Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin

Karotiniranje faganela

Share

trava

Broj postova : 60
    Registration date : 18.04.2010

Re: Karotiniranje faganela

Postaj by trava on uto 18 svi - 3:17

Sa smrdelom.

Miljenko

Broj postova : 816
    Registration date : 25.04.2009

Postaj by Miljenko on uto 18 svi - 22:04

Ajme, ljudi, sto ga komplicirate bez potribe!

Barem danas ima piture (kakve ti srce zazeli) u obliku spreja. Malo pospricas ovdje i tamo i imas tica da ne moze bit lipsi. I u secundi je gotovo, nema zajebancije "u petogodisnjem planu"..

PS: A to da tice "obozavaju" drop zna se odprije. U mrizice se posipavalo posusenog dropa...posli par zrni ne bi je vrag potira iz mrizica...

Renato.M

Broj postova : 1494
    Registration date : 14.12.2009

Postaj by Renato.M on uto 18 svi - 23:37

crv je napisao/la:A čime su se prije tangale mriže? scratch
    Najbolji je plavi pigment iz Volka

crv

Broj postova : 1816
    Registration date : 02.12.2009

Postaj by crv on sri 19 svi - 0:57

Renato.M je napisao/la:
    crv je napisao/la:A čime su se prije tangale mriže? scratch
    Najbolji je plavi pigment iz Volka

Baš bi bio zanimljiv plavi faganel Very Happy Pričamo o bojama i prirodnom bojanju ptica.Naše ,,najpapagastije'' obojene ptice su vodomar i pčelarica.Prvi , ne da je vezan za obale potoka i rijeka nego se snalazi i u vodi.Pćelarica , naša najšarenija i najblistavija ptica , gnijezdi se u zemljanim dupljama gline i ilovače na samim strmim obalama tekučica. U samoj zemlji ptice pronalaze i sol.Uz more mužjak konopljarke vodi mlade na morske hridi. Zbog soli ili mošda i zbog nečega što oksidira a znamo da sol pospješuje oksidaciju.Pa i danas kažu za faganela da ima ,,ruzinava'' prsa.(Ruzina = rđa)

trava

Postaj by trava on sri 19 svi - 1:35

Možda je i sol okidač,vidia sam faganele dva puta di piju more,ali vidia sam i grdeline di jedu one slane trave uz more,mislim da su ipak samo zadovoljavali potrebe za solju.

crv

Postaj by crv on sri 19 svi - 10:45

trava je napisao/la:Možda je i sol okidač,vidia sam faganele dva puta di piju more,ali vidia sam i grdeline di jedu one slane trave uz more,mislim da su ipak samo zadovoljavali potrebe za solju.

To je to.Dozvolimo ptici da zadovolji sve potrebe i bit će izgledom kao i u prirodi. sunny Vrlo jednostavno. Samo da je saznat koje su potrebe...

many

Broj postova : 762
    Registration date : 13.10.2009

Postaj by many on sri 19 svi - 11:36

trava je napisao/la:Možda je i sol okidač,vidia sam faganele dva puta di piju more,ali vidia sam i grdeline di jedu one slane trave uz more,mislim da su ipak samo
    zadovoljavali potrebe za solju.

Možda su samozadovoljavali pa od tuda i boja Embarassed

crv

Postaj by crv on sri 19 svi - 14:22

many je napisao/la:
    trava je napisao/la:Možda je i sol okidač,vidia sam faganele dva puta di piju more,ali vidia sam i grdeline di jedu one slane trave uz more,mislim da su ipak samo
    zadovoljavali potrebe za solju.

Možda su samozadovoljavali pa od tuda i boja Embarassed

Many , nešto si mi blijed Suspect

xyz

Broj postova : 2232
    Registration date : 09.06.2008

Postaj by xyz on sri 19 svi - 15:20

Faganel doista ima potrebu za malo više soli nego drugi tići, ali ne više nego šta je ima prirodno u morskom pjesku.

Sol sam čak faganelima malo i povećavao, davno u testiranju da li utječe na boju.

Naprotiv, više soli čak poružnjuje boju i faganel nema ni lijepu boju leđa ni glave (cijeli izblijedi) poslije mitarenja sa većim dodatkom soli.

many

Postaj by many on sri 19 svi - 21:40

eto da dodam ,sol je i bitna ali ne treba pretjerivati jer ptica a to sam prouičavao i kod vrabaca dapaće,nalazi tzv solišta,mjesta gdje se one mineralne soli slično one u našim čarapama poslije nošenja,skupljaju ili su višekoncentrirane u nekim djelovima tla,ptikca to nanjuši i tolikoredovito zadovoljava svoje potreba na takvim mjestima,da možemo pratiti sigurno dolaženje pojedinih vrsta.vidiš xp da ti spomenem da je priroda takav dozer da točno takva mjesta stvori sa postotkom od 0,5 recimo posto na 1 kg zemlje odnosno tla,dapaće u takvim tlima su prisutne i druge suopstance i minerali,magnezij i bakar koji ne smijemo zaobići u ishrani,zato je moj mix bio ali postotak sam uredio drugačije,baziran na soli,mineralima sa zgarišta,isušenog tla sa močvarno muljevitih obala rijeka,koje sam sušio i prosijavao,cvijetovima šipka,sjemenkama kupina i interesantni sastojak zdrobljena cigla,ilovaća i glina,tlo sa mjesta ispod mostova,zemljano,pupovi paprike i paradajza su vrlo dobri za akumuliranje karotina do mitarenja jer se uslijed koncentracije toga pojačava zasičenost tjela karotenom a i ugljen i kreć možete dodati ovim sastojcima,takva mješavina daje boju bez kemije!

Zadnja promjena: many; pet 21 svi - 10:48; ukupno mijenjano 2 put/a.

trava

Postaj by trava on čet 20 svi - 21:01

Dobro si ti toga nadrobio u juhu,nije loše,što si točno mislio sa cvjetovima šipka,da li su to pupoljci,otvoreni cvjetovi,i sjemenke kupina da li si mislio na cijele zrele plodove ili baš na čiste suhe sjemenke kupina.

Miljenko

Broj postova : 816
    Registration date : 25.04.2009

Postaj by Miljenko on pet 21 svi - 3:26

trava je napisao/la:Dobro si ti toga nadrobio u juhu,nije loše,što si točno mislio sa cvjetovima šipka,da li su to pupoljci,otvoreni cvjetovi,i sjemenke kupina da li si mislio na cijele zrele plodove ili baš na čiste suhe sjemenke kupina.

Ma to je on napravio marmeladu za sebe (kad sam bio student, a i zivio u Zagrebu, na Sljemenu sam brao kupine velike da ti mozak stane...sasvim drugacije nego nase susne dalmatinske...marmelada je odlicna), pa onako dao malo pticama...da i one probaju...

many

Postaj by many on pet 21 svi - 10:45

u fazi pupanja i mliječnosti uzimam sjemenke iz cvijeta,kupina isto tako,ja boju zadržavam a vi udarite po kemiji,a onda bog pomogao ptičjoj jetri!

ERVINO

Broj postova : 628

Postaj by ERVINO on pet 21 svi - 14:30

many poštovanje,več tjedan dana pratim postove na tu temu i čini mi se nepotrebne diskusije,naime juričica kao i sve ostale ptice faune zahtjevaju posebnu pažnju prilikom uzgoja i pripreme za izložbe.Juričica je po pitanju crvene boje prsiju rekao bih "hendikepirana" u odnosu na ostale ptice faune jer u vrijeme izložbi 11 i 12 mjiesec ne pokazuje svu ljepotu i intenzitet boja kao za vrijeme parenja zato se prilikom ocjenjivanja tih ptica itekako vodi računa o tome,,,,,,,zanimaju me samo uzgojene i propisno prstenovane juričice a sve ostale više nisu predmet rasprave(ako ptica nije prstenovana teško je sa sigurnošću odrediti starost i porijeklo).Današnji karoteni u potpunosti zamjenjuju prirodne ako su dobro dozirani potpuno su neškodljivi pticama...moje uzgojene sj. juričice karotiniram isključivo beta karotenom 5 g na kg jajačane hrane plus 2 grama spiruline i izgledaju sasvim ok ,zdrave su i u kondiciji tokom cijele godine i ne koristim esb niti bilo koji drugi antibiotik...pozdrav
    PS pogledao sam Tvoje juričice na temi fotke i sve su bez p............

many

Postaj by many on pet 21 svi - 20:45

da dobro si uočio jer uopče ne prstenujem ptice koje uzgajam,razlog je imam ih za sebe i samo zato,prsten im potamnjuje nožicu i imam osječaj nije im ugodan,meni ne smeta da su bez prstena eto tako su mi prirodne i dalje i mogu ih pustiti kad hoču!Usput prestajem se baviti pticama tj avifaunom i uzgojem,volim ptice i biti ću ponekad na forumu ako tko treba kakav savjet!

krstokljun

Broj postova : 1676
    Registration date : 01.11.2009

Postaj by krstokljun on pet 21 svi - 22:08

Zasto prestajes many, sto je to odjednom?

ERVINO

Postaj by ERVINO on pet 21 svi - 22:17

many moja primjedba je bila dobronamjerna,imati neprstenovane ptice u vrijeme kada je Zakon jako strog nije baš poželjno. Nikad neznaš tko ti može naiči i složiš si bezpotrebne probleme...nadam se da ipak nečeš odustati od uzgoja...pozdrav

PESTI

Broj postova : 1419
    Registration date : 11.03.2009

Postaj by PESTI on pet 21 svi - 23:16

Many drži za svoj gušt , hoče li prstenovati ili ne njegova volja iako mi nije jasna jer samo na takav način (originalni zatvoreni prsten)si čist pred zakonom i jedini dokaz da je ptica iz tvog uzgoja.
    Nego ,započeo si zanimljivu temu i nadam se da češ je u budučnosti nastaviti bez obzira što se svi oko nečeg ne možemo složiti .
    Mnogo truda je potrebno za skupljanje raznih sjemenki ili biljaka iz prirode , grdelini na takav način dobiju masku crvenu kao krv ,ali kada je u pitanju karotiniranje faganela ja nisam uspio na takav način postiči željeni učinak.

xyz

Broj postova : 2232

Postaj by xyz on sub 22 svi - 1:21

Many tićarstvo uđe u krv, teško se prestaje.. uvik ti ostaju kanarinci, odabereš za sebe najljepšu vrstu, i prst u uho, ne treba ti ni društvo, ni ministarstvo ni nitko..

Gosp. Ervino, jel mislite na pekarski beta karoten u prahu, šta se kupuje u pakiranjima od 1 kg?

ticar
    Moderator
    Moderator

Broj postova : 2908

Postaj by ticar on sub 22 svi - 4:21

drazenxp je napisao/la:Many tićarstvo uđe u krv, teško se prestaje.. uvik ti ostaju kanarinci, odabereš za sebe najljepšu vrstu, i prst u uho, ne treba ti ni društvo, ni ministarstvo ni nitko..

Gosp. Ervino, jel mislite na pekarski beta karoten u prahu, šta se kupuje u pakiranjima od 1 kg?

dražene taj ima u sebi više soli nego karotena.

ERVINO

Postaj by ERVINO on sub 22 svi - 10:31

Nije pekarski beta caroten....kupio sam ga u Italiji( Reggio )od firme Quico malo pakovanje....Naime karoteni Bogena,CAN-TAX, Carophil red...i ostali na tržištu su mješavine više vrsta karotena sa dodacima vitamina.Beta karoten se u tim mješavinama nalazi u malim postocima.Inače sam beta karoten ne preporučam za bojanje kanarinaca jer se dobije ciglasta mat boja,,,,,Sj. juričice imaju genetski crvenu boju i potrebna im je samo mala količina (može se davati samo u vodi za piče) da nadomjestimo prirodnu prehranu ukoliko ih karotiniramo jakim mješavinama i dozama kao kanarince pocrveniti če im i kljun te če dobiti ljubičasto-lila boju prsiju što svakako nije poželjno...pozdrav

many

Postaj by many on pon 24 svi - 11:33

ove godine mi je uginulo puno ptica pjevica najljepša grla pa me to pogodilo oko 18 ptica redom češljugara i konopljara shvatio sam da iako se četvrt stolječa bavim pticama još moram puno učiti o ovakvim epidemiskim stvarima a možda i hrana nije ok ma faktora kao u priči jedan dan pjeva drugi već umire od meni neznanog razloga.imam još jednog češljugara od crva i par čižaka i to je za dušu i mislim da ću se posvetiti malo više mekokljuncima ipak mislim da više znam o njima,znam xp da je to nemoguće da se prestane ja sam rođen da budem uzgajivać,ornitolog,prirodoslovac,ljubitelj prirode takav se rodiš a to svi znate,ptice su tako privlačne ma kao maleni anđeli!

fricko11

Broj postova : 41
    Registration date : 10.06.2013

Postaj by fricko11 on pon 10 lip - 16:35

Molio bih ako bi mi neko moga reć iskustva sa ,, BEAPHAR INTENSIEF,, !

Sponsored content

Postaj by Sponsored content Today at 4:56

Sada je: pet 9 pro - 4:56.