Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin

pjevačka brbljaonica

Share

Vasko-MK

Broj postova : 318
    Registration date : 22.01.2010

Pozdrav iz Makedonije

Postaj by Vasko-MK on sri 4 svi - 13:32

Mala ispravka mom prethodnom tekstu. Pozdrav iz Makedonije svim malionoasima, da neko ne razume pogresno Very Happy Very Happy Very Happy

kreso

Broj postova : 1804
    Registration date : 24.11.2008

Re: pjevačka brbljaonica

Postaj by kreso on sri 4 svi - 14:01

dobro je Vasko bitno je da se probila prva godina ,vidices dogodine ce bit puno bolje

Vasko-MK

Pozdrav iz Makedonije

Postaj by Vasko-MK on sri 4 svi - 20:56

Nadam se Kreso Very Happy

picolet

Broj postova : 31
    Registration date : 21.11.2010

zapeceni jajca

Postaj by picolet on pon 9 svi - 19:06

Pozdrav od Skopje Vasko
    Na tema zapecenite jajca najcesta pricina e oladuvanje.Ako nemas nokno svetlo vo pticarnikot obavezno na stavis za da moze zenkata ako i se pripilo voda pred gasnenje na svetloto da se vrati i da legne vo temnicata na gnezdo.Ako imas nokno svetlo togas filcot vo gnezdoto e pricina.Filcot bil prljav i prenel preku ljuskata bakterii koj gi ubile pilinjata.

Pozz
    Gogo

bocka

Broj postova : 1656
    Registration date : 23.11.2008

Postaj by bocka on pon 9 svi - 21:34

cheers study king

Vasko-MK

Pozdrav

Postaj by Vasko-MK on pon 9 svi - 21:49

Pozdrav i do tebe Gogo.
    Vo vrska so sovetot okolu zapecenite jajca najprvo da kazam deka go pocituvam tvoeto iskustvo i postoi verojatnost pricinata da se naoga vo oladuvanjeto ili prenesuvanjeto bakterii. No, bi sakal da pojasnam, pa vrz osnova na toa ti i drugite clenovi na forumot da mi dadete sovet. Se raboti za sledniov problem : Pticite gi cuvam vo soba koja e osvetlena so prirodno svetlo od utro do smracuvanje a posle toa so vestacko svetlo do 21h, so drugi zborovi 14h. Prostorijata redovno se provetruva i temperaturata e konstantna ( 20 st ) Postoi priguseno svetlo koe ovozmozuva vidlivost zenkata bez problem da se vrati vo gnezdoto i istoto sveti cela nok. Gnezdata pred da gi stavam go peram filcot, a isto taka i redovno gi cistam do snesuvanje na jajcata ( sepak ne e isklucena moznosta za bakterii) . Problemot se javuva kaj 50% od jajcata, na primer od cetiri plodni jajca dve se ispiluvaat normalno, dodeka kaj drugite dve se gleda deka pilencata se totalno oformeni, no ne mozat da ja probijat luspata i da izlezat. Vo dvata slucai majkata za da im pomogne ja imase iskolvano luspata do cipata od jajceto, no sepak ne izlegoa. Taka mi se sluci vo dvete legla so po 2 jajca. E sega kako sto vikas ti oladeni ili od bakterija bi otisle site a ne polovinata. No, se e mozno. Jas nemam golemo iskustvo i sekoj sovet i iskustvo od strana na poiskusni i podobri poznavaci mi e dobro dojdeno.
    Pozdrav do site clenovi na forumot

damir64

Broj postova : 395
    Registration date : 18.02.2010

Postaj by damir64 on uto 10 svi - 20:44

Pozdravljam ekipu!
    Evo sam danas odvoio mužjake od ženki. Nadam se da veće više biti mrazova i hladnoće kao prošli tjedan. ženke su dobile vanjsko smještaj u volijeri 3x2x2 metra nadam se da im je dosta za igru i sve ostalo. Mužjaci su ostali u prostoriji pomalo se javljaju i mitare perja svuda. Nažalost fotaparat je u kvaru pa kad se popravi biti će i slika.

kreso

Postaj by kreso on uto 10 svi - 20:50

Damire jel to znaci da si gotov sa sezonom ,kakvo je brojcano stanje na kraju jesi zadovoljan? ,koliko muzjaka imas mladih?

damir64

Broj postova : 395
    Registration date : 18.02.2010

Postaj by damir64 on uto 10 svi - 22:34

Pozdrav Krešo!
    Sezona nije još na kraju. Još mi jedna ženka hrani 4 mlada stara tri dana,druga je nasjela na zadnje treće leglo sjedi dva dana a treća treba sutra snesti treće jaje znaći za dva dana i ona nasjeda i to bi bilo zadnje leglo. Za sada sam nalegao oko tridesetak maladih nisam brojao ali onako pola pola a još budemo vidjeli šta će donijeti zadnje leglo. Sve u svemu za sada sam zadovoljan još samo da se svi izmitare pa budemo vidjeli ima li šta dobroga za izabrati. Mali problem mi je sa mužjacima. Tri su ni otišli u mitarenje dosta rano mislim na stare mužjake. Pretpostavljam da je bila u pitanju temperatura koja je dosta varirala zbog proljeća koje je čas bilo toplo a čas hladno. Tako sam i ja malo ložio pa malo ne i vjerujem da ih je to potjeralo u mitarenje. Sad budemo vidjeli kako će se to odraziti na pjesmu mladih. Vjerujem na baš najbolje ali šta se tu može viša sila prirode.

kreso

Postaj by kreso on uto 10 svi - 22:43

odlicno samo naprid ,i drz se!!!

Sponsored content

Postaj by Sponsored content Today at 6:53

Sada je: pet 9 pro - 6:53.