Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin

karoteni u spirulini

Share

Dean

Broj postova : 1847
    Registration date : 19.08.2008

karoteni u spirulini

Postaj by Dean on čet 1 tra - 14:10

Huh maloprije sam se čuo telefonski sa Ervinom i bacio mi je bubu u uho :-)

o čemu se radi ?

Hvalio sam mu se kako sam zadovoljan sa oplođenošću jaja, sa količinom mladih i bla bla... i kako je moguće da je za to zaslužna spirulina, koju sam ove godine davao svo vrijeme pripreme ptica...

Ervino se "brine" da mi nebi mladi dobili onu "zlatnu" "doratura" (nepoželjnu boju), (spirulina je prepuna betakarotena) http://www.vitamini.hr/Content/Article.aspx?id=3256&pg=2

nije mi dao vrag mira i googlem već pola sata, po tom pitanju i naravno...jedni kažu kako ne boja a drugi kažu da boja Rolling Eyes Jedni je daju redovito i nemaju nikakve nuspojave, drugi se boje davati, treći tvrde da negativno utjeće na lipokromsku boju, jedni tvrde da utječe samo (pozitivno) na eumelanine...

E sad postoji varijanta da sad kad su mladi odvojeni prestanem sa davanjem spiruline, ili da pokušam jedno leglo hraniti sa spirulinom a jedno bez pa da budem pametniji na kraju sezone...još ću malo razmisliti :-)

svejedno zanima me ako ima neko konkretna iskustva sa time ili ako zna za neki malo stručniji tekst na tu temu, može bilo koi jezik.

tx

ikayke
    Admin
    Admin

Broj postova : 1510
    Registration date : 09.09.2008

Re: karoteni u spirulini

Postaj by ikayke on čet 1 tra - 16:09

Osobno koristim spirulinu... sada dali utjece na poboljsanje oplodjenosti jaja ili je to samo slucajnost neznam... iako bi prije rekao da je to samo slucajnost i dobro pripremljene ptice te malo srece... za ovo drugo , za bojanje... hm... istina je da spirulina u sebi ima veliki dio betakarotena a posto ti imas zute ptice moze biti da utjece iako je to isto tako tesko dokazivo osim provesti test jedne ptice stavit na spirulinu a druge ne... s tim da budu ako je moguce od istih roditelja kako bi rezultat bio sto uvjerljiviji.
    Ja kao sto sam rekao koristim ju i to dosta u onjeru 1.5-2% na kilogram pastoncina...
    Procitao sam dosta tekstova o toj algi kao hrani buducnosti ali sam malo ipak skeptican... Smile

ERVINO

Broj postova : 628
    Registration date : 02.12.2009

Postaj by ERVINO on čet 1 tra - 16:11

Deane nisam ni ja potpuno siguran ali davajući spirulinu bastardima dobili su crveniju masku nego kad sam im davao REDMASK od Gregorutija ali sve zavisi i od genetike i mogućnosti ptice da pretvori hranu u boju.....sjeti se one krasne mutacije verdona koje sam ocjenjivao na Rabu ...došao si i iz prve rekao ..ne tu ima naranđastu boju na krilima ...da nije i ta ptica jela puno spiruline ???? pozdrav

Gost
    Gost

Postaj by Gost on čet 1 tra - 16:48

Deane imaš previše dobre ptice nemoj se zafrknut.
    I sam znaš da spirulina ima u sebi betakarotena. cheers

Dean

Postaj by Dean on ned 4 tra - 9:33

poanta je da bi sa spirulinom boje trebale biti intenzivnije, ali posto sam alergican na onu zlatnu boju nebi se volio bez veze zeznuti. Davati cu im spirulinu samo do 40 dana, onda ih odvajam u volijeru i nema vise spiruline. a odabrati cu jednu postavu neobecavajucih, (ili starih zenki) koje cu krcati sa spirulinom tijekom mitarenja pa cemo viditi sta ce se desiti.

malinois

Broj postova : 1594
    Registration date : 19.03.2009

Postaj by malinois on ned 4 tra - 15:18

pozdrav

Pregledao sam cijeli forum I NE MOGU NAC MOJ KOMENTAR u vezi spiruline .AL nema veze .
    Dok sam uzgajao guld amadine davao sam spirulinu i mogu potvrditi njeno negativno djelovanje na zutu boju.

Inace sta se tice spiruline ja osobno nisam primjetio neku ucinkovitost U BILO KOM SMISLU.

markozd

Broj postova : 111
    Registration date : 09.02.2010

Postaj by markozd on pet 9 tra - 0:29

zadnje dvije godine crvne lipokrome i crvene lipokrom pastele obilato hranim sa spirulinom s tim da ih pituram tek 40-i dan ,ne primjetih da to utječe na obojenost krila ,mladi pasteli sad izgledaju kao potpuno bijeli s tim da koristim bijelu meku hranu bez bjelanjka ibez repice u mješavini

malinois

Broj postova : 1594
    Registration date : 19.03.2009

Postaj by malinois on pet 9 tra - 1:11

markozd je napisao/la:zadnje dvije godine crvne lipokrome i crvene lipokrom pastele obilato hranim sa spirulinom s tim da ih pituram tek 40-i dan ,ne primjetih da to utječe na obojenost krila ,mladi pasteli sad izgledaju kao potpuno bijeli s tim da koristim bijelu meku hranu bez bjelanjka ibez repice u mješavini

pozdrav Marko

Moj komentar se odnosio iskljucivo na zutu boju .Ako mozaik nema zutila (a dobro je da ga nema ) onda spirulina ne moze niti promjeniti nijansu te zute boje.

U tvom iskustvu sa spirulinom sada i prije bez nje ,JESI PRIMJETIO NEKU RAZLIKU ?Sta je to sa spirulinom bolje ?

markozd

Postaj by markozd on ned 11 tra - 0:26

Pozdrav Malinois Hm,teško je reći što je bolje a što lošije , spirulinu sam upoznao preko akvaristike ,svaka hrana za ribe ima je određeni postotak a sukladno tome i veću cijenu,pa računam da mora bit dobra i za tice . Ja dajem ticama 10-ak grama spiruline na kilo meke bile hrane plus 3 grama orluxovog fertivita i gram dva muvisela i to mi se pokazala ka vrhunska kombinacija - mladih ka u priči ,ženke rade ko lude,nigdi praznog jaja ! A sad sto je učinilo tu dobru stvar - neznam!! Uglavnom sprulina mi ne utječe na obojenost tica NIMALO uzgajam satinete,izabele,topaze,opale ahatne serije,ahate ,svi crveni mozaik i lipokrom crvene i roze koje pituram 40-i dan . Nijedna ptica ne pokazuje ŽUTU boju u krilima cheers

dragutin rajnović

Broj postova : 327
    Registration date : 02.01.2010

Postaj by dragutin rajnović on ned 11 tra - 15:43

marko kako nebi bilo uspjeha kad ih hraniš sa vitaminskom bombom samo budi umjeren sa tim vitaminima da ti se kasnije nebi loše vratilo na matično jato

markozd

Postaj by markozd on pon 12 tra - 0:15

Pozdrav Dragutine ,ma sve je pod maximalnom kontrolom , ptice redovito dobivaju čisčenje sa jabučnim octom i aktivnim ugljenom , sve 5 !

dragutin rajnović

Broj postova : 327
    Registration date : 02.01.2010

Postaj by dragutin rajnović on pon 12 tra - 9:10

da bi riječi reko možda na ljeto navratim

markozd

Postaj by markozd on sri 14 tra - 0:34

Dobrodošao cheers

Dean

Postaj by Dean on uto 27 tra - 8:35

Eto nakon mjesec dana od postavljenog pitanja imam i odgovor...spirulina Definitivno utjeće na koloritet kod žutih kanarinaca (majku joj njenu Very Happy )Zato preporuka svima koji drže kanrince žute boje, neka je izbjegavaju u širokom luku.

ERVINO

Postaj by ERVINO on uto 27 tra - 13:39

Upozorio sam te Deane ali nisi ti jedini "tvrdoglavi" ptičar pale Smile

Fago

Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

Postaj by Fago on uto 27 tra - 17:42

ERVINO je napisao/la:Upozorio sam te Deane ali nisi ti jedini "tvrdoglavi" ptičar pale Smile

Kad ne sluša iskusnije Laughing Sad im možeš i karofila malo dodati, onako malo pospi po vrhu Very Happy
    A teško nas je uvjeriti u grubu istinu da ponekad ne vrijedi što više - to bolje...

Dean

Postaj by Dean on uto 27 tra - 22:46

ova dvojica su mene našli zahebavati Very Happy Very Happy

ERVINO

Postaj by ERVINO on uto 27 tra - 22:55

Arrow Shocked Very Happy Question ...znamo da se ti ne ljutiš Evil or Very Mad

Renato.M

Broj postova : 1494
    Registration date : 14.12.2009

Postaj by Renato.M on uto 27 tra - 23:08

Deane ako nemaš farbe ja iman nešto viška, za tebe uvijek.Pa znaš da sam godinama tražio crvene intenzivne topaze, možda napravimo posao. Very Happy Very Happy Very Happy

Gost
    Gost

Postaj by Gost on sri 28 tra - 1:08

Deane dođi kod mene ja ču ti dati svoje žute farbe
    cheers sunny cheers

trava

Broj postova : 60
    Registration date : 18.04.2010

Postaj by trava on sri 28 tra - 1:42

Deane a što si to otkrio?Mene zanima zašto spirulina ne djeluje kod grdelina,kličina koju ja dajem je 5gr na kilo meke hrane,kolika koncentrcija spiriline je potrebna da bi se vidio njen efekt na boju kod ptica.našao sam podatak da je spirulina bogatija betakarotenom od mrkve 12x,to mi se čini malo pretjerano.

Sponsored content

Postaj by Sponsored content Today at 11:37

Sada je: sri 7 pro - 11:37.