Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin

OCJENJIVANJE GRDELINA PJEVA

Share

Gost
    Gost

Re: OCJENJIVANJE GRDELINA PJEVA

Postaj by Gost on pon 4 sij - 13:09

Bocka,legendo, zna li neko prevesti znacenja liste da se uporedi sa predlozenom dalmatinskkom listom ? Ovo Redanja,su sigurno pletiva,ali nevidim sta su stavili pod greske,i kako za sta oduzimaju bodove.

Ovo pod 2. Jacina glasa, meni licno se stvarno svidja,i korektno je za ovakvu listu,svaka cast.

PS. izvinjavam se svima ako grijesim u tumacenju biti teme,temu sam shvatio kao pokusaj dogovora svih oko nekog standarda pjesme, neki me zbunjuju time sto pominju da vec postoji lista,pa ko je napravio i dali su prihvatili svi? MK CG SR STP? I u cemu se razlikuju CG MK SR kriterije ...ako neko naleti ko moze odgovoriti,bilo bi dobro.

PESTI

Broj postova : 1419
    Registration date : 11.03.2009

Postaj by PESTI on pon 4 sij - 14:27

bocka je napisao/la:EVO KAKO IZGLEDA MAKEDONSKA LISTA ZA OCENJIVANJE GRDELINA U MAKEDONIJU
    http://img87.imageshack.us/i/1001798u.jpg/

Odlično bocka!
    Lista je postavljena , još ako netko može samo stavke pojasniti :Ne bih želio krivo protumačiti makedonske nazive , ali jačina glasa kao stavka mnogo govori koliko je grdelin spreman i to mi se veoma svidja.
    Bez obzira na razliku kriterija volio bih razumjeti što ide u greške tj.što se tolerira.

bocka

Broj postova : 1656
    Registration date : 23.11.2008

Postaj by bocka on pon 4 sij - 17:16

SASO 78 ON JE STRUČNJAK I ON ČE VAM SVE OBJASNITI POJEDINAČNO.
    SASO , DAJ KOMENTAR ,

saso78

Broj postova : 771
    Registration date : 20.07.2008

Postaj by saso78 on pon 4 sij - 19:04

Ja cu samo na kratko objasniti ocensku listu iz Makedonije mnogo je jednostavna kako bi bila jasnija za svi koji vole pjesmu cesljugara.
    Mimika to je javljanje dzivrjiuu,vrijiuu itd.

Jacina glasa misli da svima vam je jasno sta znaci jacina isto tako i boja glasa.

Strakanja to je pletivo koje moze da bude jednostruko i dvostruko i mnogo je zesce jace odvojeno od pletivo za batudi.

Vikanja to je batuda t.j jednostruko(unjilo) sa zijadom,dvostruko pletivo sa zijadom je dvojno vikanje i trostruko pletivo sa zijadom je trojno vikanje.Napomena ako ptica otpjeva pletivo pletiva sa zijadom a posle toga produzi ne se ocenjuje kao batuda (vikanje).

Krmi su pletiva tri cetiri za redom.

Redenje je isto sto i versanje i ako versanje zavrsi sa zijom onda ptica nosi vise poena sta se tice versanja.

Kazneni poeni(bodovi) je kad ptica ima greske negativne ture,a za negativne ture vaze cjacjavanje,cofkanje,dzavkanje,civkanje,ciuuuu posle viizziijjuuu,dziu...itd.

Strilavanje sto kod STP smatra se ko greska kod nas ne znaci nista onda lista bila bi prestroga ali nije pozelnja tura i se ne ocenjava kao negativna i moze da ima ptica u versi ali nikako posle zije.

Ovo je nakratko kad imam vise vremena ja cu se vise potruditi i postaviti objasnenje sa audio zapis nesto kako sto to su uradili zvrcko i marin za objasnivanje ture pozitivne i negativne spored STP.

Gost
    Gost

Postaj by Gost on pon 4 sij - 20:13

Saso,dobro si objasnio,a kad uhvatis vremena dodaj i ostalo.

Eto Drazene,i Pesti, kad se sve usporedi dalo bi se napraviti neki sklad i nevidim da ima neka stroga razlika pa da nepostoji sansa dogovoru.

Gost
    Gost

Postaj by Gost on pon 4 sij - 21:03

Prije svega veliki pozdrav ljubiteljima i štovateljima ptica pjevica! Češljugar se kod nas u Istri zove grdelin što u prijevodu s našeg dijalekta znači ružan, a on to sigurno NIJE!!!
    Isto tako vidim dalmatinske bajke o njima! Ja držim 10 komada 10 godina. To su ubojiti pjevači! U prošlosti na međunarodnim natjecanjima osvojio sam toliko zlata da mogu otvoriti zlatarnu, a samo Tarzan ima više staža u prirodi od mene!!! Stoga lagano sakrijte se u moju sjenu. Najbolji grdelini su u Istri zbog razno raznih razloga. Redovito su dalmatinci posjećivali mene i odnosili majstore u Dalmaciju, a svoje bi puštali od razočarenja. Ovo što sam vidio i čuo nije vrijedno držanja samo trošite hranu prijatelji!
    Pozdrav iz Istre!

echeberija

Broj postova : 209
    Registration date : 07.06.2009

Postaj by echeberija on pon 4 sij - 21:10

A jel ste videli ocensku listu za kostinu pesmu, pesma koja se gaji u Leskovcu, Srbija. Odrzavala su se takmicenja do pre par godina dok inspekcije nisu pocele da prave problem jer uzgoj kod nas jos nije zakonom uredjen!

saso78

Broj postova : 771
    Registration date : 20.07.2008

Postaj by saso78 on pon 4 sij - 21:13

tata nasmejao si me jako Very Happy Very Happy Very Happy
    Ako imas ptice stare 10 godina onda imas grdeline za koje svi mi pricamo aj molimte stavi ih da ih vidimo i na taj nacin razresices mnogo dilema o kojim se raspravlja na forum.
    Pozdrav tata.

Gost
    Gost

Postaj by Gost on pon 4 sij - 21:21

Prijatelju da li si kada video albino grdelina, sav je bel samo glava mu je crvena. Pevao je po cijeli dan i ništa nije moglo da ga omete. Bio je moj, a sada je u prirodi, pustio sam ga jer sam želio da ih i ubuduće ima. Ako ih on bude mogao da napravi. pozdrav

PESTI

Postaj by PESTI on pon 4 sij - 21:25

EUMOx je napisao/la:Saso,dobro si objasnio,a kad uhvatis vremena dodaj i ostalo.

Eto Drazene,i Pesti, kad se sve usporedi dalo bi se napraviti neki sklad i nevidim da ima neka stroga razlika pa da nepostoji sansa dogovoru.

Laughing Zar misliš da starog konja možeš naučiti novim trikovima Cool

Miljenko

Broj postova : 816
    Registration date : 25.04.2009

Postaj by Miljenko on pon 4 sij - 21:40

PESTI je napisao/la:
    EUMOx je napisao/la:Saso,dobro si objasnio,a kad uhvatis vremena dodaj i ostalo.

Ovisi za kakvom kobilom trci? Arrow

Miljenko

Broj postova : 816
    Registration date : 25.04.2009

Postaj by Miljenko on pon 4 sij - 21:41

tata je napisao/la:Prijatelju da li si kada video albino grdelina, sav je bel samo glava mu je crvena. Pevao je po cijeli dan i ništa nije moglo da ga omete. Bio je moj, a sada je u prirodi, pustio sam ga jer sam želio da ih i ubuduće ima. Ako ih on bude mogao da napravi. pozdrav

Vidi vraga, zato su u Istri onako svitli grdelini?!!

Gost
    Gost

Postaj by Gost on pon 4 sij - 21:42

tata je napisao/la:Prijatelju da li si kada video albino grdelina, sav je bel samo glava mu je crvena. Pevao je po cijeli dan i ništa nije moglo da ga omete. Bio je moj, a sada je u prirodi, pustio sam ga jer sam želio da ih i ubuduće ima. Ako ih on bude mogao da napravi. pozdrav

Drago mi je da sad imamo i Istrane u ovoj temi, a jos bolje bi bilo da se i moji veliki prijatelji Istrani Dule i Dean ukljuce u ovu temu.

Prijatelju,Albino mutacija je najekstremnija mutacija pored blanka (bjelog),tako da nema sanse da prezivi u prirodi,on je napola sljep,a i lak plijen za grabljivice zbog njegove boje,a da negovorim koja bi ga ptica prihvatila u svoje jato,ali nema sad to veze,nego ukljuci se malo o pjesmi.

PESTI je napisao/la:

Pesti,ti si otvorio temu,ako smatras tako kao sto si se izrazio onda netrebamo dalje ni ici. Sto se mene tice volio bih kad bi se svi slagali oko tih stvari,svi, znaci na Balkanu,a bilo bi i jos zanimljivije.

Zadnja promjena: EUMOx; pon 4 sij - 22:19; ukupno mijenjano 1 put.

Dule

Broj postova : 340
    Registration date : 24.03.2009

Postaj by Dule on pon 4 sij - 21:49

Ovo što je naveo Tata da su najbolji grdelini u Istri nije daleko od istine,a razlog tome je što
    se u Istri nisu nikad lovili sistematski kao u Dalmaciji da su se izlovljavali očaci, a i sezona lova bi kasnije počela( oko polovine oktobra)pa bi mladi tići već prlično skinuli dobrih tura od očaka.Jedan od razloga je i taj što ovdje nema više toliko želadura kao drugdje zbog velike kontrole i kazni.

PESTI

Postaj by PESTI on pon 4 sij - 21:58

Eumo , tema je otvorena da svatko iznese svoje mišljenje a ne da bi se nametnulo bilo čije.
    Veoma me je zanima taj makedonski standard i nastojati ču nekako u glavi definirati kako bi to izgledalo kao gotov pjev, ujedno se nadam i ponekom zvučnom pojašnjenju od saše.
    Nemogu promjeniti svoj način ocjenjivanja grdelina ali prihvačam nešto kao što su saso 78 i bocka prezentirali.
    Ljudi imaju standard i cilj je da grdelin pjeva što bliže zamišljenom standardu.Svaka čast njima obojici za to.

Nemožemo govoriti o jedinstvenom standardu .Više modela svakako , jedan jedini nikako.

ERVINO

Broj postova : 628
    Registration date : 02.12.2009

Postaj by ERVINO on pon 4 sij - 22:03

Prijatelju i ja sam iz ISTRE i osobno poznajem 80% uzgajivača iz udruga Fanganel Buje i Istre iz Pule pa me čudi da nisam čuo za tako "poznatog"međunarodnog majstora pa Vas molim da mi pošaljete poruku da se upoznamo i da čujemo te "ubojite"pjevače iz Istre.Inače tema je ocjenjivanje pjeva grdelina a ne albino češljugar kojeg ste "navodno" pustili što je po meni bila greška jer je u prirodi uočljiv i laka meta grabljivica pogotovo nakon nekog vremena provedenih u kavezu.Ubojiti pjevači ne znači automatski i dobri pjevači zato na ovom furumu pokušavamu postaviti određene standarde kako bi došli do nečega što je dobro ili loše pjevanje.....Srdačan pozdrav iz Pule.

Gost
    Gost

Postaj by Gost on pon 4 sij - 22:17

Dule je napisao/la:Ovo što je naveo Tata da su najbolji grdelini u Istri nije daleko od istine,a razlog tome je što
    se u Istri nisu nikad lovili sistematski kao u Dalmaciji da su se izlovljavali očaci, a i sezona lova bi kasnije počela( oko polovine oktobra)pa bi mladi tići već prlično skinuli dobrih tura od očaka.Jedan od razloga je i taj što ovdje nema više toliko želadura kao drugdje zbog velike kontrole i kazni.

Dule,nadovezacu se na tvoj post,samo kratko posto malo skrece sa teme. Pricao mi je jedan stari njemacki odgajivac da je prije 30 godina dok je bio u Istri na odmoru,cuo kod nekog Istranina grdelina i molio ga da mu proda,i proda mu ga, i uz to mu jos da ljepak i slamke i sve fino objasni... Cool ,tad se kako on kaze u Njemackoj jos smjelo loviti, i rekao mi je da nikad u zivotu nije imao boljeg pjevaca.

PESTI, misljenja su onakva kakva su, ako se pjesma nestandardizira, ostaje sve na misljenjima, to se moglo desiti i Njemcima i Belgijancima kad su pravili standard za kanarince,razmjenu misljenja , nama nase - vama vase , ali nebi ga onda danas bilo u COMu da se nisu dogovorili.

Smatram,da danas postoje mogucnosti "krizanja" podvrsta kojima bi se moglo doci do ekstra pjevaca,glasnih poput majora i dobrih pletadora poput balcanice i parve.

bocka

Broj postova : 1656
    Registration date : 23.11.2008

Postaj by bocka on pon 4 sij - 22:44

tata, Imam i ja jednog belog "ALTANBAŠA" sa crvenom glavom, pevao je do skoro neprekidno ali zbog starosti izgubio je glas.
    Doduše i sad ponekad zna da pusti glas samo ja neču ga pustati u prirodi, neka umre kad mu bude presuđeno.
    Ja sam njega pario i dobio sam podmladak, samo nisu te ptice iste ko njihov otac.
    Pozdrav Bocka lol!

Gost
    Gost

Postaj by Gost on pon 4 sij - 23:50

uz dužno pštovanje!!!! ja puštam ptice uz molitvu!želim im dug i zdrav život i mnogo potomaka!pa ce i za nas ostati nešto! a ti si mog albina strpao u usta nekoga grabežljivca! nimalo humano!!!!!!!!!!!!!!!samo cu ti reci da je imao sigurno 3-4 god.znaći te tvoje grabežljivice nisu baš imale srece!pusti štiva iz nekih knjiga,prirodoslovaca koji grdelina nisu nikada držali u ruci!Prijatelju postoje FENOMENI!ako se išta razumješ u ptice,ne šalji filozofije drugih,nego pošalji nešto što TI znaš!A!!!DA VAM TATA SADA KAŽE:koji su grdeini NAJBOLJI!!!ZA PJEV I ZVANJE DRUGIH,ako ih lovite! JA ih zovem dimljačari:ružniji su od svake ženke koju ste ikada ulovili,veličine su žutarice,jako maleni!žive i hrane se uz samu obalu mora,najviše jedu sjemenje biljke metlice!a gnjezdo svijaju samo u boru-Pinu!ja imam 1-og 16godina godina i pjeva da se KLADIMO !u sve što mi je drago!!da ce potuci svakog vašeg!!!!!!koji nije iste vrste!!!!!Aleluja!!!!!!!!!!!PJEVA!!!kaoPAVAROTTI!!!!!!!

zoranV

Broj postova : 2908
    Registration date : 26.12.2009

Postaj by zoranV on uto 5 sij - 0:03

Tata,tata,kad se to može čuti?

Gost
    Gost

Postaj by Gost on uto 5 sij - 0:13

tata je napisao/la:uz dužno pštovanje!!!! ja puštam ptice uz molitvu!želim im dug i zdrav život i mnogo potomaka!pa ce i za nas ostati nešto! a ti si mog albina strpao u usta nekoga grabežljivca! nimalo humano!!!!!!!!!!!!!!!samo cu ti reci da je imao sigurno 3-4 god.znaći te tvoje grabežljivice nisu baš imale srece!pusti štiva iz nekih knjiga,prirodoslovaca koji grdelina nisu nikada držali u ruci!Prijatelju postoje FENOMENI!ako se išta razumješ u ptice,ne šalji filozofije drugih,nego pošalji nešto što TI znaš!A!!!DA VAM TATA SADA KAŽE:koji su grdeini NAJBOLJI!!!ZA PJEV I ZVANJE DRUGIH,ako ih lovite! JA ih zovem dimljačari:ružniji su od svake ženke koju ste ikada ulovili,veličine su žutarice,jako maleni!žive i hrane se uz samu obalu mora,najviše jedu sjemenje biljke metlice!a gnjezdo svijaju samo u boru-Pinu!ja imam 1-og 16godina godina i pjeva da se KLADIMO !u sve što mi je drago!!da ce potuci svakog vašeg!!!!!!koji nije iste vrste!!!!!Aleluja!!!!!!!!!!!PJEVA!!!kaoPAVAROTTI!!!!!!!

poznato mi je da su ti mali tici o kojima pises zestoki pjevaci, ali neradi se u ovoj temi ciji je tic bolji,ali vec kad to pominjes zanimalo bi me kako to da si toliko bio zadovoljan sa majorom albinom kojeg pominjes,jesi li ga skolovao tj. dali je ucio pjesmu od tvojih starih grdelina ili oformio sam svoju koja je bila tako dobra kao sto kazes ?

Ps. nadam se da ovaj gore citirani post,nije bio upucen meni ,ako jeste, potvrdi ?

Gost
    Gost

Postaj by Gost on uto 5 sij - 0:16

EUMOx je napisao/la:
    tata je napisao/la:uz dužno pštovanje!!!! ja puštam ptice uz molitvu!želim im dug i zdrav život i mnogo potomaka!pa ce i za nas ostati nešto! a ti si mog albina strpao u usta nekoga grabežljivca! nimalo humano!!!!!!!!!!!!!!!samo cu ti reci da je imao sigurno 3-4 god.znaći te tvoje grabežljivice nisu baš imale srece!pusti štiva iz nekih knjiga,prirodoslovaca koji grdelina nisu nikada držali u ruci!Prijatelju postoje FENOMENI!ako se išta razumješ u ptice,ne šalji filozofije drugih,nego pošalji nešto što TI znaš!A!!!DA VAM TATA SADA KAŽE:koji su grdeini NAJBOLJI!!!ZA PJEV I ZVANJE DRUGIH,ako ih lovite! JA ih zovem dimljačari:ružniji su od svake ženke koju ste ikada ulovili,veličine su žutarice,jako maleni!žive i hrane se uz samu obalu mora,najviše jedu sjemenje biljke metlice!a gnjezdo svijaju samo u boru-Pinu!ja imam 1-og 16godina godina i pjeva da se KLADIMO !u sve što mi je drago!!da ce potuci svakog vašeg!!!!!!koji nije iste vrste!!!!!Aleluja!!!!!!!!!!!PJEVA!!!kaoPAVAROTTI!!!!!!!

poznato mi je da su ti mali tici o kojima pises zestoki pjevaci, ali neradi se u ovoj temi ciji je tic bolji,ali vec kad to pominjes zanimalo bi me kako to da si toliko bio zadovoljan sa majorom albinom kojeg pominjes,jesi li ga skolovao tj. dali je ucio pjesmu od tvojih starih grdelina ili oformio sam svoju koja je bila tako dobra kao sto kazes ?

Imao je sam svoju specifičnu pjesmu, a trilade su mu bile nešto neviđeno! Ne znam gdje je to pokupio!

Gost
    Gost

Postaj by Gost on uto 5 sij - 0:18

Post je bio upućen svima koji su me popljuvali!

Gost
    Gost

Postaj by Gost on uto 5 sij - 0:22

Laku noć svima! Odoh na spavanje!
    Treba radit. Čujemo se!

brabus

Broj postova : 327
    Registration date : 26.09.2009

Postaj by brabus on uto 5 sij - 0:39

tata tata ,hm...zanimljivo sta si sve napisao, jos kad bi to podkrijepio sa slikama ili video zapisom, bilo bi to tocka na i...
    uvijek su nam dobro dosli mestri od grdelina,pa tako i vama otvaramo vrata u nebeski raj ptica...
    samo naprid, udri po pismi... cheers

Sponsored content

Postaj by Sponsored content Today at 18:40

Sada je: sub 3 pro - 18:40.