Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin

PITANJEza majstore

Share

pippo

Broj postova : 362
    Registration date : 01.09.2009

Re: PITANJEza majstore

Postaj by pippo on sub 9 lis - 11:00

crv i merlo.
    neznam puno od kanarini melaninci
    sam samo posali nesto interesantno
    za vas jedan pismo za parenje melaninci.

crv

Broj postova : 1816
    Registration date : 02.12.2009

Postaj by crv on sub 9 lis - 13:03

pippo je napisao/la:crv i merlo.
    neznam puno od kanarini melaninci
    sam samo posali nesto interesantno
    za vas jedan pismo za parenje melaninci.

Hvala Pippo , svaka informacija je kao zlato vridna cheers

ERVINO

Broj postova : 628

Postaj by ERVINO on sub 9 lis - 14:37

Ovo što je Pippo prikazao je stara formula...jednostavno više nema crno-smeđeg kanarinca nego samo crnog pa iz kombinacije parenja:
    M crni x Ž izabela = M crni paspartu (nosioc ahata,smeđeg i izabele) i Ž crne

Inače ta se parenja više ne preporučuju zbog različitog rasporeda melanina.Koriste se samo kod prenašanja nekih mutacija na sve serije.

Jedino preporučljivo parenje je crno x smeđe za smeđe ptice i ahat x izabela za izabel ptice,crne i ahat ptice iz tih parenja imaju puno smeđih melanina i koriste se samo za povratna parenja sa smeđim (razrijeđenim)pticama.....

crv

Postaj by crv on sub 9 lis - 17:37

Ervino , Čajka i ja smo prije par dana imali priliku uživo proučavati produkte krivo korištenih kombinacija.Mislim da se čajka sad smijulji... Suspect
    Kako god si ti naveo , e tako nije rađeno affraid

ERVINO

Postaj by ERVINO on sub 9 lis - 18:41

Koje ste kombinacije parili i proučavali i kakve ste zaključke donijeli...pozdrav

dva grdelina

Broj postova : 118
    Registration date : 23.01.2009

Postaj by dva grdelina on ned 10 lis - 0:11

pa pippo šta ja to tražim????????javi se da se dogovorimo oko čevapa kad budemo išli u reggio......

crv

Postaj by crv on ned 10 lis - 1:04

crv je napisao/la:
    Ervino , Čajka i ja smo prije par dana imali priliku uživo proučavati produkte krivo korištenih kombinacija.Mislim da se čajka sad smijulji... Suspect
    Kako god si ti naveo , e tako nije rađeno affraid

Produkt su bile dvije mozaik ženkice sa potpuno reduciranim melaninskim crtežom ali prekrasnim lipokromskim zonama.Podperje više smeđe nego sivo.Mužjaci tri crno-smeđa( jedan skoro bez smeđeg sa pravilnim mozaičnim zonama i tanjim bočnim prugama) od toga dva sa izrazito širokim bočnim prugama i netipičnim mozaičnim lipokromskim zonama. confused

Merlo

Broj postova : 426
    Registration date : 22.08.2008

Postaj by Merlo on ned 10 lis - 10:30

Crve mozeli koja slika da pocetnici ka sta sam ja vide u praksi kako to izleda.Kod nas su pocele prve izlozbe i moja kolekcija ahat-pastel crvenih mozaika dobila je 370 bodova sta za mene ne igra nikavu ulogu jer su tice u kategorijama dosta razlicite tako da neznam na koje kategorije obratit najvise paznje tj.koje tice ili ticu ostavit za daljni uzgoj.Moran jos napomenit da neradin nikakve misancije vec samo ciste tice .Unaprid zahvaljujem Very Happy

ERVINO

Postaj by ERVINO on ned 10 lis - 10:55

Pozdrav crvu i Merlu sve je dozvoljeno pariti samo je upitan kvalitet ptica za daljni uzgoj.Parenja crno x ahat se često primjenjuju ali dobiveni ahati najmanje 3-4 generacije pokazuju ravniji crtež i melanin na rožnatim djelovima dok su crne ptice iz tih parenja uglavnom neupotrebljive za daljni uzgoj(zbog razvodnjenosti melanina ).Ako se i pari tako treba paralelno raditi sa više parova ili sa određenim mutacijama....pastel mutacija dobro podnosi parenja u čistoj liniji (pastel x pastel) ali je poželjno povremeno pariti i pastel x normal (homozigotni = čisti) radi dobivanja nosioca koji nam ciljano služe za "popravljanje" osobina ptice ili osvježavanja matičnog jata....Parenjem mozaik x intenzivno koje primjenjuju mnogi uzgajivači donosi nam slične probleme i postupak čiščenja ptice u kategoriji (dobivamo intenzivne ptice i B/C ptice)koji traje najmanje 4-5 godina uz negarantirani dobar rezultat ....pa tko voli nek izvoli....

čajka

Broj postova : 412
    Registration date : 01.05.2009

Postaj by čajka on ned 10 lis - 19:54

ERVINO je napisao/la:Koje ste kombinacije parili i proučavali i kakve ste zaključke donijeli...pozdrav
    kombinaciju koju sam pario je ahat opal žuti mozaik -mužjak i ahat klasični melanin žuti mozaik - ženkica, produkt su mozaik ženkice potpuno reduciranog melaninskog crteža ( kao što reče crv) i mužjaci koji izgledaju kao ahati crni žuti mozaik , stime na su im noge skroz svijetle ali produkt tog parenja je i treća zenkica od drugog para znači (ahat opal x ahat kl. žuti moz.) gdje sam dobio skroz sivu pticu pepelasta izgleda kao daje klasični melanin bijeli , s tim da ta ptica ne pokaziva da je mozaična.

Dule

Broj postova : 340
    Registration date : 24.03.2009

Postaj by Dule on ned 10 lis - 20:28

čajka je napisao/la:
    ERVINO je napisao/la:Koje ste kombinacije parili i proučavali i kakve ste zaključke donijeli...pozdrav
    kombinaciju koju sam pario je ahat opal žuti mozaik -mužjak i ahat klasični melanin žuti mozaik - ženkica, produkt su mozaik ženkice potpuno reduciranog melaninskog crteža ( kao što reče crv) i mužjaci koji izgledaju kao ahati crni žuti mozaik , stime na su im noge skroz svijetle ali produkt tog parenja je i treća zenkica od drugog para znači (ahat opal x ahat kl. žuti moz.) gdje sam dobio skroz sivu pticu pepelasta izgleda kao daje klasični melanin bijeli , s tim da ta ptica ne pokaziva da je mozaična.
    izgleda da je ahat opal mužjak skojim si pario ahat klasičnu ženkicu ujedno i nosioc izabele, jer su te ženke koje si dobio s reduciranim melaninom izabela opali,a bijela ženka ne pokazuje mozaičnost jer je bijela.

crv

Postaj by crv on ned 10 lis - 21:00

Dule je napisao/la:
    čajka je napisao/la:
    izgleda da je ahat opal mužjak skojim si pario ahat klasičnu ženkicu ujedno i nosioc izabele, jer su te ženke koje si dobio s reduciranim melaninom izabela opali,a bijela ženka ne pokazuje mozaičnost jer je bijela.

Dule ako je bijela ženkica , znači li to da je pored svega mužjak i nosilac recesive ?

Merlo , vidiš šta je pravi prijevoznik!?

čajka

Postaj by čajka on ned 10 lis - 21:23

dali su ove ptice izložbene i šta napraviti dali ih ostaviti za daljnji rad ,kako objašnjavate drugu kovadu gdje sam od istog para dobio mužjake koji izgledaju kao ahat crni žuti mozaik samo sa svijetlim nogama

ERVINO

Postaj by ERVINO on ned 10 lis - 21:24

Taj mužjak mora da je strašan "prijevoznik" ili ste ga Vi krivo determinirali... Very Happy

Dule

Postaj by Dule on ned 10 lis - 21:38

crv je napisao/la:
    Dule je napisao/la:
    čajka je napisao/la:

Dule ako je bijela ženkica , znači li to da je pored svega mužjak i nosilac recesive ?
    rlo ,
    Mvideiš šta je pravi prijevoznik!?
    najvjerojatnije daje nosioc recesive

Dule

Postaj by Dule on ned 10 lis - 21:51

čajka je napisao/la:dali su ove ptice izložbene i šta napraviti dali ih ostaviti za daljnji rad ,kako objašnjavate drugu kovadu gdje sam od istog para dobio mužjake koji izgledaju kao ahat crni žuti mozaik samo sa svijetlim nogama
    izabela opali kod nas nisu izložbene ptice.A što se tiče mužjaka kao što kaže Ervino krivo si ih determinirao.Treba reći ahat klasični žuti mozaik i on normalno ima svijetle noge ,aiz ove kombinacije oni su nosioci opala.

ERVINO

Postaj by ERVINO on ned 10 lis - 22:04

čajka je napisao/la:dali su ove ptice izložbene i šta napraviti dali ih ostaviti za daljnji rad ,kako objašnjavate drugu kovadu gdje sam od istog para dobio mužjake koji izgledaju kao ahat crni žuti mozaik samo sa svijetlim nogama

Pozdrav prijatelju neznam kako da Vas savjetujem jer tu ima puno nelogičnosti.Parili ste kako Vi kažete dvije ahatne mozaične žute ptice prema tome svi mladi morali bi biti ahat mozaik žuti nosioci opala.Ako je došla jedna recesivno bijela ptica onda su obe ptice nosioci i recesivno bijelog.Možda je mužjak nosioc i pastelne mutacije jer je jedna ženkica siva ??? provjerite dali je taj mužjak sigurno ahatne serije (boja paperja) jer mi sve sluti da bi on mogao biti i ptica crne serije nosioc ahata , recesivno bijelog i možda pastela ????

čajka

Postaj by čajka on ned 10 lis - 22:14

hvala na odgovoru,paperje kod opal ahata žutog mozaika je sive boje (ja i crv smo to provjeravali)njegov otac je talijanska ptica , šta mi savjetujete dali su ptice za daljnji rad ili ne

ikayke
    Admin
    Admin

Broj postova : 1510
    Registration date : 09.09.2008

Postaj by ikayke on ned 10 lis - 22:16

čajka je napisao/la:hvala na odgovoru,paperje kod opal ahata žutog mozaika je sive boje (ja i crv smo to provjeravali)njegov otac je talijanska ptica , šta mi savjetujete dali su ptice za daljnji rad ili ne

Cajka, tesko je reci... iako se meni te mucke bas i ne svidjaju, i tesko sta moze dobrog i kvalitetnog ispasti od toga... ali dok se ptice ne vide tesko je reci... Smile

čajka

Postaj by čajka on ned 10 lis - 22:21

ok hvala još jednom ako ništa čekat ćemo izložbu u Splitu pa da ih netko pogleda

Merlo

Broj postova : 426
    Registration date : 22.08.2008

Postaj by Merlo on ned 10 lis - 22:54

Momci kod ove zeneke ostat na ahat-pastel ili triba nesto minjat ?

ticar
    Moderator
    Moderator

Broj postova : 2908
    Registration date : 09.06.2008

Postaj by ticar on pon 11 lis - 5:36

Merlo je napisao/la:Momci kod ove zeneke ostat na ahat-pastel ili triba nesto minjat ?

evo najbolji primjer noge nokti i kljun boje mesa,ajde merlo nemoj zaj.....tica izgleda ko top. Laughing

Zadnja promjena: ticar; pon 11 lis - 13:36; ukupno mijenjano 1 put.

čajka

Postaj by čajka on pon 11 lis - 9:51

Dule je napisao/la:
    izabela opali kod nas nisu izložbene ptice.A što se tiče mužjaka kao što kaže Ervino krivo si ih determinirao.Treba reći ahat klasični žuti mozaik i on normalno ima svijetle noge ,aiz ove kombinacije oni su nosioci opala.
    Dule prijatelju rekao si da sam "možda" krivo determinirao naziv svojih kanarinaca , već sam ti napisao da sam pario muškog opala ahata žutog mozaika i ženku koja je ahat kl. mel. žuti mozaik(upravo ono što ti misliš da su mladi) ali ovi mladi su skroz tamne ptice kao da su zelene ( kl. mel. žute) s tim da jedan mužjak ima lijepi mozaični žuti crtež a druga dva su slabije izražena. Znači ahati klasični melanin žuti mozaik nisu jer im je takva majka.

Renato.M

Broj postova : 1494
    Registration date : 14.12.2009

Postaj by Renato.M on pon 11 lis - 12:25

Čajka pario si dvije ahat ptice, ali koliko čiste ahat ptice? Nema veze šta je mužijak opal, kakvo paperije imaju ti ahati, kakav crtež imaju ti ahati, kakve nokte imaju ti ahati??? Siguran sam da u tim ahatima ima dosta naznaka od crnih ptica jer inače ne biš došao do tih rezultata. Sa tim mladim pticama možeš iči dalje sada si siguran u ono šta nose pa konbiniraj. Kod mlade bijele ženkice imaj na umu da je ona i mozaik (iako se to ne vidi) pa pazi na to ako je vračaš na žute. Pozdrav.

crv

Postaj by crv on pon 11 lis - 16:43

RenatoM , nema po fenotipu nikakvog nagovještaja.Vidio sam roditelje.Da je tako , nebi mi gnjavili majstore. Oba roditelja po determinaciji koju je Čajka naveo - tipični za svoju pasminu.
    Nedavno sam u temi topaza pitao Čubu prepoznaju li se nosioci po fenotipu.Odgovor je bio da se svi nosioci mogu bar po nekim nijansama razlikovati.

Sponsored content

Postaj by Sponsored content Today at 4:53

Sada je: pet 9 pro - 4:53.