JA BI TE ZAMOLIO DA POSTAVIŠ I OCENSKU LISTU PA DA SE NA OSNOVU TE LISTE VIDI KAKVO JE OCENUJE PJEV GRDELINA.
    ODMAH DA VAM PRIZNAM DA JA NIKADA NISAM HTEO DA SE BAVIM OCENJIVANJEM PESME MEĐUTIM PRISUSTVUJEM NA TAKMIČENJE U PRILEPU GDE LJUDI KOJI ORGANIZUJU TO TAKMIČENJE IZGRADILI SU OCENSKU LISTU.
    OVE GODINE BIČE OSMI ŠAMPIONAT PESME GRDELINA U PRILEPU PA LJEPO BI BILO I VAŠE PRISUSTVO NA TO TAKMIČENJE KAKO BI STE RAZMENILI MIŠLENJA I AKO JE POTREBNO SASTAVITI JEDNU ZAJEDNIČKU LISTU ZA OCENJIVANJE PJEV GRDELINA.
    SVE DOK SE NE SASTAVI JEDNA ZAJEDNIČKA OCENSKA LISTA NA VEČIM PROSTORIMA DOTLE ČE BITI NESUGLASICA I RAZLIČITA TUMAČENJA.
    POZDRAV BOCKA

Pozzzz bocka!

Što se tiče ocjenske liste u grdelina bilo je nekoliko pokušaja da se ona napravi ,ali upravo zbog neslaganja u kriterijima nije nikada učinjena .Makedoncima svaka čast kad imaju ocjensku listu za pjesmu grdelina i jasno se znaju kriteriji .Neznam o kakvom je pjevanju rječ i bilo bi mi veoma drago da vidim tu listu i pojašnjenje o čemu se radi.
    Marin je opširno napisao u temi STP odredjena pravila koja ja ne želim ponovo pisati ali jedino u čemu se ne slažem sa Marinom to je NASLOV (STP). Naslov bi trebao biti širi jer to su DALMATINSKA PRAVILA .Trenutno na forumu ne postoje drugačije napisani kriteriji a ako postoje onda pjev treba pojasniti upravo na način kako je več napisano.
    Razlog mog uzgoja grdelina temelji sa na DALMATINSKOJ TRADICIJI i svi koji tvrde da takvo nešto ne postoji jer nije na papiru ne drži vodu.
    Ovaj forum je najposječeniji upravo u temi o takvom načinu pjevanja jer to ipak govori da se razumije o KOJEM PJEVANJU GOVORIM.
    Kriteriji su ravni nemogučoj misiji ali takvi trebaju biti ako se želi tradicija sačuvati a ne mjenjati kako kome tice trenutno pjevaju .
    Grdelin ima JAVLJANJA , ZOV, PLETIVA , DZIJU i VERŠU. Takodjer grdelin može i ŠPIRITATI (piva sve živo što zna i probija se kroz žice za drugim grdelinom)....Ja sam jednom napisao da je to VISOKA VERŠA jer je najbliže tom djelu pjeva samo što je ovo vrlo žestoka izvedba.
    Svi nabrojani djelovi pjeva su PJESMA OD GRDELINA.
    BATUDA koju često spominjemo sastoji se od pletiva i dzije kao jedne cjeline.
    Da bi grdelin pjevao batudu on treba biti u vrhuncu žestine i tek tada ga ocjenjujemo.
    Vidljivo je koliko je nespremnih grdelina na videu pa nije jednostavno ni prezentirati pticu.

Jedan te isti grdelin kod mene če GARANTIRANO BATUDATI (primjer), dok če kod nekog drugog pivati TOTALNO DRUGAČIJE (odlično onom djelu koji traži raznovrsnost).

Što govori da je bitno i KAKO RADIMO SA GRDELINOM.

bocka

Postaj by bocka on sub 2 sij - 18:52

PESTI,
    UMESTO ODGOVOR SA MOJE STRANE, ZADUŽIČU SASA78 DA, DA ADEKVATAN ODGOVOR JER TO JE NJEGOVA SPECIJALNOST I JEDAN OD ONIH KOJI SU SASTAVLJALI OCENSKU LISTU.
    POZDRAV BOCKA

DAMIAN
    Opomena
    Opomena

Broj postova : 127
    Registration date : 27.09.2009

Postaj by DAMIAN on sub 2 sij - 19:19

.

Zadnja promjena: DAMIAN; uto 9 oľu - 18:44; ukupno mijenjano 1 put.

malinois

Broj postova : 1594
    Registration date : 19.03.2009

Postaj by malinois on sub 2 sij - 22:40

DAMIAN je napisao/la:Moj pesti nije čak ni problem napravit listu nego je problem nac covika koji se razumi u pjev i ocjenjivanje pjeva. Vidiš da kod nas nemores ni takmicenje za kanarince pjeva održat gdje postoje jasna pravila. Problem je ZNANJE!

Osjecam se prozvanim!!!!! Sudac sam za kanarince pjeva . Na osnovu cega tvrdis da "nemores ni takmicenje za kanarince pjeva odrzat" ?

"Problem je ZNANJE " ?????

DAMIAN
    Opomena
    Opomena

Broj postova : 127
    Registration date : 27.09.2009

Postaj by DAMIAN on sub 2 sij - 22:52

.

Zadnja promjena: DAMIAN; uto 9 oľu - 18:44; ukupno mijenjano 1 put.

malinois

Postaj by malinois on sub 2 sij - 23:17

Ma sve ok

Moram malo iskomentirat ,mozete mi svi grdelinasi zamjerit ako zelite

Nije mi jesna jedna stvar ,a to je :zasto svi imate kratak fitilj? Very Happy
    Naljutite se za cas i uvjek ste ,bar na ovom forumu , u velikoj zavadi.Isfolirate se neko vrime ,kao slazete se svi oko necega a u isto vrime cekate neki mali komentar na koji cete reagirat krajnje degutantno.

Vecina nas na ovom forumu je radi druzenja i neke ljudske suradnje.Trudimo se prenjet svoja znanja a u isto vrime naucit nesto .A STA RADITE VI? konstantno se svadate .

Dali se upitate zasto? Svi ste veliki strucnjaci !!!
    Koje ste skole "pticarske pohadali" ?
    Kako se u isto vrime mogu slozit u pjevu ljudi iz Splita ,Zenice, Zadra ,Banja Luke....? PA NIKAKO .Poznato nam je svima da svako selo ima svoje kriterije pjeva .

Mislim da postavljanje video i CD zapisa na ovaj forum donosi samo veliki NEMIR.NA ZALOST svih nas .

Volim grdeline ,volimo ih svi ali u isto vrime mislim da pocjenjivamo NAJLJEPSU pticu Svijeta ovakvim glupostima.
    Bavim se uzgojem malino kanarinaca ,medunarodni sam sudac ,natjecatelj sam koji je osvajao zlatne medalje na Svjetskim prvenstvima .Krecem se po Europi sa ticarima raznih uzgojnih grupa ALI ovakvu borbu kao sto je vi vodite jos nisam vidio niti dozivio.

Very Happy

OCJENJIVANJE GDRELINA PJEVA ?????? Very Happy

Ko ce ih ocjenjivat ?
    Po kom kriteriju?

Ruzno je procitat ova prepucavanja i vrijedanja .Kako vidim ,posjecivate se a u isto vrime se vrijedate.Ako se ne slazete ,bar se ne vrijedajte.

Ispricavam se na ovom iskrenom komentaru

ERVINO

Broj postova : 628
    Registration date : 02.12.2009

Postaj by ERVINO on sub 2 sij - 23:26

malinois je napisao/la:Ma sve ok

Naljutite se za cas i uvjek ste ,bar na ovom forumu , u velikoj zavadi.Isfolirate se neko vrime ,kao slazete se svi oko necega a u isto vrime cekate neki mali komentar na koji cete reagirat krajnje degutantno.

Vecina nas na ovom forumu je radi druzenja i neke ljudske suradnje.Trudimo se prenjet svoja znanja a u isto vrime naucit nesto .A STA RADITE VI? konstantno se svadate .

Kako se u isto vrime mogu slozit u pjevu ljudi iz Splita ,Zenice, Zadra ,Banja Luke....? PA NIKAKO .Poznato nam je svima da svako selo ima svoje kriterije pjeva .

Mislim da postavljanje video i CD zapisa na ovaj forum donosi samo veliki NEMIR.NA ZALOST svih nas .

Volim grdeline ,volimo ih svi ali u isto vrime mislim da pocjenjivamo NAJLJEPSU pticu Svijeta ovakvim glupostima.
    Bavim se uzgojem malino kanarinaca ,medunarodni sam sudac ,natjecatelj sam koji je osvajao zlatne medalje na Svjetskim prvenstvima .Krecem se po Europi sa ticarima raznih uzgojnih grupa ALI ovakvu borbu kao sto je vi vodite jos nisam vidio niti dozivio.

Very Happy

Ko ce ih ocjenjivat ?
    Po kom kriteriju?

Ruzno je procitat ova prepucavanja i vrijedanja .Kako vidim ,posjecivate se a u isto vrime se vrijedate.Ako se ne slazete ,bar se ne vrijedajte.

Potpuno se slažem sa kolegom malinosom nemožeš nešto cjeniti ili ocijeniti ako ne postoji "STANDARD" zato smatram nepotrebnim prepucavanja u vezi pjeva gardelina.Dok se pjev ne standardizira ostaje nam da uživamo u pjesmi gardelina ma kakva ona bila.

xyz

Postaj by xyz on sub 2 sij - 23:44

Pa zašto ga ne bi napokon standardizirali, ostavili se svađa i uvatili se posla..

ako nećemo mi, ko će..

samo bodove, bodove triba odredit, šta pjeva, šta ne pjeva, zija, pletivo, odbiti loše, dodati dobro - rezultat ne može lagati.

brabus

Broj postova : 327
    Registration date : 26.09.2009

Postaj by brabus on sub 2 sij - 23:59

ja sam ZA ,mada mi se cini da ce biti tesko,triba nam neka tabela...

Gost
    Gost

Postaj by Gost on ned 3 sij - 0:03

Slazem se i sa malinoisom i ervinom,e Drazene kad dodje do tog uspostavljanja i dogovaranja nekih zajednickih standarda,da jednom napokon znamo sta ce mo SVI cjeniti pa makar to bili samo mi na Balkanu, eee tad ce trebati Plavi Sljemovi a ucesnicima takvog skupa preporucujem takodjer da nose sljemove,jer tu bi bio uspjeh izvuc zivu glavu. Cool

malinois

Postaj by malinois on ned 3 sij - 0:04

drazenxp je napisao/la:Pa zašto ga ne bi napokon standardizirali, ostavili se svađa i uvatili se posla..

ako nećemo mi, ko će..

samo bodove, bodove triba odredit, šta pjeva, šta ne pjeva, zija, pletivo, odbiti loše, dodati dobro - rezultat ne može lagati.

Drazene , a ko ce se sloziti sta je dobro a sta lose ?

xyz

Postaj by xyz on ned 3 sij - 0:31

Većina se slaže šta je loše, nego problem je u ocjenjivanju.

Neki bi tića koji malo zašporka, a ima npr. zijadu odličnu, radi malo šporkice stavili da ne valja.

Istovremeno, tići sa vrlo malo repertoara mogu proći kao da su odlični, samo zato šta nemaju šporkice.

Znači tić sa 4 ture (djela pjesme) može biti bolji od onoga sa 12, ako taj sa 12 ima 2 ture loše.

Nije realno..

Zato smatram da je rješenje, tiću dati 5 bodova za svaku turu koju otpjeva, a onda za pogrešne ture odbijati -8 bodova.

Pletiva treba svrstati u razrede prema težini za otpjevati. I po kvaliteti (onomatopejskoj).
    Također ih treba brojati koliko puta ponavlja pletivo.

Zijada je posebna priča. Treba ocjenjivati boju, dužinu, luk, stanku poslije nje ili ne..

E, nije ovo sve lako, da je lako odavno bi se napravilo.

Tu triba dobro uć u srž problema i diskutirati mirnim tonom, surađivati i dogovarati..

ikayke
    Admin
    Admin

Broj postova : 1510
    Registration date : 09.09.2008

Postaj by ikayke on ned 3 sij - 1:18

Eh... jedan nas clan, a on ce znati.... bi rekao.... borba sa vjetrenjacama!!!

Gost
    Gost

Postaj by Gost on ned 3 sij - 2:46

drazenxp je napisao/la:Većina se slaže šta je loše, nego problem je u ocjenjivanju.

Neki bi tića koji malo zašporka, a ima npr. zijadu odličnu, radi malo šporkice stavili da ne valja.

Istovremeno, tići sa vrlo malo repertoara mogu proći kao da su odlični, samo zato šta nemaju šporkice.

Znači tić sa 4 ture (djela pjesme) može biti bolji od onoga sa 12, ako taj sa 12 ima 2 ture loše.

Nije realno..

Zato smatram da je rješenje, tiću dati 5 bodova za svaku turu koju otpjeva, a onda za pogrešne ture odbijati -8 bodova.

Pletiva treba svrstati u razrede prema težini za otpjevati. I po kvaliteti (onomatopejskoj).
    Također ih treba brojati koliko puta ponavlja pletivo.

Zijada je posebna priča. Treba ocjenjivati boju, dužinu, luk, stanku poslije nje ili ne..

E, nije ovo sve lako, da je lako odavno bi se napravilo.

Tu triba dobro uć u srž problema i diskutirati mirnim tonom, surađivati i dogovarati..

to je Drazene dobro sto si naveo, samo kako se dogovoriti za strile ? cistoca,pletiva,zija to se moze sigurno dogovoriti i sa CG SR MK, ali neki od njih (cini mi se SR,jer sam citao na jednom forumu) TRAZE i cjene strile na kraju. Eto neka Saso78 kaze kako se strile gledaju u MK, medjutim i tu bi se moglo doci do dogovora time sto bi se uspostavio neki balans
    i npr. tolerisale strile na "odredjenim" mjestima npr. van batude ili sl.

ticar
    Moderator
    Moderator

Broj postova : 2908

Postaj by ticar on ned 3 sij - 5:04

ajmo po onoj ocjenskoj listi koja je već postavljena na forum,neznam tko ju je napravio ali meni je sasvim solidna

riberi

Broj postova : 182
    Registration date : 09.02.2009

Postaj by riberi on ned 3 sij - 10:26

Very Happy

Ko ce ih ocjenjivat ?
    Po kom kriteriju?

riberi

Broj postova : 182
    Registration date : 09.02.2009

Postaj by riberi on ned 3 sij - 10:27

bravo malinois.u pravu si sto posto.dosta više.

PESTI

Postaj by PESTI on ned 3 sij - 11:47

Very Happy

Ko ce ih ocjenjivat ?
    Po kom kriteriju?

Pozzz Aco!

Bilo je i vrijeme da se uključiš u temu gdje su žestoke prepirke , čuj proleti i pokoja uvreda vjerovatno grdelin djeluje razdražujuče na psihu ljudi Laughing
    Složio bi se u glavnini napisanog jer zaista ni ja ne vidim način kako spojiti različita razmišljanja u pjevu grdelina , ali nikako zbog toga to nemože biti nešto što čemo izbjegavati ili ne pisati o tome.

Ocjenjivanje pjeva grdelina kao temu sam otvorio iz razloga da svatko iznese što voli ili ne voli i lipo to pojasni a ne da se vrijedjamo ili djelimo pehare i medalje. cheers
    Ti najbolje znaš da u pjevu moraju biti visoko postavljeni ciljevi izrazio bi se NEDOSTIŽNI , rigorozna selekcija, čak i specifičan uzgoj .Bavim se grdelinima pjeva cjeli život a posljednjih godina uzgojem .Iskustvo koje sam kroz život stekao vidljivo je na mojim grdelinima a nemam NIKAKVU DIPLOMU da to papirnato dokažem.

Grdelin je problematičan kod večine kada treba zapjevati , što se dogadja ?Neče zucne i gotovo !
    Svi koji me poznaju i dolaze kod mene vidjeli su moje izuzetno pitome grdeline koje trebaš sklanjati da prestanu pjevati jer u protivnom ne čujemo jedan drugoga kada pijemo kavu.
    To je uvod za čuti grdelina i donjeti odluku koliko je on prihvatljiv kao pjevač.
    To što sam nazvao uvodom nekima je san snova a ni rječi nije bilo o dzijama , pletivima ......itd.

Žao mi je ako nekome smeta što pišem , neznam kome jer takav neče nikada ništa napisati jer se BOJI TUDJEG MIŠLJENJA pa mu preostaje uloga KRITIČAR ili ČITAČ.
    Grdelinaši su mi najdraži zbog navedenog razloga---NAPIŠU ŠTO MISLE.

Da sam sve i pohvalio opet bi se netko šticao zašto hvalim odredjene!

Dax BG

Broj postova : 331
    Registration date : 15.04.2009

Postaj by Dax BG on ned 3 sij - 12:24

Pozdrav Stipe!!!
    Grdelin jeste problematican mnogo i stvarno su retki oni majstori koji ga znaju podici do vrhunca i odrzavati ga na istom. Nema ih mnogo, barem ja ih nisam upoznao...
    Da srce strada od njega, mozda kod onih koji shvataju sve preozbiljno jer je to sve ipak hobi... Nauka je dokazala da kod ljudi koji slusaju ikakav pjev grdalina su smanjene mogucnosti infarkta za 75% verovali ili ne.
    Toliko od mene, odoh u svoje selo veselo Laughing

bocka

Postaj by bocka on ned 3 sij - 13:58

Pozdrav svima koji su uzeli učešće u ovoj temi,
    Čitajuči Vaše postove evo jedan moj predlog:
    Sa obzirom da u prvoj nedelji šestog meseca u Prilepu odžače se osmo po redu takmičenje u pjev grdelina ja Vam predlažem jedan zajednički susret na to takmičenje.
    Evo kako ja to zamišljam, prvo da se konsultujem sa našom federacijom i da me ovlasti da organizujem taj susret naravno uz saglasnosti domačina i susret da bude u Prilepu.
    Prvog dana da se održi takmičenje a naredni dan da se usoglase predlog liste za ocenjivanje koje če biti predložene sa strane domačina i prisutne goste.
    Svaka Ornitološka Federacija od bivše Jugoslavije neka odabere po dva stručnjaka za pjev grdelina i nek nastupe snjihovim predlozima odnosno prethodno sačinjenim listama za ocenjivanje.
    Ovo savetovanje nek posluži kao prvi korak ka krajnjem cilju odnosno usaglašavanje jedinstvene ocenske liste na ovim prostorima.
    Dvodnevni prestoj da obezbedi organizator susreta a putne troškove da snose posetioce tog susreta.
    Ovu ideju možemo preneti i na duge forume i da vidimo biče li prihvačena.
    Prvi korak nek bude ovaj predlog a za dalje čemo se dogovarati uz drugih predloga.
    Pozdrav Bocka

Miljenko

Broj postova : 816
    Registration date : 25.04.2009

Postaj by Miljenko on pon 4 sij - 8:26

ticar je napisao/la:ajmo po onoj ocjenskoj listi koja je već postavljena na forum,neznam tko ju je napravio ali meni je sasvim solidna

Ticar, ja sam od tvoje. Ocjenska lista, takva kakva je, je jedini nacin da se sprijece prepucavanja. I osmisli ocjenjivanje, ako nam je stalo do toga! Ne da se dijele medalje ili osudjuje na "utanaziju", vec da se nauci "slusati" i "prepoznati" pjev po jednom standardu. Tko hoce naka ocjenjuje, kome lista nije po gustu neka suti!

bocka

Postaj by bocka on pon 4 sij - 12:56

EVO KAKO IZGLEDA MAKEDONSKA LISTA ZA OCENJIVANJE GRDELINA U MAKEDONIJU
    http://img87.imageshack.us/i/1001798u.jpg/

Sponsored content

Postaj by Sponsored content Today at 3:25

Sada je: pon 5 pro - 3:25.