Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin

crveni kardinal (cardinalis cardinalis)

Share

dragutin rajnović

Broj postova : 327
    Registration date : 02.01.2010

crveni kardinal (cardinalis cardinalis)

Postaj by dragutin rajnović on uto 2 oľu - 0:10

nabavio sam par crvenih kardinala pa me zanima dali ima netko iskustva sa njima

refa95

Broj postova : 1274
    Registration date : 12.04.2009

Re: crveni kardinal (cardinalis cardinalis)

Postaj by refa95 on uto 2 oľu - 0:13

evo ja sam ti nesto nasao na netu pa ako nista korisno ce biti drugima koji citaju
    CRVENI ILI SEVERNI KARDINAL

Prisutan i na izložbama

Jedna od najatraktivnijih ptica koja naseljava prostore Severne i Centralne Amerike, Kanade i to područja Ontaria, Quebeca i Novog Brunswicka, a sreće se i u Južnoj Americi do Meksika je crveni ili severni kardinal. Omanja populacijaovih ovih ptica živi slobodno i u Evropi, u Francuskoj, ali je tu naseljena veštački. Pripada familiji strnadica - Emberizidae i rodu kardinala - Cardinalidae.

Kod crvenih kardinala polni dimorfizam je veoma izražen jer je mužjak jarko crvene ptica sa crnom maskom na licu, dok je ženka daleko neupadljlvija, smeđe olivna, sa malim primesama crvene boje na ćubi, krilima i repu. Kljun je kod oba pola roze crven, dok je kod mladih ptica sivo crnkast. Crveni kardinal je sa 22 cm najveći od svih kardinala. Naseljava područja niskih zimzelenih šuma. listopadne šume, voćnjake, parkove, ali i močvarne predele. Tipična je granivora, odnosno ptica koja jakim, konusnim kljunom Ijušti razno semenje i time se hrani. Uz tu osnovnu hranu koristi razne insekte ( skakavce, zrikavce, gundelje i gusenice) i sezonsko voće i bobice.

Početak proleća u hladnim severnim predelima Kanade i Severne Amerike crveni kardinal nagoveštava svojom prelepom pesmom koja je česta i od tog perioda pa sve do naredne zime može se čuti u prirodi. Pesma crvenog kardinala liči na jasne zvižduke sa mnoštvom varijacija, prijatna je za ljudsko uho, pa je zato i jedna tura iz pesme kardinala ubačena u pev kanarinaca - američkih pevača i smatra se jednom od najcenjenijih melodija za njih. Gnezdo crvenog kardinala u prirodi vrlo je nemarno izgrađeno, najčešće je na drveću ili u žbunju i obično je postavljeno prilično nisko od tla. Osnovu grade od grančica i slame, a unutrašnjost gnezda oblažu suvom travom i dlakama raznih životinja. Razmnožavaju se u periodu mart-avgust i obično odhrane 2-3 legla u sezoni. Uz asistenciju mužjaka, ženka gnezdo gradi za 3-9 dana, a u narednih 5-6 dana polaže 3-4 jaja sivo-plavo-zelenkaste boje sa braonkasto ljubičastim pegama, iz kojih se mladunci izlegu nakon 13 dana.

Gajenje crvenih kardinala je u Evropi je u ekspanziji jer su kvalitetni karotini, koji se proizvode za ptice, omogućili da u volijerama mužjaci zadrže prelepu jarku crvenu boju. Njihov odgoj nije nimalo lak jer su prilično divlje ptice, mužjaci su veoma temperamentni u periodu parenja, pa zbog ljubomore znaju da budu izuzetno agresivni prema ostalim pticama ako se drže u zajedničkoj volijeri. Najbolji rezultati u reprodukciji se postižu ako se svaki par crvenih kardinala gaji zasebno u volijeri koja ima prirodnog rastinja. Međutim, ako se recimo sam mužjak drži u sobi kao ljubimac i ptica za pesmu , on postaje izuzetno miran, prepoznaje ukućane, a gotovo uvek nekim od svojih zvižduka najavljuje ulazak njemu strane osobe u kuću.

Kardinali nisu zahtevni što se tiče ishrane jer rado jedu mešavinu za kanarince uz dodatak suncokreta, prosa i konoplja. Povremeno im se obrok dopunjuje sezonskim voćem i povrćem, a u vreme kada imaju mlade daje im se jajčana smeša i nešto žive hrane koja se sastoji od crva brašnara, puževa golaća i dr. Zadnjih nekoliko godina umešnost u odgoju crvenih kardinala pokazali su zapadno evropski ljubitelji ovih ptica te su prelepe primerke izložili na svetskim izložbama ptica u Lozani 2004. godine i u Nemačkoj 2005. u Bad Salzuflenu.

dragutin rajnović

Postaj by dragutin rajnović on uto 2 oľu - 0:17

hvala rafa95 ali mislim na uzgojna iskustva

refa95

Postaj by refa95 on uto 2 oľu - 0:18

aha ali evo ovo sam stavio onako radi reda da imamo i nesto crvenim kardinalima Very Happy Smile Sad

Boban NA

Broj postova : 324
    Registration date : 19.04.2009

Postaj by Boban NA on uto 2 oľu - 0:18

Kada si vec nasao napisi gde i autora

refa95

Postaj by refa95 on uto 2 oľu - 0:19

ma negdje na netu evo sad cu pokusati naci cijelu web stranicu

refa95

Postaj by refa95 on uto 2 oľu - 0:20

http://zooberza.poljomasine.net/zoAutorskiTekstoviJedan.aspx?ime=ZOV4_16.htm&autor=2

Boban NA

Postaj by Boban NA on uto 2 oľu - 0:27

Kopiraju se clanci kako se kome cefne vidim, ali dobro neka se citaju, ne odnosi se to na tebe jer ti si to tako pronasao

bembo

Broj postova : 138
    Registration date : 25.11.2008

Postaj by bembo on uto 2 oľu - 13:54

gospodin Željko Merkaš iz Zagreba već neko vrijeme uzgaja kardinale i to uspješno.

na ovom linku imaš broj telefona pa se konzultiraj , pogledaj po članovi.

http://public.carnet.hr/ptice/

dragutin rajnović

Postaj by dragutin rajnović on uto 2 oľu - 17:41

hvala bembo gospodina Željka Merkaš znam i dobri smo prijatelji kad sam kupovo kardinale i njemu sam kupio ženku

Boban NA

Postaj by Boban NA on uto 2 oľu - 19:33

Bas me zanima cena para kardinala za koliko ste ih nabavili, ako nije problem.Unapred hvala i pozdrav.

dragutin rajnović

Postaj by dragutin rajnović on uto 2 oľu - 22:31

Austrijanac je tražio 500€ za par pa uz pregovore i pricu došli smo do cijene 650€ za dvije ženke i mužjaka te kupio navigaciju i prešo ukupno 750 km kad to sve zbrojiš dobiješ pravu cijenu da ne uračunam telefonske razgovore i vinjetu

dragutin rajnović

Postaj by dragutin rajnović on uto 2 oľu - 22:35

dok sam ih našo i povoljnije u njemačkoj ( sjeverna rajna )ali su putni troškovi puno veči

krstokljun

Broj postova : 1676
    Registration date : 01.11.2009

Postaj by krstokljun on sri 10 oľu - 19:01

dragutin rajnović je napisao/la:Austrijanac je tražio 500€ za par pa uz pregovore i pricu došli smo do cijene 650€ za dvije ženke i mužjaka te kupio navigaciju i prešo ukupno 750 km kad to sve zbrojiš dobiješ pravu cijenu da ne uračunam telefonske razgovore i vinjetu
    Moj prijatelj iz Beograda, je uvozio crvene kardinale ranije. Par je kostao 250 eura. Trenutno ih nema ali bi trebalo uskoro da ih dobije. Kod njega se moze naci ptica sa svih kontinenata.
    Gospodine Rajnovicu, dali je tezak kardinal za uzgoj, koju hranu uzima, mozete li malo poblize opisati, neke od osnovnih karakteristika ove prelijepe ptice. Ili ako vam je jednostavnije dajte neki link pa cemo pogledati. Hvala.

dragutin rajnović

Postaj by dragutin rajnović on čet 11 oľu - 0:52

čuo sam od jednog prijatelja za uvoz ptica u Beogradu on je uzimo neke pletače i došo je kodmene da pogleda kardinale . Pa mi je reko da treba doć tura ptica južne amerike i u toj turi treba bit i crvenih kardinala . Za cijenu od 300€ kupiš uzgojene kardinale sa prstenom u njemačkoj što znaći da za pticu iz prirode je to velika cijena.Ja sam išo u austriju kod uzgajivača po ptice baš radi prehrane, sjemenska hrana se sastoji od hrane za faunu europe+kardi+suncokret+heljda.
    vlažna jajčana hrana za kineske slavuje ORILUX u sezoni uzgoja crva brašnara i fobasa koliko godar mogu pojest + voče ,povrče i zelenjava . Kardinali su jako živahne ptice koje su stalno u pokretu. lijepi pozdrav krstokljune

dragutin rajnović

Postaj by dragutin rajnović on čet 11 oľu - 0:55

www.tierflohmarket.de Na ovoj adresi možete pogledat oglase ptica u njemačkoj i ...

krstokljun

Broj postova : 1676
    Registration date : 01.11.2009

Postaj by krstokljun on čet 11 oľu - 1:00

dragutin rajnović je napisao/la:www.tierflohmarket.de Na ovoj adresi možete pogledat oglase ptica u njemačkoj i ...
    Hvala na informaciji. Cinjenica je da su to divlje ptice, ali sam licno gledao primjerke koji su izuzetno mirni i brzo su se navikli na kavez i volijeru. Koja je dimenzija volijere u kojoj vi uzgajate kardinale?

dragutin rajnović

Postaj by dragutin rajnović on čet 11 oľu - 1:14

JA sam ih nabavio prije 3 mj tako da se nesmatram još njihovim uzgajivačom ptice su u odličnoj kondiciji nalaze se u volijeri 80×200×180 š×v×d .dali ti poznaš nekog tko ih uzgaja dali mi možeš poslat pp broj mob ili tel od uvoznika

Boban NA

Postaj by Boban NA on ned 18 tra - 10:20

Aleksa poruka ti se ne moze poslati za crvene kardinale ne znam odgajivaca.

dragutin rajnović

Postaj by dragutin rajnović on ned 25 tra - 22:11

ajmo ekipo kardinalka je danas snela 2 jaje i to na pod kao i prvo danas sam ju malo pratio bila je u gnijezdu kasnije kad sam došo našo sam jaje na podu

dragutin rajnović

Postaj by dragutin rajnović on sri 26 sij - 20:31

https://i33.servimg.com/u/f33/14/23/45/98/16712.jpg šta kažete za ovu ptičicu

damir64

Broj postova : 395
    Registration date : 18.02.2010

Postaj by damir64 on sri 26 sij - 21:29

kao da je pala u varikinu pa malo izbljedila Very Happy

dragutin rajnović

Postaj by dragutin rajnović on sri 26 sij - 22:06

pronađi takve damire da idemo po njih

damir64

Broj postova : 395
    Registration date : 18.02.2010

Postaj by damir64 on sri 26 sij - 22:13

Lako je za nać samo treba platit takvu beštiju.

dragutin rajnović

Postaj by dragutin rajnović on sri 26 sij - 22:29

ko zna možd ih dobijemo na poklon ako pređemo nekoliko tisuča km

Sponsored content

Postaj by Sponsored content Today at 11:15

Sada je: uto 6 pro - 11:15.